Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-12, 12:38   #376
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca nu ai condus si nu cunosti aspectul de ce te mai amuzi singur?
am condus de mi s-a luat ambele masini.

Ma amuza doar faptul ca se folosesc termeni de genul pentru a descrie masini gen golf 4
apache is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 16:37   #377
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by apache View Post
am condus de mi s-a luat ambele masini.

Ma amuza doar faptul ca se folosesc termeni de genul pentru a descrie masini gen golf 4
pune suspensie sport pe ea si ceva gume noi de peste 400 lei bucata, nu din alea second pietrificate la 40 lei cu montaj inclus si apoi sa vezi cum sta pe drum.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 18:58   #378
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Pe mine m-a surprins cat de bine s-a comportat golfuletul, dpdv al stabilitatii, in 2 situatii limita in care puteam sa ma duc pe ****, cu gume noi ce-i drept (dunlop sport sp01 deci nu sf-uri) si cu suspensia stock dar in mintile ei. Ce nu mi s-a parut extraordinar a fost sistemul de franare, subdimensionat, dar la fel mi se pare si la BMW vs Mercedes Benz pe motorizari similare.
Loganul este o gluma proasta din punctul asta de vedere. Dar, pe de alta parte, intr-un Logan nu as fi facut ce mi-am permis cu Golful, deci este ok
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 17:42   #379
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

eu nu recomand nimanui sa incerce situatii-limita in nici o masina de peste 10 ani
apache is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 18:56   #380
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Situatiile limita nu le alegi, te aleg ele pe tine. Marota asta cu masini vechi de peste 10 ani este atat de fumata, nu ai idee... Sunt enspe mii de masini nou noute care nu au si nu vor avea mult timp de acum inainte tinuta de drum, stabilitatea si franele unei masini premium din anii 90, intretinuta ce-i drept, nu cazanele cu care sunteti voi obisnuiti probabil, masina care costa si acum niste mii bune de euro, ma rog. O masina veche nu inseamna cazan decat la noi, unde nu exista drumuri, mecanici sau proprietari constiinciosi. Orice masina rulata 50 000 de km la noi are suspensiile praf, adica deja dupa 2 ani s-a cam terminat cu smecheria.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 22:15   #381
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

toate ca toate dar urata masina golfu' asta ''4''...cu craci..de cand a aparut nu mi-a placut..oricum as privi-o..e hidoasa sau nu merita atentia mea pur si simplu..in fine, dacia nemtzeasca..hii hii..!!!nu as da loganu' meu pe conserva aia neam..neterminata cumva..spatele parca sau terminat fondurile..nu se compara..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	005.jpg
Views:	87
Size:	1,018.4 KB
ID:	2490048  
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 22:33   #382
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
toate ca toate dar urata masina golfu' asta ''4''...cu craci..de cand a aparut nu mi-a placut..oricum as privi-o..e hidoasa sau nu merita atentia mea pur si simplu..in fine, dacia nemtzeasca..hii hii..!!!nu as da loganu' meu pe conserva aia neam..neterminata cumva..spatele parca sau terminat fondurile..nu se compara..
mie miO placut Golf 3 tot timpul mai mult, numa ca e prea vechi acum (comparatie golf trei vs logan nu-si are rostu, patru vs logan mai mere\..) golf 4 merge si el, da parca din ce in ce mai urate au devenit, 5 , 6 etc au devenit tot mai penibile - spun aici numa ca design.

Last edited by Tibylica; 08-07-12 at 22:36.
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 23:05   #383
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

puntea spate cu discuri de la logan face toti banii )
mai bine cu un golf 2 decat cu loganul
din cauza jegului asta de masina am avut de suferit noi romanii cu taxa auto.
comparatia golfului 4 cu loganul cred ca va fi valabila abia peste 20 de ani
__________________
desi nu pare s-ar putea sa te fac
Presedinte T power team


раскрутка сайтов

Last edited by maff_77; 08-07-12 at 23:08.
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 00:24   #384
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by maff_77 View Post
puntea spate cu discuri de la logan face toti banii )
mai bine cu un golf 2 decat cu loganul
din cauza jegului asta de masina am avut de suferit noi romanii cu taxa auto.
comparatia golfului 4 cu loganul cred ca va fi valabila abia peste 20 de ani
foarte corect...
subliniez sa fie foarte clar...sa multumit LOGANULUI cu taxa pacii...
iar restu,nu as vrea sa intru in detalii,dar este ca si cum am compara neamtul cu romanul,cerul cu pamantul si etc...cam asta ii diferenta intre ele
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 00:41   #385
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu poate nimeni să detalieze legătura dintre Dacia și taxa auto?
Aștept, totuși, păreri frumos formulate, nu insulte și ironii ieftine la adresa mașinii mele. YESSSS
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 02:09   #386
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Legatura este foarte simpla: ti se pun taxe auto prohibitive pe masini second hand aduse din Germania ca sa te oblige sa cumperi din productia locala, chestii la 5-6-7 mii de euro aka logan sau renault clio, rahaturi de astea de plastic. Chit ca e ilegala taxa, a functionat metoda pentru ca este o mare futere sa te judeci cu statu' roman si nimeni nu are chef sa stea prin tribunale, de aia au si dat jde forme de taxa auto ca sa fenteze pe aia de la EU, de aia s-a vandut Logan in draci, nu ca ar fi cine stie ce smecherie de masina.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 02:25   #387
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Legatura este foarte simpla: ti se pun taxe auto prohibitive pe masini second hand aduse din Germania ca sa te oblige sa cumperi din productia locala, chestii la 5-6-7 mii de euro aka logan sau renault clio, rahaturi de astea de plastic. Chit ca e ilegala taxa, a functionat metoda pentru ca este o mare futere sa te judeci cu statu' roman si nimeni nu are chef sa stea prin tribunale, de aia au si dat jde forme de taxa auto ca sa fenteze pe aia de la EU, de aia s-a vandut Logan in draci, nu ca ar fi cine stie ce smecherie de masina.
Nici nu e cine stie ce smecherie de masina.
La capitolul aspect,performante..e ZERO.
Dar la capitolul pret spatiu interior oferit practibilitate(bagi tubu de bass si tot cari un porc in el)..e best buy.
Incercati sa bagati in portbagajul unui Golf 4 ce bagi intr-un Logan..sunt de accord,confortul nu se compara,e diferenta..e si normal,e diferenta de pret. Comparati Golf 6 chel la pret de Logan full,vedeti cu care iesiti in castig ?! Ca sa vedeti..ce rahat..
Carlig de remorcare EUR 717,96
Roata de rezerva de uz temporar(18") EUR 44,64
Scut de protectie EUR 236,84 ( 230 de euro pentru un scut WTF ?!)
Suspensie drumuri grele EUR 388,12
Deci..ajunge la..16.324 E..ce Logan iti cumperi de banii aia ? Sau..iti poti cumpara Duster 4x4 de banii aia,si un Lodgy..deja ai 3 optiuni..

Last edited by StreetStyle22; 09-07-12 at 02:32.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 02:31   #388
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Stiu ca Tariceanu, care a dat prima taxa auto, era dealerul de Citroen, chestia cu taxa auto a fost de fapt o combinatie pentru smecherii cu dealershipuri ca sa isi vanda cazanele, nu numai pentru Renault, dar Renault a fost principalul beneficiar al masurii asteia. Eu nu am sustinut niciodata ca Logan si derivatele sunt masini proaste, sunt chiar ok pentru cat costa.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 02:34   #389
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Stiu ca Tariceanu, care a dat prima taxa auto, era dealerul de Citroen, chestia cu taxa auto a fost de fapt o combinatie pentru smecherii cu dealershipuri ca sa isi vanda cazanele, nu numai pentru Renault, dar Renault a fost principalul beneficiar al masurii asteia. Eu nu am sustinut niciodata ca Logan si derivatele sunt masini proaste, sunt chiar ok pentru cat costa.
Nu sunt ok,iti zic sincer,ca si masina gandita este ok,dar era mai ok daca era asamblata dincolo,poate era mai serios..inchegata sau daca ii punea o tabla tapana..ca asta e cam..slaba,adica..rugineste,nu inteleg ce fac astia la Dacia,le vopsesc aiurea,sau naiba stie. Sunt de accord,nu poti oferi optiuni,dar macar in 2005,2006 trebuia sa fii fost in stare sa scoata o masina care sa nu rugineasca dupa 7 ani. Vedem cu Lodgy,Dokker,Duster daca e mai ok..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 02:38   #390
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

6 7 ani este gandita masina sa reziste, nu numai vopseaua, probabil de asta. Nu mai fac nici nemtii masinile cum le faceau pre 2000, stai calm, acum sunt facute sa tina pana apare faceliftu' Am vazut la astea noi, se caca un porumbel pe masina, ti-a julit vopseaua...

Last edited by a3ds; 09-07-12 at 02:40.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -