Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-13, 11:29   #1006
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
cu cine sa discute ARO,BOH,CZR,WIN si altii aici?????
nu au masini cu care sa intervina in acest topic....unii nici nu au avut din cele comparate in acest topic,deci nu se baga...sunt in alta categorie....
Ma refeream in general nu pe acest topic.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 12:20   #1007
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Ma doare kpul... Cele mai bune si mai performante sunt motoarele astea japoneze.
Cum dreq de la start nu sunt numai japoneze din astea, civic sau celica sau alte "chesti"!?

Sa nu imi spuneti ca trebuie sa fii cunoscator si ca trebuie una-alta si toti fraieri isi ia urs si se trage cu el si alte alea.

Oricum, acum fiecare ramane cu parerea lui. Si normal ca fiecare sustine mai mult ceea ce are.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 14:55   #1008
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Ma doare kpul... Cele mai bune si mai performante sunt motoarele astea japoneze.
Cum dreq de la start nu sunt numai japoneze din astea, civic sau celica sau alte "chesti"!?

Sa nu imi spuneti ca trebuie sa fii cunoscator si ca trebuie una-alta si toti fraieri isi ia urs si se trage cu el si alte alea.

Oricum, acum fiecare ramane cu parerea lui. Si normal ca fiecare sustine mai mult ceea ce are.
Celica nu este masina ce se preteaza la tuning de motor, si daca totusi vrei sa o duci la peste un 400 de cai trebuie sa ai un cont in banca baban de tot.
Honda sunt multe deorece sunt motoare fiabile si exista extreeeem de mute piese pentru tuning motor.
Motoarele Opel nu au fost gandite de constructor pentru performanta ridicata...ci doar strictul necesar. Cu bani destui il faci puternic, repet, cu bani destui.
BMW....motor puternic, relativ simplu, capacitate mare, nu foarte greu, cu piese de calitate. Daca iti pui un turbo pe urs si inca ceva piese ii puti dubla puterea.
In general motoarele pana in 2.5 dar de generatie mai veche le poti duce pana in jurul sumei de 450-500 de cai...ca apoi nu prea mai ai ce sa ii faci...si daca il duci mai sus deja nu mai e motor de honda/opel
JDV is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 15:29   #1009
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Celica nu este masina ce se preteaza la tuning de motor, si daca totusi vrei sa o duci la peste un 400 de cai trebuie sa ai un cont in banca baban de tot.
Honda sunt multe deorece sunt motoare fiabile si exista extreeeem de mute piese pentru tuning motor.
Motoarele Opel nu au fost gandite de constructor pentru performanta ridicata...ci doar strictul necesar. Cu bani destui il faci puternic, repet, cu bani destui.
BMW....motor puternic, relativ simplu, capacitate mare, nu foarte greu, cu piese de calitate. Daca iti pui un turbo pe urs si inca ceva piese ii puti dubla puterea.
In general motoarele pana in 2.5 dar de generatie mai veche le poti duce pana in jurul sumei de 450-500 de cai...ca apoi nu prea mai ai ce sa ii faci...si daca il duci mai sus deja nu mai e motor de honda/opel
Pentru orice motor exista piese de tuning, dar cel mai important este bugetul fiecaruia !!
Si eu daca as avea 10.000 euro, pe care sa ii am strict pentru masina, cu siguranta ar fi o masina de low 10. Dar cum nu am strict pentru masina, ma rezum la ce pot face.

Si un motor de Honda si un motor de Opel, la fel le poti urca in putere, dar ma repet ceea ce conteaza este de cat ai sa investesti.

In WTCC pana acum 2-3 ani (nu mai stiu exact si nu stau sau caut) erau folosite C20XE, pe Chevrolet, Lada etc. Folosind kit-ul de la SBD, ~ 300 hp.

Daca vorbim de masiniile bulgarilor, de corsa rosie cu c20xe sau corsa neagra cu c20xe, numai kit-ul de piese pentru motor costa ~ 15.000 lire, asta fara cutie, fara suspensie, fara frane, fara multe altele. Cand dai pe un scaun scoica 2.000 euro... e ceva !!

Deci totul se rezuma la cati bani ai de investit.

Daca vorbim de motoare stock, cu siguranta K20-ul este peste toate motoarele de care se vorbeste in topic.


Offtopic. Discutia asta, nu duce altundeva, decat la cearta, cearta si iar cearta.

Fie ca cei mai buni sa castige ! Bafta tuturor.
__________________


Last edited by dRR-XWX; 30-06-13 at 15:33.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 10:04   #1010
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

GTR, las-o usor, ca nu-i pe bani... stiu ca orgoliu-i mai scump decat cashul, numai fa cumva si relaxeaza-te putin, stiu cate supara unii si altii [mereu, la fiecare a 5-a postare, ma rog], dar cauta solutii sa rezolvi altfel discutiile.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 02:32   #1011
calibraBBS

Stage 2
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 42
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
pun si eu ceva dar de aici nu de afara )) si asta cu vechiul motor http://tinypic.com/player.php?v=91fgqw&s=6 si leturile cu care mam dat nu erau pe calibra .
scuze acum am vazut clipurile care leai atasat la inceput .ca erau kadett si astra.bafta
calibraBBS is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 15:16   #1012
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

@ GTR
Cred ca nu ai inteles bine, eu nu te-am jignit, dimpotriva. Conversatia agresiva cu mine tu ai inceput-o, sau ai amnezie!? Tare te-ai iritat fetito!

Originally Posted by manta_xe View Post
GTR iar vorbesti din carti si din google ? Asa vorbesti de masini de 9 secunde, dar n-ai habar cum merge o masina de 15 secunde. In caz ca nu stii un CTR stock are 15,2 pe si un s2000 14,1. Vino si tu cu o masina de 13 secunde la start, ii un nimic la valoarea ta. -- asta am scris la adresa ta. Unde te-am jignit ?! Nu mai comenta aiurea, chiar nu sunt amnezic dupa cum ai vazut.

Nu am sarit sa apar pe "opelari", tu cu Marutzu a-ti fost aroganti cu toata lumea, inclusiv cu "fanii" Honda si BMW. Ma deranjeaza cand anumite persoane uita de unde au plecat sau vorbesc ce fac altii cand ei nu sunt in stare sa faca nimic concret.
Nu ai specificat ca fiecare face tuning dupa buget. ai fost nesimtit si ai desconsiderat pe cei care au investit "numai" 2000 de euro in masini.
"Eu zic sa te gandesti mai bine. Vi la o cursa cu 3 masini si pleci cu 3 cupe de locul 1. Sincer, rusinos pentru romani. Eu stiu multe cazuri in care s-au bagat foarte foarte multi bani in masini si nu au vazut odata podiumul. Deci nu tine numai de bani, tine si de interesul pe care ti-l dai in alegerea investitiei." - aici ai scris ca EBA, numai tu intelegi ce ai vrut sa spui.
Unde s-a cautat nod in papura castigatorului cu Honda ? Nu stiu la care castigator te referi, Marutzu sau baiatul cu Honda 1.6 turbo, dar nu am vazut pe nimeni sa-i vorbeasca de rau, mai putin Marutzu care a spus ca ala nu-i timp de Honda turbo.


Alta mare aberatie cu care ne iei de prosti:
"Toyota Celica TS 192 CP". 0-402m:
Stoc: : 15.7 sec
A mea: 15.0 sec"
Chiar tu ai spus ca masina ta e citez "aproape stoc ca performante de drag". Atunci CUM ?!! stii tu ca masina ta scoate 15 secunde pe 402 m.
Ai avea nevoie de aprox. 25 de cai la greutatea Toyotei sa scazi 0.7 pe 402 m si 25 de cai nu ii obtii asa usor dintr-un aspirat. Tu mai si spui ca masina ii stock. Ok, sa zicem ca aveai puterea necesara, dintr-un cot de admisie (restul admisiei fiind stoc) si evacuare (modificarile tale) de unde stii tu ce timp scoti pe pista ?! Nu exista nimic sigur aici, poate mergea mai prost ca inaintea modificarilor.
Si ca sa vada lumea cat de mult iti place sa mananci kkat, mai pun un post de-al tau:
Quote:
Originally Posted by GTR View Post
TOYOTA CELICA T-Sport - VVTL-i 192 CP, 2003

172 cp pe dyno.

Accept si astept provocari cu masini de aproximativ aceeasi putere.
)

Si nu era nevoie de cauciucuri de 1000 de euro sa participi la o etapa, acea Toyota avea nevoie de 2 cauciucuri de strada noi, maxim 1000 de lei. Se vede cat de putin cunosti cursele daca tu crezi ca te ajutau 2 slick-uri.
La varsta ta, ar trebui sa ai alta atitudine, constructiva si mai ingaduitoare fata de cei tineri. Daca unul nu stie, explica-i. Oricine are dreptul la o parere si nu toata lumea trebuie sa fie de acord cu ea. De multe ori insa tu esti cel care greseste si tot tu faci scandal. Si invata sa raspunzi unei opinii cu o alta parere, nu cu atacuri la persoana respectiva. Poate pe unii ii impresionezi, dar pe majoritatea nu, si pe deasupra da si urat.
manta_xe is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 20:05   #1013
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by manta_xe View Post
@ GTR
Cred ca nu ai inteles bine, eu nu te-am jignit, dimpotriva. Conversatia agresiva cu mine tu ai inceput-o, sau ai amnezie!? Tare te-ai iritat fetito!

Originally Posted by manta_xe View Post
GTR iar vorbesti din carti si din google ? Asa vorbesti de masini de 9 secunde, dar n-ai habar cum merge o masina de 15 secunde. In caz ca nu stii un CTR stock are 15,2 pe si un s2000 14,1. Vino si tu cu o masina de 13 secunde la start, ii un nimic la valoarea ta. -- asta am scris la adresa ta. Unde te-am jignit ?! Nu mai comenta aiurea, chiar nu sunt amnezic dupa cum ai vazut.

Nu am sarit sa apar pe "opelari", tu cu Marutzu a-ti fost aroganti cu toata lumea, inclusiv cu "fanii" Honda si BMW. Ma deranjeaza cand anumite persoane uita de unde au plecat sau vorbesc ce fac altii cand ei nu sunt in stare sa faca nimic concret.
Nu ai specificat ca fiecare face tuning dupa buget. ai fost nesimtit si ai desconsiderat pe cei care au investit "numai" 2000 de euro in masini.
"Eu zic sa te gandesti mai bine. Vi la o cursa cu 3 masini si pleci cu 3 cupe de locul 1. Sincer, rusinos pentru romani. Eu stiu multe cazuri in care s-au bagat foarte foarte multi bani in masini si nu au vazut odata podiumul. Deci nu tine numai de bani, tine si de interesul pe care ti-l dai in alegerea investitiei." - aici ai scris ca EBA, numai tu intelegi ce ai vrut sa spui.
Unde s-a cautat nod in papura castigatorului cu Honda ? Nu stiu la care castigator te referi, Marutzu sau baiatul cu Honda 1.6 turbo, dar nu am vazut pe nimeni sa-i vorbeasca de rau, mai putin Marutzu care a spus ca ala nu-i timp de Honda turbo.


Alta mare aberatie cu care ne iei de prosti:
"Toyota Celica TS 192 CP". 0-402m:
Stoc: : 15.7 sec
A mea: 15.0 sec"
Chiar tu ai spus ca masina ta e citez "aproape stoc ca performante de drag". Atunci CUM ?!! stii tu ca masina ta scoate 15 secunde pe 402 m.
Ai avea nevoie de aprox. 25 de cai la greutatea Toyotei sa scazi 0.7 pe 402 m si 25 de cai nu ii obtii asa usor dintr-un aspirat. Tu mai si spui ca masina ii stock. Ok, sa zicem ca aveai puterea necesara, dintr-un cot de admisie (restul admisiei fiind stoc) si evacuare (modificarile tale) de unde stii tu ce timp scoti pe pista ?! Nu exista nimic sigur aici, poate mergea mai prost ca inaintea modificarilor.
Si ca sa vada lumea cat de mult iti place sa mananci kkat, mai pun un post de-al tau:


)

Si nu era nevoie de cauciucuri de 1000 de euro sa participi la o etapa, acea Toyota avea nevoie de 2 cauciucuri de strada noi, maxim 1000 de lei. Se vede cat de putin cunosti cursele daca tu crezi ca te ajutau 2 slick-uri.
La varsta ta, ar trebui sa ai alta atitudine, constructiva si mai ingaduitoare fata de cei tineri. Daca unul nu stie, explica-i. Oricine are dreptul la o parere si nu toata lumea trebuie sa fie de acord cu ea. De multe ori insa tu esti cel care greseste si tot tu faci scandal. Si invata sa raspunzi unei opinii cu o alta parere, nu cu atacuri la persoana respectiva. Poate pe unii ii impresionezi, dar pe majoritatea nu, si pe deasupra da si urat.
1. Intai felicitari pentru locul obtinut, nu stiam ca esti tu.

2. Sa ti le explic pe rand:

- nu desconsider pe absolut nimeni care isi face tuning (cu cap) indiferent de bugetul disponibil/investit.
- Faza cu bulgarii - o sa explic sa intelegi:
Eu am spus ca au venit cu 3 masini si au plecat cu 3 cupe. Tu ai venit cu replica ca au investit multi bani. Si eu vin cu replcica ca stiu multi romani care au investit mult mai multi bani si nu au reusit niciodata un loc pe podium.
Aici ma refer la faptul ca putini sunt cei care stiu sa-si foloseasca corect bugetul, atat din lipsa de imaginatie si informatie cat si din lipsa de profesionisti (mecanici, softisti, etc.).
- Celica mea avea tuning modest de putere (admisie + evacuare completa). Computerele de Toyota nu merg softate si orice varianta de crestere mai mare a puterii este destul de costisitoare si nu merita facuta pe Celica decat din pasiune. Singurul avantaj major al computerului de Celica este ca sesizeaza si accepta modificarile facute optimizand mersul motorului (foarte rar la alte masini), deci evacuarea (completa) si cu admisia au adus un plus de cativa caluti care au facilitat obtinerea diferentei de timp.
Acum am studiat problema mai bine si am constatat ca luam 402m in ~ 15.3, asta pentru ca
bateam greu Clio 3 RS si ma batea foarte greu Scirocco 2.0 TSI 200cp manual. Cu Honda Type R am fost indus in eroare pentru ca am batut greu FN2 care se lauda ca este fix acolo cu EP3. Cu EP3 stoc nu m-am dat, doar EP3 putin tunat care ma batea, dar tot greu.
Uite pentru asta chiar imi pare rau ca nu m-am dat de cateva ori la drag sa vad exact timpul pe care-l scot.
- Nu vorbeam de slickuri, vorbeam de Michelin Pilot Sport. Cauciucuri noi aveam dar mediocre calitativ, iar Celica chiar are o mare problema de punere a puterii la pamant.
- Un al 3-lea motiv pentru care nu m-am dat la drag si m-as fi dat la libere este sistemul VVTL-i, placut ca senzatie dar combinat cu, cutia stoc este infect la o cursa de drag. Motivul, plaja de turatie in care trebuie sa schimbi de treapta 1 in treapta 2 este de maxim 300. Daca schimbi putin mai devreme in a 2-a intra sub VVTL-i si da in nas, daca schimbi putin mai sus intra in limitare, limitare care tine peste o secunda, inclusiv in a 2-a. Era foarte usor sa ratezi si crede-ma ca as fi murit de nervi sa pierd o cursa pe ratare si nu pe potentialul masinii. Asta este cel mai mare minus al masini.

- Imi cer scuze pentru atitudinea avuta fata de tine si apreciez modul in care ai abordat subiectul.

O zi buna!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 00:48   #1014
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

https://www.facebook.com/photo.php?v...00002534858486

https://www.facebook.com/photo.php?v=477656718995486

https://www.facebook.com/photo.php?v=477653772329114

k20.
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 00:52   #1015
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Merge si cu motoru facut de mine se pare nu doar cu ala de cica era facut la Timisoara ,sa termin cu softu sa fie ok si se va arata adevarata ei valoare .
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 02:37   #1016
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Merge si cu motoru facut de mine se pare nu doar cu ala de cica era facut la Timisoara ,sa termin cu softu sa fie ok si se va arata adevarata ei valoare .
Nu pui Hondata!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 07:40   #1017
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

are, se refera la cea mai buna configuratie.
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 12:14   #1018
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

dar ce masina e aia alba care bate masinile astea smechere,e cumva vreun opel astra cu c20xe ca prea tare merge????


scuze ....acu vazui ca-ii honda....scuze.....felicitarii marutzu!!
ionut_50 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 12:23   #1019
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Ionut , chiar e asa de greu sa nu mai faceti flame gratuit? Cu atitudini din astea e si normal sa se incinga spiritele. Probabil ar trebui schimbat titlul thread-ului, ca fara scandal e no fun. Felicitari proprietarilor de Honda cat si de Opel care investesc bani in masini, important este ca exista pasionati de ambele parti . Merge foarte bine Honda lui marutzu , dar omul chiar a spus ca a investit "destui" bani in ea. Deci important este pana la urma ca exista rezultat .
Ca si motoare stock cred ca K20 este superior motoarelor din comparatie. In rest, cu bani se poate face orice, depinde doar de numarul lor.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 13:29   #1020
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Motorul de Honda are putere dar pierde teren la cuplu. xe-ul pierde la putere dar sta mai bine la cuplu. Multumiti asa?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -