Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-10, 19:52   #391
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Pe mine unul ma amuza ratatii cu masini capabile pe langa care treci si tu cu 150-160 si ii dau sa te depaseasca sa-ti arate ca ei sunt mai tari =)) Treci cu Oltcitu cu 160 pe langa un passat si apii el vine dupa tine ... am patit si cu un A6 chestia asta... Nu inteleg cum poti sa fii atat de ratat sa-ti pui mintea cu o masina net inferioara ca si putere doar pentru ca te-a depasit
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 19:55   #392
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by FXA- View Post
Pe mine unul ma amuza ratatii cu masini capabile pe langa care treci si tu cu 150-160 si ii dau sa te depaseasca sa-ti arate ca ei sunt mai tari =)) Treci cu Oltcitu cu 160 pe langa un passat si apii el vine dupa tine ... am patit si cu un A6 chestia asta... Nu inteleg cum poti sa fii atat de ratat sa-ti pui mintea cu o masina net inferioara ca si putere doar pentru ca te-a depasit
orgolii prostesti.....trebuie sa epateze ei prin ceva..in cele mai multe cazuri cu masina lor;sper ca ai inteles unde bat )
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 20:38   #393
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
nu stia ca FWD nu e pt reising si intr-o depasire la viteza mare(peste 120kmph) a patruns pe contra-sens lovind Loganul in care se aflau copiii prefectului!
Si daca era un bmw care intra in loganul ala, ce mai ziceai? "rwd rullzzz, era soferu` prost"?
Inceteaza cu fazele de genu` "fwd nu e pt racing", daca e soferu` prost poate sa fie si 12x12 masina.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 21:11   #394
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by FXA- View Post
Pe mine unul ma amuza ratatii cu masini capabile pe langa care treci si tu cu 150-160 si ii dau sa te depaseasca sa-ti arate ca ei sunt mai tari =)) Treci cu Oltcitu cu 160 pe langa un passat si apii el vine dupa tine ... am patit si cu un A6 chestia asta... Nu inteleg cum poti sa fii atat de ratat sa-ti pui mintea cu o masina net inferioara ca si putere doar pentru ca te-a depasit
Adica ala era frustratu ca s-a luat dupa tine ca l-ai depasit, nu si tu ca ai riscat sa-ti iasa pistoanele prin bloc la saracu "otzet" pt ca ai vrut neaparat sa faci si tu un haudiu care mergea la o viteza de croaziera ....aham
Defapt rade ciob de oala sparta, amandoi erati la acelasi nivel.....

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Si daca era un bmw care intra in loganul ala, ce mai ziceai? "rwd rullzzz, era soferu` prost"?
Inceteaza cu fazele de genu` "fwd nu e pt racing", daca e soferu` prost poate sa fie si 12x12 masina.
Partial ai dreptate, la faza cu soferul prost.....da daca si masina te "ajuta"
prin faptul ca nu se poate tzine pe traiectoria data de catre conducator mai ales in cazuri extreme....se stie ca FWD subvireaza.
Strict legat de cazul respectiv in zona unde s-a petrecut accidentul e o curba si fara vizibilitate(parca era si umed asfaltul) ce te descarca spre exterior, astfel cu un FWD in plina accelerare subvirezi pe cand cu RWD supravirezi..... de putzin timp pe ploaie un prieten cu urs tot pe-acolo s-a rasucit in curba respectiva si a intrat in santz, dar macar nu a intrat in nimeni, fiind si noapte.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 21:17   #395
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Deci pana la urma se intampla cu orice masina ai fi. Cum ziceai si tu, fizica e fizica. Pana la urma....totu` se reduce la Noroc.
Ca si norocul ti`l faci si cu mana ta...asta e alta poveste.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 21:21   #396
durabm

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 15
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Deci pana la urma se intampla cu orice masina ai fi. Cum ziceai si tu, fizica e fizica. Pana la urma....totu` se reduce la Noroc.
Ca si norocul ti`l mai faci si cu mana ta...asta e alta poveste.
Scuza-ma ca ti-am modificat textul ,dar cred ca asa este de fapt corect.
durabm is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 21:27   #397
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Da, ai dreptate. Asa e.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 22:11   #398
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
...
dar o nu face piruete ca Rwd, sunt extrem de multe accidente pe orice fel de vreme şi teren cu Bmw-uri full option din '94, sunt mult mai mari şansele să faci accident īntr-o astfel de maşină decāt īntr-un Logan, de exemplu!

Depinde mult de viteză, de curbă, de puterea motorului, momentul cānd o calci. Nu totul se rezumă la noroc, dacă te grăbeşti cu 140 km/h parcă te grăbeşti mai sigur faţă de 180 km/h. hāc... părerea mea!

O fază interesantă, 3 maşini īn coloană, viteze de deplasare undeva la 160-170, o curbă medie la dreapta ce se negocia īn viteză, prima maşina cu tracţiune spate a intrat perfect īn curbă, a doua Fwd a bruscat volanul, iar maşina a intrat īn balans... a scăpat, apoi noi, cred că aveam aceeaşi viteză, am negociat curba perfect, nu a balansat nu a tras de volan brusc...

Cu alte cuvinte... e bine să previi, decāt să fii obligat să frānezi brusc sau să te īncrezi pe frāne sau performanţele megabolidului INDIFERENT ce marcă este!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 22:25   #399
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

secilul vitezei spui?uiti ca atunci cand intri in romania trebuie sa dai ceasu cu 50 de ani inapoi?cand vom avea infrastructura necesara,si ne mai cizelam mentalitatea atunci poate poate se va circula mai mare,dar tot n-ar fi normal in localitate sa mergi mai tare de 60...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 03:33   #400
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

[QUOTE=Gixer;3790684]Adica ala era frustratu ca s-a luat dupa tine ca l-ai depasit, nu si tu ca ai riscat sa-ti iasa pistoanele prin bloc la saracu "otzet" pt ca ai vrut neaparat sa faci si tu un haudiu care mergea la o viteza de croaziera ....aham
Defapt rade ciob de oala sparta, amandoi erati la acelasi nivel.....



Judeci fara sa cunosti ca sa faci posturi probabil. Eu nu-mi eliminam frustrarile, stiam ce am sub fund si ce poate, doar ca asa am vrut eu sa-i fac rodajul, in blana. Ideea era ca mai nou daca ai o masina veche sau prost vazuta, nu conteaza ca poate te grabesti sau poate pur si simplu vrei sa vezi biela cum iese prin bloc si-ti arata degetul mijlociu, tre sa mergi incet sa nu deranjezi pe nimeni ca ai un junghi. Multumit?
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 12:55   #401
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Cam offtopic, dar eu ma bucur si admir masinile vechi care merg cu peste 100kmh, si daca m-as lua dupa una care merge cu 150kmh ar fi doar de curiozitate si distractie, nu ca sa demonstrez ca a mea poate mai mult. (Am avut si eu oltcit, acum are tata dacie deci stiu ce inseamna)
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 13:48   #402
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by FXA- View Post

Judeci fara sa cunosti ca sa faci posturi probabil. Eu nu-mi eliminam frustrarile, stiam ce am sub fund si ce poate, doar ca asa am vrut eu sa-i fac rodajul, in blana. Ideea era ca mai nou daca ai o masina veche sau prost vazuta, nu conteaza ca poate te grabesti sau poate pur si simplu vrei sa vezi biela cum iese prin bloc si-ti arata degetul mijlociu, tre sa mergi incet sa nu deranjezi pe nimeni ca ai un junghi. Multumit?
Daca asa stii tu sa faci un rodaj.......da-i pace, lasa pe altul daca ti-i la masina respectiva, pe bune

Si ce daca te-a urmarit ala.....stai sa vezi ce fac audishtii astia cand sunt depasiti de un BMW.....parca turbeaza nu alta!!!
Si oricum, ce nu avea voie sa se ia dupa tine?! Te-a incurcat cumva?! Crezi ca daca aveai logan nou nu se lua dupa tine??
Poate nici nu a fost vb de frustrare ci doar a avut chef de joaca
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 15:54   #403
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Hai mai bine sa o lasam asa ca n-are sens discutia. Stiu prietene cum se face un rodaj! Care parte din : Asa am VRUT EU! n-ai inteles-o?

Si ca sa intelegi care a fost rostul rodajului in blana: Imi facusem un motor comprimat, ma rog, aveam mai multe modificari. Dupa ce am inchis motorul, am vazut ca undeva ceva batea si in mom ala nu l-am mai desfacut din nou sa vad ce e...l-am luat asa cum era, am mers 200 de km frumos si cu el si apoi i-am rupt gura pentru ca era compromis. De aia am facut "rodajul" in blana

Last edited by FXA-; 07-11-10 at 15:59.
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 15:58   #404
AnduRace

Stage 4
 
AnduRace's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 245
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Mai stiu piloti de campionat national care au facut astfel un rodaj. Timisoara-Suceava in 8 sau 10 ore cu un Olcit. Nu la intins pana 160, dar tot in regim de viteza a mers. Si masina n-a avut probleme timp de foarta multa vreme dupa acel rodaj.

Scuzati ca m-am bagat in discutia voastra.
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic94099_3.gif
AnduRace is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 16:01   #405
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Nu-i nimic, e un forum si fiecare-si exprima parerea. I-am explicat de ce rodajul in blana pentru ca nimeni nu prea face asa ceva.

@Gixer : nu ai ce chef de joaca sa ai cu un Oltcit cand tu ai 2.5.
FXA- is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -