Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ABS sau franare CLASICA?
ABS 94 76.42%
FRANA CLASICA 29 23.58%
Voters: 123. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-10, 00:17   #16
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Franare clasica vs ABS

La fiecare tip de masina sistemul de franare asistata se calibreaza independent pentru a minimiza distanta de franare pe toate tipurile de carosabil.

in general nu poti sa franezi mai tare fara ABS...sistemele sunt reglate in asa fel incat sa tina rotile exact in cei 15% cum zicea cineva mai sus...exact cand roata incepe sa se blocheze si incepe derapajul. Am invatat si la scoala despre sistemul asta.

Sistemul functioneaza intr-o bucla de genul: PRESIUNE MAXIMA(pedala apasata puternic) = rotile se blocheaza ---> da drumu la presiune pana cand rotile incep sa se invarta, apoi revii la presiunea maxima...si iar corectezi prin micsorarea presiunii....etc.

Astfel se mentine presiunea maxima la care rotile nu se blocheaza...si deci..franarea este optima.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 03:42   #17
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Franare clasica vs ABS

acum 15 min am intrat in casa...daca n-am testat ABS-ul in seara asta de mi-a venit rau
apache is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 22:35   #18
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Franare clasica vs ABS

Quote:
Originally Posted by apache View Post
acum 15 min am intrat in casa...daca n-am testat ABS-ul in seara asta de mi-a venit rau
si mie mi-a intrat azi ABS-ul intr-o veselie.... de e si un polei nesimtit pe starzi. Mai bine era zapada decat polei
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 19:21   #19
RUXANDRA

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 100
Default Re: Franare clasica vs ABS

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
S-a demonstrat stintific, ca, abs-ul ajuta (in sensul ca distanta de franare se micsoreaza) pe zapada, asfalt uscat, etc iar DISTANTA DE FRANARE SE MARESTE pe nisip, piatra cubica, etc. Cautati parca NTSB (national transportation safety board daca nu ma insel), au facut ei teste. Acum, abs-ul e util la uni, si ii incurca pe alti. Depinde cat esti de "sofer", cat de bine iti cunosti masina... Sunt foarte multi factori.
mi se pare cea mai buna explicatie.
RUXANDRA is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 17:01   #20
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: Franare clasica vs ABS

E dovedit clar suprematia franarii cu ABS ! Nu franam doar pe uscat si in linie dreapta....Ce faci daca franezi la maxim in curba fara ABS ?
damy71 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 17:08   #21
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Franare clasica vs ABS

Quote:
Originally Posted by damy71 View Post
E dovedit clar suprematia franarii cu ABS ! Nu franam doar pe uscat si in linie dreapta....Ce faci daca franezi la maxim in curba fara ABS ?
In general cine stie sa conduca nu franeaza la maxim in curba. Asta daca nu vrei sa ajungi in parapet cu tot cu ABS si ESP.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 21:31   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Franare clasica vs ABS

Sunt diferente uriase intre generatiile de ABS + sistemele adiacente. Pe langa asta mai conteaza foarte mult in functionarea ABS-ului placutele si discurile de frana.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -