Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Metoda optima anti-furt?
Sablare 13 25.00%
Taiere sau defecte estetice aplicate voluntar 3 5.77%
Antifurt 8 15.38%
Sablare+antifurt 6 11.54%
Dulce razbunare 27 51.92%
Multiple Choice Poll. Voters: 52. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 01:01   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Angry Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

In ultima luna, mi-au fost furate 2 seturi de oglinzi. Paguba, desi pt unii nu pare mare (144 RON la autokarma - oglinda stanga asferica+oglinda dreapta plana, ambele incalzite), atunci cand o inmultesti cu 2 si o extragi dintr-un salariu momentan inexistent de fost salariat tras fortat pe dreapta, devine cam peste mana. Acum am dat comanda pt al treilea set si caut metoda optima anti-excremente umane, sau mai popular numiti "hoti de oglinzi".

1. Sablare. Hotul te fileaza. Observa sau nu faptul ca oglinda este sablata. Nu observa - ti le fura, observa mai tarziu, acasa, la lumina. Observa - te lasa in pace. Sau se enerveaza, ti le ia oricum si ti le arunca prin vreo pubela. Sau ca sa iti arata ca e suparat de-a binelea, ti le pune frumos langa masina, ti le sparge si le lasa acolo.
2. Taiere sau defecte estetice. Le tai cu diamantul vertical, orizontal, in x sau cum mai iti trece prin cap. le arzi cate o piatra prin colturi. Mai putin efiecienta decat sablarea, hotul de asemenea poate sa nu observe sau daca observa si se enerveaza actioneaza ca la punctul 1.
3. Anti-furt. In ultima vreme niste baieti inventivi au inceput sa monteze ani-furt pe oglinzi. In fapt, niste coltare negre (sau vopsite in camp electrostatic), prinse strategic sus-stanga si jos dreapta, in cate 2 nituri. HOtul vine, vede anti-furtul, te lasa in pace sau isi pune mintea cu tine si iti ia oglinzile cu totul ca sa se ocupe de ele acasa, in tihna. Dat fiind faptul ca ruperea oglinzilor este o operatiune mai grea si mai zgomotoasa (pot atrage atentia), sansele sunt mai mici, dar exista.
3.1 Metoda aceasta te costa 80 de lei la baieti. Sau, poti fi inventiv si replica anti-furturile respective cu ajutorul unui cleste de nituit (21 lei CORA), o pungulita de nituri (4.2 lei), 4 coltare mai dragute (sau cate doua sine profil L sus-jis,, bormasina din dotare si o sticla de vin fiert. Cost total: aprox. 35-40 de lei pt ambele oglinzi.

4. Sablare + antifurt home-made = 20*2 + 40=>80 de lei ambele oglinzi.
Hotul vine, vede ca sunt sablate. Le-ar scoate sa ti le sparga de al dracu, da mai ai si anti-furt si i-ar lua prea mult timp, timp in care ar mai apuca sa ia 3-4 perechi de pe alte masini. Sa ti le ia cu totul... nu prea are rost pt oricum dupa ce le demonteaza acasa se alege cu oglinzi sablate, nevandabile. Si sa se impovareze cu 2 oglinzi complete, asta ocupa cam mult spatiu, plus ca daca il salta politia nu da prea bine. Totusi, daca e cretin de-a binelea, o sa ti le rupa cu totul, ti le da peste cap, gaseste el o solutie sa te pedepseasca pt neobrazarea de a te tine cu dintii de oglinzile tale.

5. Razbunare
Astepti sa iti fure prima oglinda (de obicei stanga si nu intotdeauna le ia pe ambele in aceeasi noapte). O lasi pe dreapta la locul ei. Te imbraci fff bine. Te culci frumos in masina cu o bata in mana (mai bine un shock electric)- geamurile se aburesc, nu te va remarca hotul. Cand a venit dupa cealalta, hop sari pe el, ii arzi o bata, un electroshock bine aplicat, daca reusesti sa-l adormi putin il legi bine. Si...il duci la Politie? NU. Il arunci in portbagaj, conduci frumos pana in padure la Rosu, il scoti afara, il joci in picioare, dupa care scoti frumos lopata (sa te asiguri ca ai una pe bancheta spate) si te apuci sa sapi o groapa. Ii spui frumos: "pana aici ti-a fost". Sapi cat poti, il arunci in groapa, ii zici ca te intorci sa termini treaba si pleci. Nu il omori, doar nu vrei sa ajungi la parnaie. Dar il lasi acolo legat, sa isi astepte ca fraieru sfarsitu, sa se gandeasca la tot ce putea face cu viata lui, etc. Dai un telefon anonim la politie, le spui de unde sa-l ia pe individ (ca totusi sa nu moara pe acolo de frig sau mai stiu eu ce sa-l mai ai si pe constiinta) si ai scapat lumea de un hot. Pt ca ala nu va mai face cate zile va avea asa ceva.

Deci, voi care metoda o considerati optima? sau aveti si alte idei?

Last edited by rdy4ever; 08-01-11 at 01:07.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 01:05   #2
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Garaj. Parcarea sub o camera de supraveghere.
Scoti oglinzile cand pleci in casa si le iei la buzunar.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 01:12   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Garaj -da, pentru cei care au. de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
Camera de supravegehre - nu rezolvi nimic... decat ca o sa vezi cum ai ramas fara oglinzi:


Sa le scoti in fiecare seara... iar nu e o treaba. Cel putin la e36/e46 se baga foarte greu inapoi. Si plasticul clemelor e cam nasol, eu deja am rupt o clema din 4 bagand 2 seturi inapoi pe frigul asta. deci ajungi la cheltuieli mai mari.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 03:23   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Sa inteleg ca nimeni nu a mai ramas fara oglinzi in ultima vreme? Si eu care credeam ca baietii lucreaza. Se pare ca si-au facut abonament la mine.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 03:51   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

dulce razbunare! suna bine teoretic, practic a doua zi ramai fara masina a treia iti iei bataie sora cu moartea si tot asa hotu' o fi el prost, dar nu e singur. prefer sablarea, e ceva mai sigura
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 07:08   #6
mihairadu

Stage 3
 
mihairadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 154
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Mai este o metoda de anti-furt prin care ti-se scrie numarul de inmatriculare pe oglinzi, arata si bine. Exista firme pt asa ceva.
mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 10:00   #7
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

La bmw mai ai inca o optiune, oglinzi "m3" din targ, costau 500 de mii acum multi ani, nu cred sa fi crescut mult pretul, nu sunt incalzite, nu sunt electrice nu au optica de fabrica dar vezi in ele, iti spun sigur ca nu ti le mai fura nimeni.

Dupa ce mi-au furat 3 seturi de oglinzi in 2 luni mi-am pus de "targ", poate acum gasesti si incalzite sau electrice .
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 10:49   #8
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

vad ca e foamete mare prin zona pe la voi.
stai la panda..dar nu in masina ta....orice dobitoc de hot pleaca imediat daca vede geamuri aburite...e clar...cineva e inauntru.
stai in alta masina parcata undeva peste drum sau in apropiere.

ca sa fii sigur ca esti "utilat" corespunzator ia un pistol cu bile(pe care il tii la caldura ca sa ai presiune la gaz),un electrosoc si un baston de cauciuc cu insertie de metal. Astfel indiferent de pregatirea fizica a hotului ai sa il...prinzi

sculele astea poti sa le imprumuti de la prieteni cu siguranta...nu tre sa dai bani pe ele.

am avut si eu o problema de genul asta, cineva mi-a crapat parbrizul intentionat pt ca parcasem...pe strada...in locul lui.
norocul lui sau inteligenta l-a facut sa nu se apropie de masina mea in cele 2 saptamani dupa incident...dar acum cand imi parchez masina acolo las pistolul si bastonul pe bord.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 22:44   #9
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

foame mare, da. criza a lovit grav aici in militari. 2 ani de zile n-am avut nici o problema cu hotii, pana a taiat BOC 25% din salarii. atunci a inceput nebunia. se fura pana si.. stergatoare, daca va vine a crede! Un vecin a ramas recent fara proiectoare. Eu mai am doar unu si se pare ca nu are nimeni bucurii la "desperecheate".
in ata ordine de idei azi mi-am "sablat" oglinzile. faza nasoala e ca oglinzile de la Hagus sunt de...plastic! si, dupa ce am sunat la vreo 5-6 "sablatori" care mi-au zis ca se pot face numai pe laser sau cu freza si costa 1 milion (oglinzile au costat 144 ambele), am gasit pe cineva care se lauda ca are o substanta mai "barbata" care se da si la plastic, cu mentiunea ca scrisul va iesi negru, nu argintiu ca in cazul sticlei, si ca trebuie tinute cel putin 2 ore cu substanta pe ele. Acum am trecut deja vreo 4 ore si inca nu ma indur sa dau jos abtibildul sa vad ce-a iesit:-s sper din tot sufletul sa nu-mi fi luat o mare teapa. oglinzile sunt date jos cu totul, componentele anti-furtului sunt apropare gata, maine fac asamblarea si remontarea. Urat e ca mi-a cazut unul din cele 3 suruburi inauntru usii si nu-mi vine sa mai desfac usa, asa ca cred ca vio prinde o oglinda doar in 2 suruburi. in fine... sper sa nu mai se intoarca cacatii.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 22:58   #10
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

De ce nu iei un dremel ce are un cap special pentru inscriptii pe sticla?

Faci sablon cu ce vrei tu si te apuci de treaba.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 23:35   #11
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

pai sunt din plastic... da cred ca ar merge totusi... faza e ca chiar am o astfel de scula acasa... cu diamant pt sticla..
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 23:42   #12
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Si ti-a fost lene.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 22:36   #13
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

azi le-am facut... sablarea lu peste n-a avut nici un efect pe oginda de la sofer (la care am dat jos autocolantul dupa 8 ore), asa ca am luat ciocanelul de geamgiu si am zgariat eu numarul acolo pe urmele aproape invizibile lasate de pasta. la cea din dreapta am lasat mai mult, vreo 24 de ore, si s-a facut textul cu un indigo, asa. E ok, vizibil. Am pus si antifurtul insa prima oglinda a fosty de sacrificiu si a iesit f inestetic (n-am reusit sa "potrivesc" gaurile de bormasina), cu cateva gauri in plus, un nit nereusit care n-a mai vrut sa iasa din gaura nici de-al dracu. Dar antifurtul e prins bine. La a doua oglinda deja aveam mana formata si a iesit bine, exact asa cum aveam imaginea mentala ca ar trebui sa iasa. Anyway, sper sa nu se mai atinga nimeni de ele acum. Cea din stanga e total inutilizabila pt cineva, la felul in care am macelarit-o) si nici ceade la pasager nu mai poate folosi altcuiva.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:12   #14
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

Duuuulce Razbunare!!!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:43   #15
agentulsecret4

Stage 5
 
agentulsecret4's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 295
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Sablare vs antifurt. Care metoda e mai eficienta impotriva furtului?

pai primul pas ar fi sa numai cuparati oglinzi de la baietii veseli
agentulsecret4 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -