Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-06, 13:05   #46
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by B 68 VLD View Post
Cel mai rapid suv de pe planeta? Si eu sunt cel mai tare din lume.

Din cate cunosc eu, nu e nici un tuner recunoscut care sa faca ce am facut noi la acest cayenne, adica pe langa marire de capacitate la xx litri, secretul nostru:, si turbine cat casa, axe cu came, injectoare, pompe de benzina, cutie de 1250 Nm, etc...
Cu toate astea va avea sigur peste 800 cai...
Daca stie cineva un cayenne, sau suv mai puternic sa scrie aici...
Oricum, mai e f putin si vor veni masinile si atunci totatre viziunile despre masini puternice in ro se vor schimba....
maff is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 13:43   #47
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

http://videos.streetfire.net/iPlayer...B-E91F288808EB
uite aici ceva ce te poate pune un pic pe ganduri....n-are el 800 de cai dar nici departe nu e
__________________
Heartbroken by a Skoda Fabia WRC!!!
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 13:52   #48
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

aaa...si ink o chestie dak ma poate lamuri cineva cu ceva.....ii zice ML63 AMG......cik are motor de 6.3 litri.....dar defapt ii de 6208 cc.....63 u ala ii de ochii lumii?
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 14:14   #49
Trainer

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 156
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Si E320 CDI are motor de 2997cc,si 335i are motor de 2993 cc ce legatura are una cu alta?Nu se refera precis la cilindree e mai mult un cod de reprezentare a masinii.
Trainer is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 14:22   #50
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Trainer View Post
Si E320 CDI are motor de 2997cc,si 335i are motor de 2993 cc ce legatura are una cu alta?Nu se refera precis la cilindree e mai mult un cod de reprezentare a masinii.

aham..oke...ms...just askin'
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 20:47   #51
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Todorutz View Post
http://videos.streetfire.net/iPlayer...B-E91F288808EB
uite aici ceva ce te poate pune un pic pe ganduri....n-are el 800 de cai dar nici departe nu e

Stiu masina f bine si nu are de ce sa ma puna pe ganduri!!!
Pe langa motor, masina mea va fi si mult usurata, gen scaune carbon 2 fata 2 spate, plafon din carbon, portbagaj carbon, capota carbon etc si inca multe elemente de carbon, si daca inca o suta si ceva de cai nu conteaza atunci....
si vreo 1200 nm fata de 720nm....
Spuneti si voi

Last edited by maff; 18-11-06 at 20:49.
maff is offline   Reply With Quote
Old 18-11-06, 20:51   #52
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

n-am zis k nu conteaza 100 de cai....e enorm.....si cuplu nu mai vorbesc. ziceam doar k e aproape. oricum...succes in continuare cu masina ta. sa-tzi iese ceva special
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-06, 18:26   #53
Duruselu
Audi Driver

Stage 5
 
Duruselu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 416
Member of:
[AUDI]
[4Rally]
Cool Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Am ales ML-ul fiindca imi place interior exterior mai mult decat porsche-ul... la motoare... seamana... deci.. Mercedes
Duruselu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 20:07   #54
EmiLuSh

Stage 1
 
EmiLuSh's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Aleg din start AMG-ul pentru ca stiu potentialul motoarelor AMG shi shtiu ca Mercedes-urile AMG sunt bijuterii de mashini shi shtiu asta pentru ca tata are un ML 55 AMG din 2003 de 346CP (nu il are in Romania avand domiciliul stabilit intr-o tara araba) shi cu care am reushit sa ma tzin eroic de un Porsche Cayenne Turbo S cu plecare de pe loc (shi Porsche-ul era tunat la maxim). Iar ca finisaje shi lux shi toate cele da clasa la multe mashini doar se shtie ca Mercedes sunt cei mai tari pe lux shi sigurantza.
Am vazut printre primele posturi ca pimp_lex spunea despre 3 mashini americane (Trailblazer SS, Grand Cherokee SRT-8, Escalade) dupa parerea mea astea sunt mashini nashpa, sunt mai ieftine dar se reflecta perfect pretul in calitate mari probleme shi nu rup shoselele cum se ashteapta unii plus ca modificarile la ele sunt extraordinar de scumpe shi nici mashinile nu sunt ieftine. Parerea mea ca AMG-ul shi Turbo S-ul merita banii in plus.
EmiLuSh is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 23:43   #55
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Porsche`ul era tunat la maxim si tu te-ai tinut cu 346cai dupa el? cred ca bati campii!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 08:53   #56
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Race View Post
De banii de ML63,un Patrol pentru offroad si un un C55 in rest sunt o combinatie ideala.De banii de Cayenne,acelasi Patrol si un 911 Carrera S.In ambele cazuri,ai o masina capabila in offroad si una rapida,nu una singura care nu e in stare de nimic.
Mai lipseau din test:

- Chevrolet Suburban/Silverado cu motor de 8.1 litri si fara 4x4
- Cadillac Escalade EXT
- Hummer H2 cu jante de 30"
- Range Rover Vogue SE
- Infiniti QX56

Quote:
Originally Posted by The_Mask
Porsche`ul era tunat la maxim si tu te-ai tinut cu 346cai dupa el? cred ca bati campii!
Ma asteptam sa fi fost la cursa din Saturn, cand un Porsche Cayenne tunat din toate punctele de vedere si-a luat-o de la un Opel Speedster

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 22-11-06 at 08:55.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 09:04   #57
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Nautilus, aici ma refeream la ML 55 AMG, nu la Opel Speedster, care are un raport putere/greutate f bun...
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 09:34   #58
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
Am vazut printre primele posturi ca pimp_lex spunea despre 3 mashini americane (Trailblazer SS, Grand Cherokee SRT-8, Escalade) dupa parerea mea astea sunt mashini nashpa, sunt mai ieftine dar se reflecta perfect pretul in calitate mari probleme shi nu rup shoselele cum se ashteapta unii plus ca modificarile la ele sunt extraordinar de scumpe shi nici mashinile nu sunt ieftine. Parerea mea ca AMG-ul shi Turbo S-ul merita banii in plus.
un Escalade e nashpa?nashpa in ce sens?la performante?fiecare cu parerea lui dar...........oricum eu as alege Cayenne Turbo,E UN PORSCHE!
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:38   #59
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
(Trailblazer SS, Grand Cherokee SRT-8, Escalade) dupa parerea mea astea sunt mashini nashpa, sunt mai ieftine dar se reflecta perfect pretul in calitate mari probleme shi nu rup shoselele cum se ashteapta unii plus ca modificarile la ele sunt extraordinar de scumpe shi nici mashinile nu sunt ieftine.
hmmm...tzi-ai cam dat cu firma n cap.....no...acu hotarashtete....is ieftine sau nu-s?
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:51   #60
EmiLuSh

Stage 1
 
EmiLuSh's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Porsche`ul era tunat la maxim si tu te-ai tinut cu 346cai dupa el? cred ca bati campii!
M`am tzinut dupa el in trafic nu pot sa spun daca ala era shofer sau nu. N`am zis ca nu m`a facut shi la demaraj shi la tot, am zis doar ca m`am tzinut bine cu 346 dupa el sa zic ca a avut un avantaj de vreo 3-4 lungimi de mashina. Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic am povestit efectiv o intamplare, potzi sa crezi sau potzi sa nu.


Quote:
hmmm...tzi-ai cam dat cu firma n cap.....no...acu hotarashtete....is ieftine sau nu-s?
Am zis shi ca sunt mashini mai ieftine decat Porsche Cayenne Turbo S shi ML 63 AMG, dar ieftine in nici un caz nu sunt.


Cand am spus ca sunt mashini nashpa m`am referit ca sunt nasoale la finisaje interioare, iar motoarele sunt ce`i drept puternice, dar nu mi se pare ca trag pe cat ar trebui shi stau shi foarte prost la handling. Am shi condus mashini americane shi impresia asta mi`au lasat`o.


Aruncatzi un ochi pe: https://www.youtube.com/watch?v=LAt-Q7ohKlY .
EmiLuSh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -