Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-12, 17:11   #181
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

@ fasso - am fost foarte explicit, am spus sa ai 50 000 in cont PENTRU masina, nu toti banii. Evident ca daca dai toti banii pe masina esti romanul tipic dar ma refeream cand ai avea un buget de 50 000 alocat pentru masina. Sigur dar sigur nu ai avea tot masina de fata. .

@ Gixer - Dacia lu taica'tu consuma 7% in medie iar Ibitza aia 1.2 consuma 5. Ce e in neregula cu 5.5% la C3-ul ala 1.4 ? Ti se pare mult ? Mie mi se pare chiar putin, daca ar fi consumul real.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 17:44   #182
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
1- am fost foarte explicit, am spus sa ai 50 000 in cont PENTRU masina, nu toti banii. Evident ca daca dai toti banii pe masina esti romanul tipic dar ma refeream cand ai avea un buget de 50 000 alocat pentru masina. Sigur dar sigur nu ai avea tot masina de fata. .

2- Dacia lu taica'tu consuma 7% in medie iar Ibitza aia 1.2 consuma 5. Ce e in neregula cu 5.5% la C3-ul ala 1.4 ? Ti se pare mult ? Mie mi se pare chiar putin, daca ar fi consumul real.
1- Eh nu chiar de 50 mii, rumanu daca are 50mii pt masina isi ia masina de 49990(Q7,X5,ML) si de 10E baga 7litrii de benzina sa ajunga de la showroom pana acasa si pune ostentativ masina in fatza portii =)))))

2- Pai nah C3 e o bricheta de masina si e si mai usoara decat Ibiza, si vecina asta umbla si foarte usor ca o femeie, normal si si face mai multe drumuri afara unde tot la consum merge si u se intrece nu absolut nimeni....

Last edited by Gixer; 18-01-12 at 17:48.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 18:31   #183
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
4. Masina tre tinuta de sofer/pilot pe trasa, nu de ESP, ABS, ESC, ASC, ASR, SRI, KGB sau alte prescurtari de cica sisteme de siguranta activa...
Fara suparare dar asta e un pic de bashinuta pana in momentul in care iti salveaza pielea o data pe bune.
Acum cateva zile trageam destul de tare de masina noaptea prin curbe, pe ger dar uscat, in varful unui deal, in curba larga am dat de un strat subtire de bruma, fiind in franare, fara DSC sigur ieseam in decor.
In acelasi drum am fost uimit sa vad cum se comporta pe bruma la frana la 140km/h, CBC-ul isi face foarte bine datoria, daca nu l-as fi avut probabil as fi mers cu 60-70.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 19:54   #184
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sigur dar sigur nu ai avea tot masina de fata. .
aici incercai sa pari amuzant sau cum, ca n-am prins-o ... repet, unde e problema ta ?! sau ai impresia ca pari mai sacaz daca ma iei pe mine peste picior, doar pentru simplul fapt ca te-am contrazis ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 21:48   #185
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Deci care e??? Eu am zis 2 motoare care le consider eu: cel de 4.2 v8 de la Audi (RS4) si cel de pe M5 de 5.0 v10... Alte pareri??
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 23:49   #186
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Fara suparare dar asta e un pic de bashinuta pana in momentul in care iti salveaza pielea o data pe bune.
Acum cateva zile trageam destul de tare de masina noaptea prin curbe, pe ger dar uscat, in varful unui deal, in curba larga am dat de un strat subtire de bruma, fiind in franare, fara DSC sigur ieseam in decor.
In acelasi drum am fost uimit sa vad cum se comporta pe bruma la frana la 140km/h, CBC-ul isi face foarte bine datoria, daca nu l-as fi avut probabil as fi mers cu 60-70.
Ma leshi, esti fomeie la volan care vb la telefon si e preocupata daca a inselat-o fraieru sau esti ochi si urechi la drum??
Deci mie chiar nu ai ce sa imi explici figuri d-astea ca merg cu motocicleta din '92 enduro(deci clar si fara ABS), cu guma de strada si in teren, deci "doo roti" nu 4 si pe aderenta de afara dar inafara de niste drifturi scurte nu am avut nici un bai, dar mereu sunt pregatit pt ele si stiu si cum sa le abordez :P

PS1: Ce e ingrosat cu bold nu trea sa te salveze 'ilectronik' ci trebuie ca tu sa mergi cu o viteza in consecinta cu conditiile de drum, si anume pt situatia cu vf de panta poate chiar mult sub limita maxima admisa de lege pe sectorul respectiv de drum!!! 140 pe curbe iarna si pe urcari??!!!!! .....prietene, te crezi la raliu sau DTM??!.....atunci cu toata ilectronica sau mai ales pt ca vad ca prea te increzi in ea, iti spun de pe acuma RIP, fara suparare!
PS2: ultima fraza ai zis-o foarte bine, cea subliniata, si te-as sfatui sa o respecti, ca accidentul nu iarta!

Last edited by Gixer; 18-01-12 at 23:51.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:21   #187
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Cand ai o masina moderna care iti da senzatia de siguranta si stabilitate, spre deosebire de un cazan antic, este usor sa iti uiti limitele si sa nu fii atent/sa nu realizezi ce viteza ai.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:38   #188
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Voi doi sunteti mai amuzanti ca franz.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 03:41   #189
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ma leshi, esti fomeie la volan care vb la telefon si e preocupata daca a inselat-o fraieru sau esti ochi si urechi la drum??
Deci mie chiar nu ai ce sa imi explici figuri d-astea ca merg cu motocicleta din '92 enduro(deci clar si fara ABS), cu guma de strada si in teren, deci "doo roti" nu 4 si pe aderenta de afara dar inafara de niste drifturi scurte nu am avut nici un bai, dar mereu sunt pregatit pt ele si stiu si cum sa le abordez :P

PS1: Ce e ingrosat cu bold nu trea sa te salveze 'ilectronik' ci trebuie ca tu sa mergi cu o viteza in consecinta cu conditiile de drum, si anume pt situatia cu vf de panta poate chiar mult sub limita maxima admisa de lege pe sectorul respectiv de drum!!! 140 pe curbe iarna si pe urcari??!!!!! .....prietene, te crezi la raliu sau DTM??!.....atunci cu toata ilectronica sau mai ales pt ca vad ca prea te increzi in ea, iti spun de pe acuma RIP, fara suparare!
PS2: ultima fraza ai zis-o foarte bine, cea subliniata, si te-as sfatui sa o respecti, ca accidentul nu iarta!
Vina ma e ca am uitat sa specific ca partea cu 140 era pe A2. Mi-am dat seama ca va duce la interpretari dar prea tarziu
Cred ca am aratat in posturile mele anterioare ca nu sunt pilot, in general (ca si atunci ) merg ~legal, sau "sub radar", exceptand autostrazile unde mai merg si peste.
Faza cu varful de panta s-a intamplat cu 100km/h pe limita de 110 si nu eram in accelerare, desi curba la prima vedere era foarte larga si permitea, eu eram in usoara frana tocmai pentru ca incepeam sa nu mai vad mult in fata, iar zona de bruma nici macar nu s-a vazut, doar am "simtit-o"

In general nu bazez pe electronica, si pe uscat nu intra nici macar ABS-ul, dar pentru surprize este foarte foarte buna: la faza aia cu dealul am avunt emotii o fractiune de secunda cand am vazut ca intra DSC-ul (pentru ca fusese uscat pana atunci si drumul mi-e cunoscut), dar cand am virat mai mult si masina a "ascultat" mi-a trecut.

Tot pe acelasi drum am trecut A1 precaut la -1 grad C, pe A2 erau 2C si iara parea Ok pana cand mi s-a parut ca ar fi cam lucios pe jos si am incecat frana la 140km/h si se comporta foarte bine: frana greu (normal) dar asa pe frana permitea sa schimb benzile fara emotii chestie care fara CBC si mai ales fara ABS nu se intampla.

Poti sa zici ce vrei dar cel putin o parte din ilectronica ie buna la casa omului, ma repet: in special pentru surprize atat din partea drumului cat si din partea celorlalti participanti, de cand am masina asta nu mi-a intrat ABS-ul pe uscat de 5 ori din vina mea sau fara sa intentionez.

Last edited by RVL 2000; 19-01-12 at 04:02.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 10:52   #190
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Daca tot veni vorba de motoare vechi si ieftine, eu votez pentru Maserati V6 2.8 de pe Quattroporte IV.

La 200-300 lire este al tau si fara prea mult de umblat prin el.
Motorul ala de Maserati este la fel de fiabil ca instalatiile de pom chinezesti, am avut de-a face cu un Maserati 4.24 din 89, motor V6, 2.0 l, biturbo cu 60000 km reali, iar masina era un dezastru.
Desi au performante notabile motoarele biturbo produse de Maserati in perioada 1980-2000 nu au facut decat sa bage firma in faliment.

Apropo unde gasesti tu un motor ca ala cu 300 lire?



Quote:
Originally Posted by Predator View Post
E90 ?

A-ha-haha-ha-ha. Ha.
La ora actuala este unul dintre cele mai fiabile BMW-uri alaturi de X3.


Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
iar de BMW E46 sau E60 nici nu are rost sa vb cate probleme au la aproape toate motorizarile
Au pe dracu probleme la toate motorizarile, majoritatea problemelor intalnite la BMW-uri se datoreaza proastei intretineri si a mecanicilor "de BMW" care au invatat meserie pe Dacia, iar pt. o problema legata de un furtun spart pe unde motorul trage aer fals te pun sa schimbi jumatate de motor.

__________________________________________________ ________

Motor bun....pai aici ar fi mai multe

1. BMW S70/2 de pe McLaren F1 LM , 680 hp (507 kW; 689 PS) /7800 rpm si 705 Nm / 4500 rpm
2. Motorul care a echipat Porsche 959, 444 hp din 2,85litri
3. BMW M10/M12 care a facut istorie in F1
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 11:53   #191
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Motorul in sine, mecanic vorbind, era perfect normal. Separat de tot ansamblu (masina, electrice, alte mizerii), merge chiar foarte bine.
Plus ca la motoarele de 2.8, fiind facute printre ultimele, au tot primit imbunatatiri.

Noi ne refeream la bine facuta, nu la cat de fiabila este. O mica diferenta.
Iar E90, doar facelift prefer; per total, nu este extraordinara.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 13:04   #192
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

cu siguranta nu e nici pe departe cel mai bun motor facut vreodata, insa pe mine pana in momentul de fata m-a impresionat cel mai mult, si anume Mivec-ul V6 ce echipeaza Mitsubishi FTO .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:06   #193
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Mivec nu e niciun motor.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:36   #194
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

sunt sigur ca cine a vrut sa inteleaga la ce ma refer a prins ideea iti multumesc pentru dexteritate
fasso is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:38   #195
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Mivec nu e niciun motor.
Cred ca s-a facut inteles...."V6-ele cu Mivec ce echipeaza Mitsubishi FTO", totusi un inteleg ce are asa special motorul asta....
moise is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -