Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 12:05   #1
doi2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default RX8 vs 350z

salut dati-va cu parerea care credeti ca este o masina mai buna din toate punctele de vedere mazda rx8 sau nissan 350z
doi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:11   #2
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: RX8 vs 350z

350z ca performante, fiabilitate.. rx8 ca aspect..doar ca rx8 pierde mult la fiabilitate, adica stiu ca e un motor pretentios care trebuie tinut din scurt
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:14   #3
doi2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default Re: RX8 vs 350z

da corect si eu stiu ca nu este atat de fiabil si motorul trebuie intretinut.dar ca masina rx8 este superba
doi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:19   #4
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: RX8 vs 350z

Frumusetea e ceva irelevant daca masina nu se misca )
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:21   #5
doi2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default Re: RX8 vs 350z

nu ma refeream neaparat la frumusete asa ca masina
doi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 18:05   #6
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: RX8 vs 350z

dpmdv rx8 e peste 350z numai la designul interior
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 08:20   #7
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: RX8 vs 350z

Eu nu vad o comparatie intre modelele astea doua.
Cine a mers cu ambele stie despre ce vorbesc.
Motorul de pe RX8 este unul anemic care nu creeaza nici o senzatie si asta datorita lipsei cuplului motor.
In plus datorita motorului Wankle are un consum f mare de carburant raportat la performantele care le ofera.

Singurul plus a lui RX8 sunt cele 2 locuri din spate.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 12:55   #8
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: RX8 vs 350z

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
Singurul plus a lui RX8 sunt cele 2 locuri din spate.
..si un sasiu foarte reusit, daca imi aduc aminte bine. Pe pista celor de la TG, mi se pare a scos fix acelasi timp cu M3 E46 si 350Z. Intr-adevar, nu are cuplu, dar asta nu inseamna ca nu e rapida. As alege 350Z insa, daca as avea de ales.

P.S. RX8-ul e si mult mai ieftin decat 350Z. Deci bang for buck, sta mai bine RX-ul.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 22:18   #9
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: RX8 vs 350z

Ai mers cu vreuna din ele ?
Intreb doar ca eu am mers cu ambele de aia mi-am si permis sa comentez.

Daca a ajuns pista de la TG drept exemplu ... come on ... e ca si cum te- ai da in parcare la Metro.



PS - mai bun bang for buck e Loganul 1.5 dci pentru ca are un consum mic in aceeasi ordine de idei
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 02:49   #10
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: RX8 vs 350z

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
Ai mers cu vreuna din ele ?
Intreb doar ca eu am mers cu ambele de aia mi-am si permis sa comentez.

Daca a ajuns pista de la TG drept exemplu ... come on ... e ca si cum te- ai da in parcare la Metro.



PS - mai bun bang for buck e Loganul 1.5 dci pentru ca are un consum mic in aceeasi ordine de idei
oo, scuza-ma.. nu stiam ca tu ai mers cu amandoua.. de ce nu e de dat pista ca ex? care e comparatia cu metro? masinile alea au fost conduse de acelasi pilot de performanta (ben collins). ce vrei mai relevant de atat? 2 masini, aceiasi pista, acelasi pilot. ca le-ai condus e fix la fel de relevant ca un morcov intr-o ecuatie de gradul 3. nu esti nici vreun pilot, nici nu cred ca le-ai cronometrat pe vreo pista.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 03:29   #11
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: RX8 vs 350z

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
oo, scuza-ma.. nu stiam ca tu ai mers cu amandoua.. de ce nu e de dat pista ca ex? care e comparatia cu metro? masinile alea au fost conduse de acelasi pilot de performanta (ben collins). ce vrei mai relevant de atat? 2 masini, aceiasi pista, acelasi pilot. ca le-ai condus e fix la fel de relevant ca un morcov intr-o ecuatie de gradul 3. nu esti nici vreun pilot, nici nu cred ca le-ai cronometrat pe vreo pista.
doar rx8 a fost condusa de ben,m3`u a fost condus de black stig,si daca tot iei pista top gear ca exemplu uita`te ce diferenta e intre murcielago condus de black stig si condus de ben...e mult mult mult sub m3 rx8`u pe circuit,cat de reusit of sasiu de rx8 ala de m3 e mai reusit,m3`u are 110 cai in plus si cu toate ca e mai usor rx8 tot m3 are mai multi cp/tona
ce vreau sa zic e ca rx8 stock nu va scoate in vecii vecilor pe orice fel de circuit acelasi timp ca un m3 e46


si ontopic as alege 350z,nu ma incanta ideea unui motor de 1.3(wankel ce`i drept) care se tureaza pana la 9500
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 08:08   #12
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Default Re: RX8 vs 350z

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
..si un sasiu foarte reusit, daca imi aduc aminte bine. Pe pista celor de la TG, mi se pare a scos fix acelasi timp cu M3 E46 si 350Z. Intr-adevar, nu are cuplu, dar asta nu inseamna ca nu e rapida. As alege 350Z insa, daca as avea de ales.

P.S. RX8-ul e si mult mai ieftin decat 350Z. Deci bang for buck, sta mai bine RX-ul.
https://www.youtube.com/watch?v=dVXtFu6VOV4
dj05fmx is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 11:54   #13
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: RX8 vs 350z

http://www.fastestlaps.com/compariso...mw_m3_e46.html

Pe niciun circuit RX8 nu bate M3 (E46).
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 15:37   #14
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: RX8 vs 350z

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
oo, scuza-ma.. nu stiam ca tu ai mers cu amandoua.. de ce nu e de dat pista ca ex? care e comparatia cu metro? masinile alea au fost conduse de acelasi pilot de performanta (ben collins). ce vrei mai relevant de atat? 2 masini, aceiasi pista, acelasi pilot. ca le-ai condus e fix la fel de relevant ca un morcov intr-o ecuatie de gradul 3. nu esti nici vreun pilot, nici nu cred ca le-ai cronometrat pe vreo pista.
Exact nu sunt vreun pilot sunt un consumator de masini sport.
Si ti-am zis ca le-am condus pe amandoua si RX8 ul dezamageste.
Ce nu ai inteles pana aici ?

Nu ma intereseaza de piste si circuite ca la noi nu exista asa ceva ... asa ca singurul mod in care le poti compara este sa le conduci si sa vezi ce senzatie iti creeaza.
De aia ti-ai cumpara una din ele nu ? Look/feeling ... right ?

350z are cuplu putere si aspectul de coupe adevarat.
Mail ales daca este cel cu motorul HR de 313 cp.

RX8 este o masina care vrea sa ofere multe la bani putini si nu ofera maxim la nici un capitol:
-aspectul nu este unul prea grozav cel putin in exterior
-motorul nu are cuplu si este fragil
-se doreste a fi o masina 2+2 locuri dar in realitate in spate nu poate sta decat un catel de talie mica

Eu ma opresc aici te las sa mai privesti filmulete pe net si sa iti dai cu parerea.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 18:14   #15
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: RX8 vs 350z

rx-8 este o gluma buna in compartie cu 350z. Aspect , performante, fiabilitate, consum , posibilitati tuning, valoare etc. la toate sta mai bine nissan-ul deci nu vad ce rost are comparatia. Singuri clienti de RX-8 sunt noncoformisti de genul care cumpara saab 9-3 in loc de seria 3 sau care cred ca exista masina sport ieftina de intretinut.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -