Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-10, 13:40   #31
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ce gluma

Desi ar putea fi si adevarat daca gandesti precum un "meserias/mester/mecanic" autentic roman, dar asta se poate aplica la orice masina. Ma refer aici la a pune ulei scurs din cine stie ce utilaj, filtre, etc cumparate din bazar la 10RON. Faza e ca toate aceste compromisuri merg de minune la Dacia 1310.
Masina asta nu cere nimic, dar nici nu ofera nimic.
Stiu care au pus ulei uzat, Sh, de orice norma, stiu care au pus bujii sh, piese interne sh, furtune si garnituri home made din bucati de furtun de aragaz si caucic de camera de tractor. Si au tinut. In ultimii 2 ani chiar si eu am pus ulei de motor de diesel, ca il aveam gratis dar nou la cutie. Si ghici ce? a mers masina la fel, am dus-o la dezmembrari la volan.
Fa tu asa ceva la un Oltcit sa vezi cat te tine.
Era o vorba: la Dacie daca ai o sarma si un patent poti sa pleci la drum.
La Oltcit....eram odata cu un prieten, i s-a oprit in mers, ne-am uitat toti la masina, am incercat sa o impingem, benzina si baterie buna avea. A lasa-o pe dreapta, si am facut autostopul. Apoi a adus mecanic de la Iasi, 100km.
Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Eu am avut un jaf de dacie din 82 era radiata...era ca un tanc, a mers motoru si cu diluant, acetona, ulei ars, toba din teava de gard etc... Deci pe dacie functioneaza multe, dar trebuie sa le si gandesti nitel )
din ce spuneti voi aici eu inteleg ca olTcitul e masina cu bune si cu rele in timp ce dacia e o chestie care doar ca nu merge pe carbuni ca sa fie comparabila cu primul motor facut vreodata

in alta ordine de idei am avut si dacie si olTcit,deci sunt obiectiv 100%, si nu exista niciun punct in care dacia sa aiba ceva in plus fata de olTcit in afara de spatiul interior si faptul ca poate sa fie pusa pe gpl legal in timp ce olTcitul are n plusuri
__________________
http://topcelemai.blogspot.com

Last edited by Dj.Klaus; 29-10-10 at 13:46.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 14:06   #32
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

de unde si pana unde e dacia spatioasa? acu daca o dam in taranii cu spatiu hai sa punem o mica intrebare....pe unde bag in dacie un frigider de 2 metrii inaltime? sau o masina de spalat? sau un aragaz?sau un fotoliu? la oltcit e simplu , scoti bancheta si scaunu din dreapta si bagi ce vrei
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 19:51   #33
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Dacia e spatioasa in comparatie cu oltcitul.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 20:58   #34
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
de unde si pana unde e dacia spatioasa? acu daca o dam in taranii cu spatiu hai sa punem o mica intrebare....pe unde bag in dacie un frigider de 2 metrii inaltime? sau o masina de spalat? sau un aragaz?sau un fotoliu? la oltcit e simplu , scoti bancheta si scaunu din dreapta si bagi ce vrei
da tu nu vezi ca spui o prostie mai mare ca tine? pai cu dacia cari aragaze si frigidere? Dacia e masina de plimbat 4 oameni...si vorbim de confortul daciei...adica 4 chiar 5 oameni stau binisor in dacie, pe cand in olcit....daca vrei sa cari aragaze, frigidere, banchete etc...iei Dacia Papuc pentru ca a fost facut ptr asa ceva, nu Dacia Berlina...pff tu o dadus in taranie...numai taranii cara cu dacia cartofi pana la geamuri, frigidere etc...Insa noi vorbeam de altceva.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 22:11   #35
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
da tu nu vezi ca spui o prostie mai mare ca tine? pai cu dacia cari aragaze si frigidere? Dacia e masina de plimbat 4 oameni...si vorbim de confortul daciei...adica 4 chiar 5 oameni stau binisor in dacie, pe cand in olcit....daca vrei sa cari aragaze, frigidere, banchete etc...iei Dacia Papuc pentru ca a fost facut ptr asa ceva, nu Dacia Berlina...pff tu o dadus in taranie...numai taranii cara cu dacia cartofi pana la geamuri, frigidere etc...Insa noi vorbeam de altceva.
si ala care cara 5 oameni cu masina lui cum e?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 23:33   #36
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
si ala care cara 5 oameni cu masina lui cum e?
totusi nu stai in dacie 5 persoane, cum stai intr-un olcit, tico, matiz si alte cutii...dar in mod normal intr-o masina sedan se transporta 4 persoane. Ca vrem noi sa mai punem 1+ e altceva. Oricum dacia berlina nu a fost facuta sa care frigidere, aragaze etc...asta-i clar, ca romanu a fost inventiv si a carat si nisip, cartofi etc...a fost altceva din nou. Dacia Papuc a fost facut pentru astfel de domenii.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 13:46   #37
mirel 19

Stage 3
 
mirel 19's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 84
Member of:
[Style in Motion]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

mai practica e dacia daca ai familie dar oltcitu e mai avansat tehnologic decat dacia are cateva chesti in plus cum ar fi blocul motor de aluminiu ,discuri de fana pe spate, senzori la placute,tempomat la stergatoare,reglajul intensitati luminilor din bord,punte spate semi indepedenta iar in postul anterior am vrut sa spun ca dacia merge cu aproape orice chiar si cu benzina de 75 pecand oltcitu daca nu ii schimbi consumabilele la timp poti sa ai surprize (de ex sepoate infunda carburatoru sau sa inceapa sa bata axele)
mirel 19 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:02   #38
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by mirel 19 View Post
mai practica e dacia daca ai familie dar oltcitu e mai avansat tehnologic decat dacia are cateva chesti in plus cum ar fi blocul motor de aluminiu ,discuri de fana pe spate, senzori la placute,tempomat la stergatoare,reglajul intensitati luminilor din bord,punte spate semi indepedenta iar in postul anterior am vrut sa spun ca dacia merge cu aproape orice chiar si cu benzina de 75 pecand oltcitu daca nu ii schimbi consumabilele la timp poti sa ai surprize (de ex sepoate infunda carburatoru sau sa inceapa sa bata axele)
Pacat ca iti dai degeaba cu parerea : 1. blocul motor din aluminiu nu l-au avut toate oltciturile - era mai usor dar si mai putin rezistent 2.discuri sa mor daca am vazut oltcit cu discuri pe spate da stock de fabrica 3.tempomat au avut daciile (nu toate 1300) 4.reglajul intensitatii au avut daciile la fel nu toate 1300 ... 5.puntea la oltcit era ca la dacie continua ( auzi semiindependenta)
Toate afirmatiile acelea cu ( nu la toate 1300 ) au fost facut e pe fondul afirmatiei ca oltcitul s-a fabricat pana in anii 90 si dacia a avut pana in anii 90 acele "optionale" ... numai bine !!!
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:13   #39
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Pacat ca iti dai degeaba cu parerea : 1. blocul motor din aluminiu nu l-au avut toate oltciturile - era mai usor dar si mai putin rezistent 2.discuri sa mor daca am vazut oltcit cu discuri pe spate da stock de fabrica 3.tempomat au avut daciile (nu toate 1300) 4.reglajul intensitatii au avut daciile la fel nu toate 1300 ... 5.puntea la oltcit era ca la dacie continua ( auzi semiindependenta)
Toate afirmatiile acelea cu ( nu la toate 1300 ) au fost facut e pe fondul afirmatiei ca oltcitul s-a fabricat pana in anii 90 si dacia a avut pana in anii 90 acele "optionale" ... numai bine !!!
Blocul a fost always and forever de aluminiu si nu stiu cate blocuri crapate de oltcit ai vazut tu
Discuri pe spate au toate mai putin RM care a fost prostita cu elemente de dacie
5. suspensia spate nu e semindependenta, nici ca la dacie osie de caruta, e COMPLET INDEPENDENTA cu brate longitudinale
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:25   #40
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Brandy MPX se vede ca nu ai avut OlTcit problema la Oltcituri era delcoul ce trebuia acoperit cand treceai prin balti in rest daca aveai grija de masina si ii faceai carbotestu la BV era super ok...peste Dacia clar la multe capitole..in afara de simplitate si spatiu (ma refer la variantele Club si TRS nu draciile alea romanesti ...).Faptul ca Oltcitul era mai pretentios decat Dacia..sa tinem cont ca romanii nu prea tineau cont de ce scriau francezii prin cartile Oltcitului..si faceau dupa ureche..normal ca se defectau masinile.
Iar faza cu Daciile s-au fabricat pana in anii 2000..la ce ajuta? ca si asa au avut calitate mai proasta de fabricatie si au avut mai putine "dotari" decat Oltciturile.30 de ani au vandut aceeasi masina cei de la Dacia,nici o schimbare majora,acelasi motor de pe R12..modificat de romani.Sa ma scuze posesorii de Dacii ca poate sunt putin subiectiv.

Last edited by golf3diesel; 30-10-10 at 20:29.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:31   #41
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Pacat ca iti dai degeaba cu parerea : 1. blocul motor din aluminiu nu l-au avut toate oltciturile - era mai usor dar si mai putin rezistent 2.discuri sa mor daca am vazut oltcit cu discuri pe spate da stock de fabrica 3.tempomat au avut daciile (nu toate 1300) 4.reglajul intensitatii au avut daciile la fel nu toate 1300 ... 5.puntea la oltcit era ca la dacie continua ( auzi semiindependenta)
Toate afirmatiile acelea cu ( nu la toate 1300 ) au fost facut e pe fondul afirmatiei ca oltcitul s-a fabricat pana in anii 90 si dacia a avut pana in anii 90 acele "optionale" ... numai bine !!!
Daca eram moderator iti stergeam contul pentru aberatiile scrise mai sus.

On topic, am reparat la Dacii si la Oltcit-uri de mi s-a acrit de ele. Ambele modele au fost foarte bune, problema e ca Oltcit-urile nu prea stiau multi sa le repare si mai rau le stricau. In privinta performantelor Oltcit-ul era mai tare.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:49   #42
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Ciro_zel View Post
Blocul a fost always and forever de aluminiu si nu stiu cate blocuri crapate de oltcit ai vazut tu
Discuri pe spate au toate mai putin RM care a fost prostita cu elemente de dacie
5. suspensia spate nu e semindependenta, nici ca la dacie osie de caruta, e COMPLET INDEPENDENTA cu brate longitudinale
Ba se vorbea de punte nu de suspensie ... ma numai ratati isi dau cu parerea ... nici macar nu s-au bagat pe sub oltcit sa vada dar isi dau cu parerea ... subiect inchis ... cer sa mi se stearga postul ca vad ca daca sunt nou pe aici trebuie sa mi se dea replici nefondate deoarece as fi "nestiutor" cica....
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:03   #43
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Ciro_zel View Post
Blocul a fost always and forever de aluminiu si nu stiu cate blocuri crapate de oltcit ai vazut tu
Discuri pe spate au toate mai putin RM care a fost prostita cu elemente de dacie
5. suspensia spate nu e semindependenta, nici ca la dacie osie de caruta, e COMPLET INDEPENDENTA cu brate longitudinale
nu cred ca olcitul are asa ceva...nu cunosc in foarte mare parte masina asta..dar mie greu sa cred ca a avut punte independenta..sunt alte masini din anii 90-98 care nu au avut asa ceva si are olcitu romanesc...ma rog nu va contrazic..dar mi-ar face placere sa vad o poza ca sa ma conving.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:14   #44
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
nu cred ca olcitul are asa ceva...nu cunosc in foarte mare parte masina asta..dar mie greu sa cred ca a avut punte independenta..sunt alte masini din anii 90-98 care nu au avut asa ceva si are olcitu romanesc...ma rog nu va contrazic..dar mi-ar face placere sa vad o poza ca sa ma conving.
OLTCIT nu OLCIT..a avut..a avut si discuri pe spate sa stii(TRS si Club nu RM)...nici Golful meu din 1995 nu are asa ceva.(nu e echipare GT/GTI/VR6)
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:19   #45
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
OLTCIT nu OLCIT..a avut..a avut si discuri pe spate sa stii(TRS si Club nu RM)...nici Golful meu din 1995 nu are asa ceva.(nu e echipare GT/GTI/VR6)
bun, inseamna ca a fost ceva masina oltenilor...dar design-ul nu mi-a placut niciodata...ff hidoasa.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -