Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-11, 13:24   #1
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Salutare... de ceva timp vreau sa schimb masina... daca pana acum eram fan innrait e36 coupe, de cateva luni imi tot surade ideea unui VW Corrado... sunt tare indecis... despre BMW stiu cat de cat cam la ce costuri sa ma astept, consum, piese ce se strica in general s.a.m.d. despre Corrado nu stiu mai nimic decat ca au ceva probleme cu manerele si am citit pe cateva threaduri in care posesorii se plangeau ca ar fi costisitoare insa fara prea multe argumente...un mare plus in opinia mea il are deoarece este mai scump la vedere si are o prezenta deosebita.. e36 sunt ceva mai multe insa din pacate mai rare care intr-adevar sa arate bine!
Imi plac enorm de mult ambele masini insa pur si simplu nu stiu pe care sa o aleg... la E36 fara indoiala vreau motorul 1,8is (daca ar fi sa traim intr-o tara corecta fara taxe si impozite exorbitante as lua m3 fara sa stau pe ganduri..) iar la Corrado 2,0 8v (va rog nu veniti cu sugestii gen G60 sau VR6.. cunosc foarte bine motorul de 2.0 8v motor ce-l am si pe Octavia si sunt super multumit) va rog sa veniti cu argumente pro si contra si nu in ultimul rand respectati regulamentul acestei sectiuni in special aceste subpuncte:
6-Nu posta truisme stupide de genul "am ales x pentru ca bmw e bmw" şi nu folosi replici de genul: "masina x este pentru copii/figuranti/manelisti etc", foloseşte creierul şi experienţa când argumentezi, nu citate din folclor.
7-Foloseşte doar argumente reale, bazate pe experiente personale sau pe date certe.

atasez si 2 imagini cu modelele in discutie:

un mic edit: nu sunt adeptul burn-urilor, cercurilor etc.. masina o folosesc aproape zilnic si nu imi place tuningul cu exceptia celui de casa + jante si daca se poate si mai aproape de asflat.. .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	417041_459845.jpg
Views:	151
Size:	417.8 KB
ID:	2123430   Click image for larger version

Name:	M3GoldStyle5-1.jpg
Views:	145
Size:	127.6 KB
ID:	2123431  
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/

Last edited by AndreiHTX; 18-08-11 at 13:28.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 11:42   #2
catalin1

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 121
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Amandoua sunt masini foarte frumoase, care au facut istorie si inca mai fac pe sosele. Motoarele ambelor masini sunt foarte echilibrate, insa daca as fi sa aleg strict dintre cele doua, as alege e36, parerea mea e mai frumos cu un kit ca in imagine decat corrado. Acum depinde si ce fel e masina, cat de intretinuta e, alege ce ii place inimii tale mai mult, ce iti permiti tu.
catalin1 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 12:37   #3
Adrian_Pintea

Stage 4
 
Adrian_Pintea's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 267
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Daca o iei din punctul de vedere al intretinerii, sunt pline dezmembrarile de e36, corrado e inexistent...la pisica mai gasesti noi sa cumperi o aripa, o bara, un prag, in schimb la corrado nu cred ca mai aduce cineva piese sa le tina pe stoc in depozite pt ca e o masina pe cale de disparitie si chiar daca gasesti sunt la preturi exorbitante
__________________
BMW Power
Adrian_Pintea is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 13:06   #4
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Ca o completare la ce a spus Adrian: O sa inveti parcurile de dezmembrari chiar daca n-o sa ti se strice nimic pe la ea(prin absurd), pentru ca daca n-ai garaj, poti sa mai ai ghinionul azi sa-ti dispara un bandou...maine oglinzile, poimaine proiectoarele/grila/semnale etc., chiar si jantele de aliaj
Personal, imi place pisica(coupe) de cand eram mic... acum stii cum e, sunt bani tai->iti iei ce-ti place tie nu lu' vecinu'.
Bafta!
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 14:11   #5
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

de e36 sunt pline și drumurile și șanțurile și dezmembrările. dacă vrei doar o mașină „de duminică”,și ai posibilitatea să o ții într-un garaj ceva și să o întreții corespunzător, părerea mea...go4 corrado .dacă vrei cerculețe, piese ieftine și ușor de găsit, go4 e36. ca mașină de zi cu zi se merită 1.8Is . ca mașină de weekend 2.5 cel puțin...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 17:26   #6
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Cum zice si lumea mai sus - piesele de corrado nu sunt exorbitant de scumpe (mai ales ca alegi un motor ieftin si G60 sau VR care sunt scumpe la intretinere). Ceea ce e scump la corrado - elemente de caroserie sau ornamente, oglinzi, etc. Din astea se mai gasesc prin dezmemb si exista si club corrado. Numai ca nu se gasesc pe toate drumurile ca matza.
Ca si masina, nu e tractiune spate (corrado) dar ca si aparitie e peste pisik. Ca si interior insa optez pentru BMW.
Eu unul as lua corrado daca as sti ca imi permit (se mai gasesc si fara acte - sa o tii de rezerva daca ai nevoie de ceva), daca nu - pisik plecand de la ideea ca se gasesc pe toate drumurile oglinzi, bari fata spate, etc.

Ca si motor - daca iei 16V e mai ok decat 8V altfel o sa simiti diferenta intre iS de BMW si 8V de corrado.

Ce misto ar fi sa ti le poti permite pe amandoua
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 18:18   #7
mitzy PTM

Stage 5
 
mitzy PTM's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 330
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

votez corrado ! , o editie limitata din pacate necontinuata. 2.0 8v/16v consum + adrenalina + special.
mitzy PTM is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 00:39   #8
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Va multumesc tuturor penturu opinii...Din fericire am garaj deci nu se pune problema.. intr-adevar Corrado este rar (nu prea imi place sa am ceva ce au altii) insa din pacate este problema si cu piesele, E36 imi place foarte mult insa sunt foarte multe... la capitolul motor. am ales 2,0 8v deoarece cunosc motorul si stiu ce poate... un 16v ar consuma mai multicel.. intr-adevar si putere mai mare dar na.. traim in rromania.. s-a pus in discutie 2,5... daca imi permiteam nu-mi puneam problema de corrado si luam direct 325 24v.. insa impozitul e 960 ron... e o diferenta... inca nu sunt decis...logica imi spune sa iau E36 pentru ca din fericire inca se mai gasesc piese.. si inima la fel.. pentru ca ador masina din copilarie... insa corrado este mai exclusivist, mai deosebit, o aparitie deosebita...oricum macar sa vand Skoda ce o am si atunci mai discut.. sunt in continuare deschis la pareri..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 00:50   #9
mitzy PTM

Stage 5
 
mitzy PTM's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 330
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
Va multumesc tuturor penturu opinii...Din fericire am garaj deci nu se pune problema.. intr-adevar Corrado este rar (nu prea imi place sa am ceva ce au altii) insa din pacate este problema si cu piesele, E36 imi place foarte mult insa sunt foarte multe... la capitolul motor. am ales 2,0 8v deoarece cunosc motorul si stiu ce poate... un 16v ar consuma mai multicel.. intr-adevar si putere mai mare dar na.. traim in rromania.. s-a pus in discutie 2,5... daca imi permiteam nu-mi puneam problema de corrado si luam direct 325 24v.. insa impozitul e 960 ron... e o diferenta... inca nu sunt decis...logica imi spune sa iau E36 pentru ca din fericire inca se mai gasesc piese.. si inima la fel.. pentru ca ador masina din copilarie... insa corrado este mai exclusivist, mai deosebit, o aparitie deosebita...oricum macar sa vand Skoda ce o am si atunci mai discut.. sunt in continuare deschis la pareri..
in e36 o sa te simti ca in scoda ta , in corrado , deosebit. ) cu toate ca bordul de pisica este foarte frumos !
mitzy PTM is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 00:52   #10
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
E36 pentru ca din fericire inca se mai gasesc piese.. si inima la fel.. pentru ca ador masina din copilarie... insa corrado este mai exclusivist, mai deosebit, o aparitie deosebita...
E clar ca iti doresti foarte mult un E36.. alege cu inima pentru ca in momentul in care o sa il ai, o sa te bucuri mult mai mult de el stiind ca ti-ai indeplinit o dorinta mai veche.
La fel am facut si eu cu E34 .. puteam sa iau ceva mai nou si mai bun care sa ma duca din A in B si atat.. dar am ales cu inima si nu regret deloc
Un sfat iti dau, inainte sa cumperi, uita-te la mai multe, nu te grabii, cauta una buna si intretinuta. Bafta cu alegerea.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 01:05   #11
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Quote:
Originally Posted by mitzy PTM View Post
in e36 o sa te simti ca in scoda ta , in corrado , deosebit. ) cu toate ca bordul de pisica este foarte frumos !
Quote:
Originally Posted by Brian View Post
E clar ca iti doresti foarte mult un E36.. alege cu inima pentru ca in momentul in care o sa il ai, o sa te bucuri mult mai mult de el stiind ca ti-ai indeplinit o dorinta mai veche.
La fel am facut si eu cu E34 .. puteam sa iau ceva mai nou si mai bun care sa ma duca din A in B si atat.. dar am ales cu inima si nu regret deloc
Un sfat iti dau, inainte sa cumperi, uita-te la mai multe, nu te grabii, cauta una buna si intretinuta. Bafta cu alegerea.
Mitzy: sa ma simt oare ca in skoda mea? aceeasi directie, sa nu fie diferenta intre fwd si rwd? cand m-am urcat la volanul unui e36 class2 acum vreo luna si ceva (pentru prima data) m-am simtit ca acasa, m-am simtit foarte bine... mia placut nespus de mult..se facuse pielea de gaina pe mine.. corrado e asa de scump la vedere incat nu-mi amintesc cand am vazut ultima data unul live.. acum vreo 3 ani venea unu` cu un corrado la mine la spalatorie si era tare faina masina... intr-adevar deosebita.. din pacate nu prea ma atrage interiorul nu ca este urat.. dar mi-e indiferent...
Brian: am facut o greseala cand am luat skoda, eram mic (aveam 15 ani) imi doream nespus o masina mare, cu motor mare, nu ma gandeam ca voi avea si eu permis si imi voi dori o masina sport coupe... acum vreau sa-mi iau masina visurilor (sper) si nu vreau sa dau gres, deci nu ma voi grabi si voi sufla si in iaurt...
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 01:14   #12
mitzy PTM

Stage 5
 
mitzy PTM's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 330
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
Mitzy: sa ma simt oare ca in skoda mea? aceeasi directie, sa nu fie diferenta intre fwd si rwd? cand m-am urcat la volanul unui e36 class2 acum vreo luna si ceva (pentru prima data) m-am simtit ca acasa, m-am simtit foarte bine... mia placut nespus de mult..se facuse pielea de gaina pe mine.. corrado e asa de scump la vedere incat nu-mi amintesc cand am vazut ultima data unul live.. acum vreo 3 ani venea unu` cu un corrado la mine la spalatorie si era tare faina masina... intr-adevar deosebita.. din pacate nu prea ma atrage interiorul nu ca este urat.. dar mi-e indiferent...
Brian: am facut o greseala cand am luat skoda, eram mic (aveam 15 ani) imi doream nespus o masina mare, cu motor mare, nu ma gandeam ca voi avea si eu permis si imi voi dori o masina sport coupe... acum vreau sa-mi iau masina visurilor (sper) si nu vreau sa dau gres, deci nu ma voi grabi si voi sufla si in iaurt...
e36 e totusi o masina fiabila , commerciala si cam plastica , la asta ma refeream ca te vei simtii ca in skoda , iar bordul de corrado este de golf mk3.
Acum e alegerea ta ce alegi ori Comfort si intretinere mai usoara ori adrenalina si in centrul atentiei!
__________________
mitzy_ptm@yahoo.com
mitzy PTM is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 01:17   #13
mitzy PTM

Stage 5
 
mitzy PTM's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 330
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

aaa si inca ceva am avut si e36 1.8 si golf mk3 injectie monopunt iar momentan am un e30 din 88 si un scirocco mk2 16v gti , deci parerea mea este una clar: accelaratia de corrado este mai buna decat de e36 in cazurile motoarelor mentionate de tn si pot sa spun ca si la consum cred ca este mai avantajos decat matzele astea.... de ex scirocco 1.8 140 cp , imi ia mai putin decat e30 1.6 m40 , nu mentionez cat...ca le am la vanzare.
mitzy PTM is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 09:18   #14
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

mitzy: sincer la faza cu consumul m-ai lasat :O.. chiar nu ma asteptam ca 1.8is-ul de pe e36 sa ia mai mult ca 2,0 8v.. cineva mi-a spus ca consuma la un mers mixt cu vreo 2 litri mai putin decat 2,0 8v...
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 10:25   #15
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: Corrado 2.0 8v/16v vs BMW E36 318is coupe

salut,

in calitate de posesor de corrado iti pot spune urmatoarele :
- consum oras - 10 (cu roti pe 16 9j)
- piese mecanica - aceleasi ca la golf 3/vento
- piese caroserie - nu am avut nevoie dar se gasesc - toti posesorii de corrado (cam 20-25 in romania) au piese/stiu de unde sa le ia/te ajuta la nevoie.

inainte sa iau corrado am avut golf 3 gti si muream cand vedeam golfuri 3 la
ficare colt de strada. nu mai vb de faptul ca imi dispareau in mod constant bandouri, prelugiri.... chiar asta m-a facut sa iau corrado - ceva mai rar care sa nu aibe nimeni.

cel mai mare plus este faptul ca intoarce capetele pe strada de n-ai sa mai vezi... + diversi oameni care vin si intreaba ce masina e.....

oricum corrado este masina de pasionat (se mai si strica)

din pacate eu sunt nevoit sa o vand pt ca imi trebuie o masina cu 4 usi.

brgds,
edi
vdub is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -