Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-12, 14:30   #331
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Deci ar vinde calitatea loganului cu emblema vw?MULTUMIM.Daca ala cu bmw merge cu 70 in exterior , conteaza ce masina il depaseste?Esti mai bucuros daca bmw-ul ala e depasit de un golf 4?Asta ca sa arate ce masina are...ala cu golf 4 , care in 1997 conducea poate tot o dacie 1300/1310?Te legi de chestii aberante.
Conteaza ca dacia e facuta de francezi/nemti/italieni?Este strict vorba despre ce primesti pt ceea ce platesti.La vw lucreaza doar nemti?Daca imi iau un ford focus 2002 am masina nemteasca?Ca doar s-au facut si pe acolo ( parca ).Daca imi iau un sprinter/crafter facut in turcia am masina turceasca?
Da un polo si masini din categoria sa ce ofera la 10 mii de euro?Dar un passat la 30 de mii?De ce mi-as lua passat si nu o honda accord 2007.Ar avea rost comparatia?Passatul ar castiga la cat...1-2-3 chestii din 20?Strict la bani care ii dai / calitatea care o primesti.
Ca sa incheiem odata intelegeti.O masina care de noua costa sub 7 mii de euro nu poate avea o lista cu optionale pana la 20 de mii.
La fel cum un golf de nou costa >16 mii de euro , nu are o lista cu optionale pana la 40 de mii.
Un golf iti ofera o calitate a materialelor mai buna , un spatiu interior mai mare fata de un polo.De aici si diferenta de pret intre cele 2.La fel un golf ofera un spatiu interior mai mic fata de passat.O alta calitate/lista cu optionale fata de passat.De aici si diferenta de pret.
La fel si in cazul logan vs golf.Etc.
Si ca sa va dau peste nas.Un logan are ceva ce un golf 4 DOAR VISEAZA , nici macar optional nu are .Sa vedem daca stiti.
Rugina la oale ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 14:31   #332
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
si pentru ca oamenii aia ca se poate sa lucre si ca lucra noi trebuie sa luam tiganii?!
mda...

atatea prostii se vorbesc pe aici de te doare capul
am zis ca nu ma postez in urma discutiilor pe care le-am avut aici dar colegu a avut dreptate...cine are logan in cap nu ai cum sa-l scoti
asta e...

hai sa luam si telefoane nokia fabricate in Romania ca deh sute,mii de oameni sa aiba unde sa lucreze...

mai terminati cu viziunea asta comunista ca nu vedeti in afara tarii
Tu nu prinzi ideea postului meu, da-ti permiti sa-ti dai cu parerea neintrebat si sa ma mai si faci comunist.
Nu trebuie sa-ti iei nimic, nu ma intereseaza sa te conving pe tine sau pe oricine altcineva ca Loganul e o masina buna sau ca Nokia trebuie cumparat pentru ca e fabricat in Romania.
In postul meu ii raspundeam omului si ii explicam DE CE E BINE CA DACIA SE FABRICA IN ROMANIA SI SE MAI SI VINDE.
Nu-mi amintesc sa fi sugerat cuiva ca Loganul trebuie cumparat, ca Soosy sau alt user ar trebui sa-l aiba.
Era o discutie despre masina si despre implicatiile actiunilor pe care le fac oamenii.
Bonus: ca sa-ti linistesc temerile, personal nu mi-as lua Logan, nu-mi place sub nicio forma, iar Golful 4, de doua ori mai putin decat Loganul. Sunt 2 din cele mai nefericite alegeri pentru mine personal, doar ca incerc sa-mi folosesc CREIERUL, si sa vad dincolo de varful nasului, sa-mi dau seama ca ceea ce vreau sa aleg eu sau tu nu intereseaza pe nimeni altcineva, asa ca privesc in jur, nu doar in faţă ca si anume calul si gandesc logic, ca niste fiinte rationale ce se presupunem ca suntem, ceea ce-ti doresc si tie.

Last edited by aleks; 19-02-12 at 14:50.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:24   #333
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Rugina la oale ?
Lasa-i sa raspunda pe cei Anti-logan.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:41   #334
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

aleks si prin vestul tarii se fac volane si mai multe chestii de vw si masini nemtesti,deci sunt familii care traiesc si de pe urma nemtilor(masini care vad ca le deti si tu),ca o comparatie intre dacia ~17.000 de angajati si vw ~450.000 de angajati iti dai seama de calitatea masinilor facute,la dacia se scot 65 de masini pe ora,sa iasa la numar,parca ar face conserve.
DACIA nu mai e a statului,e a francezilor care au cumparato la pret de nimic,numai unele prese din uzina fac mai mult decat au dat francezii pe ea.deja ce legatura mai vezi la dacia lodgy care se fabrica in maroc?daca o sa cumpere cineva aceasta masina romaneasca nu castiga nici un roman nimic.
legat de colegul run forest eu mam referit ca sunt teribilisti unii dintre acesti soferi,parerea mea.
topicul asta oricum ar trebui inchis,NU AI CUM SA SCHIMBI PAREREA UNUI OM,sunt unii pe aici de ar sari la bataie ca sa arate ce masina ieftina dar extraordinara e loganu(renault vechi) DACIA a fost ultima 1310.
asta e ultimul meu post aici ,nu are rost sa ma cert cu nimeni,dar asa ca o chestie daca a ti vedea cum se face shaorma nu a ti mai manca
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:48   #335
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
aleks si prin vestul tarii se fac volane si mai multe chestii de vw si masini nemtesti,deci sunt familii care traiesc si de pe urma nemtilor(masini care vad ca le deti si tu),ca o comparatie intre dacia ~17.000 de angajati si vw ~450.000 de angajati iti dai seama de calitatea masinilor facute,la dacia se scot 65 de masini pe ora,sa iasa la numar,parca ar face conserve.
DACIA nu mai e a statului,e a francezilor care au cumparato la pret de nimic,numai unele prese din uzina fac mai mult decat au dat francezii pe ea.deja ce legatura mai vezi la dacia lodgy care se fabrica in maroc?daca o sa cumpere cineva aceasta masina romaneasca nu castiga nici un roman nimic.
legat de colegul run forest eu mam referit ca sunt teribilisti unii dintre acesti soferi,parerea mea.
topicul asta oricum ar trebui inchis,NU AI CUM SA SCHIMBI PAREREA UNUI OM,sunt unii pe aici de ar sari la bataie ca sa arate ce masina ieftina dar extraordinara e loganu(renault vechi) DACIA a fost ultima 1310.
asta e ultimul meu post aici ,nu are rost sa ma cert cu nimeni,dar asa ca o chestie daca a ti vedea cum se face shaorma nu a ti mai manca
Pai doar cei cu logan sunt?Spune-mi ca nu ai vazut golf 2/3 sa depaseasca bmw.Hai minte-ma.
Nu inteleg ce treaba are masina cu conducatorul auto.Crezi ca acei teribilisti tin cont de masina?Aia ar depasi si cu bicicleta un tir pe drum european.Doar sa vezi ca are tupeu.Intelegi ce vreau sa zic?
Quote:
ca sa arate ce masina ieftina dar extraordinara e loganu(renault vechi) DACIA a fost ultima 1310.
Pe principiul asta nu mai exista audi , rolls royce , bugatti si restu.Nu?

Last edited by run_forest; 19-02-12 at 15:52.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:54   #336
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
aleks si prin vestul tarii se fac volane si mai multe chestii de vw si masini nemtesti,deci sunt familii care traiesc si de pe urma nemtilor(masini care vad ca le deti si tu),
Nu produce nimeni nimic pentru golf4, si nici n-a produs vreodata.
Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
ca o comparatie intre dacia ~17.000 de angajati si vw ~450.000 de angajati iti dai seama de calitatea masinilor facute,la dacia se scot 65 de masini pe ora,sa iasa la numar,parca ar face conserve.
Tu compari VAG (nu VW) cu o singura uzina din Romania. Mai putini angajati inseamna mai multa productivitate, nu e un lucru rau.
Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
DACIA nu mai e a statului,e a francezilor care au cumparato la pret de nimic,numai unele prese din uzina fac mai mult decat au dat francezii pe ea.deja ce legatura mai vezi la dacia lodgy care se fabrica in maroc?daca o sa cumpere cineva aceasta masina romaneasca nu castiga nici un roman nimic.
sunt unii pe aici de ar sari la bataie ca sa arate ce masina ieftina dar extraordinara e loganu(renault vechi) DACIA a fost ultima 1310.
Nu-ti raspund la asta, reciteste postul de mai sus, ti-am raspuns fix la treaba asta, macar ai rabdarea sa si intelegi ce am scris mai sus.

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
topicul asta oricum ar trebui inchis,NU AI CUM SA SCHIMBI PAREREA UNUI OM
Topicurile nu se inchid din cauza ca toti scriem si nimeni nu asculta ce zice si celalalt. Mai bine selectam din useri, e mai productiv si mai scuteste si din durerile de stomac de la nervi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 16:37   #337
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
la dacia se scot 65 de masini pe ora,sa iasa la numar,parca ar face conserve.
Asta nu poate să însemne decât că se vinde bine, nu?

Quote:
DACIA nu mai e a statului
Așadar, s-a înțeles că Dacia n-are legătura cu taxa auto și că statul nu te obligă să cumperi mașinile lor?

Quote:
topicul asta oricum ar trebui inchis,NU AI CUM SA SCHIMBI PAREREA UNUI OM,sunt unii pe aici de ar sari la bataie ca sa arate ce masina ieftina dar extraordinara e loganu
N-a zis nimeni că e extraodinară, iar interpretați cum vreți voi. Legat de părerile celorlalți, cum e cu mașinile nemțești? Altceva nu mai există, nu?

Quote:
DACIA a fost ultima 1310.
De acolo a plecat ura față de marca Dacia. Repet, poate și la întâlnirile cu acest model ați dat numai de cazane și acest lucru v-a alimentat ura și frustrarea. Alții au rămas și cu sechele. Uită-te pe străzi, întreabă-i pe toți pe care-i vezi cu cartoane în boturile mașinilor străine ce mașină au avut înainte de prezenta sau pe ce mașină au învățat să conducă. Dacă auzi de Dacia plus câteva înjurături luate pe grade de rudenie față de marca autohtonă, să nu te mire. Dacă încerci să le explici frumos: "Stai nene, că Dacia de astăzi nu mai e cea de acum 30 de ani, că tehnologia a mai avansat (cât de cât)" - te chinui de pomană. Automat, i-ai dus înapoi în timp la întâmplarea nefericită legată de Dacia veche. N-ai cu cine discuta.


Offtopic: Dacia a ales să facă Lodgy în Maroc ca fabrica din România să se concentreze pe Duster - țigănia aia de Dacie, cumpărată de europeni în prostie.

Dacă dădeam mai multe goluri ca ei, îi băteam.
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 21:06   #338
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Daca Loganul are scaune cu arcuri, ca daciile vechi, la confort merg pe Logan.

M-am asezat dupa vreo 12 ani intr-un scaun de 1310, si am ramas socat de confortul scaunelor.
Si mie imi lipsesc sincer la capitolul asta dacia 1310 bate loganul si nu numai.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 22:10   #339
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca e sa fim seriosi, Dacia nu exista. Este Renault toata ziua, de la 1100 la 1300 etc. Tot ce au facut romanii original, prin pur geniu ingineresc, este Dacia 500 lastun fabricata de mintile uriase ardelenesti-timisoarene. O batjocura de masina. Cam la asta se reduce contributia romaneasca in industria auto.

Ce s-a facut cu 1310 si derivate au fost niste porcarii, mai proaste decat originalul fara exceptie, niste inovatii pe o tema data.

Nu va mai imbatati cu apa rece. Doar sub licenta am fost in stare sa facem ceva, si nici aia nu ne-a iesit bine tot timpul.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 09:02   #340
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Ai spus industria romaneasca auto, trebuia sa zici industria de automobile pentru ca spre deosebire de automobile la noi s-au construit diverse utilaje si alte masini de mare tonaj dupa idei romanesti. Un exemplu ar fi Nicolina iasi dar sunt si altele.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 15:10   #341
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Daca e sa fim seriosi, Dacia nu exista. Este Renault toata ziua, de la 1100 la 1300 etc. Tot ce au facut romanii original, prin pur geniu ingineresc, este Dacia 500 lastun fabricata de mintile uriase ardelenesti-timisoarene. O batjocura de masina. Cam la asta se reduce contributia romaneasca in industria auto.

Ce s-a facut cu 1310 si derivate au fost niste porcarii, mai proaste decat originalul fara exceptie, niste inovatii pe o tema data.

Nu va mai imbatati cu apa rece. Doar sub licenta am fost in stare sa facem ceva, si nici aia nu ne-a iesit bine tot timpul.
Imi pare sincer rau ca esti conationalul meu.
Daca nu ar fii fost Henri Coanda si Aurel Vlaicu...vai de Boeing nu?Si exemplele pot continua.Probabil ceva asemanator se va intampla si cu ford.Doar ca e facut in romania = lucru prost.Daca se numea vw logan 1.9tdi nici nu aveam discutia asta si tu probabil conduceai unul.Fabricat in germania...de chinezi/albanezi...etc.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 15:30   #342
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

ce prostii spui run_forest . vw are tehnologie pe care dacia o va avea peste 30 ani , chiar daca sunt albanezi si chinezi sau alte natii nu se face nimic manual acolo. nu se compara vw cu dacia chiar daca si vw face masini de duzina
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 15:38   #343
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
ce prostii spui run_forest . vw are tehnologie pe care dacia o va avea peste 30 ani , chiar daca sunt albanezi si chinezi sau alte natii nu se face nimic manual acolo. nu se compara vw cu dacia chiar daca si vw face masini de duzina
Eu zic decat ca el cumpara masini pentru ce au fost.Nu pentru ce sunt.Le cumpara pentru istorie..Si exemplul cu albanezi/chinezi i l-am dat ca sa vad ca made in germany 2012 difera de made in germany 1992..
Si o fabrica vw din germania si alta din cehia/polonia/spania...nush ce tara au aceleasi standarde de calitate.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 21:25   #344
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

nu prea e corect titlul, mai bine bora vs logan si golf 4 versus sandero ('cunoscatorii la sedan si hatch stie de ce') si tuareg/tiguan versus duster, si golf 2 vs dacia 1300 si golf I vs dacia 1100 si tot asa.


cube vs pegas, etc.



daca esti patriot faci rata la banca pe viata la un logan si umbli apoi cu fete cuminti, daca esti mai smecher iei bora, fumezi, umbli cu fete rele si gata.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 00:15   #345
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Poti te rog sa detaliezi alex, unde si cine produce in Romania chestiile alea?
firma de la mine din oras : "draexlmaier"
se ocupa cu cablaraie in principal pentru mercedes, vag (audi, vw, porsche) si .. comenzi limitate ghici si pentru cine .. lambo.
si nu aberez.
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -