Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-11, 15:33   #61
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Sa ne arati si noua troleibuzu ala care schimba viteze.

@ Quattrro 2.5tds common rail e o contradictie in termeni. Daca era un 525d CR normal ca nu aveai cum sa te tii de el cu un tds
On topic, nu as mai cumpara in ziua de azi un tds, nici un PD vechi (VAG), un banut in plus si iei un CR.
Vad ca tu nu esti copil ca majoritatea celor ce au postat aici..asadar mi s-ar parea firesc sa si Justifici recomandarea/optiunea ta, ca un om matur ce esti.
PS: "un banut in plus" asta cum vine, apesi butonul inscriptionat cu "+" si vine, sauu..?! .. poate unii dintre pusti au sume limitate, asa cum este si firesc la varsta lor... asa ca..in plus doar daca se apuca sa vanda pastile prin club.. asa cum au facut si inca mai fac "banuti in plus" mare majoritate a celor care au "in plus" inexplicabil pt ca in firma lor profitul e pe minus iar de cheltuit, cat cuprinde...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 22:08   #62
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Sarcasmul nu ma deranjaza pentru ca pe undeva ai dreptate.

Fiabilitatea tds-ului nu intra in discutie ci doar faptul ca spunand "tds" spui "vechi" si chiar daca motorul e absolut ok, anexele pot face probleme dupa ~15ani.
Totusi sansele sunt ca motoarele sa fi fost si abuzate in timpul celor 15 ani, sau gresit exploatate, caz in care un CR este mai simplu de repararat, de fapt mai usor de gasit piese cum ar fi elementele cheie ca pompa de inalta, injectoare si senzori.
Turbina de tds este mai fiabila dar anemica si cu o plaja ingusta de functionare, prefer riscul reconditionarii (1000ron), un fel de "live fast and dye young" (tot la turbina ma refer).

Din cauza probabilitatii de mici/mari probleme, daca n-as avea bani decat de masina de bmw/audi de 15 ani, mi-as lua otto doar daca as fi blocat pe bmw/audi altfel mi-as lua ceva mai nou cu motoras mai micut.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 01:51   #63
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Nu prea are sens sa iei un diesel de 10 15 ani, mai simplu un benzinar vanjos, relaxat pe care pui un gpl performant si ai si placerea de a conduce o masina ca lumea si consum mic.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 02:17   #64
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu prea are sens sa iei un diesel de 10 15 ani, mai simplu un benzinar vanjos, relaxat pe care pui un gpl performant si ai si placerea de a conduce o masina ca lumea si consum mic.
asa este. este f riscant sa iei un diesel de 10, sau mai rau de 15 ani. ai mari sanse sa iti cada cam tot pe masina.
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 10:44   #65
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Mda... una dintre troacele mele este batranel 1.9TD de.. nu 10 ani, nu 15 ani... ci 19ani.... si mai ghici ce... in ultimele 3luni am facut vreo 18mii si cu mers zilnic in bucuresti... Fara sa-i fac nimic, ma urc si plec(ce am facut, am facut la momentul achizitiei) . Mi-am carat cu ea motoare, piese de caroserie, etc. In plus ,un injector sau o pompa, costa mai nimic..... liqui moly 5w40 si motorina, filtre schimbate la timp, articulatia costa mai nimic si este foarte simplu de schimbat orice si la capitolul asta. Merge si pe camp prin hartoape cand soseaua e blocata, merge si cu 150-160 pe autostrada cu 7-8% si merge si urban cu 6-7% si merge si la 90km/h cu ..4%.. ... nu-s deloc invidios pe vreun amic ce a platit 700euro pe 2 injectoare sau nustiucat pe filtrul de particule... ).. Asadar diesel generatie noua care este scump la intretinere, mi-as lua numai daca mi-as permite sa-l achizitionez in garantie si sa-i platesc un casco bun.
In alta ordine de idei, am mai facut zeci de mii de km si cu alte doua dieseluri vechi : nissan terrano 2.7td si nissan patrol gr 2.8TD... in ambele am bagat doar consumabile si motorina...si forja

Cele de mai sus constituie doar exemple personale si NU se doresc a fi indicatii pentru a anumita alegere ! ele trebuiesc filtrate si interpretate de catre fiecare in parte, prin prisma situatiei in care se afla cel care-si cauta masina.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 11:38   #66
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Quote:
Nu prea are sens sa iei un diesel de 10 15 ani, mai simplu un benzinar vanjos, relaxat pe care pui un gpl performant si ai si placerea de a conduce o masina ca lumea si consum mic.
Daca mai vrei sa-i pui sistem audio cu subwoofer si eventual sa mai si ramana loc de bagaje, nasol moment
Intr-un fel nu va-nteleg, diesel de 10-15 ani nu-i bun, dar benzinar de 15 ani da, au garantie lifetime motoarele astea si nu stiu eu ? Benzinarele au sanse la fel de bune sa se strice dupa 10-15 ani ca orice alt motor, faptul ca-i scad putin sansele este adevarat, dar dupa 15 ani nici aia nu mai conteaza, tot uzat este, dovada este pe sosele, plin de gandaci cu 316 care-mi murdaresc masina cu ,,fiabilitatea" lor, exceptiile sunt, prefer in schimb sa fim realisti...
Un ghid de achizitionare e39:
,,Modelele pe motorina fara common rail sunt de evitat. Acestea sunt 525td si 525tds.

Avantajele sistemului common rail
1. reducerea noxelor datorita pulverizarii mai buna a combustibilului in cilindri si datrita controlului mai bun a cantitatii de combustibil care intra in cilindru pe timpul injectiei.
2. Pulverizarea mai buna a combustibilului se face datorita presiunilor mari de injectie care se realizeaza pe timpul injectiei. La vechile sisteme de injectie presiunea de injectie era limitate de considerente constructive astfel: distanta mare a conductelor de combustibil de la pompa si pina la injector ceea ce facea ca presiunea sa nu poata fi marita oricit datorita fenemenelor
de rezonanta care se putea produce in conducte; (nu intru in detalii aici, dar este un fenomen foarte interesant despre care s-au scris tone de articole);
3. Controlul mai bun al momentului injectiei ceea ce duce la un mers al motorului mai linistit, la performante mai bune cu consum mai mic;
4. Fiabilitatea mare a motoarelor dotate cu un astfel de sistem. "

Decat un bmw chinuit/batran, mai bine octavia/passat/golf4/astra/etc intr-o stare rezonabila, asta in cazul in care cauti ceva pentru deplasari A/B, daca-i pasiune parca-i alta poveste...
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 16-08-11 at 11:40.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 13:01   #67
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Colegu' @lascarica aici sa stiti ca are dreptate, si eu zic la fel, mai ales dat fiind faptul ca deocamdata traim in tara in care traim, nu toti ne permitem top-premium si in plus in caz de nevoie merge la un diesel clasic si o motorina mai "ciudata" dar mai ieftina luata pe sub mana. Si in plus o chestie pe care zice si el ca o face si la diesel e chiar daca nu va vine sa credeti dar treaba voastra care nu credeti e chiar forja de care aminteste, care daca e facauta cand motorul e in temperatura, si nu e exagerata atat la benzinar cat si la diesel face numai bine. De ce credeti ca la ruman i se strica motoru in aceeasi stare mult mai des ca la cei de dincolo, si bineinteles la aia mai zgarciti care merg la consum?! Ca vine vb de 1.9tdi, chiar constructorul recomanda ca acesta sa aiba un regum de functionare peste 1200rpm, si sa se evite cat mai mult rularea si stationarea la relanti.
Cat despre specificul topicului si anume alegerea intre cele 2 masini prezentate mai sus, la cate TDS-uri cu probleme am vazut recomand fara indoiala 1.9TDi, si macar pt diferenta de 150E de la impozit daca nu pt alte probleme inerente unui motor asa de vechi si mai sensibil, plus ca, ai sanse mai mari la 6/49 sa prinzi 5 numere decat sa gasesti un TDS fara 300mii km reali si masina in stare super...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 20:42   #68
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

pana la urma ce ai ales ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 22:34   #69
240sx

Stage 4
 
240sx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 210
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Peugeot 208

p.s are 1 an topicu`
240sx is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 23:48   #70
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Quote:
Originally Posted by 240sx View Post
Peugeot 208

p.s are 1 an topicu`

stiu ca are un an dar eram curios ce a ales,208 nu are treaba cu platforma sau cu spatiul dintr-un e39
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 00:47   #71
felix.m

Stage 4
 
felix.m's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 297
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Da dar e MOCA .
felix.m is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 02:40   #72
caelios

Stage 2
 
caelios's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 40
Default Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu prea are sens sa iei un diesel de 10 15 ani, mai simplu un benzinar vanjos, relaxat pe care pui un gpl performant si ai si placerea de a conduce o masina ca lumea si consum mic.

Subscriu. In afara faptului ca fiabilitatea unui diesel de peste 10-15 ani e mai slaba decat a unui benzinar, un minus ar fii si vibratiile, cuplul mai mic la turatii reduse in care turbina nu e antrenata de gaze si antifonarea mai slaba a modelelor din acei ani

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Daca mai vrei sa-i pui sistem audio cu subwoofer si eventual sa mai si ramana loc de bagaje, nasol moment
Nu, exista si butelii elicoidale ce pot fii montate in locul rotii de rezerva.


Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Intr-un fel nu va-nteleg, diesel de 10-15 ani nu-i bun, dar benzinar de 15 ani da, au garantie lifetime motoarele astea si nu stiu eu ? :
Nu au garantie lifetime, doar ca sunt mai putine sanse sa se defecteze si mai putine elemente comparativ cu un diesel ce deabia isi mai trage sufletul. Apoi luam in considerare si faptul ca un MAC are un rulaj net mai superior decat un MAS echivalent, la care mai adaugam si motorina mai slab calitativa de la noi, apoi ne mai gandim ca un fost propietar de MAC eventual ar mai fii apelat la serviciile unui tractorist, tirist , santierist, etc etc pt a-si reduce cheltuielile cu carburantul, toate aceastea contribuind la o uzura accentuata a pompei, injectoarelor etc etc.


Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Decat un bmw chinuit/batran, mai bine octavia/passat/golf4/astra/etc intr-o stare rezonabila, asta in cazul in care cauti ceva pentru deplasari A/B, daca-i pasiune parca-i alta poveste...
Perfect de acord. Vorba unui mecanic: decat o femeie batrana si grasa ce a fost superba in tinerete, mai bine o pustoaica de frumusete medie. Exemplul asta l-a avut cand a fost ceruta o parere despre ce ar alege dintre o alfa 166 si un opel astra G

Last edited by caelios; 13-07-12 at 02:42.
caelios is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -