Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-07, 17:58   #616
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
Nu inteleg, asta e menita sa fie o gluma imatura, sau?
nu a fost o gluma am incurcat borcanele! ma refeream la suspensia dubla WISHBONE acuma m`am uitat mai atent la nickul tau!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 18:21   #617
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Da, ce e cu ea? Tehnologie de ultimul racnet nu inseamna intotdeauna si cel mai bun. Uite ca americanii de exemplu inca folosesc motoare cu tehnologie de acum 30 de ani si cam bat in stanga si in dreapta. Suspensii "de caruta" si pushrods in loc de camshafts. Deci situatia e relativa, nu e un absolut.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 18:45   #618
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Nu contest .... am dat un exemplu cu suspenia pt ca honda o folosea din 80 shi nu shtiu cat 90 iar vw a bagato pe mashini in 2000
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 18:59   #619
autogaraya

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

europenii au intr-adevar mai multe sportive dar lasa de dorit la capitolul calitate.Si japonezii au foarte multe supersportive si nu ma refer la supra sau nissan-urile 350z.acestea sunt facute pt piata americana si europeana.ma refer la masini ce se pot cumpara doar in japonia,adica NISSAN R 390,TOYOTA GT ONE STREET,TOMMY KAIRA ZZ,SUPERGARAYA si chiar si o YAMAHA cu motor V12 o puteti gasi foarte usor pe google.Sa nu uitam ca masinile japoneze sunt recunoscute pt calitate chiar si in germania(ADAC PANNENSTATISTIK).Cele mai sus mentionate nu, dar trebuie sa stiti ca piata japoneza interna are cele mai calitative masini din lume potrivit unor statistici americane.era mercedesului si a nemtilor a trecut.in europa britanicii conduc,

nu mai umflati ferrari&co ca nu are rost.nu-mi aduc aminte ca vre-o masina japoneza sa fi luat foc vre-o data.dar ferrari-ul lui giga popescu a luat.si daca este vorba de preturi mari japonezii le au si pe alea.asa ca fara grija voi obsedatilor de ce este mai scump este mai bun.R390-1200000$,MITSUOKA-2000000$

apropo de calitate,intrati pe youtube si scrieti toyota century sa vedeti ce au britanicii de spus despre toyota(cea mai buna maina din lume
facuta manual bineinteles
de ce toata lumea vorbeste de cat de numeroase sunt europenele.ne aflam in europa.ia mergeti voi in Japonia sau America si spuneti-mi cat de numeroase sunt.si in Germania sunt mai multe decat orice alta marca ce nu se fabrica acolo
japonezele sunt cele mai tari masini(calitate)

Last edited by BASU; 28-01-08 at 15:12.
autogaraya is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 16:37   #620
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
Aleg clar japonezele
si poate ar fi trebuit facut ceva genul japoneze vs europene vs americane

cum le-as descrie eu

Japonezele) masini cu motoare de capacitate mica, ce dezvolta o putere mare, au o predispozitie pentru sistemele turbo, dupa mine sunt pe locul 1 in competitiile pe 400m
Americanele) masini cu motoare mari, NA, construite in special pentru a putea fi conduse fara oprire pe distanze foarte mari
Europenele) ceva facut pentru oamni linistiti, nu prea exceleaza in nici un domeniu

.. si o completare Japonezele au posibiliati foarte mari de tuning


...europenele nu exceleaza in nici un domeniu?...huh
...lux,comfort,siguranta(rolls,maybach,bentley,mas eratti,mercedes,bmw,audi).
la capitolul asta mult peste lexus(cea mai luxoasa nipona dupa parerea mea)...
...hypercars(aston martin,ferarri,lamborghini,pagani zonda,bugatti,porsche).la capitolul asta mult peste(ce vrei tu)...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 16:41   #621
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by ovydioo View Post
de ce toata lumea vb de tunat la mas japoneze. io cre ca nu-i nevoie sa tunezi un nsx, skyline, eclipse, evo, supra, sti si lista poate sa continue ca sa bata un m3, rs4, amg, typeR, gta, r32. pana la urma cre ca e cazu sa comparam mas care costa la fel nu sa scoatem invingatoare europa din lupte gen toyota avensis - maseratti quattroporte. e clar ca varfurile sunt made in europe gen ferarri, lambo, spyker, bugatti, koenigsegg, maybach, rolls, pagani si altele dar trebuie sa ne inclinam si in fata inginerilor care din 4 cilindrii scot 400 hp si 4 - 5 sec pana la suta cam cat scoate m5 din V10. sunt f multe avantaje de enumerat la ambele parti gen fiabilitate, siguranta, ergonomie, tehnologie etc si pana la urma ce pretentii avetzi cand aici e vorba de 2 civilizatii f diferita si concepte de viata diferite. concluzia e ca traditionalism vs inovatie 1 - 1 !!!
...corect din 4 cilindrii scot 400cp,dar dupa 50 000 km poti sa te speli cu motorul ala pe cap...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 17:08   #622
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

^ Nu sti ce vorbesti. Motoarele japoneze sunt construite ca niste tancuri, nu au moarte. Ca daca nu ar fi asa, nu s-ar putea intinde coarda cu atata nesimtire cand e vorba de modificari aftermarket.
Cat despre siguranta, imi place ca dai exemple masini de zeci si sute de mii de dolari in timp ce niste firme ca Subaru reusesc sa egaleze si chiar depaseasca in domeniul asta pe niste bani mai putini. Conceptul este simplu: siguranta ocupantilor din masina nu ar trebui oferita la un premium ... In rest, sunt de acord cu tine, notiunea ca europenele nu exceleaza in nici un domeniul este ignoranta pura, invidie sau fanboy-isme puerile.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 23:04   #623
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...corect din 4 cilindrii scot 400cp,dar dupa 50 000 km poti sa te speli cu motorul ala pe cap...
La acest nivel nu se poate compara motoarele europene cu japoneze cai / ccm.
Se pot scoate multi cai, dar au si costul lor si perioada cat tin ele, dar daca tot comparam aceste motoare, costul, la japoneze e mai ieftin, trebue schimbate mai putine poese, dar aproape nezemnificativ.

Sa ramanem la masini stoc, oem, unde calitativ nu pot sa compari europenele cu japoneze, inclusiv pana la nivel de Lexus, de acolo sus se paote spune ca europenele sunt mai bune...cu rolls si maybach, dar explicatia e usoara de ce nu fac japonezi nimic din aceasta gama, super luc sedan...la ei lexus cel mai mare e deja vapor...nu masina.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 11:25   #624
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

hello...aici cred ca te cam inseli amarnic, costul la japoneze e mai ieftin????poate la hyunday coupe sau la o japoneza de kko, la o japoneza veritabila, la un supercar japonez sau si la o masina japoneza sport costurile sunt, la noi, mai mari decat la mercedes, de reparatii se ocupa cat...5-6 mecanici buni din tara?
si la un 3000gt sau o silvie vorbesc de ce am avut, am avut costuri mai mari decat la seria 3 la seria 7 la audi, poate doar la volvo sa fi avut cam aceleasi costuri...evident vorbesc de ceea ce am schimbat si la jap si la europene adica aceleasi piese intre care poti face o comparatie, si m-am interesat si la alte piese ca sa vad cam cum stau masinile astea din punct de vedere al costurilor...japonezele sunt mai scumpe la noi de intretinut decat europenele
si o mica completare din punct de vedere al foabilitatii...japonezele nu sunt nici macar aproape de europene, aratati-mi o japoneza care sa aiba 700 000km...eu va arat 20 de mercedesuri si tot atatea bmw

Last edited by vladdaman; 13-02-08 at 11:29.
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 12:21   #625
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

fratzica un subaru care se aproprie de mashinile de sute de mii de euro costa pe la 50 de mii stock shi ca sa se compare cu mashinile europene adevarate mai bagi o gramada de bani shi tot nu arata shi nu ai confortu shi alea alea dintr-o mashina adevarata europene. Japonezele ca un tank ??? haha...japonezii mereu merg pe minim de material folosit shi tu vii sa bagi dume dinastea ? majoritatea motoarelor japoneze sunt ca shi jucariile capsate...dupa ce le-ai desfacut prima data nu le mai faci calumea inapoi pentru ca sunt gandite shi facute ca sa nu poata fi reparate de un mecanic oarecare.
By far europenii sunt lideri in industria automobilelor......faptul ca japonezii au ascutzit coltzurile farurilor shi invart motoarele la 8000 de ture este egal cu 0 mereu voi prefera un audi peste orice japoneza.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 12:22   #626
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
si o mica completare din punct de vedere al foabilitatii...japonezele nu sunt nici macar aproape de europene, aratati-mi o japoneza care sa aiba 700 000km...eu va arat 20 de mercedesuri si tot atatea bmw
poate te referi la w123! astea noi nu merg nici pe departe ca alea vechi
si scuza ma la motor de 3000 si 60 si ceva de cai ar fi culmea sa nu mearga
japonezele merg la alte turatii si scot mult mai multa putere la aceeasi cm cubi
si oricum durata medie de viatza o depasesc cu brio
!41! is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 12:51   #627
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
hello...aici cred ca te cam inseli amarnic, costul la japoneze e mai ieftin????poate la hyunday coupe sau la o japoneza de kko, la o japoneza veritabila, la un supercar japonez sau si la o masina japoneza sport costurile sunt, la noi, mai mari decat la mercedes, de reparatii se ocupa cat...5-6 mecanici buni din tara?
hyunday-ul este coreean>f slab in comparatie cu nemtii&japonezii, supercar japonez nu exista INCA ! concepul de supercar nu exista dar exista performanta foarte ridicata..400 km/h...

vb lu' colegu nu am vazut japoneze cu 500-700-1200...km...
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 00:12   #628
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
hello...aici cred ca te cam inseli amarnic, costul la japoneze e mai ieftin????poate la hyunday coupe sau la o japoneza de kko, la o japoneza veritabila, la un supercar japonez sau si la o masina japoneza sport costurile sunt, la noi, mai mari decat la mercedes, de reparatii se ocupa cat...5-6 mecanici buni din tara?
si la un 3000gt sau o silvie vorbesc de ce am avut, am avut costuri mai mari decat la seria 3 la seria 7 la audi, poate doar la volvo sa fi avut cam aceleasi costuri...evident vorbesc de ceea ce am schimbat si la jap si la europene adica aceleasi piese intre care poti face o comparatie, si m-am interesat si la alte piese ca sa vad cam cum stau masinile astea din punct de vedere al costurilor...japonezele sunt mai scumpe la noi de intretinut decat europenele
si o mica completare din punct de vedere al foabilitatii...japonezele nu sunt nici macar aproape de europene, aratati-mi o japoneza care sa aiba 700 000km...eu va arat 20 de mercedesuri si tot atatea bmw
problema pieselor de schimb a masinilor japoneze ce-s foarte scumpe e adevarata.si pot da exemple multe.cei ce aduc spre vanzare piese pt japoneze isi pun un adaus exorbitant.de....vor sa se imbogateasca peste noapte. eu de exemplu un set de amortizoare pt toyota cressida mi sa cerut la al padrino echivalentul la aproape 400e, si eu le-am luat din emirate la 120 usd toyota originale.de cate ori sunt mai scumpe aici?


iar masini japoneze cu rulaje mari sunt o gramada:uita-te la land cruiser .sunt unele ce au depasit milionul de km si inca functioneaza.se spune ca 90% din modele fabricate de-a lungul timpului inca sunt in stare de functiune....restul sunt distruse din cauza minelor in timpul actiunilor ONU. sunt modele precum crown,cressida,camry,hilux ce timpul nu-si lasa amprente asupra lor. daca te duci in statele din golf, foarte rar vezi o masina europeana,in afara de unele supercar-uri italiene.pt ca acolo nu prea rezista din cauza climei.si mai vedeam lexus-uri cu un rulaj de 400-500.000 ce era normal dupa spusele localnicilor.singurul model de mercedes ce rezista cu brio climei de acolo era S-classe w140.restul nu era asa de bine cotat dar era cumparat doar pt prestanta
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 05:20   #629
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
fratzica un subaru care se aproprie de mashinile de sute de mii de euro costa pe la 50 de mii stock shi ca sa se compare cu mashinile europene adevarate mai bagi o gramada de bani shi tot nu arata shi nu ai confortu shi alea alea dintr-o mashina adevarata europene. Japonezele ca un tank ??? haha...japonezii mereu merg pe minim de material folosit shi tu vii sa bagi dume dinastea ? majoritatea motoarelor japoneze sunt ca shi jucariile capsate...dupa ce le-ai desfacut prima data nu le mai faci calumea inapoi pentru ca sunt gandite shi facute ca sa nu poata fi reparate de un mecanic oarecare.
By far europenii sunt lideri in industria automobilelor......faptul ca japonezii au ascutzit coltzurile farurilor shi invart motoarele la 8000 de ture este egal cu 0 mereu voi prefera un audi peste orice japoneza.

ce aberatii...incredibil ca in 2008 inca mai exista astfel de oameni ingusti la minte

mare-i gradina virtuala si multi zburda prin ea!

Vladdanan - alt destept. Vorbesti ca tu n-ai vazut japoneze cu km multi de parca observatiile tale personale sunt destule ca sa se poata spune ca la modul general pe planeta nu exista japoneze cu km multi.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 20:08   #630
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

habar nu am ce stii tu despre masinile astea amice, dar sincer imi pari cam prost, no offence cu cate masini japoneze ai mers tu habar nu am, cate ai avut habar nu am, cred ca cunosc posesori de japoneze in numar foarte mare care au diverse ori noi, ori mai vechi, cei ce au mai vechi baga bani in ele in ultimii draci, chestie pe care am facut-o si eu, intamplarea face ca la mine in familie sa mai fi fost cateva japoneze printre care se numara un infiniti fx35, care are mici probleme si masina nu are 15 000km, o acura tls, mai multe intr-adevar sunt masini foarte bune fata de americane dar nu au nici rafinamentul european, nici fiabilitatea lor si ma refer la marcile de top evident si la modele mai capabile...
si doar asa ca o idee eu personal am avut destul de multe masini pana acum si noi si vechi si impecabile si nasoale...si cred ca dupa ce am avut 13 masini personale si multe altele in familie cred ca pot sa imi dau cu parerea in anumite privinte...lucru pe care nu stiu daca tu poti sa il faci...
si i legatura cu observatiile mele sunt personale nu cred ca am zis ca in lume nu ar exista nici o masina japoneza cu km multi, dar prin state o masina japoneza de 2 ani fata de o europeana arata in ultimul hal, si pretul ei este unul chiar rusinos...cred ca inainte sa faci pe desteptul si sa vi doar cu critici poate aduci niste argumente...
vladdaman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -