Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-08, 08:23   #301
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Benzina sau motorina??

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
1.6 fsi 102 cp vs 1.9 tdi 105 cp
motorul de 1.6 il iei daca alergi masina mult sau daca vrei sa o modifici.
daca iti place sa te plimbi linistit eu zic sa alegi dieselu.daca stii unde sa cauti gasesti motorina la 2.5 lei identica cu aia de la pompa. varianta de 105 cp de la 1.9 consuma in oras intre 5.5 si 6.5 in functie de trafic si stil de condus. in afara motoru diesel e mai silentios la viteze mari si mananca mult mai putin. sa zicem ca esti pe autostrada si mergi constant 160; motoru pe benzina sta in turatie destul de mare, timp in care face destula galagie. in conditiile astea o sa iti manance vreo 10 l/100km. dieselu nu e in turatie asa mare si deci nu se aude asa tare. pe langa asta consumul e de 6.5 la 160kmph . nu stiu cat are cuplu motoru asta, dar la varianta de 131 cp turbina intra la 1800 rpm, are cuplu maxim de 320 la 2200 rpm si il tine pana la 3300 de unde scade usor. 90 % din puterea maxima o are de la 3500 pana la 4200 rpm. turatia maxima 4900.
sa nu mai vorbim ca motoru diesel e mai rezistent din constructie.
1,6FSI are 116CP nu 102...
am ales benzina!
toate masinile mele au fost benzinare
argumente pro in cazul alegerii facute de mine:
masina e putin mai ieftina la achizitionare
reviziile sunt mai ieftine
fiabilitatea sporita
sound incomparabil cu al tractoraselor
consum la fel cu cel de 1.9 tdi (aici ma refer strict la masina mea)
performante mai bune fata de 1,9 TDI (vb de 1,6 FSI)
singurul lucru de care se sperie multi este pretul benzinei...
eu am mers numai cu OMV carrera 100 si motorul e curat pana la finalul esapamentului (lucru apreciat si de mecanicii care imi fac revizia) asta e, e mai scumpa dar e mai buna...eu m-am obisnuit

i rest my case!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 08:45   #302
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

la fiabilitate sporita ai cam dat-o in bara ! .. un motor diesel decent tine minimum 400.000 km fara prea mari probleme , un benzinar nu cred ca se poate lauda cu asta .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 09:06   #303
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

depinde si ce vrei sa faci cu masina... pt uz de fiecare zi, un 1.9tdi pe golf e arhisuficient... iar un benzinar de 1.6 care sa sara de 110 ( vezi astra, citroen, kia) e iarasi f bun. performante deosebite da 1.6 de pe proceed, de 126, chiar e minunat. iarasi dieselele de 1.6 , 1.7 care se invart pe la 110, 115 sunt foarte bune pe majoritatea masinilor.
in rest, cand vrei o masina care sa rupa soseaua, clar peste 2.0 , diesel sau benzina... conduc cateodata la firma un mondeo 2.0 de 140 de cai care imi ia volanul din maini cand calc pedala
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 09:33   #304
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
conduc cateodata la firma un mondeo 2.0 de 140 de cai care imi ia volanul din maini cand calc pedala
Daca e benzinar nu cred ca iti ia volanu din mana
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 10:02   #305
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
la fiabilitate sporita ai cam dat-o in bara ! .. un motor diesel decent tine minimum 400.000 km fara prea mari probleme , un benzinar nu cred ca se poate lauda cu asta .
ai sa te miri, dar un benzinar duce peste 400.000 si este mai fiabil ca un diesel

dieselul are probleme cu turbina, de cele mai multe ori...
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 10:11   #306
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu am zis minimum! asta nu inseamna ca am exclus 600.000, 1 milion si asa mai departe!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 12:14   #307
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau Motorina?

si motoarele pe benzina sunt fiabile,dar numai ca nu vrea dolbu sa recunoasca.oricum,cu el nu o scoti la capat decat daca zici ca el
si apropo de 1.9tdi de pe golf,a unchiului meu i s au bulit culbutorii turbina,kiar si ambreiajul!!! asta la "doar"160 de mii!!! am vazut golf 5 nou noutz cu blocul motor crapat!(1.9 tdi).si sa nu uitam zgomotul motorului!!golfuri,octavii,passaturi,seaturi,opelu ri pana in 02-03 sunt foarte zgomotoase!!ascultatiu un 2.2 crdi de la accord,sau un avensis sa vedeti diferenta!!sa nu mai vb de benzinare
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 12:18   #308
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

gigi.. daca motoarele pe benzina erau mai fiabile si mai performante decat dieselache de ce dracu se pun pe TIR-uri , TAXI-uri sau alte masini destinate TRANSPORTULUI LUNG si care necesita PUTERE . Dieselu e facut sa DUREZE ! sunt motoare diesel cu milioane de kilometri Un benzinar nu suporta atata
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 12:34   #309
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Daca e benzinar nu cred ca iti ia volanu din mana
singurul mondeo care are 140 de cp e cel de 2.0 tdci :P benzinarul de 2.0 are 145 si 161 :P si da, dieselul fuge de rupe, e o adevarata placere 2.0 tdci de 140, fiind ghia e si super confortabil... pacat de rahatul ala de spate urat ca draq... e singurul motiv pt care nu mi-as lua mondeo... in rest o super masina, benzinarul 2.0 manual (l-am condus si p'asta si intr-adevar nu te baga sa in scaun)de 145 fuge si el de rupe, chiar e deajuns a 2-a pt 100
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 12:39   #310
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
gigi.. daca motoarele pe benzina erau mai fiabile si mai performante decat dieselache de ce dracu se pun pe TIR-uri , TAXI-uri sau alte masini destinate TRANSPORTULUI LUNG si care necesita PUTERE . Dieselu e facut sa DUREZE ! sunt motoare diesel cu milioane de kilometri Un benzinar nu suporta atata
daps, spre exemplu, americanii pe humvee si hummer, au motoare de 6.0 diesel care au... decat 190 de cai! solicitari putine si rezista f mult. desigur papa de rupeee
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 13:24   #311
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
gigi.. daca motoarele pe benzina erau mai fiabile si mai performante decat dieselache de ce dracu se pun pe TIR-uri , TAXI-uri sau alte masini destinate TRANSPORTULUI LUNG si care necesita PUTERE . Dieselu e facut sa DUREZE ! sunt motoare diesel cu milioane de kilometri Un benzinar nu suporta atata
nu au pus benzina pe tiruri nu pentru ca nu s fiabile,ci pentru ca,si tu ai zis,au nevoie de putere si dieselul o ofera la turatzii mai joase decat o benzina.si daca ai dat o in tiruri si alte alea,inseamna ca esti chiar disperat.nu vreau sa mai intru in polemica cu tine ptr ca nu ajung nicaieri!chiar tre sa fie punctul tau de vedere cel mai bun?si cel mai corect?si cel mai avizat?! o sa ajungi sa te certi singur pe forumul asta!!!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 14:03   #312
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Benzina sau Motorina?

Pentru mine singurul lucru mai bun la benzina este sunetul in sarcina la un motor peste 2000 sau 2500 cmc DOAR in cazul in care masina are toba smechera.
Toate ca toate...da ma umfla rasul cand citesc aici ca benzina e mai fiabila decat dieselu... Eu inteleg ca s-a mai lucrat si la benzine si sunt mult mai fiabile decat pe timpuri, dar nu vor ajunge niciodata sa egaleze diesel-urile la fiabilitate. Daca e sa o luam cu exemple ca la golf5TDI i-a cazut ambreiaj sau turbina...si io am de scris 10 pagini despre benzine la care a cazut cate ceva, sau chiar care au cazut cu totu la putini km...
Deci or fi multe avantaje ale benzinei dupa parerea voastra, dar nu aveti cum sa includeti si fiabilitatea
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 14:58   #313
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

motoarele diesel trebuie sa suporte compresii marii , aprinderi instantanee si vibratii puternice, de aceea diselu e construit sa reziste si e mai fiabil. chestia cu turbina care se distruge e din cauza forjei. daca o alergi mult trebuie sa fii pregatit sa schimbi turbina. dieselu nu poate atinge performate mari pe circuite sau stiu eu ce, dar pentru ce folosesc majoritatea dintre noi masina adica sa mergem din stanga in dreapta e excelenta. daca vrei neaparat sa faci curse si show sau stiu eu, iti iei un motor mare pe benzina, il modifici faci ce naiba vrei tu si te simti bine. sa stiti ca sunt producatori de evacuari care pun evacuari complete pe tdi-uri si sunetul lor nu poate fi egalat decat de vreun v8 puternic. eu zic ca peste 50-60 de ani motorul alimentat cu benzina va fi o raritate sau piesa de muzeu, pe cand motoru diesel va fi omniprezent, pe langa cele electrice. vor mai fi pe hidrogen cu aprindere interna, dar numai la sedanuri mari sau cu alcooli, dar asta putin probabil avand in vedere pretul unui litru de etanol sau metanol pur.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 31-12-08, 17:31   #314
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau Motorina?

totusi nu as crede ca benzinarul sa devina vreodata piesa de muzeu.
motoarele de motoicleta care urca pana in 18 mii ture. aia nu cred ca o sa dispara vreodata.
desi stiu ca aici e vorba doar de masini.
si cum se pare ca taxele si impositele cresc pe masura capacitatii cilindrice, motoarele micute si puternice benzinare ar fi o alegere buna.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 15:42   #315
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
gigi.. daca motoarele pe benzina erau mai fiabile si mai performante decat dieselache de ce dracu se pun pe TIR-uri , TAXI-uri sau alte masini destinate TRANSPORTULUI LUNG si care necesita PUTERE . Dieselu e facut sa DUREZE ! sunt motoare diesel cu milioane de kilometri Un benzinar nu suporta atata
my friend.
masinile grele au diesel deoarece dezvolta cuplul maxim la o turatie net inferioara benzinei , iar datorita temperaturii sczute din camera de ardere nu crapa asa de repede in sarcina.
si daca tot dai exemple d-astea extreme te rog sa imi dai un pm cand va concura si va castiga primul monopost diesel in F1.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -