Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: discuri perforate vs discuri cu striatii?
discuri perforate 24 61.54%
discuri cu striatii 15 38.46%
Voters: 39. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-11, 00:37   #1
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default discuri perforate vs discuri cu striatii?

care spune-ti voi ca sunt mai bune, sigure, fiabile?

despre discurile perforate, indiferent de producator pot spune ca au o buba "clasica", mai devreme sau mai tarziu or sa se crape, pe cand cel cu striatii NU, sau mai bine zis nu prea.

am vazut si discuri perforate cu striatii, dar mai bine sa lasam sa vb cei care au masinile echipate cu asemenea frane.

avantaje si dezavantaje de o parte si de alta.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 02:08   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Eu as opta pentru discuri perforate, de calitate. La cele cu striatii la condus normal se umplu santurile alea cu praf de la placute si la franare vibreaza ca naiba, trebuie sa dai cateva franari violente ca sa sara de acolo si chestia asta nu e tocmai placuta fiindca apare rapid fenomenul daca condusi relativ normal.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 02:35   #3
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Cele mai bune sunt cele perforate din turnare,fisurile alea apar dupa o exploatare intensiva cand deja discul necesita schimbarea datorita uzurii.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 17:37   #4
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
La cele cu striatii la condus normal se umplu santurile alea cu praf de la placute si la franare vibreaza ca naiba, trebuie sa dai cateva franari violente ca sa sara de acolo si chestia asta nu e tocmai placuta fiindca apare rapid fenomenul daca condusi relativ normal.
pai normal ca se intampla asta cand montezi astfel de discuri si folosesti masina doar te duci la paine .........
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 17:48   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Sa inteleg ca daca iti pui discuri din alea este musai sa mergi numai forja si sa te sui cu 2 picioare pe frana ? Interesant...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 18:12   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sa inteleg ca daca iti pui discuri din alea este musai sa mergi numai forja si sa te sui cu 2 picioare pe frana ? Interesant...
Pai nu, dar sa-ti iei discuri perforate pe o masina cu care iti faci treaba zi de zi si nu o alergi la curse inseamna bani dati degeaba. Discurile perforate/striate sunt pentru alergat calumea, in rest niste discuri normale de cea mai buna calitate + placute calumea + lichid de frana bun n-o sa te dezamageasca deloc chiar si atunci cand te mai trezesti s-o alergi putin pe viraje sau prin oras. Sa nu mai vorbesc de fiabilitate.
Inainte asa ziceam si eu, ca de ce sa nu le ai pe cele mai performante, indiferent cum mergi, dar mi-au scos aiurelile din cap niste oameni care stiu ce zic.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 18:23   #7
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Pai nu, dar sa-ti iei discuri perforate pe o masina cu care iti faci treaba zi de zi si nu o alergi la curse inseamna bani dati degeaba. Discurile perforate/striate sunt pentru alergat calumea, in rest niste discuri normale de cea mai buna calitate + placute calumea + lichid de frana bun n-o sa te dezamageasca deloc chiar si atunci cand te mai trezesti s-o alergi putin pe viraje sau prin oras. Sa nu mai vorbesc de fiabilitate.
Inainte asa ziceam si eu, ca de ce sa nu le ai pe cele mai performante, indiferent cum mergi, dar mi-au scos aiurelile din cap niste oameni care stiu ce zic.
+1....
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 19:36   #8
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

eu am discuri cu striatii si sunt ok, nu am nici o problema. nu vibreaza, nimic. se simte o imbunatatire fata de discurile vechi care erau "normale". discurile vechi cedau dupa 2 franari de la 130-20km/h. astea noi nu se simt ca ar "obosi".
acum am brembo max+placute ate de ~15k km si inca arata ca noi . sigur ma vor tine peste 50k km.

si discurile zimmerman perforate am auzit ca sunt ok.

oricum , fata de discuri "normale" recomand striate/perforate. sunt ceva mai scumpe dar merita
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 20:07   #9
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

..si tocesc si mai repede placutele.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 21:27   #10
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

dar ce parere aveti de discurile cu striatii&perforate?
dar vreau sa isi dea cu parerea cei care au/au avut, pt ca nu ar fii bine sa aproximam
makess is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 21:29   #11
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

discurile nu pot fi turnate cu perforatii. toate sunt perforate dupa turnare. numai ca difera calitatea perforarii. alea calitative sunt facute cu burgie bune, bine ecilibrate si racite cu ulei. alea made in china sunt gaurite mai "romaneste" . toate crapa in timp, numai ca alea calitative crapa mai greu (mult mai greu) depinde si de cum sunt folosite. astea au rolu sa raceasca discu mai repede. la discurile brazdate e tot ceva asemanator, numai ca aici se pot si turna si brazda mecanic. rolul lor e sa elimine praful de placute si gazul ce se fromeaza intre disc si placuta la franare puternica, dar la franari reci pierde putina eficienta. cele mai bune in curse sunt cele combinate, dar se useaza repede si pot crapa la fel de repede. pentru strada cele mai bune sunt cele normale. la masini f performante >300 cp sunt bune si unele perforate.

Last edited by DarkJEDI; 08-09-11 at 21:31.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 22:30   #12
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
discurile nu pot fi turnate cu perforatii. toate sunt perforate dupa turnare. numai ca difera calitatea perforarii. alea calitative sunt facute cu burgie bune, bine ecilibrate si racite cu ulei. alea made in china sunt gaurite mai "romaneste" . toate crapa in timp, numai ca alea calitative crapa mai greu (mult mai greu) depinde si de cum sunt folosite. astea au rolu sa raceasca discu mai repede. la discurile brazdate e tot ceva asemanator, numai ca aici se pot si turna si brazda mecanic. rolul lor e sa elimine praful de placute si gazul ce se fromeaza intre disc si placuta la franare puternica, dar la franari reci pierde putina eficienta. cele mai bune in curse sunt cele combinate, dar se useaza repede si pot crapa la fel de repede. pentru strada cele mai bune sunt cele normale. la masini f performante >300 cp sunt bune si unele perforate.
Ia vezi tu la Tarox spre exemplu ca cele perforate sunt asa din turnare...
GTA is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 23:23   #13
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Cu striatii.
NU crapa ca cele perforate.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 00:13   #14
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Motivul pentru care nici brembo nu face asa ceva este ca e foarte complicat sa faci matrita si scump, de asemenea exista riscul mare ca discurile sa crape cand sunt racite si asta sar chema: EPIC FAIL. toti prefera sa le gaureasca. in unele aplicatii de curse, se pot forja discuri cu gauri in ele, dar nu sunt foarte aratoase ca nu toate gaurile sunt egal departate. dar la curse nu are importanta asta.

Last edited by DarkJEDI; 09-09-11 at 00:16.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 01:53   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: discuri perforate vs discuri cu striatii?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Cu striatii.
NU crapa ca cele perforate.
Niste discuri de calitate (perforate) cand crapa oricum au trecut de mult de limita de uzura, asta nu e un inconvenient.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -