Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-07, 20:44   #451
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
@fishbone nu inteleg cum poti sa te dai asa destept cand tu vezi numai japoneze...
Ok, initial am spus ca n-are rost sa-mi irosesc timpul cu un flamebaiter ca tine, dar hai sa zicem. Explica-mi te rog "cand tu nu vezi numai japoneze". Sa inteleg ca esti vecin cu mine de sti ce vad si ce nu vad? Sa inteleg sa traim in Asia?
Quote:
nu mai incerca sa dai exemple ca nu e asa si ca tie iti plac si europenele (blabla) ca devii ca personajul de mai sus
Si daca-ti spun ca avem o americana in familie? Sotia conduce un Ford Focus. Iar urmatoarea ei masina va fi un VW Golf, decizie cu care am ajutat-o si chiar incurajat-o eu. Iar urmatoarea va fi un Mini Cooper. Eu? Daca nu ma mai atrage Infiniti-ul G cat acum, voi merge pe Seria 3 sau 5. Deci las-o balta, spusele tale valoreaza fix cat o jumatate ruginita de potcoava de cal mort, ca sa nu mai spun ca veninul din al tau reply e de parca te-am injurat de mama.
Quote:
cu supercarurile alea amerciane ce ai vrut sa ne arati? ca fiecare supercar american are unul european peste el?
Nu asta vroiam sa spun, vad ca iti este greu sa intelegi asa ca am sa-ti explic. Am dat exemple nu de absoluturi, ci intrebam si eu asa ... ca interlocutorul anterior spunea ca in afara de exemplul lui americanii nu mai produc nimic demn de luat in seama. Ori astea sunt spusele unui om euro-centric si cu o agenda, nicidecum spusele unui cunoscator.

Vreau sa va reamintesc ca nu suntem o ceata de zidari, deci rog sa se abordeze tonul adecvat.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2

Last edited by fishbone; 05-05-07 at 20:46.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 21:14   #452
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
mister 'dacia e caruta, ati vazut si voi in borat' am zis ca nu mai vorbesc cu tine despre masini dar intreci limita priceperii tale in domeniul auto, si dai problema dupa cum vrei, compari niste marci care nu joaca in aceeasi liga.. ce vrei tu sa compari un legend cu un E sau nu inteleg ce vrei PLUS CA SE VORBEA CAND A INTRODUS MB ABS-UL AIRBAG-UL honda nu stia ce sunt alea asa ca nu mai fa pe incapabilul in public

@fishbone nu inteleg cum poti sa te dai asa destept cand tu vezi numai japoneze... nu mai incerca sa dai exemple ca nu e asa si ca tie iti plac si europenele (blabla) ca devii ca personajul de mai sus
Dar tu iti cumperi masina dupa criteriul "o aleg pt ca acum 25 de ani au bagat airbagul pe piata" sau pt cum merge si cum se prezinta masina pe care vrei s-o cumperi in momentul ala?

Nu mai traiti in trecut ca e ridicol si daca toti am gandi asa toti am cumpara numai MB pt ca ei au scos prima masina in 1888(sau cat era).
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 05:19   #453
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Vad ca alexSHO asta chiar e pus pe "Sho"...n-are ce sa faca. Prietene esti o pierdere de timp.

Pt a intarii cele spuse de fishbone....daca locuim in afara europei si conducem o japoneza asta nu inseamna ca dispretuim europenele (asa cum esti tu cu japonezele). Cred ca din astia "japonezi" aproape toti avem prin familie europene sau ne intra in calcule europene pt viitor.

Vad ca la multa lume trebuie sa li se serveasca vorbe cu lingurita ca la bebe. Sa nu cumva sa se inece. Daca spui ceva mai trebuie alte 20 de posturi sa inteleaga (sau nu) ce vroiai sa spui....si dupa aia sa rumege.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 14:02   #454
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
Paradox, tu te intinzi la comparatii unde nu e cazul. Honda vs Mercedes-Benz. O masina gandita sa fie economica si buna vs o masina gandita sa fie de lux, cu o gramada de optiuni. Pai atunci haide sa comparam Benz cu o trotineta. OMG trotinetele sunt pe pamant de cand lumea si tot nu au ABS inca. Ceea ce interlocutorul de care te legi vroia sa spuna era altceva, ca nu sunt japonezii codasi asa cum ii crede inca lumea.

Romanu' in fond si al urma urmei nici macar nu avea habar de ce-si lua TDI. Monkey see, monkey do. Cand au aparut prima oara TDI-urile nu exista un avantaj clar, dar el stia ca neamtu'-si ia asa ceva, asa ca ce altceva sa-si ia romanu?
Vai ce gluma buna ai facut cu trotineta (haha hehe hihi hoho ) mai bine hai sa comparam benz cu acura lexus infiniti si ce altceva doreste sufletul tau de american si stim amadoi care va fi rezultatul

Mai mi-a placut si asta cu TDI-ul, cum le stii tu pe toate ca un american pur sange. Ai idee macar in ce procent se vindeau pe vremea aia dieselurile fata de benzina?

Daca noi romanii suntem asa cretini 'Monkey see, monkey do' ®fishbone stai prietene pe forumuri de pe la tine de pe acolo si lasa-ne asa tampiti cum suntem


Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
Sotia conduce un Ford Focus. Iar urmatoarea ei masina va fi un VW Golf, decizie cu care am ajutat-o si chiar incurajat-o eu. Iar urmatoarea va fi un Mini Cooper. Eu?
cat de tare! sa treci de la o masina la aceeasi masina cu alta sigla
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 19:10   #455
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
Vai ce gluma buna ai facut cu trotineta (haha hehe hihi hoho ) mai bine hai sa comparam benz cu acura lexus infiniti si ce altceva doreste sufletul tau de american si stim amadoi care va fi rezultatul

:
si care-i rezultatul ala pe care-l stim (de fapt nu-l stim dar ma rog..) cu totii?



daca comparam un C230 cu o Acura TL(ca sa ramanem in aceeasi gama de pret), inafara de prestigiul siglei (care si ala e relativ pt ca in "lumea buna" C-class e considerat benzul saracului) Acura TL este mult superioara in toate privintele. Sau poate stii tu mai bine avand in vedere ca probabil ai testat si stii f multe informatii despre toate modele Acura, Lexus si Infiniti.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 02:34   #456
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
cu supercarurile alea amerciane ce ai vrut sa ne arati? ca fiecare supercar american are unul european peste el
Mustang,Camaro,GTO si Firebird nu sunt supercar-uri,singurul de acolo e S7.Si da,exista cate un SUPERCAR european de 200-500.000 EURO peste un Camaro Z-28 de 23.000 USD,sau un Mustang GT de 26.000 USD,sau un Firebird WS6 de 30.000 USD,sau un GTO de 32.000 USD.
Race is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 21:37   #457
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
si care-i rezultatul ala pe care-l stim (de fapt nu-l stim dar ma rog..) cu totii?



daca comparam un C230 cu o Acura TL(ca sa ramanem in aceeasi gama de pret), inafara de prestigiul siglei (care si ala e relativ pt ca in "lumea buna" C-class e considerat benzul saracului) Acura TL este mult superioara in toate privintele. Sau poate stii tu mai bine avand in vedere ca probabil ai testat si stii f multe informatii despre toate modele Acura, Lexus si Infiniti.
daca tu vrei sa o tii pe a ta fa-i imbecili pe 95% dintre reviste/emisiuni/siteuri care testeaza dif modele mercedes vs acura/lexus/infiniti si castiga primul.
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 02:06   #458
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Race: lasa-l ca n-o sa priceapa veci pururi.

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
daca tu vrei sa o tii pe a ta fa-i imbecili pe 95% dintre reviste/emisiuni/siteuri care testeaza dif modele mercedes vs acura/lexus/infiniti si castiga primul.
Altu' care da repede paginile toate si citeste doar rezultatul final.
Quote:
cat de tare! sa treci de la o masina la aceeasi masina cu alta sigla
Te rog sa ma ierti daca aici nu inteleg ce vrei sa spui. Adicatele Focus e totuna cu Golf sau Cooper? Intreb deoarece e atat de aberanta varianta asta incat nu cred ca tocmai ai sustinut-o. Cu mica mentiune ca Fordul de aici este ceva mai < fata de cel european.
Iar cat priveste spusele mele apropos de TDI si monkey see, este irelevant in ce procent se vindeau deoarece eu nu discut aici de aia cu masini luate de capatat. N-a stiut nici atunci romanul cum sa gandeasca singur cum nu prea stie nici acum in mare parte si este spalat pe creier de trendul euro-centric. Noi aici in SUA macar putem respira in voie aerul liber si facem decizii care ne servesc cel mai bine.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 02:07   #459
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

pai arata-mi si mie revistele emisiunile si siturile astea ca io n-am auzit deocamdata. E clar din start ca excludem mass media din europa unde infiniti, Acura si unele modele Lexus nu se vand.

asteptam
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 02:10   #460
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Trebuie sa admiti ca totusi are dreptate, din cate stiu eu in Motor Trend, Car and Driver inca ramane sa iasa o japoneza in fata BMW-ului sau Benz-ului. E drept ca nu am mai bagat nasul in ele de vreo 3 luni in coace, dar problema ramane ca oamenii ca alexSHO sunt superficiali, dau repede paginile fara sa citeasca articolul direct acolo la coada unde scrie timpii de acceleratie si ce masina au ales-o ca "invingatoare", ratand in totalitate cum, de ce si avantajele/dezavantajele fiecaruia.
Ce sa-i faci, romanul si vesnica lui cautare a absolutului. Intr-un mediu incert unde nu mai sti pe ce sa te bazezi, ii poti oare condamna? ... Da!
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 16:52   #461
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

motor trend nu stiu, am citit destul de rar si mai mult pe net, dar in C&D sau R&D nu e deloc o regula ca in ORICE test MB sa iasa primul. Ba chiar se intampla destul de rar in ultimii ani.

oricum, idea e alta. Absolut orice test, indiferent de cine e facut, are si o doza, mai mare sau mai mica, de subiectivism. De aia e important de citit si inteles articolul in intregime nu numai cate puncte are fiecare la sfarsit. E si normal sa fie asa, si cei care scriu si concept testele respective sunt tot oameni, ca si noi, doar ca au mult mai multa experienta in domeniu, evident.....insa raman oameni. Si vine nea SHO sa ne zica noua ca "stim sigur cine castiga", parca am fi niste robotei fara creier care nu pot avea alte gusturi/prioritati/etc.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 17:16   #462
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
N-a stiut nici atunci romanul cum sa gandeasca singur cum nu prea stie nici acum in mare parte si este spalat pe creier de trendul euro-centric. Noi aici in SUA macar putem respira in voie aerul liber si facem decizii care ne servesc cel mai bine.
off topic:Am si eu o intrebare,tu esti roman stabilit in america?..simpla curiozitate.....pt. ca la ce-ai afirmat mai sus as putea sa-ti gasesc un milion de motive pt. care noi romanii suntem mai liberi decat voi(in america) de o mie de ori!..
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 17:18   #463
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Mai bag eu o mie...(De motive)
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 17:45   #464
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Nu ma fortati intr-o astfel de discutie, pe langa ca e off-topic nu sunt genul care-si denigreaza tara mama. Sa fim intelesi, cand zic de "romani" ma refer la acea categorie de care discutam acum, deci nu noi toti ca natie.
Dar totusi ca sa nu ziceti ca o dau la intors va spun ca libertatea, mai ales cea perceputa, e ceva discutabil. Si ca bine o duceti cu acele o mie de motive pentru care sunteti mai liberi decat americanii, asa-i? Mai bine ma lipsesc, in virtutea unui trai mai bun.
Dati-mi 5, ca sunt curios la ce va ganditi.
Da, sunt stabilit aici, argumentele ca am plecat de mult timp, nu mai stiu, am uitat, bla bla nu tin. Vizitez Romania aproape anual. In orice caz, cand spun noi ma refer la noi cei care locuim aici, nu noi americanii. Propaganda euro-centrista si anti-americana merte mai bine decat aia de cealalta parte de aici, fratii mei romani. Deci mare atentie.

Last edited by fishbone; 08-05-07 at 17:48.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 19:39   #465
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Thumbs up Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Am votat japoneze, recent am mers cu o toyota Carina E3 din 92, diesel peste 300.000 km si masina asta in loc sa se destrame parca s-a solidificat intr-un fel.
Apropos, ati auzit ca Lexus LS460 a luat WORLD CAR OF THE YEAR?
Pentru ca tot vorbim de masini de serie, LS460 la capitolul calitatea interiorului se apropie cel mai mult de o masina lucrata manual, scaunele din spate au aceleasi reglaje ca cele din fata, camere care preiau controlul masinii daca soferul nu este atent o perioada de timp, parcare laterala la buton, hard disk de 30g cu navigatie si bluetooth, sistem audio Mark Levinson ( peste 2000 de ore de ascultare si optimizare a sistemului audio) cu DSP, fara rival intr-o masina de serie , faruri xenon cu cristal adevarat, la versiunea mai lunga usa spate se deschide automat, accelereaza in 5.4, cutie automata cu 8 viteze, polueaza cu 70% mai putin s si consum mediu de 10,6 l in versiunea 460 hibrid !!!
Nu mai scriu ca incpand cu LS-ul nou Lexusul are propriul "s-a rupt" de toyota. Ceva in genul Jaguar si Ford. Recent toyota a cumparat 8,7% din Fuji Heavy Industries Ltd ( SUBARU )
Mi-as dori sa vad un IS hibrid cu tractiune integrala ala Subaru .

Eu sincer nu as da banii pe un Mercedes, noul C classe e cioplit, IS-ul arata mult mai bine si nu vreau sa vorbesc inca de fiabilitate pentru ca C classe-ul e inca nou.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0509_lexus_is350_02_1400.jpg
Views:	45
Size:	164.9 KB
ID:	265337  

Last edited by xxdadixx; 08-05-07 at 19:43.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -