Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 23:05   #61
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Eu zic ca IDIOTI la volan sunt in orice tara, inclusiv Germania pe ale carei sosele circula toate maimutele Europei, in special rusi, polonezi, soferi de Tir romani si turci.
Eu am fost pus de nenumarate ori in situatia de a frana de la 240-250 pana la 100-110 pentru ca un handicapat de pe banda intai cu un Polo 1,2 se baga in depasirea unui TIR fara sa se uite in oglinzi si sa vada ca tu esti cam la 100m in spatele lui pe banda a 2-a si ai viteza mare, el pune semnal si cu cei 500 de cai din dotare accelereaza glorios de la 100 la 110 km/h in vreo 20 de secunde blocand banda a 2-a si punandute in pericol fara sa se gandeasca la faptul ca il poti lovi din plin, asa ca nu va faceti griji pentru ca si aici se folosesc din plin flash-urile si claxoanele chiar daca nu sunt legale dar de multe ori se foloseste semnalul stanga si majoritatea soferilor educati iti fac loc.
__________________
LIVE FOR SPEED
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 23:19   #62
Iulianu00
Renault Driver

Stage 5
 
Iulianu00's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 463
Member of:
[RENAULT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Uite un alt exemplu al lui m_power87.


Ce s-ar fi intamplat m_power87 daca nu ai fi franat si ti-ai fi continuat drumul cu viteza care o aveai, ca asa era normal, ca cel din fata nu trebuia sa se bage in depasire, ca trebuia sa se asigure?
Ai pierdut ceva ca ai franat?


Asta vreau sa demonstrez, ca e bine sa previi, sa eviti si sa nu-ti pui mintea cu prostul. Nu degeaba e zicala aia "Nu te pune cu prostul ca te face, el are mintea odihnita."

Nu vreau sa generalizez sau sa zic ca toti cei care depasesc sunt prosti, ma refer strict la cei care sunt inconstienti si depasesc cu orice pret.


Lasati frustrarile si orgoliul deoparte ca nu cred ca-si au locul in trafic.
__________________


Felicitari Jocuri online
Iulianu00 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 23:47   #63
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Iulianu00 View Post
Uite un alt exemplu al lui m_power87.


Ce s-ar fi intamplat m_power87 daca nu ai fi franat si ti-ai fi continuat drumul cu viteza care o aveai, ca asa era normal, ca cel din fata nu trebuia sa se bage in depasire, ca trebuia sa se asigure?
Ai pierdut ceva ca ai franat?

)))))) deci asta e cea mai tare... asa era normal... e normal sa mergi cu 250kmh si toti sa se fereasca de tine... cred ca mai normal e ca daca vezi o masina la 100m in spate in retrovizoare care ocupa banda a 2-a aiurea (ca sa fac apropo la discutiile anterioare) sa iti faci linistit depasirea.
Asta sa nu mai zic ca daca mpower chiar circula prin tarile alea straine stie deja ca prin alte tari semnal stanga pe autostrada inseamna ca se baga... indiferent ce-i vine din spate, altii mai viteji ca tine abia au scapat sa nu pupe tiru`n cur care a sarit sa depaseasca alt tir la 80kmh pe autostrada...

Preventiv inseamna sa nu mergi cu 250kmh...
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 00:07   #64
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

aducand in primplan primul post de pe acest topic
trebuia o completare:
" de ce orice conducator auto(nu spun sofer fiindca nu toti sunt) care este depasit de o masina inferioara (ca viteza,performante,si evident pret si fitze) automat simte nevoia ca in secunda urmatoare sa faca tot posibilul sa o depaseasca si sa-i stea in fata,desi inainte sa fie depasit nu se grabea nicaieri...?" intreb asta pentru ca mi s-a intamplat de prea multe ori ca sa fie doar asa o intamplare...
legat de educatia rutiera din romania,no comment,traim aici si e legea junglei...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 00:35   #65
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Mai oameni buni...o sa va certati asa ani buni.
Il citesc pe colegul de mai sus ca in Germania e asa, ca in Italia e nu stiu cum, initiatorul topicului la fel...
SA VA FIE CLAR... Atata timp cat la noi vor avea permis toti inaptii care o iau pe contrasens in giratorii (vorbesc serios, am vazut vreo 3 cazuri la mine in Sinaia), aia care nu acorda prioritate si intra desi au STOP cu vreo 70-80 la ora prin intersectie suntem la ani lumina de tarile alea care au inventat autostrazile.
Foarte bine spunea cineva mai inainte ca lumea il respecta cu Eclipsu' da' se uita la el in Matiz ca si cum ar fi avut raie, si eu patesc la fel. Daca sunt cu Dacia lu' soacra-mea, zici ca gata trebuie sa fiu un taran sau vreun sarantoc sau etc. Daca merg cu Peugeot-ul, se schimba toti in trafic, devin brusc mai amabili, etc.
Pentru colegul care ne dadea lectii de conduita ca in Germania. Pai frate, stii de ce acolo aia nu sunt frustrati? Pentru ca si Hans si Fritz isi permit un E46 sa zicem, chiar daca Fritz si-a ales un Polo si Hans un SLK. Dar acolo, cand se intalnesc pe drum, Hans o sa-l lase pe Fritz sa vina pe a 2-a banda sa depaseasca un tir, il asteapta ca realizeaza ca are doar 70 de cai si nu 150 si d-aia nu-l obliga sa se chinuie in trafic.
Si Hans va sta in spatele lui Fritz si va semnaliza stanga si o jumatate de ora daca Hans merge cu viteza regulamentara (acolo unde este cazul).
Faceti voi analogia cu Nelu si Ghita daca vreti. Se apropie mai mult de Ivan si Igor, nu?
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 01:05   #66
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
)))))) deci asta e cea mai tare... asa era normal... e normal sa mergi cu 250kmh si toti sa se fereasca de tine... cred ca mai normal e ca daca vezi o masina la 100m in spate in retrovizoare care ocupa banda a 2-a aiurea (ca sa fac apropo la discutiile anterioare) sa iti faci linistit depasirea.
Asta sa nu mai zic ca daca mpower chiar circula prin tarile alea straine stie deja ca prin alte tari semnal stanga pe autostrada inseamna ca se baga... indiferent ce-i vine din spate, altii mai viteji ca tine abia au scapat sa nu pupe tiru`n cur care a sarit sa depaseasca alt tir la 80kmh pe autostrada...

Preventiv inseamna sa nu mergi cu 250kmh...
My friend, inseamna ca nu ai circulat in Germania pe Autobahn. Pe majoritatea, in special noaptea se circula TARE si nu ferrari sau lamborghini ci masini fara pretentii gen opel, ford, vw cu +200 km/h deci nu e vorba de exces de zel.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 02:34   #67
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
aducand in primplan primul post de pe acest topic
trebuia o completare:
" de ce orice conducator auto(nu spun sofer fiindca nu toti sunt) care este depasit de o masina inferioara (ca viteza,performante,si evident pret si fitze) automat simte nevoia ca in secunda urmatoare sa faca tot posibilul sa o depaseasca si sa-i stea in fata,desi inainte sa fie depasit nu se grabea nicaieri...?" intreb asta pentru ca mi s-a intamplat de prea multe ori ca sa fie doar asa o intamplare...
legat de educatia rutiera din romania,no comment,traim aici si e legea junglei...
Acum nimeni nu spune ca nu sunt si o gramada de giboni cu bani, giboni sunt foarte multi romani din toate categoriile sociale. Parerea mea este ca nici titlul nu este chiar potrivit descrierii topicului, practic nu conteaza ce tip de masini sunt cea care depaseste si cea depasita, este strict vorba de caracterul de *** al romanului propietar pe benzi, care eventual noaptea isi aprinde doar proiectoarele si pozitile (asta numai in Romania am vazut), care nu stie sa semnalizeze si care dupa ce greseste mai este si tare in gura.
Asta este, poate dupa vre-o 2-3 generatii o sa ne mai civilizam si noi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 06:20   #68
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DrD3ViL View Post
Faza cu flashurile la depasire e o intentie buna,deoarece nu multi se uita in oglinda cand se baga in depasire,asa ca, e ca o avertizare.
Si daca nu se uita in oglinda cum observa flashurile ? mai ales pe timp de zi ?! Te cam contrazici singur...
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 06:54   #69
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Si daca nu se uita in oglinda cum observa flashurile ? mai ales pe timp de zi ?! Te cam contrazici singur...
Dragul meu, nu trebuie sa fii cu ochii lipiti de oglinda ca sa vezi flashurile.

De asta ai fost invatat la scoala de soferi sa iti reglezi oglinzile cand intri in masina in asa fel incat sa vezi oglinzile fara sa trebuiasca sa muti capul.

De obicei daca ai putin simt de observatie iti sare in ochi ca e ceva in neregula cu oglinzile tale, arunci un ochi si vezi ca e cineva in spate...


Eu (cel putin) nu cred ca initiatorul topicului si nici ceilalti nu s-au referit la cei care nu se dau la o parte pentru ca sunt:
- intr-o depasire.
- pe o strada cu o singura banda pe sens.
- pe o strada care are pe prima banda gropi.

Situatia eu cred ca era destul de clara si multi au fost pusi in aceasta situatie, anume, cand sunt doua masini pe sens (tu si el), cand tu poate vii si cu viteza din spate si el desi te vede nu vrea sa se dea la o parte pentru ca .... nu vrea.

Nu cred ca se referea cineva la situatia in care din punct de vedere obiectiv nu se poate da la o parte persoana din fata.

Last edited by SFW; 30-09-10 at 06:56.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 07:03   #70
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by nos2techno View Post
Pentru colegul care ne dadea lectii de conduita ca in Germania. Pai frate, stii de ce acolo aia nu sunt frustrati? Pentru ca si Hans si Fritz isi permit un E46 sa zicem, chiar daca Fritz si-a ales un Polo si Hans un SLK. Dar acolo, cand se intalnesc pe drum, Hans o sa-l lase pe Fritz sa vina pe a 2-a banda sa depaseasca un tir, il asteapta ca realizeaza ca are doar 70 de cai si nu 150 si d-aia nu-l obliga sa se chinuie in trafic.
Si Hans va sta in spatele lui Fritz si va semnaliza stanga si o jumatate de ora daca Hans merge cu viteza regulamentara (acolo unde este cazul).
Aici trebuie sa te contrazic.
Sa sti ca nu e chiar asa.
Fiecare tara are frustratii iei. Omul nu este niciodata multumit.
Cel ce are dacie vrea SLK si cīnd are SLK vrea Ferrari etc.

Problema nu este aici ci este la nivel de.... "cei 7 ani de acasa", educatie, etica, respect, conduita si īn primul rīnd DISCIPLINA, puncte la care Romānia nu a ramas corijenta ci REPETENTA si atīta timp cīt natia romāna nu-si scoate aburii de grandomanie violenta din cap, nu se va schimba nimic indiferent de nivelul de trai, pozitie sociala si stare materiala.

Sa sti ca si posesorul unul LAMBORGHINI este capabil sa fie amabil, respectuos si disiplinat dīnd prioritate unui.... LASTUN respectīnd legea dar atīta timp cīt īn Romānia un pīrlit de fotbalist sau mai stie naiba ce, zica-se VIP fiu de bani gata care considera ca "s-a ajuns", īncepe sa-si dea aere numai pt. ca are un SLK considerīnd ca restul lumii e un cacat numai el e domnu dracu, e atīt de imbecil si mai da si interviuri la antena 1 spunīnd ca el si-a luat masina tare ca sa mearga tare, ca el doar nu e prost sa mearga cu 50 īn oras respectīnd legea deoarece el are 500 CP sub capota si asta nu e bine pt. motor, trebuie sa fie clar ce nivel de cultura au aceste specimene SEMIANALFABETE si ce pretentii poti avea de la ei.

O alta diferenta mai este, ca īn alte tari europene, persoanele mai īnstarite sīnt egale īn fata legii cu restul lumii deoarece traiesc īn sisteme sociale democratice īn care nu conduce SPAGA SI CORUPTIA, nu īsi permit ce-si permit specimenele cu acelasi nivel material din Romānia deoarece e la fel de amendat si risca sa intre īn puscarie la fel ca........"nea hans" cu VW Polo care are salar de 1200 EURO lunar si matura strada.

Ce e si mai interesant, īn fostul bloc comunist de est, Romānia nu este singura tara cu astfel de probleme. Diferenta īnsa, īn celelalte tari, cetatenii sīnt interesati īn schimbari pozitive la acest nivel. Ma uit la Polonia, Ungaria, Slovacia. De ce īn aceste tari se poate, oamenii sīnt capabili sa se schimbe īn bine si īn Romānia nu? De ce trebuie romānul lasat sa-si dea cu capul de pereti pt. ca numai atunci simte ca e tare? Daca-i spui ceva se umfla ovazu-n iel si īncepe sa faca pe nebunu īn loc sa-si puna creierul īn functie.


PS:

Ca mi-am adus aminte, hai sa-ti mai spun una:

Atīta timp cīt un badaran semianalfabet ca Becali care e incapabil sa lege doua fraze de om normal, ajunge sa reprezinte Romānia (mai bine zis sa faca Romānia de rīs) ca parlamentar īn Bruxell numai pt. ca are un cont īn banca cevai mai gras, atunci ce pretentii mai poti avea de la omul de rīnd?

Un exemplu mai real de CORUPTIE ROMĀNEASCA nici nu exista si de aici pleaca totul.

Last edited by CyberCSX; 30-09-10 at 07:19.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 07:34   #71
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Dragul meu, nu trebuie sa fii cu ochii lipiti de oglinda ca sa vezi flashurile.
Dar de ce trebuie sa le vezi?
Nu stiu cum e īn Romānia, dar tu sti ca īn alte tari europene flashurile sīnt ILEGALE sīnt considerate MOLESTARE si se plateste cu amenda pīna la 250 EURO si suspendarea permisului pīna la 3 luni?
Quote:
De obicei daca ai putin simt de observatie iti sare in ochi ca e ceva in neregula cu oglinzile tale, arunci un ochi si vezi ca e cineva in spate...
Nu ma intereseaza cine-i īn spate ci ma intereseaza ce-i īn fata (CONFORM LEGII)
Quote:
Situatia eu cred ca era destul de clara si multi au fost pusi in aceasta situatie, anume, cand sunt doua masini pe sens (tu si el), cand tu poate vii si cu viteza din spate si el desi te vede nu vrea sa se dea la o parte pentru ca .... nu vrea..
Dar DE CE sa se dea?
Daca tu pe un drum NATIONAL ai restrictie 80km/h si cel din fata ta merge cu 80 km/h deci LEGAL de ce sa se dea la o parte?
Numai pt. ca tu mergi ILEGAL cu exces de viteza, sau pt. ca esti "domnu dracu" cu Ferrari sau SLK si consideri ca ai alte drepturi fiind imun īn fata legii?

OK. Exista īn europa la unison, obligativitatea de dreapta.
Cu alte cuvinte, esti obligat PRIN LEGE sa mergi pe banda din dreapta din moment ce aceasta este libera si nu exista pericole iminente pe calea de rulare.
Īn Romānia se pune īnsa problema ca benzile din dreapta ori sīnt pine de balega si alte mizerii, ori pline de gropi sau ai parte de carute tīrītoare si atunci? Sa intre cel din fata ta īn toate gropile, sa se expuna la fel de fel de pericole, sa-si distruga masina numai pt. ca īn spatele lui vine..... "nea caisa tare cu ursuletu" si īi trebuie "pīrtie" ? Unde-i logica?

Last edited by CyberCSX; 30-09-10 at 07:36.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 10:24   #72
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Ultima oara la un drum lung, abia am scapat de un astra cdti combi care facea n prostii numai sa fie el in fata. Nu m-am stresat sa stau langa el sau sa il depasesc, dar fiind aprox aceeasi viteza medie, l-am vazut facand diverse:

- eu stateam in coloana la semafor, el depasa coloana
- eu mergeam cu 50-60 in localitati, el cu 90-100
- eu stateam in coloana prin orase, el depasea pe linie continua si treceri de pietoni
- eu mergeam cu 20-30 prin gropi, el trecea cu 60-70
- eu ma bagam in depasire cand aveam loc, el se baga riscant (era sa se pupe urat de tot cu vreo 3)

Intr-un final m-am hotarat ca e mai sigur sa fie in spatele meu asa ca am mers putin mai tare si l-am pierdut. Sper sa fi ajuns la destinatie, si sper sa se mai calmeze...
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 11:08   #73
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by vectra_gts View Post
eu inteleg ca esti de acord ca un teribilist din asta sa dea flashuri unuia care merge regulamentar. daca tie ti se pare normal, n-ai decat sa faci asa dar sa nu te plangi ca nu se dau ceilalti din fata ta.
Din punctul tau de vedere ala care merge pe banda 2 , banda 1 fiind libera merge regulamentar nu ??? Halal cunostinte de soferie ai
Eu am vrut doar sa mentionez ca fiecare circula pe permisul lui, si ceilalti participanti la trafic care circula regulamentar nu fac parte din Politia Rutiera sa sanctioneze ei prin ambitia de a nu se da la o parte din fata teribilistului.



p.s. Si daca un teribilist din asta care vine tare din spate si tu te ambitionezi sa nu te dai la o parte ca nu respecta legea se urca pe tine si dai mana cu Sf Petru ce mai zici ? ....Defapt numai zici nimic

Last edited by KASSEL; 30-09-10 at 11:22.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 11:14   #74
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Uite din punctul meu de vedere cand depasesti viteza legala tre sa fi chiar nesimtit sa te iei de altu ca nu respecta legea.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 11:24   #75
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default re: Teribilişti vs depăşiri

cred ca ai vrut sa scrii " ca respecta legea"
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -