Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-09, 08:18   #346
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
la fiabilitate sporita ai cam dat-o in bara ! .. un motor diesel decent tine minimum 400.000 km fara prea mari probleme , un benzinar nu cred ca se poate lauda cu asta .
nu prea cred... arata-mi u vreodata un motor de tractoras care sa tina mai mult decat un motor pe benzina aspirat!
la diesel...vezi debitmetru, vezi turbina...
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 08:22   #347
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by eddycdk View Post
nu prea cred... arata-mi u vreodata un motor de tractoras care sa tina mai mult decat un motor pe benzina aspirat!
la diesel...vezi debitmetru, vezi turbina...
asa..si care motor e primul segmentat? dieselul sau benzinarul? ca benzinarul pe la 300-400 trebuie segmentat
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 10:40   #348
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

lasa segementarea, pana acolo mai ai multe de luat in calcul, numai din diferentele la costurile de revizii recuperezi o multime de bani...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 14:45   #349
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by eddycdk View Post
nu prea cred... arata-mi u vreodata un motor de tractoras care sa tina mai mult decat un motor pe benzina aspirat!
la diesel...vezi debitmetru, vezi turbina...
ia intra un pic pe mobile.de sa vezi niste taxiuri pe acolo si sa ne spui si noua cam cati km au
daca taranul de roman trece de pe dacie pe turbo-diesel normal ca pica toate pe ea.
P.S. debitmetrul e consumabila si se gaseste si pe benzinare
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 14:54   #350
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

daca stii sa ai grija de masina si sa o cureti la timp nu se intampla nimic! doar nu oi vrea sa ai diesel si doar sa ii pui motorina si sa ii faci revizii si sa te tina 2 milioane de km ! .. normal ca la un moment dat trebuie curatata turbina ( care costa enorm de putin ), mai trebuie schimbat un debitmetru ( 150-300 euro maxim ) ... cate una-alta ! Caz similar si la benzinare , care normal, trebuiesc curatate insa acolo e mai complicata treaba pentru ca la un moment dat intervine segmentarea!

PS: aleks,, din revizii nu recuperezi banii! eu am un prieten cu o benzinara , o revizie il duce 400 ron, pe mine ma duce la diesel 500 ron. Dar daca stai sa te gandesti la o benzinara cu ceva vana in ea ai un consum de 20 L in ritm sportiv, pe cand la un diesel nu sare de 10 - 12 maxim.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 15:30   #351
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

diferenta la acelasi trip de masina, cu aceeasi capacitate(sau c.p., ma rog, cum vrei) diferenta nu poate fi de doar 1 mil, in aceleasi conditii.
recuperarea de care vorbeam o iei in calcul doar pentru consum, in conditiile in care in extraurban consumul e tot pe acolo, la acelasi stil de mers, iar pretul de achizitie e lejer mai mic la benzinara.
p.s.: puneam in discutie recuperarea(sa fim seriosi, in mod normal nimeni nu ia in calcul faptul ca da cu 1 mil- doua mai putin la revizii) in conditiile in care tu vorbeai de masini cu 3-4 sute de mii de km.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 23:10   #352
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Mi-e greu sa cred ca daca ai cumplu maxim la 2000 ai si la 4000, francezii astia fac motoare mai proaste si nu pot sa imi dau seama,
eu nu stiu cum e la tine la 1.6-ele tau ca nu am condus, dar la 2.0 hdi trage de la 1700-1800 pana la 4000 si ceva....daca vrei cauta la sectiunea dyno tuning era un 407 cu unichip sa vezi graficul....stock si dupa unichip....

si el se referea ca are cuplul maxim la 2000 (la hdi la 2200 parca) iar puterea maxima la 4000....

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 09:36   #353
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
lasa segementarea, pana acolo mai ai multe de luat in calcul, numai din diferentele la costurile de revizii recuperezi o multime de bani...
asta asa e...am aceeasi parere!
add: nu are rost sa ridicam in slavi atata trecorasul, motorul pe benzina e net superior celui diesel mai ales la fiabilitate
acum stiu ca trag bine si prind la public, dar majoritatea dieselurilor folosesc turbo...hai sa luam un motor identic ca si capacitate cilindrica, pe benzina, supraalimentat prin turbo...sa vedem ce se intampla
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 12:59   #354
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

la otto combustibilul e bun, conceptul motorului nu e asa bun. ati vazut ce face un diesel alimentat cu benzina. MOTOR 1.8 TURBO DE 275 CP CONSUM 6 IN REGIN NORMAL, PROBABIL 12-13 LA FORJA. deci :diesel-u e mai tare
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:36   #355
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

la ce diesel alimentat cu benzina te referi? la diesotto de la merc.. sau la un diesel banal de genul 1.9 tdi ?

Ca eu la 2.0 TDI am pus vreo 3 L de benzina pe langa cei 30 din rezervor ( de motorina ) si imi murea motorul in mers foarte foarte des .. fara sa gresesc cumva! Insa auzisem pe cineva ca a bagat benzina inloc de motorina la un IVECO si pe autostrada se accelera singura, ca nu ii mai trebuia acceleratia, o tine doar din frana.. o fi fost adevarat? mi se pare cam S.F.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 14:27   #356
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

sa faca autoaprindere in asa hal?
nu cred, e sf, poate ca avea amestecul mai bogat, si detonatia mai puternica, aia da, eu puneam pe vremuri la mercedes iarna 3 litri de benzina la un plin de 42 (45 in total) de motorina si nu era bai, mergea bine, doar ca imi consuma mult si motorul reactiona violent(in sensul de brut, nu de rapid) la comenzi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 14:51   #357
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Din sondaje vad ca preferati benzina...
Intrebarea mea este: Atunci de ce sunt atat de multe "tractoare" pe sosele? Eu din 10 masini numar 8 diesel-uri.
Inca o data, dau vot ptr Diesel, si asta, din cauza consumului scazut de combustibil. Eu, pe frigul asta am consumul mixt de 5.4l/100km
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:19   #358
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau Motorina?

la consumu asta inseamna ca skimbi numai pana in 2500 de ture si nu depasesti 100km/h
si eu am avut consum mixt de 6,8 la masina mea,dar asta nu inseamna ca asta e consumul ei in mod normal..eu am spus si mai devreme : am ales benzina ptr nivelul scazut de zgomot
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:28   #359
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Te contrazic. Consumul il am pe ultimii 600km:
Munte - panta, serpentine...
Oras - Bucuresti, Ploiesti
Extraurban - DN, DJ
Am depasit de multe ori 140km/h
Cred ca si stilul de condus, sau de a apasa acceleratia conteaza foarte mult.
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:09   #360
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Consumul pe 400 km (care din calculele mele a iesit 7 la suta )

targoviste - sinaia - rasnov - zarnesti ( in ziua de revelion .. in care am stat calumea la ambuteiaje ) , pante serpentine, schimbat la 3000 pentru ca asa schimb eu deobicei .
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -