Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-10-04, 23:45   #16
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

https://www.4tuning.ro/new/albums/260...entech/aab.avi
Sebastian de cel din clip e vorba ?
RoSonic is offline  
Old 03-10-04, 23:47   #17
vcosmin

Stage 2
 
Join Date: May 2003
Posts: 40
Default

Suta in 3.08 sec (de fapt sunt 60mph) - Cossie 450+ CP and NOS
Attached Files
File Type: wmv rapid_1_cossie.wmv (595.5 KB, 208 views)
vcosmin is offline  
Old 04-10-04, 19:13   #18
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

sa ghicesc este vorba..de subarul renumitului andrei? mai nou si subarul lui staici de la timisoara are 1000 cp sa fim seriosi ce naiba.. cea mai tare masina din lume subaru... in ultima vreme am citit numai aberati pe forumul asta...
__________________
catalin rs4 is offline  
Old 04-10-04, 19:29   #19
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

depinde de modificarile fiecarei masini. Sunt destul de apropiate ca si soferul sa faca mare diferentza.....deci tot ce e posibil
pimp_lex is offline  
Old 04-10-04, 21:03   #20
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

In cazul asta Porsche ar cam trebui sa se lase cumparat de Subaru... Nu cred pana nu vad, si cu asta basta. Aerodinamica mai slaba, cai mai putini, tehnologie mai inapoiata fata de Porsche. Ce draqu mah, Porsche Turbo e Porsche Turbo... Daca aia de la West Coast Customs se supara, fac o Dacie de se pisha pe Jumbo 747 la demaraj, dar aia mai e Dacie ??? Subaru super modificat vs. Porsche Turbo de uzina nu mai este ceva corect... Pai daca Porsche-ul era modificat, atunci ce mai iesea ??? Saracul Subaru mai prindea si el o adiere de fum din roti... Ca inca nu manca ulei motorul lui nea Porsche... Ma rog. Nu cred.
Hondarul is offline  
Old 04-10-04, 22:25   #21
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"vcosmin\"
Multe chestii \"suspecte\", legate de afirmatiile cu Porsche si Subare, dar -sar putea sa fie doar \"folclor\" . O lista cu japonezele mai cunoscute si timpul lor pe 400m, in partea de jos a pagini
http://www.apexjapan.com/j_sportcar/track.html,
deci un WRX de 280 cp are 12.65, ca o idee McLaren F1 are 11,045 desi are 350 cp in plus si 100 kg in minus (tractiune si etajare cutie)
si niste rezultate la Porsche
Porsche 911 GT1 - 544 cp - 11\"7s - 1,150kg (e varinta competiti)
2000 Porsche 911 Turbo - 415 cp - 12.4 stock
deci un WRX usor tunat, ar tb sa bata un Porsche usor obosit sau cu un sofer mai \"obosit\". Sunt si multe clipuri pe net, unde Porsche-ul o ia de la Wrx la Drag and so on
Nu m-am oprit din ras o ora!
Baaaaaaaaa fratilor de cand comparati subaru cu mclaren?
Da-o incolo d treaba - Subaru e un plastic care nu se va ridica niciodata la nivelul unui Porsche sa zicem. Cine a masurat k scoate 4 sec Subaru STI WR1?? Unu cu parkinson? hmmm, da-o incolo de treaba. Nu trage chiar asa de bine. Inseamna k cei d la Ferrari sunt prosti rau daca Enzo nu scoate decat 3.65 sec pana la suta )))))))
CataNOS is offline  
Old 04-10-04, 23:17   #22
vcosmin

Stage 2
 
Join Date: May 2003
Posts: 40
Default

Se pare ca mai ales in Romania, oameni au idei preconcepute. Nu conteaza ca este McLaren sau Porsche , asta nu inseaman neaparat ca este cel mai bun, numai datorita numelui. Ce am vrut sa subliniez prin comparatie este tocmai faptul ca nu este relevant faptul ca Subaru bate Porsche, ci sunt relevante conditiile testului, si anume McLaren are diferenta doar 1 sec pe 400m dar probabil are 5 sec pe un km si asa mai departe (sa nu mai vb de viteza maxim). Sper ca daca te-ai oprii din ras ai incerca sa intelegi ideea
No offens
De asemena incercam sa subliniez idee ca oameni se leaga prea mult de nume, vezi Porsche, Bmw, McLaren etc. , desi tehnologic vb japonezele sunt mai bune. Porsche-ul este Greu 1550/415=3.73, Subaru usor tunat
1350/350cp = 3.7 so WTF atata galagie pt nimic, Daca era o Dacie mai intelegeam dar totusi.....
vcosmin is offline  
Old 04-10-04, 23:37   #23
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

eu cred ca porsche`ul e stricat
ESPinoza is offline  
Old 05-10-04, 01:33   #24
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"vcosmin\"
Se pare ca mai ales in Romania, oameni au idei preconcepute. Nu conteaza ca este McLaren sau Porsche , asta nu inseaman neaparat ca este cel mai bun, numai datorita numelui. Ce am vrut sa subliniez prin comparatie este tocmai faptul ca nu este relevant faptul ca Subaru bate Porsche, ci sunt relevante conditiile testului, si anume McLaren are diferenta doar 1 sec pe 400m dar probabil are 5 sec pe un km si asa mai departe (sa nu mai vb de viteza maxim). Sper ca daca te-ai oprii din ras ai incerca sa intelegi ideea
No offens
De asemena incercam sa subliniez idee ca oameni se leaga prea mult de nume, vezi Porsche, Bmw, McLaren etc. , desi tehnologic vb japonezele sunt mai bune. Porsche-ul este Greu 1550/415=3.73, Subaru usor tunat
1350/350cp = 3.7 so WTF atata galagie pt nimic, Daca era o Dacie mai intelegeam dar totusi.....
florine porsche turbo are 420 cp nu 415..numai asa...ca sa sti.. si 100 o face in 4,2
catalin rs4 is offline  
Old 05-10-04, 01:53   #25
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
florine porsche turbo are 420 cp nu 415..numai asa...ca sa sti.. si 100 o face in 4,2
...Cata, exact cat o face WR1 la 320cp, deci... Este posibil...
CataNOS, uite-te la filmulete unde NSX/Evo 7 spulbera masini cu renume...
In fine, discutia asta se transforma in japoneze vs, europene...ca de obicei...un lucru e clar: japonezele sunt \"reginele\" celor 400m, dupa care europenele isi arata caii putere pe distante mai mari...dar ceea ce conteaza cel mai mult sunt acei 400m
 
Old 05-10-04, 11:43   #26
vcosmin

Stage 2
 
Join Date: May 2003
Posts: 40
Default

419.8 PS (414.0 bhp) (308.7 kW) - 1999 Porsche 911 Turbo - Carfolio
309.5 kw / 415 bhp @ 6000 rpm - Supercars.Net - eu vb de BHP (asta ca sa am si eu scuza )
Oricum nerelevant, ideea este ca, conteaza si distanta, de unde stii poate pe 1 m poate il face si o dacie, si partea a 2-a lasand la o parte ideeile de genul Porsche este Porsche, RS4 is the best, and so on, daca pui datele pe harte adica putere/greutate/cutie/motricitate, vezi ca de fapt nu e nimic anormal . Pe distanta mica Subara bate, mai departe Gods know. Check
http://www.xcceleration.com/.La ora actuala nu se pune problema ca nu se poate, poti sa ai si o dacie sa o faci mai rapida decat o masina mult mai puternica, totul este cat iti permiti sa investesti. How fast can you afford to go?
GPMoto GT32 - STi Race Stage Kit - Approximately 500 HP/420* wheel horsepower and 400* lb/ft of torque - Power figures based on 2004 WRX STi measured on Dastek 4-wheel dyno at 18psi of boost on 92(daca ii bagi de 100 ???) octane fuel. - $7999.99 + shipping
Lol
PS care Florin?.
vcosmin is offline  
Old 05-10-04, 18:48   #27
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Porsche de fabrica o sa si-o ia de la un Subaru de fabrica cand oi avea eu vreo 3 nepotzei... Daca vb de masini modificate e alta treaba. Am luat aici revista Import Tuner si un Infinity G35 se pisha pe Enzo la orice ora... Asta este alta treaba...
Hondarul is offline  
Old 05-10-04, 20:43   #28
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"vcosmin\"
Se pare ca mai ales in Romania, oameni au idei preconcepute. Nu conteaza ca este McLaren sau Porsche , asta nu inseaman neaparat ca este cel mai bun, numai datorita numelui. Ce am vrut sa subliniez prin comparatie este tocmai faptul ca nu este relevant faptul ca Subaru bate Porsche, ci sunt relevante conditiile testului, si anume McLaren are diferenta doar 1 sec pe 400m dar probabil are 5 sec pe un km si asa mai departe (sa nu mai vb de viteza maxim). Sper ca daca te-ai oprii din ras ai incerca sa intelegi ideea
No offens
De asemena incercam sa subliniez idee ca oameni se leaga prea mult de nume, vezi Porsche, Bmw, McLaren etc. , desi tehnologic vb japonezele sunt mai bune. Porsche-ul este Greu 1550/415=3.73, Subaru usor tunat
1350/350cp = 3.7 so WTF atata galagie pt nimic, Daca era o Dacie mai intelegeam dar totusi.....
Cum poti sa ai idei preconcepute despre Mclaren??????????? LOL!
CataNOS is offline  
Old 05-10-04, 21:06   #29
vcosmin

Stage 2
 
Join Date: May 2003
Posts: 40
Default

Man, las-o moala Mclaren face 400m in 11 sec, si este perceputa in 95% din RO ca cea mai rapida masina, daca ii zici de alta care facce <10 sec zice ca vinzi gogosi
vcosmin is offline  
Old 05-10-04, 22:49   #30
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"vcosmin\"
Man, las-o moala Mclaren face 400m in 11 sec, si este perceputa in 95% din RO ca cea mai rapida masina, daca ii zici de alta care facce <10 sec zice ca vinzi gogosi
http://www.fast-autos.net/hks/hksracing180sx.html

n-a uitati-va la asta ca sa nu va mai arda de timpi dastia peste 10 secunde, vorbiti oameni buni ori de masini de serie fara tuning, sau daca incepeti deja cu tuningul (v-am dat eu deja exemplu de \"masina\" cu tuning dragster in toata regula), atunci e cu totul alta mancare de peste, asa si o dacie s-ar putea sa aibe 0-100 in mai putin de 5 secunde
200SX is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -