Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Rivalul lui Bmw Seria 6: Mercedes SL sau CL?
Mercedes SL 28 32.56%
Mercedes CL 58 67.44%
Voters: 86. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-11, 17:26   #16
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Seria 6 nu are rival direct la nicio marca .
Iar singurul rival al CL-ului este Bentley Conti GT .
Asta daca includem sau excludem cam toate masinile cu 2 usi si 4 locuri, peste 300 de cai?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 18:10   #17
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Este vorba despre ceea ce ofera masina respectiva cat si despre pret .
Pentru ca spre exemplu nu putem in niciun caz compara un 612 Scaglietti cu un Seria 6 sau un Hyundai Genesis cu un 6 .
Singura masina care era comparabila cu Seria 6 din toate punctele de vedere este ultimul model de CLK .

Eu sincer nu reusesc sa ii gasesc un competitor direct seriei 6 . Daca tu ai vreo cunostiinta in acest sens , te rog lumineaza-ne .
__________________
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster. - JC
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 23:03   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Este vorba despre ceea ce ofera masina respectiva cat si despre pret .
Pentru ca spre exemplu nu putem in niciun caz compara un 612 Scaglietti cu un Seria 6 sau un Hyundai Genesis cu un 6 .
Singura masina care era comparabila cu Seria 6 din toate punctele de vedere este ultimul model de CLK .

Eu sincer nu reusesc sa ii gasesc un competitor direct seriei 6 . Daca tu ai vreo cunostiinta in acest sens , te rog lumineaza-ne .
Jaguar XF? Aston Martin DB9? Camaro? Challenger? Benarrow PB5?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 23:20   #19
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

XF are 4 usi . DB9 este totusi dintr-o alta categorie de pret .
Camaro si Challenger adversari directi la Seria 6 ? Bmw-ul este superior din toate punctele de vedere .
Cineva care cauta un Seria 6 si care stie foarte bine ce vrea de la acea masina , cu siguranta nu va fi incantat de un Camaro sau Challenger in schimb . 6-le este o masina premium , Camaro si Challenger nu sunt . Cu siguranta DB9 i-ar depasi bugetul .

Poate nu m-am facut clar cu notiunea de "adversar direct " . Exemplu de adversari directi : Bmw Seria 5 , Audi A6 , Mercedes E-Klasse . Adica masini din aceeasi clasa , cu preturi , dotari si perfomante apropiate .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 23:34   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
XF are 4 usi . DB9 este totusi dintr-o alta categorie de pret .
Camaro si Challenger adversari directi la Seria 6 ? Bmw-ul este superior din toate punctele de vedere .
Cineva care cauta un Seria 6 si care stie foarte bine ce vrea de la acea masina , cu siguranta nu va fi incantat de un Camaro sau Challenger in schimb . 6-le este o masina premium , Camaro si Challenger nu sunt . Cu siguranta DB9 i-ar depasi bugetul .

Poate nu m-am facut clar cu notiunea de "adversar direct " . Exemplu de adversari directi : Bmw Seria 5 , Audi A6 , Mercedes E-Klasse . Adica masini din aceeasi clasa , cu preturi , dotari si perfomante apropiate .
XKR, imi cer scuze.
DB9 este in aceeasi arie de pret cu 650i, si are vreo 20 de cai in plus.
6 este superior lui Camaro? ) Camaro ZL1 da de pamant cu orice 6, in orice configuratie, pana la aparitia lui M6, asta presupunand ca se va apropia de cei 550 CP ai lui ZL1. Probabil asta o sa faca si Challenger SRT cand apare, in primavara.

Doresti sa reformulezi criteriile?
Nu de alta, dar "adversari directi" pentru cele 3 insirate de tine sunt si Lexus Gs, Infiniti M, Volvo S80, Saab 9-5, Cadillac CTS, Buick Regal, etc.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 11:25   #21
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

DB9 este in aceeasi arie de pret cu 6 ? Aici avem o problema , pentru ca o masina care costa de doua ori mai mult decat cealalta , cu siguranta nu se poate afla in aceeasi marja de pret .
Poate V8 Vantage se afla aproximativ in aceeasi marja ( desi si acesta este mai scump ) dar in niciun caz DB9 .
Camaro si Challenger matura pe jos cu Seria 6 dar aici nu vorbim doar de performante . Conteaza si ceea ce ofera masinile respective . Si stim cu totii ca deocamdata americanii sunt mult in spate dpdv al luxului , gadgeturilor , calitatii ( in fond sunt in urma cu masinile premium ) .

Nu inteleg de ce te aprinzi asa . Pur si simplu ti-am dat un exemplu de competitori directi dintr-o anumita clasa ( nu cred ca era nevoie sa-i enumar pe toti pentru a intelege ideea ce vroiam sa o subliniez ) . Deasemenea Buick Regal nu poate fi in aceeasi clasa cu A6. Buick Regal are la baza Opel Insignia care la randul lui nu este cu siguranta in aceeasi clasa cu respectivul Audi . La fel se intampla si cu Saab 9-5 care este in aceeasi clasa cu Passat-ul . Cat despre Infiniti M si Lexus GS , intr-adevar sunt niste competitori directi pentru masinile enumerate de mine .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 11:32   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
DB9 este in aceeasi arie de pret cu 6 ? Aici avem o problema , pentru ca o masina care costa de doua ori mai mult decat cealalta , cu siguranta nu se poate afla in aceeasi marja de pret .
Poate V8 Vantage se afla aproximativ in aceeasi marja ( desi si acesta este mai scump ) dar in niciun caz DB9 .
Camaro si Challenger matura pe jos cu Seria 6 dar aici nu vorbim doar de performante . Conteaza si ceea ce ofera masinile respective . Si stim cu totii ca deocamdata americanii sunt mult in spate dpdv al luxului , gadgeturilor , calitatii ( in fond sunt in urma cu masinile premium ) .

Nu inteleg de ce te aprinzi asa . Pur si simplu ti-am dat un exemplu de competitori directi dintr-o anumita clasa ( nu cred ca era nevoie sa-i enumar pe toti pentru a intelege ideea ce vroiam sa o subliniez ) . Deasemenea Buick Regal nu poate fi in aceeasi clasa cu A6. Buick Regal are la baza Opel Insignia care la randul lui nu este cu siguranta in aceeasi clasa cu respectivul Audi . La fel se intampla si cu Saab 9-5 care este in aceeasi clasa cu Passat-ul . Cat despre Infiniti M si Lexus GS , intr-adevar sunt niste competitori directi pentru masinile enumerate de mine .
In niciun caz nu m-am aprins
Pretul de catalog la 650i este ~130,000 euro. DB9 este 134,000
Si Buick si Saab sunt produse premium, in categoria asta platforma contand foarte putin spre deloc. Nu la calitate ma refer, ci la origine.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 11:58   #23
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Ceva nu este in clar totusi . Eu cred ca te referi la Aston V8 Vantage si nu la DB9 . Pentru ca eu din cate vad in Germania un DB9 incepe de la 150.000 Euro , unele publicatii afisand preturi si de peste 170.000 Euro .
Bmw 650i 130000 Euro ? Eu vad pe site-ul celor de la Bmw.de ca preturile incep de la 85.700 Euro . Un 650i cu absolut totul pe el te costa undeva la 130000 Euro .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 12:11   #24
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Ceva nu este in clar totusi . Eu cred ca te referi la Aston V8 Vantage si nu la DB9 . Pentru ca eu din cate vad in Germania un DB9 incepe de la 150.000 Euro , unele publicatii afisand preturi si de peste 170.000 Euro .
Bmw 650i 130000 Euro ? Eu vad pe site-ul celor de la Bmw.de ca preturile incep de la 85.700 Euro . Un 650i cu absolut totul pe el te costa undeva la 130000 Euro .
Aston Martin DB9 Volante, 134,000 euro:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...06&origin=PARK

650i cam tot acolo ajunge. Spuneai mai devreme sa comparam masini cu aceleasi dotari, etc. Fully loaded, un 650i pe la 130,000 ajunge, de-asta am si intervenit.

Scumpe al dracu, oricum.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 18:17   #25
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Jaguar XF? Aston Martin DB9? Camaro? Challenger? Benarrow PB5?
Benarrow PB5 mi se pare competitor pt a5, respectiv s5 sau mai bine spus rs5.

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
In niciun caz nu m-am aprins
Pretul de catalog la 650i este ~130,000 euro. DB9 este 134,000
Si Buick si Saab sunt produse premium, in categoria asta platforma contand foarte putin spre deloc. Nu la calitate ma refer, ci la origine.
cum sa cumperi 650i in detrimentul lui db9??? trebuie sa fii fan bmw inrait sa faci asa ceva.
__________________
cuplul castiga curse, iar caii putere vand masini
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 21:16   #26
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Un Benarrow PB5 costa peste 200.000 euro si nu va putea fi comparat niciodata cu un Audi A5 / S5 / RS5 fiindca este chiar un S5. Un S5 modificat, ce-i drept.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:43   #27
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Quote:
Originally Posted by BAMBAKE View Post
Benarrow PB5 mi se pare competitor pt a5, respectiv s5 sau mai bine spus rs5.



cum sa cumperi 650i in detrimentul lui db9??? trebuie sa fii fan bmw inrait sa faci asa ceva.
Nu, trebuie sa ai doar ceva cultura auto.


Aston Martin pe cat sunt de frumoase, pe atat sunt de proaste. Mare pacat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 01:07   #28
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Nu sunt proaste sunt doar ... Degeaba. Sunt exclusiviste doar din lipsa de clienti. Alternative sunt multiple, mai bune, mai performante, mai frumoase.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	aston-martin-key-fob-volv.jpg
Views:	91
Size:	21.8 KB
ID:	2136621  
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 01:15   #29
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

Aston Martin inca face masini care au ceva aparte , ceva special .
Insa pretul este unul exagerat pentru ceea ce ofera masina .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 15:23   #30
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw Seria 6 vs CL sau SL ?

am votat CL cu toate ca Seria 6 nu are tangente nici cu CL nici cu SL ( clase diferite)
grg_92 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -