Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 23:28   #241
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Ai matiz?Raspunde cu da sau nu.
Care e sensul intrebarii asteia? Lucrezi la militie? Am scris pe mai multe threaduri ca acum conduc un matizaur, ti se pare ca are vreo relevanta? Daca ai argumente in discutia asta adu-le, puteam sa conduc si tricicleta sau sa nici nu am masina in momentu' asta.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:39   #242
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Care e sensul intrebarii asteia? Lucrezi la militie? Am scris pe mai multe threaduri ca acum conduc un matizaur, ti se pare ca are vreo relevanta? Daca ai argumente in discutia asta adu-le, puteam sa conduc si tricicleta sau sa nici nu am masina in momentu' asta.
Conduci , sau esti posesorul unui matiz?De ce ai ales matizul si nu golf 2/3.Ca doar ala are dotari la care matizul doar viseaza...
Got my point?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:05   #243
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Care parte din "conduc un matiz in momentul asta" nu o intelegi? Trebuie sa iti fac o schema sau...
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:44   #244
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Care parte din "conduc un matiz in momentul asta" nu o intelegi? Trebuie sa iti fac o schema sau...
Da ce daca erai posesorul ce faceai o impingeai?
Reformulez: ai achizitionat vreodata ca si masina personala un matiz?Daca da, de ce nu ai ales un golf 2 sau golf 3.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:53   #245
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

oameni buni...ati gasit sa comparati golf 4 cu logan...
diferenta intre cer si pamant...
nici peste 10 ani nu o sa fie la valoarea golfului loganul
nu subestimez logan...ar fi o masina ok pentru drumuriile noastre dar la ce pret are si piesele la fel cat is de costisitoare atunci mai bine lasa..


mai bine o masina nemteasca mai veche cu 5-6 ani si va mai tine 10 ani...loganul in 3-4 ani nu ramane nici praf)...

la nici un capitol nu se pot face comparatii....la motor nici vorba
ca dotari si comfort nici atat
ca aspect nu prea

unde se poat gasii asemanari sau sa fie peste golf?
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 01:00   #246
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@VDAN: Tu te-ai urcat si in altceva in afara de Tico?
Nu tin nici cu Loganul nou, nici cu Golful sh, dar unii ridica in slavi ba pe una ba pe alta. Fiecare masina e ok din punctul ei de vedere, depinde fiecare pentru ce o foloseste, cati bani are, ce riscuri isi asuma, etc... E prea vasta discutia ca sa ajunga toti la o intelegere
iti raspund tie in special sa zic asa ca am avut o mica discutie si la mine pe topic pe alta tema...


chestia ii ca ce ii ok la LOGAN? ca pretul este extrem de mare,ca are calitate romaneasca,ca are dotari extra cea ce gasesti la masini din anul 92-93?
sau ca costul de intretinere este mare?

nu vad rostul pentru o comparatie cu un golf 4...sa fim seriosi
nu subestimez masina...ar fi ceva dar nu la pretul practicat...iar daca ar fi o productie asa buna si etc etc..nu ar exista nici taxa asta de poluare si abureli pentru ca un om cu capul pe umeri ocoleste,evita masinaria asta si cu asta am zis tot
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 01:45   #247
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
loganul in 3-4 ani nu ramane nici praf)...
Al meu face 7 ani īn vara asta. L-am șters īn fiecare zi de praf și n-are absolut nimic.
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 01:50   #248
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu cred ca un om zdravan la cap ar argumenta in discutia asta ca Loganul este o masina proasta, evidenta se impune, Loganul este un succes si la noi si in alte jde tari. Este o masina simpla, solida, cu de 2 ori mai putina electronica/componente decat un Renault mai "high end", este facut sa fie robust si simplu de fabricat si intretinut, mai ales gandit pentru romania si pentru drumurile de *** si benzina proasta din tarile "Africane", in care ne includ.

E vorba de altceva in discutia asta si vad ca nu intelegeti, anume de calitatea interiorului si a tablei, a rafinamentului motorizarilor, a sigurantei active si pasive, a tinutei de drum, a confortului, a solutiilor tehnice si optiunilor din fiecare masina. Unde loganul nu are ce comenta. Este o caruta fata de g4.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 02:00   #249
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Al meu face 7 ani īn vara asta. L-am șters īn fiecare zi de praf și n-are absolut nimic.
de acum incolo 3-4 ani

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu cred ca un om zdravan la cap ar argumenta in discutia asta ca Loganul este o masina proasta, evidenta se impune, Loganul este un succes si la noi si in alte jde tari. Este o masina simpla, solida, cu de 2 ori mai putina electronica/componente decat un Renault mai "high end", este facut sa fie robust si simplu de fabricat si intretinut, mai ales gandit pentru romania si pentru drumurile de *** si benzina proasta din tarile "Africane", in care ne includ.

E vorba de altceva in discutia asta si vad ca nu intelegeti, anume de calitatea interiorului si a tablei, a rafinamentului motorizarilor, a sigurantei active si pasive, a tinutei de drum, a confortului, a solutiilor tehnice si optiunilor din fiecare masina. Unde loganul nu are ce comenta. Este o caruta fata de g4.
solida?
simplu de intretinut?.....ca si idei poate da...dar ca si cost nu prea...si mai ales ca este procutie proprie la piesaraie...ar trebui sa fie un beneficiu
dar ce face romanul bun pentru tara,populatie?

in fine...sunt discutii...nu are rost asa cum nici comparatia nu is are locul nici macar ca si ideie
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 08:29   #250
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Loganul are cumva cutie automata? Ca golf 4 are si inca ce cutie.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 14:29   #251
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Unde sunt userii care ziceau ca Loganul ofera putin pentru pretul ce-l are ?!.. A-ti tacut toti ?
Pai mai vrei sa-ti repet o data?In primu' rand vezi cat sunt veniturile minime in tara asta si pune-i in balanta cu 9-10.000 cat ii o autohtona.Oricum si daca mi-as permite o masina de 10.000 aia sigur nu ar fi Logan.Dincolo un neamt in aprox. 6 luni-1 an are bani de G6.Vorba unui coleg,deja discutia este pierdere de timp ca voi oricum tot alta realitate vedeti.La unii a prins prea tare reclama lu' Tariceanu'.Hai sa aveti noroc de orice masina.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 14:37   #252
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

neamtul nu cumpara masina cu cash, el face leasing, si daca dupa 1 an apare alt model mai bengos duce masina lui inapoi si schimba leasingul cu aia noua si tot asa. are mereu casco din prima zi, reviziile la reprezentanta, totul fara probleme si dureri de cap.

nu vedeti cand vine neamtul neamt la noi in vizita cu masina ca are numai gume noi noutze si alea alea pe masina?

acolo nu circuli oricum cu masina pe strada, ca daca faci vreun accident platesti apoi de iti ies ochii ca la melc.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:49   #253
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
neamtul nu cumpara masina cu cash, el face leasing, si daca dupa 1 an apare alt model mai bengos duce masina lui inapoi si schimba leasingul cu aia noua si tot asa. are mereu casco din prima zi, reviziile la reprezentanta, totul fara probleme si dureri de cap.

nu vedeti cand vine neamtul neamt la noi in vizita cu masina ca are numai gume noi noutze si alea alea pe masina?

acolo nu circuli oricum cu masina pe strada, ca daca faci vreun accident platesti apoi de iti ies ochii ca la melc.
Tu nu esti neamt.Acest forum nu este pt nemti , este pt noi romani cu un salariu mediu de 250 de euro.
La un matiz de aproximativ 6 mii euro nou , nu a zis nimeni ca sunt proaste.La un cielo de 8-9 mii nimeni nu a zis nimic.Loganul cand a aparut troaca...n-are dotari.Cand a oferit cate ceva dotari( infim , nu contest asta ) e scump...deci cum sa o dam sa fie bine?
Totusi a3ds raspunde-mi la cele 2 intrebari
1.Golf 2000 dotat mediu vs golf 2004 mai slab dotat.Aprox acelasi nr de km , intretinute.Ce ai alege , si de ce ai alege.
2.Ai ca MASINA PERSONALA un matiz?Daca da de ce nu un golf3/astra/corsa...etc
P.S Nu am zis niciodata ca , calitatea materialelor din logan se apropie macar de cea din golf.Dar nici nu compar masina de 16k euro ( de la cat incepe , de noua ) cu masina de 7-8k euro ( de la cat incepe un logan )
Repet aratati-mi un CONCURENT ( din aceeasi clasa ) adevarat pt cei 8k euro de noua pt logan.Si tac.Toti vrem masini premium , noi daca se poate , la bani de sh , si dotari de Rolls Royce.
O zi buna.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:59   #254
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Tu nu esti neamt.Acest forum nu este pt nemti , este pt noi romani cu un salariu mediu de 250 de euro.
La un matiz de aproximativ 6 mii euro nou , nu a zis nimeni ca sunt proaste.La un cielo de 8-9 mii nimeni nu a zis nimic.Loganul cand a aparut troaca...n-are dotari.Cand a oferit cate ceva dotari( infim , nu contest asta ) e scump...deci cum sa o dam sa fie bine?
Totusi a3ds raspunde-mi la cele 2 intrebari
1.Golf 2000 dotat mediu vs golf 2004 mai slab dotat.Aprox acelasi nr de km , intretinute.Ce ai alege , si de ce ai alege.
2.Ai ca MASINA PERSONALA un matiz?Daca da de ce nu un golf3/astra/corsa...etc
P.S Nu am zis niciodata ca , calitatea materialelor din logan se apropie macar de cea din golf.Dar nici nu compar masina de 16k euro ( de la cat incepe , de noua ) cu masina de 7-8k euro ( de la cat incepe un logan )
Repet aratati-mi un CONCURENT ( din aceeasi clasa ) adevarat pt cei 8k euro de noua pt logan.Si tac.Toti vrem masini premium , noi daca se poate , la bani de sh , si dotari de Rolls Royce.
O zi buna.

sincer nu prea ai treaba...fara polemici si etc...nu inteleg ce tot o tineti cu loganul
s-a prostit poporul ca se da in rate,leasing ce o fi 150 eu pe luna si gata hai cumparam toti
are aerodinamica de frigider(mai mult inalta decat lunga)la interior o persoana cu picoarele mai lungi da cu genunchii in bord si etc etc...la calitate si de astea nici nu are rost sa discutam
ii ok...dar nu la pretul asta...iar daca era o masina asa bazata NU EXISTA ACUM taxa de poluare

ca si concurenta...fiat albea..este chiar mai ieftina si nici macar nu se compara
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:36   #255
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

mai mult inalta decat lunga - cum vine asta?

problema cu picioarele lungi o poți rezolva dānd scaunul mai īn spate...

și ce treabă are taxa de poluare cu dacia?
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -