Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-11, 13:09   #31
VWladone
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Arrow Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Ca de la 4 in sus nu mai trage, ca nu simti nush ce, ca nu face nush ...

E GTI nu AMG, M sau EVO. Normal ca ti se opreste zambetul undeva in coltul gurii, ca altfel n-ai putea sa mai zambesti si cu ochii cand conduci un supercar.

Bottom line:

1.8T - masina sportiva, sprintena, distractiva, iti aduce acel zambet "tampit" pe fata si te face sa te simti ca un copil. Distractia se termina cand te uiti la consum, doar in conditiile in care ai tras de ea. (ceea ce se va intampla in cele mai multe dintre situatii)

1.9TDI - masina puternica, ceva mai serioasa/sobra (pentru ca livreaza puterea ceva mai uniform), mult mai practica pentru oras (pentru ca nu trebuie urcata mult in ture, cuplu de jos, etc), poate sa-ti aduca si ea zambetu pe fata cu o resoftare "desteapta", dar zambetu cel mai profund il ai atunci cand te uiti la consum (tot dupa ce te-ai dat la ea)

1.8T - consum decent la mers normal, consum nesimtit la forja
1.9TDI - consum maricel la mers normal, consum decent la forja

Last edited by VWladone; 14-06-11 at 13:11.
VWladone is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 13:15   #32
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Da. 1.8T în forma stock nu face mare brânză dincolo de un anume punct.

Dar poate fi şi modificat, altfel nu ne-am numi "4Tuning", ci foarte probabil "4Stock". Şi e mult mai puţin costisitor decât 1.9TDI când e vorba de modificări.

Dacă e vorba de "sub 12 în oraş e la fel de greu ca zborul în spaţiu", eu am scos pe 10.06.2011 un consum indicat în bord de 11,8 l/100 km (cu Leonul meu modificat pentru 230 CP) pe cel mai prost traseu posibil: Parlament - Bd. Unirii - Dristor - Câmpia Libertăţii - Morarilor - 23 August - Căţelu - Brăneşti - Centura Bucureşti - Şos. Odăi - Bucureştii Noi - Griviţei - Gara de Nord - Grozăveşti - Panduri - Mall Liberty Center, printr-un trafic mizerabil, cu un ambuteiaj de 1 oră plus altele mai mici.

DORU_14 de pe vwforum.ro a scos consumuri şi mai mici în Bucureşti cu Octavia 1.8T.

~Nautilus
Cand am mers si eu enervant de economic am scos si eu 7-8% ziua, dar in general consuma 10-11. Acum m-as mira sa scoti tu consum cu Leon 1.8 t 4x4 cat scot eu cu c220 CDI.

Si vorbim de consum in Bucuresti, ca daca ma abat pe (Centura Bucureşti - Şos. Odăi - Bucureştii Noi - Griviţei) scade consumul mediu de la 10-11 la <8%.

Din ce spui tu al tau Leon scoate consum sub 1.9 TDI ceea ce mi se pare absurd.

C 220 CDI Sports Coupé
Fuel consumption city 8,8 l/100km
Fuel consumption highway 4,7 l/100km

Golf 1.9 TDI 150pk 4Motion Highline
Fuel consumption city 8,1 l/100km
Fuel consumption highway 5,1 l/100km

Leon 1.8 20VT4 Sport
Fuel consumption city 13,3 l/100km
Fuel consumption highway 7,5 l/100km

Deci eu cu greu scot consumul din carte, Golful 4 TDI 150 CP 4Motion consuma cam la fel cu a mea, chipat poate mai mult (depinde de chip), la a ta ce spui este o aberatie, tu ai in carte 13.3 in oras dar tu scoti 10-11........

Eu nu am vazut pana in ziua de azi o masina care sa consume cu 20% mai putin decat consumul sepcificat de producator, ba chiar este greu sa scoti consumul din carte.

Last edited by GTR; 14-06-11 at 13:38.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 13:41   #33
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

1. NU am 4x4 (deci sunt avantajat în privinţa: 1- greutăţii şi 2 - raportului final de transmisie, care e diferit între cutiile 4x4 şi FWD la acelaşi motor. Codurile de motor sunt diferite).

2. NU am 13,3 l/100 km în carte. De fapt, în carte am "11,7 ciclu urban", care mi s-a părut cam nerealist.

3. Dacă te abaţi pe centură scade consumul când e traficul mai moderat. Încearcă să stai într-un ambuteiaj de 1 oră. Şi mulţumeşte-i bunului tău prieten Oprescu, care a amânat cât a putut lucrările la podul de la Otopeni.

4. Media pe ultimii 900 km în Bucureşti, în toate formele de trafic posibile, de la străzi pustii noaptea la trafic de melci la ore de vârf, e 12,5 l/100 km.

5. Nu am cum să scot consum de C220 CDI şi nici măcar nu încerc. Dacă aş fi ţinut morţiş să mai câştig 1-2 litri la consum când am ales maşina, probabil aş fi luat 1.9TDI. De altfel, am discutat cu dealerul şi de 1.9TDI/150. Până la urmă era o diferenţă de preţ care nu compensa diferenţa de consum, componentele aftermarket erau mai scumpe şi mai greu de găsit, reviziile erau mai scumpe şi asigurarea era mai mare fiindcă era calculată la un preţ mai mare al maşinii. Consumul era un dezavantaj nesemnificativ.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 13:53   #34
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
1. NU am 4x4 (deci sunt avantajat în privinţa: 1- greutăţii şi 2 - raportului final de transmisie, care e diferit între cutiile 4x4 şi FWD la acelaşi motor. Codurile de motor sunt diferite).

2. NU am 13,3 l/100 km în carte. De fapt, în carte am "11,7 ciclu urban", care mi s-a părut cam nerealist.

3. Dacă te abaţi pe centură scade consumul când e traficul mai moderat. Încearcă să stai într-un ambuteiaj de 1 oră. Şi mulţumeşte-i bunului tău prieten Oprescu, care a amânat cât a putut lucrările la podul de la Otopeni.

4. Media pe ultimii 900 km în Bucureşti, în toate formele de trafic posibile, de la străzi pustii noaptea la trafic de melci la ore de vârf, e 12,5 l/100 km.

5. Nu am cum să scot consum de C220 CDI şi nici măcar nu încerc. Dacă aş fi ţinut morţiş să mai câştig 1-2 litri la consum când am ales maşina, probabil aş fi luat 1.9TDI. De altfel, am discutat cu dealerul şi de 1.9TDI/150. Până la urmă era o diferenţă de preţ care nu compensa diferenţa de consum, componentele aftermarket erau mai scumpe şi mai greu de găsit, reviziile erau mai scumpe şi asigurarea era mai mare fiindcă era calculată la un preţ mai mare al maşinii. Consumul era un dezavantaj nesemnificativ.

~Nautilus
La tractiune fata este foarte OK alegerea ta, la 4x4 diferentele sunt mai mari, de la consum, la plecari lejere si mers linisit.

Sa o stapanesti sanatos!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 14:17   #35
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by VWladone View Post
Ca de la 4 in sus nu mai trage, ca nu simti nush ce, ca nu face nush ...

E GTI nu AMG, M sau EVO. Normal ca ti se opreste zambetul undeva in coltul gurii, ca altfel n-ai putea sa mai zambesti si cu ochii cand conduci un supercar.
Am mers cu mai multe masini de putere asemanatoare, 150,180,200,250...etc si am vazut diferente,plus ca are 6+1 trepte ar trebui sa fie ceva mai scurte rapoartele(nu cunosc exact) la cutie,dar dupa 4 in colo chiar urca greu m-am si mirat...nu e momentul sa ne luam la misto,discutam,analizam,sper ca,comentariile noastre sa il ajute in alegerea achizitiei.Salut
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 14:37   #36
obisnuit

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 121
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

"dupa 4 incolo urca greu".. Greu in comparatie cu ce? Daca ai etalon masina de 250 de cai evident ca urca mai greu. Daca ai etalon masina de 100 de cai e racheta. In fond nu e supercar e o masina de clasa compacta cu o motorizare ceva mai puternica. Deci sa fim realisti.
La fel de realisti sa fim si cu consumul care urban sa fie sub 12 este hilar. Poate o fi sub 12 ( adica 11, 8 de ex) dar mers cu ochii pe turometru si cu piciorul fin.
La urma urmei daca isi alege 1.8 turbo in detrimentul agricolului ar trebui sa nu mai fie asa important consumul. Altminteri iei dieselul care orice i-ai face nu depaseste consumul otto-ului. Se vrea performanta in plus se alege benzina clar . Dar aspecte legate de consum trebuie uitate in cazul asta.
obisnuit is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 14:49   #37
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Te contrazic aici, treptele la diesel sunt scurte (1 este lungaaaa, in rest scurte), iar cuplul la asfalt chiar este mare. Este mult mai placut la condusul linistit cotidian si de tras, trage surprinzator de bine.
Eu am condus unul care avea doar un chip si m-a surprins cate victime am facut. E90 320d 163 CP a ramas 2 masini in urma pana la 100 si nu s-a mai apropiat pana in 200 km/h, Scciroco de 200 CP daca nu pleca impecabil nu ma facea pana in 100 km/h, etc. surprinzator de fasnet
Exact cuplul ala il ajuta foarte mult la plecare, nu ai cum sa ratezi o plecare in forta de pe loc si deasemenea este foarte comod si la plecarile normale.
Per total treptele sunt mai scurte la diesel, adica se duce mai putin pe fiecare treapta decat benzina dar asta din cauza turatiei, daca aveau aceeasi turatie maxima posibila erau mult mai lungi la diesel. Eu la asta m-am referit. Sau daca ai pune pinion de cutie de diesel pe cutie de benzina, ai avea aceeasi viteza la turatie mai mica. Iar diferenta aia de cuplu se mai micsoreaza la asfalt tocmai din cauza asta. Pe langa faptul ca are 2000 RPM in minus, daca si treptele (pinioanele) erau mai scurte, masina la 100 km/h in TR4 dadea in limitarea de turatie .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 14-06-11 at 14:58.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 15:57   #38
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

GTR: Mulţumesc.

În ianuarie 2005, când maşina a fost negociată, Leon Cupra 4 (1.8T/180, transmisie 4x4, scaune separate în spate etc) şi Leon TopSport 4x4 (1.8T/180, transmisie 4x4, banchete normale şi alte accesorii) fuseseră scoase din ofertă.

Când am întrebat de ce, dealerul a răspuns sec: "din cauza consumului, în primul rând".

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 15:59   #39
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by obisnuit View Post
"dupa 4 incolo urca greu".. Greu in comparatie cu ce? Daca ai etalon masina de 250 de cai evident ca urca mai greu. Daca ai etalon masina de 100 de cai e racheta. In fond nu e supercar e o masina de clasa compacta cu o motorizare ceva mai puternica. Deci sa fim realisti.
La fel de realisti sa fim si cu consumul care urban sa fie sub 12 este hilar. Poate o fi sub 12 ( adica 11, 8 de ex) dar mers cu ochii pe turometru si cu piciorul fin.
La urma urmei daca isi alege 1.8 turbo in detrimentul agricolului ar trebui sa nu mai fie asa important consumul. Altminteri iei dieselul care orice i-ai face nu depaseste consumul otto-ului. Se vrea performanta in plus se alege benzina clar . Dar aspecte legate de consum trebuie uitate in cazul asta.
De ce toata lumea pe acest forum e irascibila? Am zis ca am mers si cu masini de puterea X si stiu ce inseamna 180 de cai ! In plus e turbo...nu mai dau exemple de masini aspirate de 150 de cai care se 'infig' mult mai bine treapta 4 sau 5,cei drept tractiune fata,decat un Leon 1.8 T 4x4 ,nu are rost cu voi...Prin comentariul meu am vrut sa spun ca pierderile de putere sunt mari la 4x4...
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 16:37   #40
LP_2011

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 39
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Diferentele de consum e clar ca sunt mari...problema se pune sa nu ajungi sa iti para diferenta mica din cauza altor cheltuieli.
Bineinteles ca daca ar fi sa imi pastrez si masina actuala (525D) as alege un 1.8T sau poate chiar 2.8 ,dar eu nu pot sa pastrez si BMW-ul ca numai am bani de Leon ),si atunci ma gandesc si la consum,ca degeaba imi iau nu stiu ce motor si nu am bani sa ma duc cu ea la mare,la munte.Nu sunt absurd sa vreau consum de 6 la 1.8 dar nici 12% extra urban nu imi permit.

Cat are Leonul 1.8T 4X4 in carte consumul?Highway se refera la extra urban sau doar autostrada?Ma intereseaza mai mult extra.

Offtopic:vreau sa va multumesc pentru raspunsurile date aici si ca sunteti o comunitate primitoare.

Last edited by LP_2011; 14-06-11 at 16:42.
LP_2011 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 16:51   #41
IL Capo
Speedline Motorsport Member

Stage 5
 
IL Capo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 393
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

1.8 T 180 cai 6+1 trepte, inainte de soft, turbo-back 63 fara cat 8,7 medie pe 1000 km in Brasov. Dupa soft 9,8 . Nu as alege TDI ARL cu atat mai putin 4x4.
__________________
Mk4 GTI Edition 25 1.8 T 180+ Revo

****SPEEDLINE MOTORSPORT****
IL Capo is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 16:56   #42
LP_2011

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 39
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Pai si atunci ce parere aveti ,sa renunt la ideea de 4X4?Merita per total sau e mai mare cheltuiala?
LP_2011 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 17:33   #43
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

Quote:
Originally Posted by IL Capo View Post
1.8 T 180 cai 6+1 trepte, inainte de soft, turbo-back 63 fara cat 8,7 medie pe 1000 km in Brasov. Dupa soft 9,8 . Nu as alege TDI ARL cu atat mai putin 4x4.
Eu stau sa ma gandesc cat e mult va place unora sa aberati. Tu ai consum in carte 11,7-11.9 la mAsina stock dar tu scoti CU 3 L MAI PUTIN. Chiar asa sunteti voi destepti si noi prosti? Eu am avut >20 de masini ale mele, pe langa alte zeci pe care le-am condus si nici una nu consuma sub consumul declarat de proucator. Cu mare noroc si condus foarte grijuliu poate obtii consumul din carte.
Ce minunatie de masina ai tu de ai consum in oras cat un C220 CDI sau E90 320d. Sa aruncam d dieselu-rile, ca astea pe benzina consuma mult mai putin.

Quote:
Originally Posted by LP_2011 View Post
Pai si atunci ce parere aveti ,sa renunt la ideea de 4X4?Merita per total sau e mai mare cheltuiala?
Depinde ce vrei de la masina, clar cu 4x4 ai un consum mai mare, pe de alta parte e bun in orice anotimp, pleaca glont.

Un ARL 4x4 consuma in Bucuresti 10-12 la mers linistit, un 1.8 T 4x4 nu consuma sub 13.5% orice ai face.
Variantele fara 4x4 au un consum cu 1-1.5 litri la % mai mic.

Last edited by GTR; 14-06-11 at 17:41.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 17:42   #44
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

1. Traficul în Braşov şi împrejurimi e altfel decât în Bucureşti.

2.
Quote:
Originally Posted by GTXR View Post
De ce toata lumea pe acest forum e irascibila?
Ai observat asta prea târziu. În 2006-2008 îşi scoteau ochii şi aruncau cu o "materie moale şi maro" în ventilator

3. Datele tehnice pentru versiunile de motorizare Leon 1M de la mama lor, din Spania, sunt cam aşa (nu se ţine seama de opţionale, dacă ai scaune electrice, de exemplu, adaugă ceva la greutate).

Se observă diferenţa de consum şi de greutate dintre 1.8T/180 şi 1.8T/180 4x4.

~Nautilus
Attached Files
File Type: pdf Caract.pdf (85.9 KB, 28 views)

Last edited by Nautilus; 14-06-11 at 17:44.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 17:49   #45
IL Capo
Speedline Motorsport Member

Stage 5
 
IL Capo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 393
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Seat Leon 1,8 T 4X4 vs Leon 1,9 TDI 4X4

GTR nu ai de ce sa te inflamezi, si eu nu sunt chiar un fanatic 1.8t, dar daca ai drum pe la BV da un semn, ne intalnim vorbim si iti arat exact de ce se obtine consumul ala. Nu sustin ca e vreun Lupo 3L dar consumul asta e, ce motiv as avea sa exagerez?
IL Capo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -