Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce ati alege si de ce?
Audi TT 3.2 168 30.88%
BMW Z4 coupe 3.0 129 23.71%
Nissan 350Z 3.5 247 45.40%
Voters: 544. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-07, 02:47   #166
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Cine a vazut dragstere cu tractiune awd ?????? Nu exista.......bytheway dragsterele sunt cele mai rapide masini posibile pe 400m. Sau nu ?
QniX is offline   Reply With Quote
Old 23-06-07, 10:47   #167
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Se vede tipicul lui race... prima data posteaza in vand numai ca sa ma ocntrazica intr-un subiect... apoi, vazand ca nu merge, ofera ceva argumente de doi lei... apoi, vazand ca nici macar asta nu merge, incepe sa caute disperat pe net ceva despre subiect ca sa nu vorbeasca in vant. Toate astea releva scopul lui suprem - ca nu cumva sa se vada ca am dreptate. Si pentru asta e in stare de orice. Si faza cu "taticu" pe care o tot reitereaza ma face sa ii inteleg mai bine supararea si revoltarea). Ma rezum in a spune ca in sclipitoarea ipostaza de intrat in viraj de 110 cu 180 da, ambele ies, dar in disperarea lui a evitat faptul ca eu nu vorbeam de exemple extreme. Daca virajul e de 110, ce se intampla cand il iei cu 140 sau 150? Cand esti cu fwd poti doar sa incetinesti, sperand ca iei curba. La fel cu awd. Cu rwd te poti salva, din moment ce doar cu asta rotile directoare au aderenta 100% si sint indreptate in directia buna. Si asta are limite, dar sint putin mai mari ca la restul.

"La masinile sport reale,de putere mare,problema la iesirea din viraj e PREA MULTA PUTERE.Adica,in traducere pentru tine,a apasa acceleratia in podea la o masina RWD cat esti inca in viraj inseamna derapaj"

Nu, daca se pune problema, e de PREA MULT CUPLU! Cuplul de la roata e cel ce rupe aderenta... Dar cuplul si puterea pt tine sint aceleasi... n-o sa mai insist. Clar ca se vede ca nu stii conduce... Apesi acceleratia la podea in viraj.. Bravo... daca ai fi citit cu atentie, alta e secventa in viraje. de la apex (mijloc, ca sa intelegi si tu) incetezi sa franezi si INCEPI sa accelerezi - asta inseamna ca acceleratia nu e la podea... Vorbind strict de rotile spate ale ambelor, se observa ca dinamica cea mai buna pt awd e roti de aceeasi dimensiune si pe fata si pe spate,pe cand rwd are roti mai late pe spate, tocmai pt a face fata cuplului in plus care ajunge. unde awd are avantaj e in momentul tranzitiei de la frana la accelerare, cand transferul de mase e 0 si rotile, la limita laterala, musca toate. Cum trecem mai mult spre accelerare, fortele laterale scad si se apropie de 0 si atunci clar rwd trece cu mile in fatza datorita pierderii mult mai mici din transmisie. Si sa nu ne legam ca "daca si awd ar avea cauciucuri mai late..." ca atunci punem pe toate roti de 525/02/18 si atunci awd e cel mai mare perdant.

mmihai82 inteleg ca ai audi, dar daca ai fi citit atent, ai fi vazut ca se incearca sa se mearga pe argumente solide - nu chestii gen da' masina aia are, deci e tare. Iar in al doilea rand, exemple cu sti si evo isi au rostul la rally, ori aici discutia era de circuit.

anaconda_4badguys se pare ca oricate argumente iti voi da, tu tot vei zice ca awd e cel mai tare si ca rwd e bun mai mult pt senzatii (cum zic toti romanii mai nou, dar vezi ca nu e bine sa te iei dupa ce zic ei). Iti respect opinia.
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat
E31 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-07, 12:17   #168
Y O B
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Y O B's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 565
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SKODA]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Desi celelate masini sunt mai puternice, aleg TT pt ca la design e cel mai frumos parerea mea.
Y O B is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 00:53   #169
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by E31 View Post
anaconda_4badguys se pare ca oricate argumente iti voi da, tu tot vei zice ca awd e cel mai tare si ca rwd e bun mai mult pt senzatii (cum zic toti romanii mai nou, dar vezi ca nu e bine sa te iei dupa ce zic ei). Iti respect opinia.
Nu am zis ca AWD este cel mai tare!Insa e mult mai usor sa folosesti awd la ce poate el...insa la rwd tre sa ai ceva experienta.Si am zis...cu ce activitati ne ocupam ''noi'' zi de zi clar e superior awd...pana la urma conteaza cu ce te avantajeaza pt tine...
Pe macadam awd
Pe circuit rwd(insa daca pilotul este de elita....daca este unul bun dar nu exceptional tot awd este mai bun-ex:R32 vs 130i...si pana la urma nu este plin pamantu de experti...)
Iti respect cunostintele...si da argumentele tale sunt date in cazul ideal...=>daca aderenta nu este perfecta si/sau pilotul nu este f bun...ce am zis mai sus....)
bye
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 21:21   #170
daco_dac

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 46
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Aleg Z4-ul pt. ca aduce aminte de vechile coupe-uri, masini cu adevarat sportive...Motorizarea nu este una care sa te lase indiferent...
daco_dac is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 15:12   #171
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

merg pe mana japonezilor! nissanul mi se pare serial killer! design, motorizare, sound! daca ar fi fost shi integral..pfiuu..oricum! nissan!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 23:34   #172
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Quote:
Toate astea releva scopul lui suprem - ca nu cumva sa se vada ca am dreptate


Quote:
e de PREA MULT CUPLU! Cuplul de la roata e cel ce rupe aderenta...
Aha.Si,pentru a zecea oara,cuplul la roata depinde de puterea la motor,nu de cuplul la motor.Greu rau

Quote:
cuplul si puterea pt tine sint aceleasi
Da,eu sunt ala care acum ceva timp posta plin de patos ca prin cutia de viteze se multiplica PUTEREA la roata comparativ cu cea de la motor
Race is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 23:48   #173
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

destul de dezamagitor pollul...cred eu
Korne is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 17:22   #174
refflexx

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

BMW Z4 arata bine si are si un motor f bun!!!
refflexx is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 00:16   #175
SV.01.ZKY

Stage 1
 
SV.01.ZKY's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 15
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

desi nu sunt un mare fan al asiaticelor....dar dintre cele 3 nissanu' ii cel mai frumos...parerea mea.
SV.01.ZKY is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 11:10   #176
SiretU

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 13
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

TT este cel mai reusit, la toate capitolele (mai putin banii)
SiretU is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 21:39   #177
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

Am o oarecare pasiune pentru japoneze shi merg pe Z. Pacat ca nu scot shi americanii ceva de genu'
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 00:02   #178
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

stati sa vedeti noul TT-RS. 350 de cai ar trebui sa ajunga.motor 2,5 litri 5 cilindri in v.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 20:41   #179
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

350 Z...imi place foarte mult Nissanurile si sunt foarte rezistente
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 09:52   #180
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: Audi TT vs BMW Z4 vs Nissan 350Z

350 z.. mai ales daca are shi bunatatea aia de la novidem [compresorul].. yummy! din punctul meu de vedere 350z e o masina mult mai elastica.. senzatiile sunt bestiale .. mai ales cand te urci prima data intr-una shi derapezi ca nebunul ca ai picior greu
dar cum ziceam.. stock.. e ok.. cu ce are novidem de dat pt imbunatatiri. e o mashina bestiala.. 331kw [450 de cai] la 6600 ture shi 530Nm la 5350 de ture.. mai multe cred ca shtiti si voi ..
__________________
Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves.
----------------------------------
Twinkle twinkle little.. turbo.. How I wonder how.. big you are!!
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -