Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 12:12   #316
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Poti te rog sa detaliezi alex, unde si cine produce in Romania chestiile alea?
Hai sa-ti dau un exemplu,eu lucrez la o firma,avem o instalatie de vopsit la scala industriala,vopsim aproximativ 30.000 de mii de piese,pe fiecare masina,se pun 5 astfel de piese,e vorba de o conducta din otel,vopsita eletrostatic,pentru firma Autoliv,cauta pe gugal ce e Autoliv.. si mai vopsim piese pentru Takata,cred ca stii ce sunt aceste doua firme,iar tot sub aceelasi patronaj,e o alta firma,ce finiseaza carcase de pompa de apa,bucseaza pentru fel si fel de firme auto.. In Timisoara mai e o firma de cablaje auto,face instalatii electrice de la Passat,Golf si multe alte modele,romanul e cu gandul "hei rup" si vine neamtul si zice nu nu,preferam 2000 de instalatii facute intr'un schimb,decat 3000 si proaste..Nu romanii sunt incapabili,conducerea romanesca.
La contitech in Timisoara,se fabrica ceasuri si fel si fel de sisteme electronice,asa ca..lasa-ti ce lucru bun face romanul,asta mergea acum 30 de ani,cand tot ce era bun exportam.

Scuzati off-topicul.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 16:20   #317
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Dacia e atat de proasta incat la ora asta reprezinta 8 (OPT!)% din totalul exporturilor romanesti, care, in ciuda bocitoarelor de pe antena3, nu e in colaps, ci e si el la cote decente pentru un stat excomunist.
Deci e atat de proasta incat strainii o cumpara pe o multime de piete.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 17:47   #318
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Mersi de info dudes.

Apropos de Dacia, nu are legatura cu Romania, noi suntem doar robotei organici, daca se oftica maine francezii pe guvern ca le pune nu stiu ce taxa sau le cere nu stiu ce parandarat, sa vezi ce urgent se tireaza cu fabrica cu tot in Indochina, exact ca Nokia. Si nokia nu sunt singurii care au plecat din romania in ultima vreme, sunt doar cei mai notabili, si totul datorita guvernarii din ultimii 3 ani.

Deasemenea, tot ce inseamna investitii la Dacia(renault de fapt), know how, tehnologie, design, sunt frantuzesti. Inclusiv directoratul si sefii de departamente.

Apropos de antene, daca tie aleks, ti se pare normal ca intr-o tara care avea industrie grea, aeronautica, navala, miniera, petrolifera, metalurgica etc, dupa 22 de ani 10 la suta din exporturi sa fie reprezentat de o singura firma auto, well...
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:08   #319
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca Loganul are scaune cu arcuri, ca daciile vechi, la confort merg pe Logan.

M-am asezat dupa vreo 12 ani intr-un scaun de 1310, si am ramas socat de confortul scaunelor.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:40   #320
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

N-are Nu sunt rele nici alea de Logan, dar stai cumva sus asa, ciudat. Parca esti pe gard.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:57   #321
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

loganul in accident se face pachet de fiare vechi , zici ca e din carton , e cea mai proasta masina in caz de accident . slaba calitate a materialelor isi spune cuvantul . nu poti avea o masina calitativa la bani putini
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 19:02   #322
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

topicul asta nu se va termina se pare prea repede.si nu va mai bateti cu pumnul in piept multi pe aici cu dacia masina romaneasca,dacia era 1310,restu sunt renaulturi,nici motoru nici tabla nici nimic nu e facut in romania,doar se prelucreaza si se monteaza la noi in tara.loganu se vinde bine pentru ca e o simpla masina(destul de fiabila si de ok pentru romania),dar si VW sau alta marca daca ar scoate o masina de ex cu motoru dupa golf 3 sau mai stiu eu ce motor(de generatie mai veche) si nu ar pune pe ea decat ce e mai ieftin,nici servodirectie nimic nimic doar volanu si 4 roti ar vindeo cu 7000 masina noua,dar poate nu ii intereseaza asta unu la mana.
si a doua chestie nu mai incercati sa le schimbati parerea la cei cu logan ca nu o sa reusiti,o simpla chestie daca va uitati in trafic sunt UNII soferi care au trecut dupa vechile dacii la logan(care e cea mai a dracu masina pentru ei)si nu se lasa pana nu depaseste BMW din fata sa arate ce masina au.
concluzia mea cine are logan sa il stapaneasca sanatos e o masina buna si fiabila dar fara pretentii,iar restul care vreti o masina decenta pentru 2012 fie ea de 10 ani cumparati o daca va place si nu mai incercati sa schimbati parerea altora.
imi cer scuze daca am jignit pe cineva,nu aia era intentia
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 19:16   #323
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
nu va mai bateti cu pumnul in piept multi pe aici cu dacia masina romaneasca
Ca sa intelegi: Dacia este masina romaneasca, si asta nu inseamna patriotism idiot, nici exaltare stupida.
Inseamna asa: cateva mii de familii in judetul Arges care traiesc din cauza ca fabrica aia exista acolo si functioneaza din plin. Inseamna alte mii de familii care traiesc datorita faptului ca produsele finite (autoturismele) si piesele de schimb vin si pleaca prin Romania si din Romania. Inseamna alte mii de familii care traiesc datorita faptului ca o sumedenie de parti ale masinii asteia se produc aici, in tara(Nu explica cum la noi doar se monteaza totul si nu se produce nimic aici, induci in eroare cititorii postului tau cu pareri eronate).
Inseamna alte mii de familii care traiesc din cauza ca se comercializeaza, se serviseaza, se vand piese de schimb, se intretine aici, in Romania.
Prea putin conteaza ca actionarii majoritari incaseaza banii in Franta pentru ca produc in Romania. Procentual vorbind, ei sunt mult sub 0,1%.
De asta insist ca e bine ca e un produs romanesc. Nu te ajuta cu nimic faptul ca s-ar vinde doar golfuri la mana a doua importate pe aici dupa ce si-au trait traiul pe afara, comparativ vorbind, la nivel de ţara.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 19:34   #324
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mersi de info dudes.

Apropos de Dacia, nu are legatura cu Romania, noi suntem doar robotei organici, daca se oftica maine francezii pe guvern ca le pune nu stiu ce taxa sau le cere nu stiu ce parandarat, sa vezi ce urgent se tireaza cu fabrica cu tot in Indochina, exact ca Nokia. Si nokia nu sunt singurii care au plecat din romania in ultima vreme, sunt doar cei mai notabili, si totul datorita guvernarii din ultimii 3 ani.

Deasemenea, tot ce inseamna investitii la Dacia(renault de fapt), know how, tehnologie, design, sunt frantuzesti. Inclusiv directoratul si sefii de departamente.

Apropos de antene, daca tie aleks, ti se pare normal ca intr-o tara care avea industrie grea, aeronautica, navala, miniera, petrolifera, metalurgica etc, dupa 22 de ani 10 la suta din exporturi sa fie reprezentat de o singura firma auto, well...
Sa fim seriosi,daca ar fii de vina cei de acum ce sunt la conducere,da..as fii zis ceva,dar cei care au fost inainte ce au facut ? Au vandut aproape tot...
Inca e bine ca e uzina acolo,si de bine de rau,Renotul a bagat bani grei,
claudiu19898 - asa e cum zici tu,pacat ca are stele mai bune decat un golf 3. Si are mai multe stele decat un E36 (pisica)..
a3ds - e foarte inconfortabil loganul,dar e spatios in draci la un pret mic..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 11:19   #325
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ca sa intelegi: Dacia este masina romaneasca, si asta nu inseamna patriotism idiot, nici exaltare stupida.
Inseamna asa: cateva mii de familii in judetul Arges care traiesc din cauza ca fabrica aia exista acolo si functioneaza din plin. Inseamna alte mii de familii care traiesc datorita faptului ca produsele finite (autoturismele) si piesele de schimb vin si pleaca prin Romania si din Romania. Inseamna alte mii de familii care traiesc datorita faptului ca o sumedenie de parti ale masinii asteia se produc aici, in tara(Nu explica cum la noi doar se monteaza totul si nu se produce nimic aici, induci in eroare cititorii postului tau cu pareri eronate).
Inseamna alte mii de familii care traiesc din cauza ca se comercializeaza, se serviseaza, se vand piese de schimb, se intretine aici, in Romania.
Prea putin conteaza ca actionarii majoritari incaseaza banii in Franta pentru ca produc in Romania. Procentual vorbind, ei sunt mult sub 0,1%.
De asta insist ca e bine ca e un produs romanesc. Nu te ajuta cu nimic faptul ca s-ar vinde doar golfuri la mana a doua importate pe aici dupa ce si-au trait traiul pe afara, comparativ vorbind, la nivel de ţara.
si pentru ca oamenii aia ca se poate sa lucre si ca lucra noi trebuie sa luam tiganii?!
mda...

atatea prostii se vorbesc pe aici de te doare capul
am zis ca nu ma postez in urma discutiilor pe care le-am avut aici dar colegu a avut dreptate...cine are logan in cap nu ai cum sa-l scoti
asta e...

hai sa luam si telefoane nokia fabricate in Romania ca deh sute,mii de oameni sa aiba unde sa lucreze...

mai terminati cu viziunea asta comunista ca nu vedeti in afara tarii
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 12:12   #326
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Sa fim seriosi,daca ar fii de vina cei de acum ce sunt la conducere,da..as fii zis ceva,dar cei care au fost inainte ce au facut ? Au vandut aproape tot...
Inca e bine ca e uzina acolo,si de bine de rau,Renotul a bagat bani grei,
claudiu19898 - asa e cum zici tu,pacat ca are stele mai bune decat un golf 3. Si are mai multe stele decat un E36 (pisica)..
a3ds - e foarte inconfortabil loganul,dar e spatios in draci la un pret mic..

comparatia este intre golf4 si logan (golf din 2000 aprox ) , golful 3 si pisica chiar daca sunt masini fabricate intre anii 92-98, variantele full sunt mult peste logan .
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 12:20   #327
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
comparatia este intre golf4 si logan (golf din 2000 aprox ) , golful 3 si pisica chiar daca sunt masini fabricate intre anii 92-98, variantele full sunt mult peste logan .
fara sa fie full tot peste sunt..
in primul rand ofera de 2-3 ori siguranta mai mare masina aia din anii 90 decat loganul si nici comfortul nu poti compara...desi sunt "primitive" la anii aia...ce sa mai compari o masina din 2000)

mai apoi tabla...as vrea sa vad loganul cand o sa aiba 10-15 ani..asta daca o sa mai fie pe atunci
mai apoi muzica cum suna...o alta banala chestie
si tot asa tot asa..

dar mai repet odata..cine are logan in cap cu aia ii si gata...trebuie lasati in pace si sa isi traiasca visul...pana la urma nu ne deranjeaza cu nimic numai sa nu abereze si sa faca reclama aiureah
soosy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 12:51   #328
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
fara sa fie full tot peste sunt..
in primul rand ofera de 2-3 ori siguranta mai mare masina aia din anii 90 decat loganul si nici comfortul nu poti compara...desi sunt "primitive" la anii aia...ce sa mai compari o masina din 2000)

mai apoi tabla...as vrea sa vad loganul cand o sa aiba 10-15 ani..asta daca o sa mai fie pe atunci
mai apoi muzica cum suna...o alta banala chestie
si tot asa tot asa..

dar mai repet odata..cine are logan in cap cu aia ii si gata...trebuie lasati in pace si sa isi traiasca visul...pana la urma nu ne deranjeaza cu nimic numai sa nu abereze si sa faca reclama aiureah
Prietene,n-am loganul in cap,am Honde,Mitsubishi,Subaru,avioane de masini la preturi mici fata de nemtoaicele astea banale..

siguranta zici ?
http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

Tii se pare sigura masina ? Caroseria de la Loganul din 2004 rezista mai bine,uita-te umpic la plafonul pisicii..
http://www.euroncap.com/tests/vw_golf_1998/46.aspx

Golful 4 din 98'..

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx

Loganul din 2005..hai,sa te aud,ce ziceai de Pisica ? Ca e sigura ?!..
Si citeste comentariile..Loganul pierde mult la " But protection for pedestrians and other vulnerable road users was poor. "...Asa ca nu mai comenta degeaba,ca te depaseste subiectul.
Lectura placuta. Si gandeste'te..ca poate Pisica care o cumperi tu sau x,y..poate a fost lovita,si nu se mai comporta ca o pisica nou la impact.. Dar,doamne fereste,nu'i doresc nimanui sa aibe parte de un impact,fie cu logan,fie cu bmw sau orice alta marca.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 13:12   #329
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

cand am zis masina anii 90 nu ma referam chiar la pisica...mai sunt din gama nemteasca N si N
ca si lectura ar trebui sa inveti din exemplele tale date..mai ales golf 4 anul 98 nu 2005...deci 98 si vezi cum se comporta...
cata tehnologie era pe atunci si cam care ar fi trebuit sa aiba logan in 2005

in fine...

logan logan...cumparati-va din partea mea si 2 daca se poate...putin imi pasa dar daca ai cap eviti...mai bine 1310 tabla calumea,nu poti sa ai pretentii de la ea si etc..decat sa dai o avere si esti la nivel antic
soosy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:12   #330
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
topicul asta nu se va termina se pare prea repede.si nu va mai bateti cu pumnul in piept multi pe aici cu dacia masina romaneasca,dacia era 1310,restu sunt renaulturi,nici motoru nici tabla nici nimic nu e facut in romania,doar se prelucreaza si se monteaza la noi in tara.loganu se vinde bine pentru ca e o simpla masina(destul de fiabila si de ok pentru romania),dar si VW sau alta marca daca ar scoate o masina de ex cu motoru dupa golf 3 sau mai stiu eu ce motor(de generatie mai veche) si nu ar pune pe ea decat ce e mai ieftin,nici servodirectie nimic nimic doar volanu si 4 roti ar vindeo cu 7000 masina noua,dar poate nu ii intereseaza asta unu la mana.
si a doua chestie nu mai incercati sa le schimbati parerea la cei cu logan ca nu o sa reusiti,o simpla chestie daca va uitati in trafic sunt UNII soferi care au trecut dupa vechile dacii la logan(care e cea mai a dracu masina pentru ei)si nu se lasa pana nu depaseste BMW din fata sa arate ce masina au.
concluzia mea cine are logan sa il stapaneasca sanatos e o masina buna si fiabila dar fara pretentii,iar restul care vreti o masina decenta pentru 2012 fie ea de 10 ani cumparati o daca va place si nu mai incercati sa schimbati parerea altora.
imi cer scuze daca am jignit pe cineva,nu aia era intentia
Deci ar vinde calitatea loganului cu emblema vw?MULTUMIM.Daca ala cu bmw merge cu 70 in exterior , conteaza ce masina il depaseste?Esti mai bucuros daca bmw-ul ala e depasit de un golf 4?Asta ca sa arate ce masina are...ala cu golf 4 , care in 1997 conducea poate tot o dacie 1300/1310?Te legi de chestii aberante.
Conteaza ca dacia e facuta de francezi/nemti/italieni?Este strict vorba despre ce primesti pt ceea ce platesti.La vw lucreaza doar nemti?Daca imi iau un ford focus 2002 am masina nemteasca?Ca doar s-au facut si pe acolo ( parca ).Daca imi iau un sprinter/crafter facut in turcia am masina turceasca?
Da un polo si masini din categoria sa ce ofera la 10 mii de euro?Dar un passat la 30 de mii?De ce mi-as lua passat si nu o honda accord 2007.Ar avea rost comparatia?Passatul ar castiga la cat...1-2-3 chestii din 20?Strict la bani care ii dai / calitatea care o primesti.
Ca sa incheiem odata intelegeti.O masina care de noua costa sub 7 mii de euro nu poate avea o lista cu optionale pana la 20 de mii.
La fel cum un golf de nou costa >16 mii de euro , nu are o lista cu optionale pana la 40 de mii.
Un golf iti ofera o calitate a materialelor mai buna , un spatiu interior mai mare fata de un polo.De aici si diferenta de pret intre cele 2.La fel un golf ofera un spatiu interior mai mic fata de passat.O alta calitate/lista cu optionale fata de passat.De aici si diferenta de pret.
La fel si in cazul logan vs golf.Etc.
Si ca sa va dau peste nas.Un logan are ceva ce un golf 4 DOAR VISEAZA , nici macar optional nu are .Sa vedem daca stiti.
run_forest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -