Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce preferati?
soft top 30 25.42%
hard top 88 74.58%
Voters: 118. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-11, 17:52   #16
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Soft top vs Hard top

Soft top.

Hard top va face "greierasi" foarte repede pe drumurile noastre, mai ai surprize sa ploua pe la imbinari, greutate mai mare, nu de ajuns ca sistemul de decapotare mai cantareste si el o gramada, si sincer, parca strica din farmecul unui cabrio la aspectul exterior.

Iar cine aduce vorba de o izolare mai slaba fonica sau termica, mai intai sa conduca , adica mai bine sa detina un cabrio pt o perioada, ca la o simpla tura data cu o masina nu poate sa-si faca o idee despre avantaje sau dezavantajele soft-topului.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 19:20   #17
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Soft top vs Hard top

Eu zic ca trebuiau 3 variante: soft top , hard top fix(ex: e46), hard top mobil (ex: 307cc).
Iar avantaje si dezavantaje au fiecare, acum depinde de propietar ce preferinte/nevoi are.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 18:46   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Soft top vs Hard top

Soft top-ul este mai elegant si mai aspectuos la unele masini. In plus este si mai "fiabil" in timp dpdv mecanic.

Hard top-ul este mai practic dar mare si greu, strica aspectul unor masini din cauza dimensiunii si nu prea-mi inspira incredere in timp.

Cu toate astea am votat hardtop pentru ca stau la bloc si nu m-as simti prea bine sa las o masina cu soft top in parcare. Dar daca as sta la casa as alege soft top clar.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 01:18   #19
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Soft top vs Hard top

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Soft top.

Hard top va face "greierasi" foarte repede pe drumurile noastre, mai ai surprize sa ploua pe la imbinari, greutate mai mare, nu de ajuns ca sistemul de decapotare mai cantareste si el o gramada, si sincer, parca strica din farmecul unui cabrio la aspectul exterior.

Iar cine aduce vorba de o izolare mai slaba fonica sau termica, mai intai sa conduca , adica mai bine sa detina un cabrio pt o perioada, ca la o simpla tura data cu o masina nu poate sa-si faca o idee despre avantaje sau dezavantajele soft-topului.
Sistemul de decapotare nu cantareste mare lucru, masina e mai rigida per ansamblu.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 10:02   #20
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Soft top vs Hard top

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Sistemul de decapotare nu cantareste mare lucru, masina e mai rigida per ansamblu.
Rigiditatea poate fii mare si cu soft, pt ca barile din acoperis sunt foarte rigide. Sistemul electrico-hidraulic cantareste si el, iar in multe teste, nu a fost diferenta intre o decapotabila soft si hard la rigiditatea torsionala. Decapotata, poate fii in functie de vechimea masinii.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 19:27   #21
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Soft top vs Hard top

daca ma refer la e36 (asta cunosc), atunci clar avantaj soft top. apesi pe buton si se deschide/inchide, spre deosebire de hard top care il pui toamna si il dai jos primavara (asta e si rolul lui la e36)

referitor la hardtopul care este pe masina permanent cum este la unele masini si se decapoteaza.. posibil sa fie mai sigur dar nu se mai cunoaste ca masina e cabrio .... si atunci ce facem cu figurile?

locul din portbagaj oricum este restrictionat de dimensiunea prelatei sau a tablei
iar referitor la zgomote ...oricum sunt ptr ca exista acolo parghiile de la sistemul de decapotare si clar ca cu cat este mai vechi are jocuri
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 01:27   #22
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Soft top vs Hard top

Idei sunt si vor fi in continuare pro sincontra soft top.
E unul as aprecia orican soft top vs hard top.
Care ar fi avantajele?

In primul rand o greutate redusa a sistemului, dar un impact vizual mai mare, eleganta data de un soft top neputand fi niciodata depasita de un hard top care poate fi cu usurinta confundat cu un coupe.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 19:34   #23
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Soft top vs Hard top

Eu cred ca e tocmai invers.

Coviltirul acela e absolut groaznic.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 21:04   #24
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Soft top vs Hard top

Aici este chestie de gusturi cred.

Mie-mi plac amandoua dar mai mult imi place cel clasic, soft topul.

Daca ma uit bine, cam tot ce este cu hard si-a cam pierdut farmecul. Mi-au placut la inceput, dar acum nu prea ma mai incanta nici unul, cele cu soft au un farmec nemuritor, nu am deranjeaza nici alea vechi nici alea noi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 11:53   #25
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Soft top vs Hard top

Ideea de decapotabila este de soft top....americanii ca-s cei mai la indemana dpdv al climei cate soft si cate hard topuri au?


Am... si e cu soft top.... deci clar -SOFT TOP
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 12:46   #26
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Soft top vs Hard top

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Pentru un Soft-top versurs Hard-top as fi ales pozele astea, nu ce ai pus tu.
soft top imi place mult mai mult cum arata capotata cand e nevoie
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -