Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce ati alege si de ce?
Audi TT 3.2 168 30.88%
BMW Z4 coupe 3.0 129 23.71%
Nissan 350Z 3.5 247 45.40%
Voters: 544. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-08, 13:25   #241
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

am votat audi ptr ca mi place mai mult si e mai nou dar asta nu inseamna ca celelalte nu sunt niste masini pe care si le ar dori oricare dintre noi....mai ales nissanu
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 07:52   #242
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

clar 350Z...masini destul de rare, extrem de "tunabile"...mai ieftine decat un TT...Z4 mi se pare deja depasit...e bun, dar trecut...nu sunt anti-bmw...desi sunt fan audi ... doar ca asta e parerea mea despre Z4...
Alexik is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 14:05   #243
Anka Blonda

Stage 3
 
Anka Blonda's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 118
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

normal ca 350Z-ul...cum altfel???
Anka Blonda is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 21:39   #244
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

ce pasiune pentru varza de 350Z in romania frate... in america sunt asa de multe, ca ti se acreste, si fiindca se vinde si Infinity G37 (fostul G35) care arata de o suta de ori mai bine, 350-ul nu mai e de mult nimic special, ci e chiar o masina banala. Si sunt MUUULT mai multe infinity G35 si G37 pe strada, decat nissane... pun pariu ca nu scot G37 convertibil, pentru ca chiar nu s-ar mai vinde nici un 350Z aici.... Daca voi va dati peste cap pentru o asemenea masina n-aveti decat, dar tot ce faceti e sa dovediti ca nu stiti mai mult

si cu ce e mai "trecut" Z4 decat 350Z-ul?? amandoua sunt cam la fel de vechi, numai ca Z4 a mai avut mici modificari intre timp, si un model M, iar 350 a ramas acelasi porc greu cu motor prea slab, si tinuta de drum mediocra.... as merge cu un tampon de TT pana sa-mi iau un 350Z
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 23:35   #245
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Audi TT....deoarece am mers cu o asemenea masina...si mia plakt acceleratia care te baga in scaun si virajele la viteza mare!
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 19:01   #246
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

imaginaza-ti ce misto e intr-o masina care chiar are putere! cat are TT 250? deci vreo 210 la roti.... merge, dar nu e nimic spectaculos

Last edited by AlliedComposites; 10-03-08 at 19:04.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 16:42   #247
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
ce pasiune pentru varza de 350Z in romania frate... in america sunt asa de multe, ca ti se acreste, si fiindca se vinde si Infinity G37 (fostul G35) care arata de o suta de ori mai bine, 350-ul nu mai e de mult nimic special, ci e chiar o masina banala. Si sunt MUUULT mai multe infinity G35 si G37 pe strada, decat nissane... pun pariu ca nu scot G37 convertibil, pentru ca chiar nu s-ar mai vinde nici un 350Z aici.... Daca voi va dati peste cap pentru o asemenea masina n-aveti decat, dar tot ce faceti e sa dovediti ca nu stiti mai mult

si cu ce e mai "trecut" Z4 decat 350Z-ul?? amandoua sunt cam la fel de vechi, numai ca Z4 a mai avut mici modificari intre timp, si un model M, iar 350 a ramas acelasi porc greu cu motor prea slab, si tinuta de drum mediocra.... as merge cu un tampon de TT pana sa-mi iau un 350Z
Poate o fi la tine in Calgary,eu am stat o vreme in fl,si am vazut ce poate face un 350Z chiar si stoc, trebuie sa si mentionezi ca multi amricani au o slabiciune pentru masinile europene.
Comparatia e destul de interesanta,toate 3 fiind masini foarte asemanatoare ca performante,dar eu unu aleg 350Z,TT parca nu se misca la fel in curbe,la fel si BMW-ul.
Nu sunt un fan al masinilor asiatice,dimpotriva,dar 350 e ceva deosebit.
Pana la urma comparatia ar trebui pusa in practica,dar depinde foarte mult de rider.....asta isi va spune cuvantul in cazul acesta
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 03:53   #248
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
Poate o fi la tine in Calgary,eu am stat o vreme in fl,si am vazut ce poate face un 350Z chiar si stoc, trebuie sa si mentionezi ca multi amricani au o slabiciune pentru masinile europene.
Comparatia e destul de interesanta,toate 3 fiind masini foarte asemanatoare ca performante,dar eu unu aleg 350Z,TT parca nu se misca la fel in curbe,la fel si BMW-ul.
Nu sunt un fan al masinilor asiatice,dimpotriva,dar 350 e ceva deosebit.
Pana la urma comparatia ar trebui pusa in practica,dar depinde foarte mult de rider.....asta isi va spune cuvantul in cazul acesta

la mine in calgary ce?? am zis ca pe continentul asta sunt o tona de 350 si G35 si ca nu-s nimica interesant... Wow, ai vazut ce poate face un 350Z stoc... woooohoooo stoc sunt mai pe toate drumurile, nu-s nimica special... sunt grase, incete, si necompetitive... nu primesc mai nici un pic de respect, decat de la aia care habar n-au despre masini, si le pica gura dupa cum arata, si cand aud de marimea motorului... sunt masini mult mai bune, inclusiv fratele G35/G37...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 08:56   #249
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Cu G37 sunt de acord....dar in fine,asta e parerea ta personala,peste 350Z e doar S2000(chiar daca pare ciudat)iar Z4(o masina destul de scump de modificat)ramane putin in urma,TT-ul....pentru multi(eu unu am lucrat 3 ani acolo la o firma de tuning)pare o aberatie,deci nu primeste calificativ "grozav" de la nimeni,doar "ok",cat despre miata......let's get real....inafara de faptul ca accelereaza bine si ca se stapaneste foarte ine...cam atat.
Sa nu uitam si designul,multa lume doreste sa si arate bine dupa ce e modificat...deci deja ramene numai S2000 si 350Z...
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 18:10   #250
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

cat o sa ii mai pupam in (_|_) pe americani?diferenta intre sua si romania este ca acolo sunt alte mentalitatti, alte sosele, altfel de climat etc etc.daca un american mananca un rahat asta trebuie sa facem si noi?diferentele sunt cam enorme intre europeni in general si americani.noi gandim altfel fata de ei dar vrem sa fim ca ei.macar daca vorbim la general sa vorbim lageneral si in principiu europa.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 22:28   #251
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Am votat BMW Z4 pt aspect si pt performantze...urmat de TT(arata mai bine decat modelul anterior dar nimic spectaculos) si pe urma 350 z..... din pacate arata ca dreaq....oricum se poate face mult cu un tuning exterior..
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 23:10   #252
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
diferenta intre sua si romania este ca acolo sunt alte mentalitatti, alte sosele, altfel de climat etc etc.daca un american mananca un rahat asta trebuie sa facem si noi?
dar daca pana si un ameriacan refuza sa manance un rahat, ce-ti poate spune asta despre acel rahat? ca e bun, sau ca e asa de varza nici macar ei nu-l vor?

nu stiu ce diferente uriase sunt intre oamenii interesati de masini, oriunde or fi ei... un neamt, un american, un japonez si un australian toti se pot sui intr-un ferrari, lambo, aston, corvette, GTR, 911 si o sa aiba aceleasi pareri... Ca la capitolul cui ii place cum arata mai mult sunt diferente, asta nu conteaza, toti o sa fie de acord cand e vorba de motor, suspensie, franare, cum conduce si restul... deci daca lasi "cum arata" la o parte, nu vad cum poti sa-ti inchipui ca persoane din alte colturi din lume ar putea avea pareri radical diferite... daca o masina e buna in europa si o vand si in america, masina aia o sa fie buna si acolo, si daca nu, nu. simplu. decat daca au schimbat semnificativ versiunea europeana, 350Z ar trebui sa fie la fel de slab performant pentru cati bani cere. Ca in romania sunt multe buburuze cu motor mic si comparativ 350Z e un balaur e una, dar asta nu o face o masina grozava... dar daca bagi vreo $50,000 in motor da poate sa fie o racheta poate $50,000 nu suna mult cand ganditi in euro, dar cu $50,000 as putea sa ma duc in america si sa-mi iau un 996TT din 2003, sau sa mai pun 10 mii sa iau un 996 GT3.... hmmm... sa-mi modific 350z-ul, sau sa-l vand si sa-mi iau o masina care spulbera? hmmmmmm

Last edited by AlliedComposites; 10-04-08 at 23:12.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 00:28   #253
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

di cate stiu eu skyline`ul pt anglia vine cu cateva dotari in plus fatade marea majoritate a europei.asa e si in america din cate stiu eu, vin cu unele dotari si modificari si din punctul asta de vedere se cam complica ecuatia si da cu necunoscute.si stai linistit ca nu sunt deloc fan 350z.daca pui pe europeni sa aleaga din categoria de masini scumpe enumerate de u de mai sus si pe americani si pe japonezi ai sa vezi ca exista mici diferente.asta daca faci un poola cu masini cam de aceeasi bani.orice prost daca ii dai un ferrari, lambo, aston, corvette, GTR, 911 o sa`l accepte, deci ceea ce zici u acolo nu prea are logica.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 07:10   #254
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

e nu face sens, poate pentru tine... hai s-a zicem invers... aduci un grup de 10 persoane, fiecare din alta tara si ai grija sa fie din toate continentele... ii pui sa conduca una sau mai multe masini, pe circuit, pe un traseu prin oras, pe autostrada si unde mai vrei tu... vrei sa-mi spui ca o sa fie opinii radical diferite intre ei despre acele masini? din nou, LASAND DEOPARTE opinia despre cum arata... atata am zis, daca e sa analizezi o masina subiectiv, de unde esti, cum ai fost crescut, cati bani ai, etc, nu prea conteaza, tot o sa simti o masina ca e mai inceata, sau franeaza mai bine, etc....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 18:08   #255
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

cum si noi suntem neam de gurmanzi si preferam gratare,e asiaticii sunt orezari si prefera cam total diferit de ce preferam noi, frantuzii cu mancare mai estetica se poate sa da.la asta ma refeream.suntem crescuti in medii diferite si ne dorim lucruri diferite.daca iei un batranel eu tind sa cred ca se va orienta inspre lux si practicitate, sau poate ma insel.dar eu cred ca si in raport de 0,01 % influenteaza mediul si continentul din care facem parte.europenii au optat in general la masini mai mici cu motoare mai mici si americanii la muscle car`uri.intelegi ce vreau sa zic? in esenta eu cred ca toti factorii de mai sus au o mica daca nu foarte mica influenta in ceea ce alegem
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -