Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-12, 16:41   #406
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Iti zic o chestie..toti zic de 10.000 de euro..imi iau Passat. Si eu pot sa zic,de 15.000 de euro cat e un Golf 6 imi iau un Mercedes-Benz E-Klasse mai vechi,e corect,nu ?
Si dupaia,dupa ce mi-am luat un Merc,pot sa zic,ca Golf 6 e de cacat,ca nu ofera ce-mi ofera Mercu la banii aia.
nu stiu cine vorbea de pret...iar intre golf4 si logan nu este diferenta de 5000 eu cum ii intre golf 6 si E klass care nici macar nu ii aceas clasa
aici ii vorba stric de ce ofera pentru banii aia,si in primul si primul rand calitatea
iar daca porducatorii erau asa ferm convinsi ca ii foarte buna si ii best deal,mergea si vanzarea struna nu aparea TAXA,+ au inebunit lumea cu rate de 80-100 lunar si asa omu hai ca luam Logan nou
am cunostiinte gramada,care erau la taxi si de vreo 3 ani era chestia ca trebuiesc masini de maxim 5 an(ceva de genul)si au luat Logan,iar acum se scarpina cu mana stanga pe ureche dreapta peste cap
si cred ca cu asta am zis totul...

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Voi va asteptati de la Dacia sa fie avion ? E o masina ieftina si atat. Ofera minimul de dotari cat sa atraga clienti si pretul de baza mai mic decat competitorii.
la pretul asta...ce ziceti voi de LOW COST sa zic asa...atunci este Fiat Albea sau Renault Clio Symbol si tot ii mai bine,iar daca te uiti ce ofea si calitatea ei nu este ieftina deloc
daca ar fi intradevar pret rezonabil,atunci da ar merita dar sa dai 5000 eu...atunci mai bine mai vechei de 3-4-5 ani dar si peste 10 ani aia este MASINA
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 17:25   #407
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Pai asa au marketat initial loganul, masina populara de 5k euro pentru o tara in care salariul mediu e de 300 de iepuroi, cel mai ieftin golan e in jur de 5k euro, fara "obtiuni" (nu ca ar avea cine stie ce oricum ) Deci e ok.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 18:06   #408
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
nu stiu cine vorbea de pret...iar intre golf4 si logan nu este diferenta de 5000 eu cum ii intre golf 6 si E klass care nici macar nu ii aceas clasa
aici ii vorba stric de ce ofera pentru banii aia,si in primul si primul rand calitatea
iar daca porducatorii erau asa ferm convinsi ca ii foarte buna si ii best deal,mergea si vanzarea struna nu aparea TAXA,+ au inebunit lumea cu rate de 80-100 lunar si asa omu hai ca luam Logan nou
am cunostiinte gramada,care erau la taxi si de vreo 3 ani era chestia ca trebuiesc masini de maxim 5 an(ceva de genul)si au luat Logan,iar acum se scarpina cu mana stanga pe ureche dreapta peste cap
si cred ca cu asta am zis totul...

la pretul asta...ce ziceti voi de LOW COST sa zic asa...atunci este Fiat Albea sau Renault Clio Symbol si tot ii mai bine,iar daca te uiti ce ofea si calitatea ei nu este ieftina deloc
daca ar fi intradevar pret rezonabil,atunci da ar merita dar sa dai 5000 eu...atunci mai bine mai vechei de 3-4-5 ani dar si peste 10 ani aia este MASINA

Deci intre Logan si Golf 4 nu e diferenta de clasa,dar intre Golf 6 si Mercedes-Benz ,este..baiatule,si intre Golf 4 si Logan e diferenta,nu am vazut reclamele la Golf 4 sa zica ca e o masina Low cost cum se spune de Logan. Aici am vrut sa ajung..Adica diferenta de clasa intre Logan nou la 10.000 de euro si un Golf 5 la 10.000 nu o vedeti,dar intre un Golf 6 nou la 15.000 de euro si o masina sh in banii aia,o vedeti. Aia mi se pare amuzant.
Iti zic,tu ceri calitate si alte chestii ce nu ofera nici o alta masina in banii astia noua,nici Loganul,nici Clio nici Albea,si daca cauti o masina sub 10.000 de euro,noua,cu garantie,si un motor mai mare de 1.2.. Dacia e singura care ofera..asa ceva. Vorbesc de masina mica spre medie,nu C1,Aygo si masini de oras,mici..

Last edited by StreetStyle22; 10-07-12 at 18:09.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 18:11   #409
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Deci intre Logan si Golf 4 nu e diferenta de clasa,dar intre Golf 6 si Mercedes-Benz ,este..baiatule,si intre Golf 4 si Logan e diferenta,nu am vazut reclamele la Golf 4 sa zica ca e o masina Low cost cum se spune de Logan. Aici am vrut sa ajung..Adica diferenta de clasa intre Logan nou la 10.000 de euro si un Golf 5 la 10.000 nu o vedeti,dar intre un Golf 6 nou la 15.000 de euro si o masina sh in banii aia,o vedeti. Aia mi se pare amuzant.
Iti zic,tu ceri calitate si alte chestii ce nu ofera nici o alta masina in banii astia noua,nici Loganul,nici Clio nici Albea,si daca cauti o masina sub 10.000 de euro,noua,cu garantie,si un motor mai mare de 1.2.. Dacia e singura care ofera..asa ceva. Vorbesc de masina mica spre medie,nu C1,Aygo si masini de oras,mici..
bine punctat
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 20:51   #410
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

se compara mere cu pere ca de obicei..un versus corect ar fi logan vs clio..sau, golf vs focus...sa vedem pe unde scotea camasha golful ala cu design de hodorogi in fata focusului bestial..sau..astra new e belea..e codash golful in fata majoritatii masinilor noi, pare facut de contabili zgarciti..! mie unu' nu-mi place neam nici un model de golf..faza cu mertz e class e de departe o optiune nr1..15.000 de eur iei un E-classa superb..200 compresor ahh, nici nu ma gandesc cum ar fi..golf..?? ce e aia..? haahaa
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 21:03   #411
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

dar. sa nu uitam : lui VW ii apartin:Audi, Seat, Skoda, Bugatti, Bentley si Lamborghini, are ceva actiuni la MAN, Scania, Suzuki....si binenteles Porsche.
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 21:25   #412
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
se compara mere cu pere ca de obicei..un versus corect ar fi logan vs clio..sau, golf vs focus...sa vedem pe unde scotea camasha golful ala cu design de hodorogi in fata focusului bestial..sau..astra new e belea..e codash golful in fata majoritatii masinilor noi, pare facut de contabili zgarciti..! mie unu' nu-mi place neam nici un model de golf..faza cu mertz e class e de departe o optiune nr1..15.000 de eur iei un E-classa superb..200 compresor ahh, nici nu ma gandesc cum ar fi..golf..?? ce e aia..? haahaa
Pacat de jantele alea ca le-ai pus pe asa "masina".
bitang is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 22:25   #413
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Deci intre Logan si Golf 4 nu e diferenta de clasa,dar intre Golf 6 si Mercedes-Benz ,este..baiatule,si intre Golf 4 si Logan e diferenta,nu am vazut reclamele la Golf 4 sa zica ca e o masina Low cost cum se spune de Logan. Aici am vrut sa ajung..Adica diferenta de clasa intre Logan nou la 10.000 de euro si un Golf 5 la 10.000 nu o vedeti,dar intre un Golf 6 nou la 15.000 de euro si o masina sh in banii aia,o vedeti. Aia mi se pare amuzant.
Iti zic,tu ceri calitate si alte chestii ce nu ofera nici o alta masina in banii astia noua,nici Loganul,nici Clio nici Albea,si daca cauti o masina sub 10.000 de euro,noua,cu garantie,si un motor mai mare de 1.2.. Dacia e singura care ofera..asa ceva. Vorbesc de masina mica spre medie,nu C1,Aygo si masini de oras,mici..
deci sa intelegi ca sunteti ferm convinsi ca loganul este o masina ieftina=))...bine sa o lasam asa...
ieftina pentru aia care nu stiu ce ii aia masina,se arunca sa cumpere aiurea
ieftin poti sa zici in cazul in care este la pas cu tehnologia oarecum si la pret rezonabil
la logan ce este rezonabil?consumul mare la motor de 1.4? sau ca un om mai inalt ca pasager da cu genunchii in bord?sau ca daca mergi pe diesel sa fie mai economic te omoara reparatia?

sau ca suntem in 2012 si nu au vazut,auzit de KLIMATRONIK?!?!
sa fim seriosi
eu nu sunt pro golf 4 pentru ca nu ii zeu nici masina aia...poate la aceas valoare sunt altele mai bune si ca golf 4,dar nu are rost comparatia asta intre nemti si romani de nici un fel
trezitiva
nici peste 1000 de ani nu o sa ajunga la o calitate,fiabilitate si altele ca si constructia lor
soosy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:30   #414
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
deci sa intelegi ca sunteti ferm convinsi ca loganul este o masina ieftina=))...bine sa o lasam asa...
ieftina pentru aia care nu stiu ce ii aia masina,se arunca sa cumpere aiurea
ieftin poti sa zici in cazul in care este la pas cu tehnologia oarecum si la pret rezonabil
la logan ce este rezonabil?consumul mare la motor de 1.4? sau ca un om mai inalt ca pasager da cu genunchii in bord?sau ca daca mergi pe diesel sa fie mai economic te omoara reparatia?

sau ca suntem in 2012 si nu au vazut,auzit de KLIMATRONIK?!?!
sa fim seriosi
eu nu sunt pro golf 4 pentru ca nu ii zeu nici masina aia...poate la aceas valoare sunt altele mai bune si ca golf 4,dar nu are rost comparatia asta intre nemti si romani de nici un fel
trezitiva
nici peste 1000 de ani nu o sa ajunga la o calitate,fiabilitate si altele ca si constructia lor
Preturi de lista ( aproximative )
Vw : up - 8k+
polo - 9k+
Golf - 15k+ euro
Dacia : Sandero / Logan 7k+ euro
Lodgy - 9k+
Duster - 11k euro
Acum plm sunt sigur ca tu ti-ai lua up-ul ca e volkswagen....
Deci la 8k de euro primesti de la firma volkswagen un UP!
Te las pe tine Soosy sa ne spui ce dotari/optiuni are UP! in acesti bani.
Convinge-ne pe noi potentiali cumparatori sa luam acest super dotat / mega spatios volkswagen.
Seara buna.
P.S Masinuta ( vw UP! ) e simpatica
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:42   #415
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Say what?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 00:00   #416
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
deci sa intelegi ca sunteti ferm convinsi ca loganul este o masina ieftina=))...bine sa o lasam asa...
ieftina pentru aia care nu stiu ce ii aia masina,se arunca sa cumpere aiurea
ieftin poti sa zici in cazul in care este la pas cu tehnologia oarecum si la pret rezonabil
la logan ce este rezonabil?consumul mare la motor de 1.4? sau ca un om mai inalt ca pasager da cu genunchii in bord?sau ca daca mergi pe diesel sa fie mai economic te omoara reparatia?

sau ca suntem in 2012 si nu au vazut,auzit de KLIMATRONIK?!?!
sa fim seriosi
eu nu sunt pro golf 4 pentru ca nu ii zeu nici masina aia...poate la aceas valoare sunt altele mai bune si ca golf 4,dar nu are rost comparatia asta intre nemti si romani de nici un fel
trezitiva
nici peste 1000 de ani nu o sa ajunga la o calitate,fiabilitate si altele ca si constructia lor
Nu uita ca la origini, vw a fost "masina poporului" cum e Dacia acum, sa si-o permita aproape oricine... Dacia e marca low cost a grupului din care face parte, nu o sa vezi curand nu stiu ce "klimatronik" pentru ca nu asta e tinta lor
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 00:11   #417
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Nu uita ca la origini, vw a fost "masina poporului" cum e Dacia acum, sa si-o permita aproape oricine... Dacia e marca low cost a grupului din care face parte, nu o sa vezi curand nu stiu ce "klimatronik" pentru ca nu asta e tinta lor
Doar ca este o mica-mare diferenta intre poporul nostru si al lor.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 00:53   #418
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
deci sa intelegi ca sunteti ferm convinsi ca loganul este o masina ieftina=))...bine sa o lasam asa...
ieftina pentru aia care nu stiu ce ii aia masina,se arunca sa cumpere aiurea
ieftin poti sa zici in cazul in care este la pas cu tehnologia oarecum si la pret rezonabil
la logan ce este rezonabil?consumul mare la motor de 1.4? sau ca un om mai inalt ca pasager da cu genunchii in bord?sau ca daca mergi pe diesel sa fie mai economic te omoara reparatia?

sau ca suntem in 2012 si nu au vazut,auzit de KLIMATRONIK?!?!
sa fim seriosi
eu nu sunt pro golf 4 pentru ca nu ii zeu nici masina aia...poate la aceas valoare sunt altele mai bune si ca golf 4,dar nu are rost comparatia asta intre nemti si romani de nici un fel
trezitiva
nici peste 1000 de ani nu o sa ajunga la o calitate,fiabilitate si altele ca si constructia lor
Este o masina ieftina,din punct de vedere al spatiului,motorizarii,faptului ca e noua,ti-am scris mai sus sa-mi spui un model,contra Loganului,vad ca nu mi-ai enumerat nimic.
Plus,cum sa pui un motor 1.4 de 80 de cai pe o caroserie gen Golf 6 ? Sau aia..sigur se misca mai bine ca Loganul 1.4.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 09:24   #419
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
la logan ce este rezonabil?consumul mare la motor de 1.4? sau ca daca mergi pe diesel sa fie mai economic te omoara reparatia?
Logan 1.4 nu se mai face de vreo 2 ani.
La loganul diesel reparatia unui injector costa maxim 250ron si dureaza 30minute cu totul. Deci despre ce vorbim aici? La golf nu te omoara reparatia de injectoare Bosch sau turbina?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 11:58   #420
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Logan 1.4 nu se mai face de vreo 2 ani.
La loganul diesel reparatia unui injector costa maxim 250ron si dureaza 30minute cu totul. Deci despre ce vorbim aici? La golf nu te omoara reparatia de injectoare Bosch sau turbina?
pana se duce un injector Bosch ai aprox 200 mii km...daca nu mai bine...depinde si la ce "tratament" este supus motorul...la Logan...200 mii km inseamna sfarsitul masinii,nu a injectorului
sa fim seriosi si trezitiva odata...nu zic ca ii o masina prosta si etc,dar macar ar fi si pretul la masura ei
la un 3-4 mii nou ar merge(unu mai de top nu cel mai chel)dar nici de cum sa dau 5mii cand imi iau orice alta marca,cu dotari mult peste,siguranta mult peste,comfort mult peste,calitate mult peste in primul rand si cu REPUTATIE cea ce o productie ROMANA nu o sa aiba niciodata

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Este o masina ieftina,din punct de vedere al spatiului,motorizarii,faptului ca e noua,ti-am scris mai sus sa-mi spui un model,contra Loganului,vad ca nu mi-ai enumerat nimic.
Plus,cum sa pui un motor 1.4 de 80 de cai pe o caroserie gen Golf 6 ? Sau aia..sigur se misca mai bine ca Loganul 1.4.
da....am enumerat eventual daca nu ai observat
Fiat Albea...Renault Clio si Chevrolet Aveo
care dintre astea ii sub Logan....?! da stiu...toate=))
traiasca Dacia!!!

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Doar ca este o mica-mare diferenta intre poporul nostru si al lor.
bine punctat....insa degeaba le explici ca nu inteleg oricum

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Nu uita ca la origini, vw a fost "masina poporului" cum e Dacia acum, sa si-o permita aproape oricine... Dacia e marca low cost a grupului din care face parte, nu o sa vezi curand nu stiu ce "klimatronik" pentru ca nu asta e tinta lor
pai si care ii tinta lor?in 2012 sa nu aiba o dotare care la masini straini figureaza de ani buni
asta inseamna tehnologie

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Preturi de lista ( aproximative )
Vw : up - 8k+
polo - 9k+
Golf - 15k+ euro
Dacia : Sandero / Logan 7k+ euro
Lodgy - 9k+
Duster - 11k euro
Acum plm sunt sigur ca tu ti-ai lua up-ul ca e volkswagen....
Deci la 8k de euro primesti de la firma volkswagen un UP!
Te las pe tine Soosy sa ne spui ce dotari/optiuni are UP! in acesti bani.
Convinge-ne pe noi potentiali cumparatori sa luam acest super dotat / mega spatios volkswagen.
Seara buna.
P.S Masinuta ( vw UP! ) e simpatica
nu dati in alte subiecte ca vorbim stric de golf 4 si logan
nu vw vs dacia...
un potential cumparator cunoscator de masini,nu da 6 mii pe logan nou...da 6 pe o masina mai veche cu 5 ani sau cat o fi dar straina si in principiu nemteasca dar nu numai pentru ca mai sunt si altele cu mare reputatie japoneze de ex si etc etc
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -