Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-11, 13:32   #16
Strainger

Stage 5
 
Strainger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,492
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Da Leon este de design, piese asa si asa, Bmw is cam scumpute piesele, dar se merita caci ramane masina buna, eu as alege Golf 5 1,9 e cel mai bun motor si nu consuma mult, am in fata blocului masina mea personala este un Golf 5 trendline 1,4 75 de ponei, e sprintena, pentru mine este o masina foarte usor de intretinut taxe ieftine, consuma putin (dus intors Bucuresti 20 lt benzina) in oras cei drept 6,7 lt dar la anu de fabricatie 2009 si la pretu care am achizitionato mi se pare o masina destul de buna chiar daca nu are aproape toate optiunile, (climatronic, faruri de ceata, jante aliaj, etc).
Recomand golf 5 1.9 tdi sa gasesti un an bun de fabricatie si sa ai tot ce trebuie pe masina, este nemaipomenit.

Respect si drum cu prioritate sa ai!
__________________
Strainger is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 14:52   #17
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Daaa cu siguranta un Swift e peste Golf ca performante...))
Este, la motorizari relativ apropiate, din orice pozitie
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 17:04   #18
Ecsodus

Stage 2
 
Ecsodus's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 55
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

well...am un golf 5 1.6 trendline 3 usi.ce sa zic ar fi fost perfecta daca n-ar fi cedat doua furtune asa de repede))))e adevarat consuma la urban parca prea mult, dar eu cred ca e o masina foarte potrivita pentru vremurile in care traim(deh daca era si diesel...) de la seat am "experimentat" ibiza 1.2 12v -o masina foarte buna in oras;consum mic,cutie de viteze si ambreiaj mai bune ca la golf ceea ce m-a mirat (poate e obisnuinta)...in afara iti dai seama ca trebuie un avant serios ca sa depasesti...
as alege bmw doar pentru aspect ,insa personal nu m-as intelege cu motorul ala xD
p.s:nici nu vreau sa-mi imaginez cat costa piesele la bmw,deoarece eu a trebuit sa platesc pt un furtunas prapadit 250 ron...(
__________________

Last edited by Ecsodus; 01-11-11 at 17:07.
Ecsodus is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 19:44   #19
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Quote:
Originally Posted by Ecsodus View Post
p.s:nici nu vreau sa-mi imaginez cat costa piesele la bmw,deoarece eu a trebuit sa platesc pt un furtunas prapadit 250 ron...(
Diferenta este ca la BMW nu crapa si mare o sa-ti fie mirarea sa vezi ca si daca ar crapa nu ar fi mai scump.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 21:03   #20
Ecsodus

Stage 2
 
Ecsodus's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 55
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Diferenta este ca la BMW nu crapa si mare o sa-ti fie mirarea sa vezi ca si daca ar crapa nu ar fi mai scump.
M-am gandit ca diferenta no fi prea mare...poate a fost acum cativa ani...depinde de propietar insa foarte mult...fostul propietar la volkswagenul meu a avut grija (deh,neamtu e neamt)...in schimb un furtun s-a copt de la caldura motorului,iar celalalt e un plastic care a crapat din cauza frigului ) evident ultimul l-am scos ,l-am legat cu banda ,l-am pus la loc si gata.din pacate nu l-am pus bine si a inceput sa sasaie masina...tot ce sper sa nu fie peste 100 ron ( ce naiv am fost cand am luat masina...credeam ca o sa mai schimb cate ceva la ea,dar imi dau seama ca daca se scumpeste benzina cat am auzit ,nu voi avea bani de plimbare :P

oricum daca are in vedere bmw poate sa se uite si la a3.sincer m-am indragostit de coupe dar era prea scump.
Ecsodus is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 21:13   #21
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

la toate masinile crapa cate un furtun, ca nici o piesa nu este facuta sa tina o viata, insa nu asta conteaza, important ce feeling iti transmite masina aia cand o privesti, conduci, parchezi, duci la peco, etc. fiecare are ceva interesant, dar 116 mai are mult pana sa ajunga sa arate ca un 316,318,320 asa ca... mergem spre leon, care este cam ciudatel si asta si are interior spaniol mai din topor asa, si astfel castiga fara drept de apel golful.
:P
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 21:25   #22
Ecsodus

Stage 2
 
Ecsodus's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 55
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
la toate masinile crapa cate un furtun, ca nici o piesa nu este facuta sa tina o viata, insa nu asta conteaza, important ce feeling iti transmite masina aia cand o privesti, conduci, parchezi, duci la peco, etc. fiecare are ceva interesant, dar 116 mai are mult pana sa ajunga sa arate ca un 316,318,320 asa ca... mergem spre leon, care este cam ciudatel si asta si are interior spaniol mai din topor asa, si astfel castiga fara drept de apel golful.
:P
de acord! ))imi pare rau daca am speriat pe cineva cu "problemele" mele )) vorba lui ondin,mai cedeaza cate una alta.Is foarte curios ce alege dragos pana la urma.De Honda civic ce ziceti totusi? nu prea stiu ce pret are ,dar nu poate fi departe de pretul bmw-ului,iar aspectul e de nota 10
Ecsodus is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 21:42   #23
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

eu am fost in wk la Herculane si cu golful 5 am urcat fara probleme o denivelare ca sa parchez masina peste noapte, iar unii din craiova se to chinuiau saracii cu um bmw seria 3 stock fara nici o sansa si pana la urma au renuntat din cauza asa. cam asa si cu civicul, dar la drum bun este super ok.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 12:02   #24
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Corectii de folclor si gugaleara:
- 116i cu 122cp se misca bine pentru ca are 2 l si e cu injectie directa, cele dinainte de 2007 sunt 1.6 mpi care se misca normal la putere si masa date. Totusi nici cel de 2.0 nul vad de luat decat daca ai avea in plan sa-l faci de 170cp cat are 120i.
- motorul xd ...nu exista
- un bmw e in principiu mai scump de intretinut dar totusi nu e vreo super masina. Ia vezi cam cat e un racord flexibil la bmw si cat e la golf (cel putin la g4 e astronomic)
- faptul ca exista multi idioti posesori de BMW este de necontestat, asta nu inseamna ca este inferior golfului in teren.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 14:11   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Cred ca s-a omis facptul ca BMW 1 a fost cotat ca cea mai fiabila amsian in clasa in timp ce A3, Golf 5 si Leon nici nu s-au apropiat de top, lucru foarte important mai ales la o masina sh..
Civic este o alternativa buna, la fel si Corolla iar o alta varianta mai este Subaru Impreza de 1.5 110CP care are si avantajul unui 4x4.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 16:14   #26
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

@GTR ai vreo baza la ceea ce spui tu ?
Eu am gasit altceva
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 16:27   #27
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

am vrut eu sa imi cumpar impreza 1.5, dar in afara de avantajul 4x4 iarna nu prea mai are atuuri. are foarte multe dezavantaje. este greoaie in depasiri, pe drumurile noastre, consum mare pt un 1.5, consuma cat un 2.0 160 cp, care la randul lui consuma cat un 2.5i aspirat tot de la subaru.
1.5 din cauza 4x4 o face sa fie foarte greoaie. ca sa se miste "oleaca" trebuie trasa bine de urechi.

bmw-ul iarna cu tractiune spate, nu imi place deloc. nu suntem in germania sa avem sosele curate, avem multe sincope, de la gropi pana la zapada multa.
am avut si anvelope de iarna cu crampoane pe bmw, aduse din norvegia si tot am "julit-o" putin la 40 km/h intr-un copac cu tot cu crampoanele lui hagi.
bmw traciune iarna, da ca masina de sezon, adica fara iarna, un fel de a 2, 3-a masina. nici pe o ploaie mai obraznica, sau intr-o curba cu cateva pietricele nu este de glumit, in orice anotimp din an, nu este de glumit.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 17:11   #28
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Pentru ca BMW-ul tau era probabil fara DSC in regula, invit pe oricine sa vada cum e cu dsc-ul si cauciucuri de iarna modeste ca firma dar ok.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 17:15   #29
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Dsc`ul ala nu face minuni. Am patit cu un seria 5 e39 la 30km/h intr`o curba sa fuga de cur foarte brusc. Dsc-ul licarea ca nebunu` in bord si masina se ducea la fel. Curba era la stanga in rampa.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 17:22   #30
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: bmw116 vs. golf 5 vs. seat leon???

Dsc-ul de pe e39 cred ca e maxim dsc2, aici e vorba de anul 2005 care inseamna sigur dsc3 (pe e46 e din 2003 toamna) care include printre altele CBC.
Este mare diferenta intre 2 si 3, si un prieten de-al meu s-a invartit la 50km/h cu 323i/2000.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -