Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: vs.
SLR 109 40.98%
Carrera GT 157 59.02%
Voters: 266. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-07, 21:27   #91
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: SLR vs. Carerra GT

@MIRCAT: ne povestesti si noua faza cu patrolul ? suna super tare.

@THX-1: apropos de sunet, imi place mai mult cum suna SLR-ul...precum un avion spitfire.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 11:24   #92
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SLR vs. Carerra GT

am votat SLR pt ca este ceva mai comfy si luxox decat Carrera...si poate fi folosita si ca masina de zi cu zi...daca asta vrei!Insa din punct de vedere al performantelor Carrera este clar superioare SLR-ului
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 23:46   #93
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
ai vazut vreodata un murcielago facu muci de un patrol?eu da si vorba aia patrol-ul este un "tanc"!
Da!,uite si un SLR facut muci de un patrol...

https://www.youtube.com/watch?v=IV6Ev7-Rt9E&NR=1
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 01:42   #94
zambrotta

Stage 2
 
zambrotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 60
Member of:
[PEUGEOT]
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

am votat Carrera GT in primul rand pentru design
la performante ,nu ma intereseaza in mod special pentru ca amandoua sunt super masini si nu mi-ar fii rusine cu niciuna din ele.
zambrotta is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 22:01   #95
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Luv the sound of the porsche V10 twin turbo. Din cate am vazut SLR-u' e greoi shi agresiv iar porsch-u' cam prea oversteer.
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 22:24   #96
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

carrera gt e aspirat. no twin turbo
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 17:36   #97
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Carrera GT ....zgomotul motorului e unic...!!!
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 17-07-07, 22:45   #98
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

cine isi perminte in Romania? cam 0.1 % poate si mai putin asa ca luati-va gandul
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 21:00   #99
SmokeMePls

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Este o masina super-sport, e doar deghizata intr-una aparent civilizata.

Pt persoana de mai inainte care zicea ceva de turatii inalte : te-ai intrebat de ce SLR-ul are valori sensibil mai ridicate cand vorbim de putere (Carerra GT - 612, SLR - 626), desi GT-ul e un V10 si SLR-ul un V8 ? Iti spun eu : SLR-ul e supraalimentat de o turbina de dimensiunile unui turbo-reactor Pentru cei care nu cunosc principiul de functionare al unei turbine... lucreaza la capacitate maxima tocmai la turatii inalte. Tot ea e cea care da diferenta de cuplu dintre cele 2 masini.

Pt cel care zicea ceva de motor central si sasiu super-usor, Mercedes au gasit o solutie si pt tine. Se numeste SLR 722 Edition. Au pus motorul mult mai in spate si mai jos, astfel masina se comporta exact ca una cu motor central.

Cat despre cel ce zicea ceva de interior spartan... parerea mea e ca SLR McLaren e super-carul care pune cel mai mult pret pe stil si lux.

Dar astea sunt doar vorbe. Mai bine va convingeti singuri.

http://www.racingvideoz.com/top-gear...top-gear-test/

GT gets pwnd !
SmokeMePls is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 22:16   #100
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by SmokeMePls View Post
SLR-ul e supraalimentat de o turbina de dimensiunile unui turbo-reactor
SLR-ul e supraalimentat de un compresor de dimensiunile unui turboreactor

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 22:24   #101
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by SmokeMePls View Post
Pt cel care zicea ceva de motor central si sasiu super-usor, Mercedes au gasit o solutie si pt tine. Se numeste SLR 722 Edition. Au pus motorul mult mai in spate si mai jos, astfel masina se comporta exact ca una cu motor central.
si ce daca?
Daca un Carrera GT nu-l face, un Enzo il face cu siguranta.. sa nu zic il spulbera.
Oricum s-ar putea sa-l faca si un Carrera GT, deoarece, ca si Enzo, are avantajul unei greutati reduse..
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 00:42   #102
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by SmokeMePls View Post
Este o masina super-sport, e doar deghizata intr-una aparent civilizata.

Pt persoana de mai inainte care zicea ceva de turatii inalte : te-ai intrebat de ce SLR-ul are valori sensibil mai ridicate cand vorbim de putere (Carerra GT - 612, SLR - 626), desi GT-ul e un V10 si SLR-ul un V8 ? Iti spun eu : SLR-ul e supraalimentat de o turbina de dimensiunile unui turbo-reactor Pentru cei care nu cunosc principiul de functionare al unei turbine... lucreaza la capacitate maxima tocmai la turatii inalte. Tot ea e cea care da diferenta de cuplu dintre cele 2 masini.

Pt cel care zicea ceva de motor central si sasiu super-usor, Mercedes au gasit o solutie si pt tine. Se numeste SLR 722 Edition. Au pus motorul mult mai in spate si mai jos, astfel masina se comporta exact ca una cu motor central.

Cat despre cel ce zicea ceva de interior spartan... parerea mea e ca SLR McLaren e super-carul care pune cel mai mult pret pe stil si lux.

Dar astea sunt doar vorbe. Mai bine va convingeti singuri.

http://www.racingvideoz.com/top-gear...top-gear-test/

GT gets pwnd !
Baiete,aici comparam mere cu pere,pai tu compari un moft de-al lui mercedes(o masina cu un motor puternic de linie dreapta facuta pt.bogatasii care vor sa-si etaleze averea) cu una din cele mai tari masini sport din lume,o masina pur sange care dispune de o tehnologie de care mercedes inca nu se bucura si gandeste-te ca GT-Carrera a iesit din productie(deci se considera un model vechi)fata de SLR care inca se fabrica si chiar intr-o noua versiune sau ma rog,editie"722".In mai toate testele,toti pilotii au reprosat comportamentul directiei care lasa de dorit la o masina de talia ei,ca sa numai vorbim de plasticele din interior....si apropo de turatie ridicata a unui motor aspirat vs. motor supralimentat,care din ele inspira mai multa sportivitate si elasticitate?!?! .....deci nu compara o masina sport 100% cu cutie manuala cu un "coupe cu motor puternic hidramat"..
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 21:27   #103
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Baiete,aici comparam mere cu pere,pai tu compari un moft de-al lui mercedes(o masina cu un motor puternic de linie dreapta facuta pt.bogatasii care vor sa-si etaleze averea) cu una din cele mai tari masini sport din lume,o masina pur sange care dispune de o tehnologie de care mercedes inca nu se bucura si gandeste-te ca GT-Carrera a iesit din productie(deci se considera un model vechi)fata de SLR care inca se fabrica si chiar intr-o noua versiune sau ma rog,editie"722".In mai toate testele,toti pilotii au reprosat comportamentul directiei care lasa de dorit la o masina de talia ei,ca sa numai vorbim de plasticele din interior....si apropo de turatie ridicata a unui motor aspirat vs. motor supralimentat,care din ele inspira mai multa sportivitate si elasticitate?!?! .....deci nu compara o masina sport 100% cu cutie manuala cu un "coupe cu motor puternic hidramat"..
chiar esti rau intentionat sa zici ca porsche ar avea tehnologii la care merc nici nu viseaza.. L O L si ca SLR are plastice in interior.. asta de ce ai zis-o? ai vazut vreun carrera gt in interior?

legat de preferinte cred ca as alege gt-ul in fata slr, probabil ca sunt tanar si e pura adrenalina sa conduci o masina din asta dar si asa topul meu cred ca ar fi
1. slr 722
2. carrera gt
3. slr
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 21:30   #104
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Baiete,aici comparam mere cu pere,pai tu compari un moft de-al lui mercedes(o masina cu un motor puternic de linie dreapta facuta pt.bogatasii care vor sa-si etaleze averea) cu una din cele mai tari masini sport din lume,o masina pur sange care dispune de o tehnologie de care mercedes inca nu se bucura si gandeste-te ca GT-Carrera a iesit din productie(deci se considera un model vechi)fata de SLR care inca se fabrica si chiar intr-o noua versiune sau ma rog,editie"722".In mai toate testele,toti pilotii au reprosat comportamentul directiei care lasa de dorit la o masina de talia ei,ca sa numai vorbim de plasticele din interior....si apropo de turatie ridicata a unui motor aspirat vs. motor supralimentat,care din ele inspira mai multa sportivitate si elasticitate?!?! .....deci nu compara o masina sport 100% cu cutie manuala cu un "coupe cu motor puternic hidramat"..
Cutia de pe SLR e automata intr-adevar dar nu se compara cu nici o alta cutie de pana acum. E foarte performanta. SLR e cam departe de plastice la interior. Parerile sunt impartite intre SLR si CGT. Depinde de gust. SLR e usor mai rapid totusi din cate am inteles. Iar 722 e net superior.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 22:22   #105
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SLR vs. Carerra GT

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Cutia de pe SLR e automata intr-adevar dar nu se compara cu nici o alta cutie de pana acum. E foarte performanta. SLR e cam departe de plastice la interior. Parerile sunt impartite intre SLR si CGT. Depinde de gust. SLR e usor mai rapid totusi din cate am inteles. Iar 722 e net superior.
e mai rapid pe hartie la acceleratie si viteza maxima doar SLR722.. SLR normal are cam aceleasi performante..
dar pe circuit un Carrera GT este net superior unui SLR si poate chiar si unui SLR722.. totusi Carrera GT este cu 400 kg mai usor decat un SLR oricare ar fi el: normal sau 722
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -