Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-11, 19:30   #1
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Moto vs Auto

Salut. Care credeti ca e mai potivita pentru mine...un pusti de 18 ani...o motocicleta..mai linistita...sau o masina?
Mare lucru nu cer de la ele...doar un drum scurt de 20 km/zi de acasa pana la liceu si ocazional un drum Calarasi-Bucuresti + plimbari scurte sau vacante la mare/munte.
As vrea sa aibe consumul redus..nu sunt teribilist sau ceva de genul.
Toti spun auto ca moto e donator de organe si ca iarna ce fac cu ea...adevarat..iarna poate nu ai aceiasi mobilitate cu moto fata de auto dar mai rau ramai in zapada cu o masina decat cu o motocicleta. (exista cauciucuri cu tinte pt iarna..compenseaza)
Ce e mai profitabil pentru mine...un moto...agil, usor consum redus fata de auto, drumul pana la liceu, mult mai predispus la intemperiile vremii sau un auto...consum mai mare...intretinere mai costisitoare, mai sigura, dar nu acelasi sunet de iti ridica parul in cap..nu intoarce lumea capul dupa ea...nu ca as fi un cocalar deala care merge cu maneaua blana "sa sa rupa basu".
Niste sfaturi ar fi destul de utile. multumesc
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 21:01   #2
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Moto vs Auto

Prea putine detalii... N-ai zis ce moto vrei (naked,sport,etc.), ce capacitate, etc. Linistite pot fi toate, depinde de turatie. Poti sa mori si cu un 125, depinde de tine nu de fier.
Vacante? Atunci trebuiesc si vreo 3 case-uri...
Motor nu-ti iei pentru consum redus, poate sa consume cat o masina. La fel si intretinerea.
"dar nu acelasi sunet de iti ridica parul in cap" - Alta toba ? V8 ? Mai zic ?
"nu intoarce lumea capul dupa ea" - Nu zau? Depinde si ce masina e...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 22:10   #3
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Moto vs Auto

nu am mentionat nici moto nici auto. ma refeream in mare. un moto/auto second...2 mii$...
si la auto poti sa ii faci ce vrei ca tot nu o sa se auda ca un moto.
Intrebarea mea era...care ar fi mai avantajos pentru ce vreau eu sa faac cu ele? AUTO sau MOTO?
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 22:52   #4
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Moto vs Auto

O luam altfel. Iti place sa mergi zilnic la scoala in echipament full (cizme in picioare, geaca, pantaloni, manusi, sa ai grija castii sa nu ramai fara ea in pauza ) si sa mai ai si grija mobrei pe unde o lasi in timpul orelor ?
Gandeste-te ca nu o sa-ti iei motor de 2 mii, ci de vreo maxim 1500 ca restul il dai pe echipament, iar daca te zgarcesti sau nu iei tot ce trebuie s-ar putea sa simti pe pielea ta la propriu (speram sa nu) si n-o sa-ti prea placa. Si nici atat, caci orice ai lua (motor/masina) trebuie sa faci si o revizie.
Cumpara ce-ti place, ca tu iti cumperi nu vecinu'. Desi, eu te-as sfatui sa iei masina, e mai practica, ca incepator o sa inveti multe din trafic etc. Iar iarna e mult mai bine la caldurica in masina. Nu prea vezi motoare iarna, nu te pune pe ganduri ? Nu ca nu se poate, dar e mai greu, incomod... Dupa ce faci cateva mii/zeci de mii de km si niste bani iei si mobra pentru distractie/relaxare si alte cele.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 02:28   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Moto vs Auto

auto... stai calumea, caldurica iarna, rece vara, muzica, poti sa mai iei si niste prieteni, nu te ploua, nu te ninge, nu stai mereu cu echipamentul dupa tine, poti sa pleci frumos in vacanta cu prietenii, ai spatiu pt bagaje.

motorul e frumos, insa cel mai bine il iei dupa ce deja ai o masina cu care sa iti faci treaba si iesi sa te plimbi cu el intr-un week-end, seara sa te distrezi.

parerea mea
steffan is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 09:06   #6
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Moto vs Auto

probabil o sa fie cu ai zis tu...imi i au un fiat coupe si dupa ce strang alti bani imi i au si un moto.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 12:05   #7
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Moto vs Auto

Vad ca inca n-ai 18, citeste si tu tot ce prinzi despre masinute si incearca sa gasesti una fiabila si relativ comuna, daca ai strans 2000 de masina, ma gandesc ca n-ai bani de turnat in ea, daca ai probleme, sa ma scuze posesorii dar fiat coupe nu cred ca se potriveste situatiei tale.
Stiu, stiu sunt frumoase puternice etc dar trebuie sa te interesezi daca poti sa te bucuri de masina.
Am un prieten care prin 2000 avea 2000$ si si-a luat un mitsu din `80 si zicea "da ce vroiai ma sa-mi iau? dacie!?!" (la vreme aia o dacie de vreo 6-7 ani era cam atat) si a stat pe bara cu ea UN AN pentru ca nu gasea sa cumpere chiulasa (a luat-o cu ea defecta dar fostul propietar a mascat bine problema) care a fost in final cam cat jumate de masina - 450lire

La bugetul asta eu as spune sa incerci sa iei ceva mic sau mediu dar nu sportiv, benzina un opel sau un nisan micra accentul vechi e iarasi destul de fiabil si ieftin de intretinut, in fine iei la rand forumurile, preferabil nu de specialitate.
Bafta sa-ti gasesti ceva ieftin si bun.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 15:09   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Moto vs Auto

fiat-ul coupe este cam greu de intretinut.

are dreptate rvl 2000, cauta ceva mai comun, consum mic, usor de intretinut cu care sa iti faci treaba. opel corsa, vw polo, solenza (in banii aia gasesti ceva chiar ok, in care sigur nu va trebui sa bagi bani prea curand)
steffan is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 17:52   #9
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Moto vs Auto

de o mazda 323 ce ziceti?
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 18:12   #10
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Moto vs Auto

la 2000 e iti iei o masina nu tocmai buna(ma refer cum ar merge) pe cand un motor de 2000e poti sa iti gasesti.
moto iti iei daca este fan inrait motorete. pt un incepator mai buna este o masina, iar daca mai strangi mai incolo poti sa iti iei si un moto pt joaca.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 20:39   #11
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Moto vs Auto

Eu am avut prima data moto. Apoi am avut permis. Apoi am avut masina.
Nu am cazut tare, nu am avut echipament complet, nu am avut nici ghinion prea mult, ce-i drept.
Acum sunt un sofer cu multe sute de mii de km, cu destule accidente, si moto si auto, cu cateva din vina mea, cu cateva din vina altora, multe modele de masini detinute timp de zeci de mii de km minim, cateva modele de motoare, cateva mii de km fiecare, minim, dar in niciun fel nu pot sa gasesc aceeasi libertate in masina cum pot sa o traiesc pe motor.
E drept, in ultimii 12 ani s-au schimbat total conditiile de trafic, controalele militienesti, conditiile economice, totusi, ai putea deja avea A1 si un 125, sa te lamuresti daca e de tine sau nu treaba cu motorul.
Daca totusi ai sa ai ocazia sa iti iei A-ul, anul viitor, poti s-o faci (e mult mai ieftin, 300 de lei aprox, comparativ cu 600-1000 de lei B-ul) si eventual sa te rogi de vreun prieten sa te mai lase sa-i plimbi motorul, fie ca e vreun IJ sau Java, fie ca e vreo japoneza sau italianca.
Dupa asta o sa decizi singur daca e de tine sau nu, tot ce ai pierdut fiind cei 300 de lei, va fi cea mai ieftina modalitate sa te hotarasti pe pielea ta, nu pe ce mancam noi pe aici...

Last edited by aleks; 02-10-11 at 21:31.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 21:25   #12
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Moto vs Auto

Eu am avut un Carpati pe la 15-16 ani, un fel de mobra mai nasoala dar care mi-a placut.
Am avut si o prietena (nu iubita) care a murit la 19 ani ca pasager pe un motor, de atunci mi-am cam luat gandul de la ele.
Parerea mea e ca motor+varsta frageda nu e buna combinatia.
Asa cum zici si Alex, conditiile de trafic sunt cu totul altele decat acum ~15 ani.
Poti sa fi tu foarte responsabil si sa mergi legal etc dar nu esti singur pe strada, iti deschide unu o usa in fata si te baga in spital, cu toate ca tu mergeai cu 40 ca sa nu zic de multe alte situatii in care nu e vina ta si nici nu poti sa le eviti.

Last edited by RVL 2000; 02-10-11 at 21:28.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 13:33   #13
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Moto vs Auto

adevarul este..ca sunt incepator...si nu stiu sa reactionez rapid in caz de ceva...iar daca e sa fie..as opta pt auto in loc de moto...pentru protectie.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 20:32   #14
dary762

Stage 5
 
dary762's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,091
Member of:
[VW]
Default Re: Moto vs Auto

Adevarat ca,sunt riscuri mult mai mari de a avea un accident pe motor.
Acum 4-5 ani la mine in oras erau 2 motociclisti pasionati de viteza.
Nu avusesera accidente dar din cauza ca erau maniaci au avut un accident teribil unde au murit amandoi pe loc,
Nu zic ca,cu masina nu faci nici un accident dar cu masina ai 1+ la siguranta.
Ai vazut si pe la TV cate accidete se intampla chiar pe trecerea de pietoni..
Acuma tu te gandesti
dary762 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-11, 14:35   #15
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Moto vs Auto

Quote:
Originally Posted by Putifer2 View Post
de o mazda 323 ce ziceti?
Merita sa iei o Mazda . Sau o Honda daca tot vrei sa sune ca un motor
De motociclete nu comentez . Si eu am vrut mai mult decat masina un SBK . Cu timpul mi-am dat seama ca nu traiesc mult pe motor asa ca mi-am luat masina.

Last edited by !41!; 05-10-11 at 14:41.
!41! is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -