Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Unde ati facut schimbul distributiei la masina voastra?
la reprezentanta 13 39.39%
la service auto autorizat 11 33.33%
personal 9 27.27%
Voters: 33. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-11, 23:56   #16
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Schimbare distributie reprezentanta vs. service auto

Am facut in cele din urma la reprezentanta. Prim urmare am votat "la reprezentanta", dar poate data viitoare o voi face la un service, cine stie. Cost total 1480 ron (350 euro) la care am primit 2 ani garantie pentru piese si manopera (fara garanite la numar de km).
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 07:12   #17
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Schimbare distributie reprezentanta vs. service auto

Asa cum ziceam probabil ieseai cu 10-11milioane la service normal. Dar mai stii ce Dorel isi baga nasul in masina ta...treaba asta e destul de serioasa, unii din cauza unor Dorei au avut pierderi de ulei si alte probleme, mers din nou in service etc.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 00:11   #18
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Schimbare distributie reprezentanta vs. service auto

Si eu tot asa m-am gandit, ca pentru ~ 3 milioane in plus am totusi 2 ani garantie, pe cand la un service autorizat iti da 90 de zile in general la manopera, iar la piese e garanita producatorului. Deci de 8 ori mai multa garantie, ma refer ca intindere de timp.
Si evident ca daca se intampla ceva e greu de demonstrat ca manopera a fost de vina, si se da vina pe piesele aftermarket, adica sa te despagubeasca producatorul acelei piese care a picat. Ceea ce nu prea se intampla. Nu prea are ce sa se intample in principiu, dar mai pui si raul in fata.
Vad ca sunt destui care sustin ca isi schimba singuri distributia. Macar ar mentiona si ei masina si cat ia costat, poate si alte aspecte.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 09:15   #19
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Schimbare distributie reprezentanta vs. service auto

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Si evident ca daca se intampla ceva e greu de demonstrat ca manopera a fost de vina, si se da vina pe piesele aftermarket, adica sa te despagubeasca producatorul acelei piese care a picat. Ceea ce nu prea se intampla. Nu prea are ce sa se intample in principiu, dar mai pui si raul in fata.
Ba are ce sa se intample: de ex sa nu puna bine pana de la vibrochen si sa ti-o forfece, astfel se dau toate peste cap in motor.....faza patita de unchiu-mio la ronghiu de passat 1.9tdi din 96, astfel o trebuit sa bage in masina vo 700E sa ii refaca motorul....de aceea urasc eu distributia pe curea si diesel-ul cu electronica pe el in general! I-am si zis la unchiumi-o: cati km faci pe an? 10mii, deci daca iti luai de banii passatului(2500E)520i 24v cu vanos si gaz(cum a avut varu, baiatu-so, dar l-a dat) cu cost-consum cu 1E/100km mai mare decat passatul, ii trebuie acuma 7 ani ca sa amortizeze "investitia" DE ACUMA(dar in 7 ani....) in repararea 1.9-lui.
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -