Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ?
Mitsubishi Lancer 35 81.40%
Chevrolet Cruze 8 18.60%
Voters: 43. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-11, 17:13   #1
azegabriel

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Post Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Salut,

In urmatoarele 2-3 luni trebuie sa ma hotarasc care dintre cele doua o voi achizitiona. Am ramas blocat la doar 2 variante in mare din cauza raportului pret/calitate care il consider bun pentru ambele.
In afara de motivul acesta am observat mai multe diferente intre ele care se pot pune ca "pro", dar si "contra, insa nu am sa le repet pentru ca as vrea sa vad daca mai este cineva de aceeasi parere cu mine, fara sa influentez.

Iau in considerare si achizitionarea SH vs Noua.

Totusi, apelez la cei care conduc aceste masini, si ce au observat la ele, si cei care au profitat de finantarea de la dealer, fata de credit in banca, sau leasing.

Astept pareri de la cei care ma pot ajuta

Gabriel
azegabriel is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 18:03   #2
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Ce varianta de motorizare te intereseaza? diesel/benzina? in catalog pretul modelului japonez este sensibil mai mare fata de cruze..
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 18:20   #3
azegabriel

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

1.8 Ar fi ideal, in cel mai rau caz (buget) 1.5 lancer sau 1.6 cruze

Edit: benzina. uitasem sa mentionez.
azegabriel is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 18:58   #4
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

In varianta de motorizare 1.8 benzina modelul japonez este disponibil si cu transmisie CVT si padele la volan.. am condus un astfel de exemplar iar senzatia este super.. plus ca trage foarte bine pe o plaja larga de turatii.
vezi ca motorizarea 1.5 109CP benzina nu mai este disponibila la Lancer incepand cu finele anului trecut, a fost inlocuita de 1.6 si 117CP
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 13:53   #5
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Ca posesor de Chevrolet iti spun ca o sa ai probleme cu cei de la reprezentanta in privinta reviziilor. Sunt multi posesori care se plang de prestanta lor. Motorul de 1,6l este prea mic pt Cruze, parerea mea. Este o masina frumoasa dar depinde cum o nimeresti,are multe probleme. Sunt si persoane multumite de Cruze,dar cam putini. Ca sa nu crezi ca te mint, iti atasez si o poza.
Despre Lancer nu stiu prea multe, decat ca arata superb pe rosu cu acel kit Ralliart.
Eu as alege un Lancer.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20110620_205955.jpg
Views:	605
Size:	76.0 KB
ID:	2124347  
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 15:25   #6
azegabriel

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Exclamation Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Salut

Imi poti spune ce fel de probleme ai avut pe Chevrolet ? Detii varianta Cruze sau altceva ?

Da motorul de 1.6 il consider si eu cam mic, dar sa vad ce deal pot scoate pe un motor de 1.8 am o limita de buget pe care nu pot sa o depasesc.
azegabriel is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 15:43   #7
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Eu la Aveo meu nu am avut probleme pana acum.De 5 ani doar consumabile am schimbat la ea, dar la Cruze am observat ca multi proprietari se plang de:
-plastice interior foarte slabe, se zgarie usor
-se exfolia volanul dar numai la anumite serii.Acum au rezolvat problema
-scaunul sofer scartaie
-aparatorile de noroi se sparg
-2,0l diesel consuma cu mult peste ce zice producatorul
-la 1,8l pot aparea scurgeri de combustibil dar exista un recall pentru aceasta problema.
Acum depinde si de cum o nimeresti. Unii sunt foarte multumiti de ele, altii regreta ca le-au cumparat.

Nu vreau sa te descurajez, alege ce-ti place, dar ai grija ce alegi.

Last edited by s3bby2000; 19-08-11 at 15:47.
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 23:42   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Ca posesor de Chevrolet iti spun ca o sa ai probleme cu cei de la reprezentanta in privinta reviziilor. Ca sa nu crezi ca te mint, iti atasez si o poza.
Nu-i adevarat, e facatura e de la logan fisa, numai loganul e prost

Glumesc desigur.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 12:37   #9
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Fisa este de la un Cruze. Dacia si Chevrolet sunt marci low-cost, doar ca, parerea mea, Chevrolet are un plus fata de Dacia la design, motorizarile pe benzina deocamdata pana se lanseaza noile motorizari diesel si dotari.
Ca sa-ti dai seama cat de "profesionisti" sunt cei din reprezentante iti spun ce am patit eu cu ei:
-la prima revizie m-am ales cu un cauciuc taiat. Mi-au schimbat pur si simplu roata cu totul si mi-au pus un cauciuc taiat.Avea o taietura aproape cat tot talonul.
-dupa 3 revizii facute la 2 reprezentante diferite, eu aveam tot filtrul de benzina original. Bineinteles, el figura in facturi si in cartea de service.
-din cauza unui defect de fabricatie, mi s-a exfoliat folia acea aurie de la emblema din fata. Se infiltrase apa. Masina era in garantie asa ca m-am dus la reprezentanta sa mi-o schimbe si parca le-am dat cu ceva in cap. M-au intreabat ca de ce am lasat masina in ploaie. Dar ce vroiau sa ii fac, sa o bag in sufragerie? Dupa cateva certuri mi-au schimbat-o
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 13:41   #10
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

evo 8 second
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 17:33   #11
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by sergiu_evo View Post
evo 8 second
omu cred ca vrea o masina de familie, fara asa multe veleitati sportive. nu oricine poate sa intretina o asa masina.

cred ca mai indicat ar fii sa cumperi lancer-ul.
__________________
cuplul castiga curse, iar caii putere vand masini
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 13:59   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Ca sa-ti dai seama cat de "profesionisti" sunt cei din reprezentante iti spun ce am patit eu cu ei:

-din cauza unui defect de fabricatie, mi s-a exfoliat folia acea aurie de la emblema din fata. Se infiltrase apa. Masina era in garantie asa ca m-am dus la reprezentanta sa mi-o schimbe si parca le-am dat cu ceva in cap.
Asa e la toate reprezentantele. Esti bun (si se poarta extrem de bine cu tine) pana dai banu' pe masina apoi esti bun doar de plata
Si la logan se exfoliaza chestia aia. Unii posesori aleg varianta extrema si cumpara alta emblema furata de tigani de la alte masini.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-11-11, 22:20   #13
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Am observat ca nu a mai spus nimeni nimic pe acest topic de ceva vreme, dar in locul tau as merge pe Mitsubishi. Eu am facut test drive cu Cruze 1.8 140 cp si am ramas dezamagit de cum se misca, este o masina grea, trage greu, probabil din cauza etajarii treptelor de viteza, parca nu ar avea 140 de caluti. In schimb interiorul este modern, poate peste cel oferit de Lancer, este orientata spre confort, spatioasa, portbagaj mare...etc.
Si una si cealalta au plastice ieftine in interior, dar totul depinde de buget... Cruze ul este mai accesibil din punct de vedere al pretului, dotari mai multe... Cand am facut testul masina era echiparea de mijloc si costa 13350 e cu reducere
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 09:22   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Pai poate ne spune Gabriel ce a ales pana la urma, ca au expirat cele 2 luni
Eu as fi luat in calcul si Linea
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 14:28   #15
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Mitsubishi Lancer vs. Chevrolet Cruze

Lancer toata ziua. nu se compara cu Cruze, desi Cruze imi pare simpatic.
ballack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -