Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-10-06, 20:45   #31
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

este si diesel este si benzina Ibiza FR. Aleg GTI cu mana pe inima, sambata merg la dealer`ul local sa semnez contractul pentru un Polo GTI, dupa ce am testat si ST am ajuns la concluzia ca este cu mult sub Polo mai ales la finisari, zgomotul acela lasat de trantitul usii mai ceva ca la o berlina din '70...antifonare sub Polo la Fiesta.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline  
Old 13-10-06, 09:41   #32
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

de acord cu tine The Mask!ai facut o alegere buna,FELICITARI!Polo e peste Ibiza la toate capitolele(mie cel putin finisajele nu imi plac deloc la Ibiza) mai ales ca e un GTI!
br01tim is offline  
Old 13-10-06, 14:36   #33
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Maine sau cel tarziu luni merg sa semnez contractul, azi am fost sa clarific toate detaliile insa ce e naspa este ca dureaza intre 2-3 luni...Dar merita o sa fie 1st Polo GTI din Cta
The_Mask is offline  
Old 13-10-06, 15:28   #34
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
oricare VAG cu motorul de 1.8T. motorul este super fiabil, si mai ales extrem de cunoscut. sfatul meu: Ibiza. din 180 de cai, remapare la 210. si pt 1.8T sunt sute de kituri de modificat. cauta pe google ATP... cu 2000 de euro kitul de turbo o poti duce cand iese din garantie la 300 de cai. sa vad asta la Ford...
cu 210 cai Ibiza devina mai rau decat o bomba! pe leon era rau..dar pe ibiza...
teddy..las-o draq..performante?? bate cu 0,1 sec Polo si o,3 Ibiza. chiar asa conteaza astea??? si daca si Fiesta arata mai sportiv decat ibiza...
sa iti mai zic ca daca pui 300 de E remapare la Ibiza bate cam tot? hai sa nu o dam in diverse..
skoda, joaca in alta liga cu motor diesel. daca te uiti la consum... conteaza asta. iar, cu remapare la 160 de cai..si merge foarte bine...
la ford nu vb de tuning ca nu ma intereseaza..
hai sa le luam stock ca cine are bani sa bage in masini baga si apoi nu o sa mai conteze ca el a bagat 2000 in fiesta si altu 300 in ibiza daca tot fiesta o sa iasa mai bun,eu respect o masina in primul rand pentru felul in care imi vine din fabrica,si dupa aia dupa potentialul de tuning,in cazul asta aleg fiesta,intruchipeaza cel mai bine ideea de hot hatch(sasiu bun,placere in condus,motor aspirat cu sunet pe masura,etc),si mai e si pretul care e bine sa fie cat mai mic(hot hatch-ieftin si rapid,nu?)
sa traiti bine!
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline  
Old 13-10-06, 15:39   #35
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by RCS. View Post
Clio Rs joaca intr-o alta liga. Dintre cele trei masini eu votez pt Polo GTI: motor performant , sound sportiv iar dpdv estetic Polo GTI arata chiar bine.
de ce ar fi in alta liga?costa cat ibiza,e in clasa mica la fel ca ele..nu inteleg..daca era clio v6 mai ziceam.daca megane rs e in "liga" cu golf gti,de ce clio rs nu ar fi cu alde polo gti?
riptor is offline  
Old 13-10-06, 16:13   #36
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

recomandare
negociaza sa primesti in plus 3-5% echivalent in echipari/servicii de la dealer..au 20-30% banii lor, si pot oferii...nu merita sa fii cuminte, pt ca nici ei la randul lor nu te vor ierta, si macar sa obtii ceva in plus
bafta la masina, si fara probleme...
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline  
Old 15-10-06, 05:05   #37
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
de ce ar fi in alta liga?costa cat ibiza,e in clasa mica la fel ca ele..nu inteleg..daca era clio v6 mai ziceam.daca megane rs e in "liga" cu golf gti,de ce clio rs nu ar fi cu alde polo gti?
vad k ai clio sport , modelul vechi...
si la cum am observat k trage ,asta de 180 cai , atunci ce rost are sa bagi clio sport, modelul nou 200 cai si imbunatatit la multe capitole, cu ibiza fr sau polo gti,masini cu care nu discuta (dpdv stock) ?
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 15-10-06, 10:34   #38
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

pai ma refeream la modelul vechi,cum am eu
riptor is offline  
Old 15-10-06, 10:42   #39
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by SpeedeR View Post
vad k ai clio sport , modelul vechi...
si la cum am observat k trage ,asta de 180 cai , atunci ce rost are sa bagi clio sport, modelul nou 200 cai si imbunatatit la multe capitole, cu ibiza fr sau polo gti,masini cu care nu discuta (dpdv stock) ?
pe de o parte zici bine si tu,era in avantaj din start rs-ul,si batalia s-ar fi dat intre celelalte,ar fi fost altceva daca avea si polo 1,8t-ul de 180 de cai,seatu la fel,fiesta sa fi avut motoru de pe vechiul focus st 170 si asa mai intra si rs-ul pe acolo
riptor is offline  
Old 16-10-06, 02:29   #40
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

O sa surprinda alegerea mea insa daca ar fii sa-mi cumpar vreuna din cele 3 as alege Fabia RS
RaZv is offline  
Old 16-10-06, 20:12   #41
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

E as alege fiesta parca TDI e cam stupid!
ceachi is offline  
Old 18-10-06, 16:32   #42
TUDOSE ALX

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 63
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Quote:
Originally Posted by dany_let View Post
polo gti !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Normal , cea mai buna masina este cea care o ai !
TUDOSE ALX is offline  
Old 19-10-06, 22:52   #43
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

Cai putere,"aia trage mai bine"...pana si masinile mai slabe decat hot-hatch-urile au ajuns dragstere ?!
Daca asta e singurul criteriu,Polo e cel mai bun,un upgrade turbo complet poate face multe.Insa e pierdere de timp si bani.Sasiul de Polo/Ibiza n-o sa se descurce cu putere prea mare.Pentru 1.8T puternice cei mai multi apeleaza la Golf/Leon/A3,din motive bine intemeiate.
Daca e vorba de masini stock luate si pentru altceva decat drag,Fiesta e cea mai buna.Ibiza (FR si mai ales Cupra R) are niste preturi aberante,cred ca departamentul lor de marketing din Romania traieste in alta lume.
Comparatia cu Clio 2 RS e chiar hilara.
Race is offline  
Old 21-01-07, 10:35   #44
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

VW Polo GTI as alege .
Fan VW
Aaronnel^ is offline  
Old 22-01-07, 18:37   #45
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs

ia cautati Autoshow.
bogdan_wrc is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -