Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-01-07, 19:57   #46
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Thumbs up Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

buna alegere.gti e peste ibiza si rs.
MARI_NSL is offline  
Old 22-01-07, 23:48   #47
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Fratilor... inainte sa scrieti mai cititi, mai documentati-va! Ford este mult sunt cine vreti voi la capitolul calitate (poate de aici si diferenta de bani, care zic eu ca merita). Celelalte 3 din grupul VW sunt o chestie de... look, ce iti place, aia iei. Bine, Fabia este diesel, dar, fiecare cu ce-l doare. Lasati la o parte ce se poate face, dpdv tuning (motor), ca acolo... se face pentru fiecare (mai mult, mai putin). E vb de stock. Ma rog, de la asta se pleaca. E, poate Fiesta are un sasiu super tare (nu stiu de unde stiti acest lucru, ca eu am studiat problema si... mar rog), dar si celelalte 3 au sasiu extraordinar de bun (cel de Golf 3), si motoarele... Ok! Cat despre comparatia cu Clio (sa zicem ambele despre care s-au vorbit, adica si cea de 182 si ultima de 200)... Amandoua masini sunt pe acolo ca si performante... garantat! Intr-adevar, este o diferenta de 18cp intre dar si de... ~ vreo 130-150kg!!! Deci... What ever! Si, puneti toate masinile despre care s-a discutat aici la o liniuta... Cine castiga? Renault (locul 1,2 - pana la urma e mai multa putere), Polo si Ibiza (3,4) si, ultimele Fabia si Fiesta (Fabia la aripa Fiestei). Si, asta daca cine se da stie masina pe care o conduce! Cat despre cele 2 1.8T, diferenta de... 32/50 de cai fata de Renault nu este asa evidenta... va asigur! Adica, gen, la 400m sunt la maxim 2 masini in spate! Parerea mea...
Zyx is offline  
Old 24-01-07, 00:28   #48
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Polo si derivatele nu au sasiu de Golf 3,care numai bun nu ar fi si daca l-ar avea.
Intre Clio 2 RS si Polo GTI sunt 0,9 secunde pe sfertul de mila.Daca RS-ul continua sa accelereze dupa ce trece linia de sosire cu 144 km/h (40 m/s,estimare gen "cifra rotunda" pentru ca are mai mult),mai face inca 36 metri pana ajunge Polo,adica peste 9 lungimi de masina.Cu 0,9 secunde mai devreme nu cred ca sunt doar doua.Se poate ca tu sa fi vazut doua masini din experienta proprie,nu te contrazic,dar asta poate fi vina soferului sau a starii masinii.
Race is offline  
Old 24-01-07, 02:13   #49
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Eu asa stiu... ca au sasiu de Golf 3. Si stiu de la oameni care... stiu! Dar, poate sunt mai talambi, si vorbesc prostii! Ma rog, eu, unul cred ca sasiul de Golf 3 e ceva bine facut, chiar daca este facut acum... mult timp! Dar e numai parerea mea! Si, cu cea mai mare placere as vrea sa fac o cursa cu un RS (eu stock) sa vad diferenta! Care pun pariu ca nu sare de... 3, maxim 4 masini spatiu! Si, repet, asta e parerea mea!
P.S.: For the record: Polo GTI stock, pe mana mea (si nu numai Polo-ul meu si mana mea...) ~7,5 suta si ~15,4 - 400m. Cu evacuare... 7,1/2 prima suta si 15,1/2 - 400m - aici numai Polo-ul meu si mana mea!
Zyx is offline  
Old 24-01-07, 19:28   #50
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

polo/ibiza/fabia nu au "sasiu" in primul rand ca sunt autoportante. se numeste platforma tehnica (comuna). ceeace inseamna: suspensii, motoare componente, etc comune. cei de la Skoda au dezvoltat acest proiect de masina mica, pe banii lu' vw. prima data a aparut pe Fabia, dupa care pe acceasi platforma s-a facat Polo apoi Ibiza. una este mai ieftina, alta mai "lux" iar a treia este mai "sport".

Raman langa Gti fiind cel mai bun all-rounder
PiStI is offline  
Old 24-01-07, 19:56   #51
viper_srt10

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 18
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

fiesta e mai misto
dupa mine topul ar fi cam asa
fiesta
polo
ibiza
fabia
viper_srt10 is offline  
Old 03-02-07, 15:42   #52
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

...si colt-ul czt ar fi putut intra in versus-ul asta...parerea mea
petreals is offline  
Old 03-02-07, 15:56   #53
Duruselu
Audi Driver

Stage 5
 
Duruselu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 416
Member of:
[AUDI]
[4Rally]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

aleg fordu pt performante si look...imi place cel mai mult dintre cele 4
Duruselu is offline  
Old 07-02-07, 17:07   #54
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

dintre cele de aici Polo GTI fara sa ezit prea mult ... si Fiesta e ok, nu zic nu ...
si acum urmeaza de fapt postul meu offtopic
referitor la Clio ... care imi place foarte mult ... cred ca 182-ul este intr-adevar destul peste cele din comparatie, iar 197-le este recunoscut ca fiind mai lent in linie dreapta decat 182-ul, dar mult mai stabil cu un sasiu excelent si un comportament pe viraje de invidiat ... asteptam pretul cu nerabdare si lansarea mult prea mult asteptata de luna asta (CICA)
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline  
Old 08-02-07, 23:47   #55
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

POLO putin 'coafat' .... desi nu sunt adeptul masinilor ff mici si puternice de serie..... ganditi-va putin... greutate mica, putere mare, siguranta... praf ... nu zic ca nu au caracter sportiv bun, dar eu nu m-as simti sigur sa ii dau cox zdravan la un polo prin oras..... cu atat mai mul;t la seat ibiza care e si mai buburuza......
din pct meu de vedere, in catgoria asta de masini s-ar putea incadra si un matiz de 200 de cai....... tot pe acolo e =))

deja daca vorbim de golf GTI, leon CUPRA, civic type R, megane RS, e alta mancare de peste........ acolo da! caracter sportiv pe masina mai mica... dar de la golf la polo e ceva distanta..

PAREREA MEA!

Last edited by mad_oviddiu; 08-02-07 at 23:50.
mad_oviddiu is offline  
Old 09-02-07, 07:31   #56
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

eu inca stau si imi aduc aminte cum Polo GTI (fie cu sau fara cip si cu sau fara evacuare) rusineaza multe masini....
bogdan_wrc is offline  
Old 09-02-07, 14:38   #57
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

atat spun SEAT IBIZA e fff rea are mama una si mama are 50 de ani si a zis k nu se stapaneste sa nu iy rupa gura are motor 1.4 8v si fuge de rupe cu a 2a 90 si viteza maxima 190 si are motor 1.4 ce vrei mai mult dar o singura problema cat iy dai consuma 13% la motor de 1.4
Alex23 is offline  
Old 09-02-07, 15:03   #58
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by Alex23 View Post
atat spun SEAT IBIZA e fff rea are mama una si mama are 50 de ani si a zis k nu se stapaneste sa nu iy rupa gura are motor 1.4 8v si fuge de rupe cu a 2a 90 si viteza maxima 190 si are motor 1.4 ce vrei mai mult dar o singura problema cat iy dai consuma 13% la motor de 1.4
aici este vb de SEAT Ibiza 1.8 T 20VT FR nu de 1.4
petreals is offline  
Old 09-02-07, 16:30   #59
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by petreals View Post
aici este vb de SEAT Ibiza 1.8 T 20VT FR nu de 1.4
dar ziceam asa dak la 1.4 e rea la 1.8 T ce sa mai zici???????
Alex23 is offline  
Old 10-02-07, 11:46   #60
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

wow ce interesant, super senzatii la 1.4...lasand la o parte ca nu exista motor 8v...toate au 16v...
T.rac3Er is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -