Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 14:26   #16
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Corect se risca daca merge cu 300 pe permisul lui dar NU ARE NICIUN DREPT sa imi dea el mie flash si ma injure si sa imi arate mai stiu eu ce semne ca are el 300 si eu am 50,60 cat e legea. Nu ti se pare corect? Sau tie iti place sa te injure lumea asa degeaba ? Si nu am zis ca nu ma dau la o parte...din contra chiar ma dau pe autostrada si acolo unde au dreptate. Da nu in oras ca vine un b0$$ da b0$$ din spate cu 200 si ma injura pe mine sa ma dau la o parte...ca n-are nici macar cel mai mic drept. In lege nu scrie ca ai voie sa mergi cu 300 chiar daca te grabesti sa stii...asa ca...Astia pentru mine = aia care claxoneaza in prima secunda cand da verde!



@Liviu: Stiu Liviu ca nu s-a dat dar ai vazut ca nu l-am injurat nu i-am aratat mai stiu eu ce nu m-am bagat in fata lui sa-i pun frane. Pur si simplu mi-am continuat drumul asa cum ar fi logic sa faca toti...


@C6vette: Probabil nu ai inteles ca eu m-am referit doar la o parte din aia cu "flashuri"
O sa se interpreteze ca sunt de acord cu Alex doar pt ca suntem prieteni... dar nu e asa... Cazul care l-am mentionat mai sus era in afara orasului, individu mergea incet si radea ca prostu. E adevarat, nu i-am zis nimic, pentru ca nu m-am obosit sa ma cobor la nivelul lui (si aveam ceva de coborat... ). E o diferenta sa mearga ala cu 60 si tu cu 90, si el sa faca arfe, si sa mearga unu cu 80 (regulamentar) si tu vii cu vreo 40-50 km/h peste limita legala si ma iei la flashuri.... Sunt cazuri si cazuri, daca e zi poate omu saracu nici nu vede, poate merge la o inmormantare si e ingandurat, sau tocmai si-a pierdut jobu sau etc, dar nici sa faci panarama ca esti smecher. Nu zic ca nu sunt specimene care prind masina odata pe an si atunci fac ravagii in trafic, dar nu sunt toti asa teribilisti.

PS: Numai citind titlul topicului deja miroase a aere de smecheras "toti tampitii vs masina sport", ca si cum aia cu masina sport sunt clasa superioara si restu sunt parliti de zi cu zi...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:28   #17
ra2
Dream Squad Member

Stage 5
 
ra2's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,270
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

daca chiar te grabesti si unu e in fata ta pe banda 2 , nu e mai simplu , eficent si fara injuraturi si nervi sa il depasesti pe prima banda ? daca tot era libera, chiar daca nu e corect legislativ
ra2 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:32   #18
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Eu am inteles nedumerirea ta existentiala .Din povestirea ta vrei sa pari "unu" care are o masina potenta, care nu e "jupan" , care a muncit pt tot ce are si care i se pare normal ca atunci cand vrei sa incalci legea mergand cu x km/h peste viteza legala toti sa ofere drumul liber.
Ce nu inteleg eu este partea cu " Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora" si "excitatii care isi risca viata lor si a pasagerilor"...in ce sens?
Consideri ca tu "evident" daca te-ai luat "un pic dupa el" esti mai putit "excitat" decat el?Consider ca "Corvettu" tau la un impact sa zicem cu un pom/stalp/tir de pe contrasens are mai multe sanse decat Polo-ul lui?
Tu nu pui in pericol viata pasagerilor? Cu ce esti tu mai preSUS in scara valorilor care vrei sa ne-o prezinti tu aici?
Eu zic asa fiecare are frustarile lui .Tu pe ale tale....cei cu polo.clio pe ale lor sau toti care ii incluzi tu aici intr-o categorie aparte .....
Nu il apar pe cel cu Polo insa eu nu inteleg un lucru:Mergi cu 150 el blocheaza banda a 2 cu 70....pe drum cu viteza legala maxima 90.Nu e corect din partea polo-ului , asa e.
Dar daca eu merg cu 100km/h pe banda a 2 pe drum cu viteza legala 90 iar tu sau un "jupan" sau un polo vine cu 150 si nu ma dau din drum pot fi acuzat cel mult de ignorare.
De ce nu ma ingori si tu, sau "jupanul" sau Poloul si ma depasesti pe unde vrei tu ca oricum incalci legea?Daca ajungi sa "evident" sa te iei un pic dupa mine,sa imi "explici" ...daca deschizi tu un topic pe un forum foarte citit unde iti exprimi frustarile...cine e mai "excitat"?
Oare de ce el e tampit si excitat si tu esti.....normal?
Nu inteleg de unde atatea frustari.Eu inteleg ambele puncte de vedere dar in modul care l-am exprimat mai inainte insa nu inteleg de ce frustarile unora pot fi mai presus de ale altora .

Si ....da ,bine spus, daca revinim la titlul topicului "toti tampitii?!?? vs masina sport "e chiar hilar ceea ce vrei tu sa pari....nu e asa?!?
Mai este cineva de acord cu mine?
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB

Last edited by basic; 29-09-10 at 15:02.
basic is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:37   #19
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

De acord cu ra2,basic.


Si cu Liviu de acord in legatura cu titlul topicului...am vrut sa zic si eu de la inceput dar n-am vrut sa spun asa direct. De ce nu ai pus "toti tampatii vs tampatii cu masina sport" ? Dar din titlu ala reiese ca tu esti mare jmecher ca ai masina sport si ceilalti soferi sunt niste "tampiti"
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:46   #20
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Aruncam discutiile intr-o alta arie ...si nu cred ca daca cineva are o masina X iar un altul Y e mai presus. Toti suntem participanti la trafic si fiecare si-a luat masina pe care si-o permite.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:00   #21
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Aruncam discutiile intr-o alta arie ...si nu cred ca daca cineva are o masina X iar un altul Y e mai presus. Toti suntem participanti la trafic si fiecare si-a luat masina pe care si-o permite.
Spune-i asta si individului care a facut topicul, si e nemultumit ca sunt atatea masini cu maxim 90-100 cai si nu merg si ei mai tare ca sa nu mai fie nevoit sa le dea flashuri.... Citeste si tu cateva posturi mai sus si trage concluzii din ce a spus C6Vette si restu....
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:31   #22
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Deja tu cred ca ai raspuns la ceea ce vroia sa spuna cel care a deschis acest topic, din ceea ce spui nu reiese decat invidia pe jmecherii cu jeepan-uri . Stii ce nu intelegeti voi astia care nu va dati la o parte? Nu faceti frate parte din Brigada Politiei Rutiere daca cineva se risca sa mearga cu 300km/h sau cu 450 km/h in pasaj la Obor se risca pe permisul lui nu inteleg ce va intereseaza pe voi si de ce incurcati?Precis esti si unul din ala care nu se da la o parte din fata Salvarii ca zici uite-l si pe smecherul asta cu salvarea vrea sa ajunga mai repede la spital....
Cum spunea si posesorul topicului banda 1 era libera de ce Polo nu circula pe acolo? Nu sunt de accord nici cum a procedat el intrand intr-o cursa cu un pusti teribilist cu Polo si mai mult de atat recunoscand chiar ca el ajunsese la limita sofatului....

P.S. Chiar si prietenul tau B99SAA spune in postul lui de mai sus ca vi s-a intamplat asa ceva chiar voua asa ca Alex " Ce tie nu-ti place altuia nu-i face"
risca-te prietene unde vrei tu dar nu pune in pericol siguranta altora.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:36   #23
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by basic View Post
Eu am inteles nedumerirea ta existentiala .Din povestirea ta vrei sa pari "unu" care are o masina potenta, care nu e "jupan" , care a muncit pt tot ce are si care i se pare normal ca atunci cand vrei sa incalci legea mergand cu x km/h peste viteza legala toti sa ofere drumul liber.
Ce nu inteleg eu este partea cu " Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora" si "excitatii care isi risca viata lor si a pasagerilor"...in ce sens?
Consideri ca tu "evident" daca te-ai luat "un pic dupa el" esti mai putit "excitat" decat el?Consider ca "Corvettu" tau la un impact sa zicem cu un pom/stalp/tir de pe contrasens are mai multe sanse decat Polo-ul lui?
Tu nu pui in pericol viata pasagerilor? Cu ce esti tu mai preSUS in scara valorilor care vrei sa ne-o prezinti tu aici?
Eu zic asa fiecare are frustarile lui .Tu pe ale tale....cei cu polo.clio pe ale lor sau toti care ii incluzi tu aici intr-o categorie aparte .....
Nu il apar pe cel cu Polo insa eu nu inteleg un lucru:Mergi cu 150 el blocheaza banda a 2 cu 70....pe drum cu viteza legala maxima 90.Nu e corect din partea polo-ului , asa e.
Dar daca eu merg cu 100km/h pe banda a 2 pe drum cu viteza legala 90 iar tu sau un "jupan" sau un polo vine cu 150 si nu ma dau din drum pot fi acuzat cel mult de ignorare.
De ce nu ma ingori si tu, sau "jupanul" sau Poloul si ma depasesti pe unde vrei tu ca oricum incalci legea?Daca ajungi sa "evident" sa te iei un pic dupa mine,sa imi "explici" ...daca deschizi tu un topic pe un forum foarte citit unde iti exprimi frustarile...cine e mai "excitat"?
Oare de ce el e tampit si excitat si tu esti.....normal?
Nu inteleg de unde atatea frustari.Eu inteleg ambele puncte de vedere dar in modul care l-am exprimat mai inainte insa nu inteleg de ce frustarile unora pot fi mai presus de ale altora .

Si ....da ,bine spus, daca revinim la titlul topicului "toti tampitii?!?? vs masina sport "e chiar hilar ceea ce vrei tu sa pari....nu e asa?!?
Mai este cineva de acord cu mine?

tare asta cu TAMPITII VS SPORT, dupa topic,eu sant intr-o mare dilema.

am o masina sport dar si un MATIZ cu,care merg zi de zi la munca,pentru ca pur si simplu cu masina sport este foarte greu sa merg in traficul asta aglomerat din bucuresti mai ales ca eu am si munca de teren (AGENT IMOBILIAR)Asa ca buburuza isi face treaba in trafic mult mai bine decat ECLIPSELE.EU LA CE CATEGIORIE SA MA BAG?
Dar pot sa spun ca sant in ambele tabere,si sa va spun de ce.cand sant in matiz pur si simplu majoritatea cu masini de FITZA sa zic asa,si unii care chiar sufera ca are o masina peste matiz,(si sant destui)pur si simplu imi taie fata,se baga fara semnal s-au pur si simplu se uita la mine la semafor paraca as avea raie pe mine.si o spun din experienta.cand schimb masina ;parca sunt in alta tara,toata lumea este Ok,nimeni nu mai face nimik,nu imi mai taie calea s-au chiar,sa vezi,cum imi dau si prioritate(cum ar fii si normal,nu obligatoriu) cand intru de pe un drum secundar.s-au sa-i vezi cand ma opresc eu sa le dau prioritate sant uimiti cum o masina mai deosebita le da prioritate.cam asta este educatia nescrisa a soferiei la noi.eu vorbesc din ambele cazuri si din pacate asta este adevarul
te judeca dupa ce masina conduci TRIST.

Last edited by dan_eclipse4g63t; 29-09-10 at 15:39.
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:42   #24
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by vectra_gts View Post
risca-te prietene unde vrei tu dar nu pune in pericol siguranta altora.
Ai citit degeaba prietene postul meu ca nu ai inteles nimic din pacate.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:53   #25
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mai e un punct de vedere. Disperatii care dau flashuri si vin cu super viteza ca n-ai nici timp sa te dai pe banda a 1-a ca iti stau in cur. Poate de la flashurile insistente, omul care poate conduce si un Lada 1200, isi zice - ia uite-l si pe taranu asta cu masina tare, un disperat care da flashuri, sa fie sanatos, nu ma dau din fata lui. In Germania nu s-a auzit de conceptul de flashuit. Mergi cu 120 in depasire pe ultima banda, cand treci de un tir, iti vine in spate un 911 Turbi care a franat probabil de la peste 200 km/h si asteapta in spatele tau cuminte. Clasic noua - flashuri si claxoane, ca doar trece coloana oficiala, sa se dea toata lumea din calea mea!!!

Evident, daca spui ca prima banda era goala, este obligatoriu ca masina Polo sa fi mers pe acea banda. In plus, cine sta in trafic sa faca pe reisarul... e clar ce mare fel de sofer este el!

si in afara se dau flashuri lasa teoria culeasa din auzite..practica e diferita..
si in afara sunt gropi,si in afara sunt soferi prosti ..

logic cand esti pe urcare si teoretic..trebuie sa intri pe banda 1 .. lasand banda 2 libera pentru siguranta.. poa sa ai si 200 la ora..daca e libera banda 1 intri pe ea si stai..daca apare polo in fata..semnalizezi frumos si intri pe 2..daca nu ti pe 1 ..

nu stiu eu bine? benzile sunt dupa viteza?? daca ai 130 nu esti obligat sa intri pe 1 ?
__________________

Last edited by cryssl; 29-09-10 at 16:01.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 16:45   #26
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default re: Teribilişti vs depăşiri

@corvette: dc nu ai putut sa tii pasul cu un polo te-as sfatui sa iei niste lectii, ai nevoie.

Pt cei care nu stiu, banda a 2-a este pt DEPASIRI, adica dupa ce ai efectuat depasirea te bagi pe prima banda.
Chiar dc mergi cu viteza maxima legala si altul vine tare din spate, asta nu inseamna ca tre sa mearga nspe km in spatele tau pe banda a 2-a.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 17:24   #27
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
si in afara se dau flashuri lasa teoria culeasa din auzite..practica e diferita..
si in afara sunt gropi,si in afara sunt soferi prosti ..
Da, se dau flash-uri de catre masinile cu nr de RO. Pana nici in Serbia si Croatia, tari care nici macar nu fac parte din UE nu se dau flash-uri. Veneau o gramada de X6, Seria 5, S Klasse etc in spatele meu cu viteza mult superioara, vedeau ca depasesc alte masini si stateau cuminti, la distanta mare (nu la 2cm de bara ta cum fac la noi) pana cand terminai ce aveai de depasit. Dupa aia iti dadeau timp sa te bag frumos pe banda 1, accelerau si isi vedeau de treaba lor. Si asta in tarile mentionate mai sus, in restul tarilor din Europa de V nici nu mai vorbesc.

Mie imi place la nebunie cand pe A1 merg cu 130km/h, depasesc o coloana de camioane si se infige un Q7 in c*ru meu cu mana blocata pe flash-uri. Normal ca nu ma dau la o parte din moment ce banda 1 e plina si eu circul cu viteza maxima legala. N-o sa franez eu intre tir-uri care merg cu 40km/h mai putin ca sa treaca el. Normal ca atunci cand banda 1 e libera trec automat pe ea, ca sa nu stau cu ochii-n oglinzi sa vad daca vine cineva, sa merg relaxat.
Dar eu imi mentin viteza, sunt oameni care numai de-ai dracu' franeaza cand vine un destept de-asta in spatele lor si flash-uieste.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 17:47   #28
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

nu am vazut masini de ro.. nu stiu ce tara erau ,majoritatea germania oricum..

pe autobahn daca intram in depasire primeam flashuri de la masini care veneau tare pe banda 4 (masini puternice oricum )de la distanta,poate sa ma atentioneze,sau sa ma dau la o parte,nu stiu..apoi daca nu aveam timp sa intru inapoi asteptau..nu stresau ..nu generalizez..dar nici faza ca sunt extrem de cuminti nu trebuie generalizata..ca nu exista..

Last edited by cryssl; 29-09-10 at 17:54.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 17:52   #29
DrD3ViL

Stage 3
 
DrD3ViL's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Asa e,te judeca in functie de masina.Da eu zic ca e un lucru inconstient si totodata prostesc,daca te depaseste unu,care are sau n-are masina mai buna ca a ta,ba sa nu il lasi,ba sa te iei dupa el,ajungad la raliu prin trafic,sau mai rau.
N-o sa ne invatam niciodata minte,pana la urma in trafic e o competitie
DrD3ViL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 17:54   #30
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

asta e , traim in romania . sunt multi soferi frustrati .

se intampla sa mergi mai tare putin si sa dai de unu care merge cu fix 90 sau chiar mai putin in afara localitatii iar cand vrei sa il depasesti o accelereaza . . . . ii bagi putina carne in congelator si mergi mai departe .

nu le iau apararea nici celor care merg cu "viteze ametitoare" si se opresc in fundul tau cand nu pot sa te depaseasca . eu personal daca am cum , le fac loc , daca nu , asta e .

e recomandabil sa dai flasuri cand mergi cu viteza si intri in depasire ca sa te vada omu , sa nu faca vre-o figura si sa se bage in fata ta .
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -