Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Tu cum gandesti?
Ii tai fata cu tupeu!tre sa opreasca fraierul! 87 18.63%
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate! 380 81.37%
Voters: 467. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-09, 09:36   #121
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Legat de ambulante... Mi se pare absurd sa ii judeci pe astia...
Nu exista padure fara uscaturi si nici in cazul celor de pe ambulanta nu cred ca nu exista retarzi comozi care se folosesc de sirena si girofaruri din comoditate...Dar...sper sa nu ajungem niciodata sau prea curand sa depindem de ei care se chinuiesc asa cum pot si cu ce au intr-un trafic infernal plin de soferi cu mult mai nesimtiti si retarzi sa ne duca pe noi la un spital amarat in speranta ca vom apuca si ziua de maine...
Fiti cat de cat obiectivi si mai lasati ipocrizia deoparte...
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 19:47   #122
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

il lasi sa treaca pe nebun....dc sa-mi rearanjeze masina sau pe mine ? il las ca doar el e Michael Schumacher
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 11:22   #123
ADvicer

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

prioritatea de smecher e o mare prostie. De obicei ma distrez la culme cand vad disperati de genul asta care se streseaza, ambaleaza motorul si stau dupa ca fraierii la semafor. De obicei nu castiga mai mult de 5-10 secunde, iar riscul de accident pentru genul asta de labari e din punctul meu de vedere de 3-4 ori mai mare. Plus ca la smecheri, stiti cum e treaba cu pestele mai mare inghite pestele mai mic. Am vazut melteni de 150 de kile care si-au furat-o pentru marlanie
ADvicer is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 11:27   #124
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

bifez pentru a il lasa pe fraier sa treaca ... din experienta proprie va spun ca e un calvar aftermath-ul cu service si politie.
iar cu smecherii de bucuresti....sunt obisnuit...de doare pewla.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 11:34   #125
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

legat de soferii de ambulanta.aseara eram in trecere printr-un oras , pe la 12 noaptea,nimeni pe drum.Am vazut ca se apropie o masina din spate,insa era departe.Cand a fost exact in spatele meu,a si aprins girofarurile,m-a depasit dar nici vorba sa se grabeasca sau ceva.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 17:44   #126
xbrother

Stock
 
xbrother's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

redeschid discutia aici.. pentru ca intre timp am mai avut cateva intamplari interesante.. si vad ca toata lumea tinde sa-l lase pe prost sa treaca.

Cazul 1. Esti primul in semafor pe orice banda, si vezi cum multi altii se inghesuie pe linia de tramvai, chit ca nu au viitor in fata.

Cazul 2. Taxiu mergand cu 30km/h pe banda 2. vii pe banda 3 te bagi in fata lui fara sa-i tai in vreun fel fata, el iti face flash-uri te claxoneaza si mai se si lipeste de bara ta, chit ca pana atunci vreo 2 km a mers cu 30km/h.

Cazul 3. Plec dimineata la munca, cu gandu sa nu turez masina si sa merg linistit. Reusesc vreo 10 minute, pana ajung intr-un semafor in care este o coada de astepti inca vreo 4-5 culori verde, si vezi ROMANUL cum o ia pe linia de tramvai, trece de refugiu, trece de semafor si se baga in fata coloanei, pentru ca intersectia e destul de mare si ii permite. Nici un politist care sa le faca ceva..

Cazul 1 si 3 .. nu poti sa fii indiferent. Chit ca indiferenta iti salveaza viata.. parca am devenit prea indiferenti. Daca vedem o cearta pe strada si unu care-si ia omoru.. zicem.. nu ne bagam sa nu ne-o luam si noi. Asa si in trafic.. daca ii lasi sa mearga mereu primii.. ca sa-ti salvezi masina.. nu vei ajunge nicaieri.. ei tot vor exista. parerea mea..

Cazul 2 .. DOBITOC !
xbrother is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:18   #127
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Un personaj ce nu ma reprezinta, are pistol cu munitie letala, si unul de exercitiu cu bila cauciuc. Ambele sunt in gentile cu care merge, in port arm.

In caz de smecherie, arata incarcatorul cu glont, dar il incarca pe cel de "sport".

Este caz extremis, dar foarte confortabil. Nici sa coboare nu este necesar.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:30   #128
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Cazul 1 si 3, apare relativ des aici in Timisoara, eu unul, daca-i in fata mea,incerc sa-l interpretez in functie de chip si pasageri(poate fi urgenta), daca-i vad fata de taran prost, incep sa-l claxonez pana se face verde, am avut norocul sa ma si auda politia si l-a oprit...
Cazul 2, fiind oras mare, taximetristii sunt pretutindeni am patit o singura data ce-ai patit si tu, eu unul, am pus frana (este obligat sa-si pastreze distanta) si i-am facut aceeasi poveste, eu stiu, poate se-nvata minte. N-am mai patit de atunci, poate am noroc...
Concluzia mea este, daca ai chef sa-ti complici putin viata, ii poti oprii, in schimb de cele mai multe ori, poate fi recomandat sa ignori...
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 23:04   #129
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Pe mine ma deranjeaza cei care depasesc greu, intr-un timp suficient de mare cat sa se termine o melodie la radio chit ca au masini puternice abia se taraie. Ma enerveaza pentru ca imi dau mie emotii cand din sens opus se apropie alta masina. Chiar ieri unul cu un Tigra abia isi misca fundul cu 85-90/h, cred ca i-a luat 400m sa ma depaseasca iar din fata venea un camion cu lemne. Ce naiba iti iei masina "sport" dar stai cu ochii pe turometru sa nu treci de 2500....
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 00:05   #130
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pe mine ma deranjeaza cei care depasesc greu, intr-un timp suficient de mare cat sa se termine o melodie la radio chit ca au masini puternice abia se taraie. Ma enerveaza pentru ca imi dau mie emotii cand din sens opus se apropie alta masina. Chiar ieri unul cu un Tigra abia isi misca fundul cu 85-90/h, cred ca i-a luat 400m sa ma depaseasca iar din fata venea un camion cu lemne. Ce naiba iti iei masina "sport" dar stai cu ochii pe turometru sa nu treci de 2500....
Asa-i, adevarul e ca, intr-un trafic mai greu iti tre ceva cai la masina si mai mult, sa fie cat mai usoara pt un sprint cat mai bun.....acuma daca tu daca preferi sa arzi la relanti 200g de benzina pana "nu mai vine nimeni" decat sa arzi numai 50 la un jar scurt cand te bagi si intrii pe principala, atentie fara sa incurci pe cel de prioritate daca merge cu viteza legala maxim, atunci eu sunt de parere ca nu ai ce cauta in trafic aglomerat, si pt fricosi exista o zi in care nu se lucreaza si in care pot circula mai ales pe la amiaz destul de lejer si la consum minim
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 02:21   #131
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by xbrother View Post
redeschid discutia aici.. pentru ca intre timp am mai avut cateva intamplari interesante.. si vad ca toata lumea tinde sa-l lase pe prost sa treaca.

Cazul 1. Esti primul in semafor pe orice banda, si vezi cum multi altii se inghesuie pe linia de tramvai, chit ca nu au viitor in fata.

Cazul 2. Taxiu mergand cu 30km/h pe banda 2. vii pe banda 3 te bagi in fata lui fara sa-i tai in vreun fel fata, el iti face flash-uri te claxoneaza si mai se si lipeste de bara ta, chit ca pana atunci vreo 2 km a mers cu 30km/h.

Cazul 3. Plec dimineata la munca, cu gandu sa nu turez masina si sa merg linistit. Reusesc vreo 10 minute, pana ajung intr-un semafor in care este o coada de astepti inca vreo 4-5 culori verde, si vezi ROMANUL cum o ia pe linia de tramvai, trece de refugiu, trece de semafor si se baga in fata coloanei, pentru ca intersectia e destul de mare si ii permite. Nici un politist care sa le faca ceva..

Cazul 1 si 3 .. nu poti sa fii indiferent. Chit ca indiferenta iti salveaza viata.. parca am devenit prea indiferenti. Daca vedem o cearta pe strada si unu care-si ia omoru.. zicem.. nu ne bagam sa nu ne-o luam si noi. Asa si in trafic.. daca ii lasi sa mearga mereu primii.. ca sa-ti salvezi masina.. nu vei ajunge nicaieri.. ei tot vor exista. parerea mea..

Cazul 2 .. DOBITOC !
Pai cazurile 1 si 3 sunt cu dus intors.

In primul rand romanul nu are caracter, este indiferent fata de restul soferilor, e sfidator, etc.

Eu ma mers mult prin Europa si acolo nu intrii pe linia tramvaiului pentru ca nu este nevoie si ti-ar fi si rusine, in Romania o fac. De ce?

La un semafor identic, pe acelasi timp de verde in Germania trec 20 de masini in timp ce in Romania trec 10, de ce? Pentru ca in Romania primul pleaca in general la 5 secunde dupa ce se face verde, pentru ca al 2-lea sau al 3-lea pleaca la alte 5 sec dupa ce pleaca ala din fata lui si tot asa si cum asta nu ar fi de ajuns totdeauna se gaseste unul sa plece ca un melc, indiferent ca nu exista obstacol, gropi, etc., indiferent ca in spatele lui mai sunt 100 de masini.... si cand faci 100 de km/zi in oras mai toti romanii astia dobitoci de la semafoare irosesc multe ore din viata mea. In acest caz prefer sa merg pe linia de tramvai, sa plec primul de la semafor si sa-mi vad de treaba mea, nu incurc pe nimeni si nici unii dobitoci nu ma mai incurca.

Cazul 2 este mult mai general, nu numai taximetristii, este plin de astfel de dobitoci.

Last edited by GTR; 08-08-11 at 02:24.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 09:00   #132
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Pe mine ma enerveaza aia care se cred smecheri si nu te lasa sa-i depasesti.Eram pe-o ocollitoare a orasului , trecusem de un pod si urma o portiune de vreo 2km linie dreapta in care puteai depasi regulamentar.Eu cu duba de munca , ma grabeam putin sa ajung la timp , in fata mea un passat break cu numere de germania mergea cu ~60 , dau a 4-a intru in depasire , din fata venea un tir da aveam timp destul cat sa fac depasirea fara sa incomodez pe cineva , si cand ajung cu botu masinii putin in fata lui , cocalaru de la volan imbracat in roz si cu ochelari cat juma de cap da talpa(si nu i-a dat sa se duca , i-a dat numa cat sa stea in paralel cu mine sa nu pot sa trec)....N-am mai avut ce sa fac decat sa franez si sa ma bag inapoi in banda si sa astept ca idiotu sa o ia pe alt drum.

Aceasi chestie am patit-o si cu o dacie supernova , mergeam tot in afara orasului , drum cu o banda si in fata mea unu cu un golf 5 mergea ca melcu , asa ca am dat semnal si am intrat in depasire...N-am apucat sa ajung la jumatea masinii lui ca i-a dat si el talpa , numa ca de data asta nu venea nimic de pe contrasens.Oricum n-aveam ce sa fac cu supernova asa ca m-am retras iar in banda si am mers in spatele lui.

In sensul giratoriu...Intrasem in sensu giratoriu si tineam stanga , am incetinit putin(da eram inca in miscare) ca mai era un autobuz care trebuia sa-si traga curu afara din sens , si cand ajung aproape in dreptu autobuzului(era in mijlocu sensului giratoriu) un idiot vine lansat de la vreo 100m si intra in sens fara pic de frana pana ajunge aproape in dreptu meu.Noroc ca l-am vazut si am oprit ca daca nu se infigea drept in mine.

Cum zicea colegu mai sus , e sfidator , e nesimtire curata , idiotenie si nu prea poti sa fii indiferent , sau nu-ti convine sa fii indiferent dar eu personal prefer sa nu ma complic sa-mi indoi masina si sa stau dupa aia cu ea prin service-uri.Prefer sa-i las in cretinitatea lor sa se duca si sa nu mai am de-a cu ei.Nu pierd o eternitate daca meg in spatele lor , chiar daca uneori sunt presat de timp dar decat sa nu mai ajung deloc(sau sa raman pe undeva cu masina trosnita) mai bine intarzii 5 minute.Important e sa reusesc sa-i vad la timp pe toti in trafic sa pot sa-i feresc...ca daca nu-i feresc eu...dumnezeu cu mila...

Last edited by Tzzantaru; 08-08-11 at 09:05.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 09:57   #133
StoRo

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 75
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Ce as face o tura prin traficul aglomerat din Buc cu aceasta masina
Bineinteles ca o sa dau prioritate la toti.
__________________
vopsea lavabila
StoRo is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 10:59   #134
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by StoRo View Post
Ce as face o tura prin traficul aglomerat din Buc cu aceasta masina
Bineinteles ca o sa dau prioritate la toti.
Asta in romania e masina de oras.....sau mai bine zis e masina de rromania...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 14:51   #135
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Il las pe ceafa lata sa treaca, viata + masina mea sunt mai importante decat inca 1 minut de asteptat sau x secunde pe rosu, sau mai rau sa intre bou in mine.
Oricum, sper sa moara oamenii astia care isi impregneaza aceasta prioritate de "jmeker"
__________________

PSA ♥♥♥
Radu. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -