Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-11, 10:58   #31
energex

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Default Re: Motorina versus biodiesel

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
cum sa nu emite CO2 deloc ? ce emite atunci ? poate emite si alte chestii mai toxice ca CO2 ca si motorina normala ?
ca nu contine CO2 .. probabil .. dar nici benzina/diesel nu Contine CO2 si daca emit asta.
CO2 apare in emisii la arderea combustibililor care contin carbon (adica combustibilii minerali sau fosili, provenind din petrol sau gaz). Benzina / motorina nu contin CO2, contin carbon care prin ardere genereaza CO2 prin amestecul cu aerul de admisie. Uleiul vegetal nu contine carbon. Nici agenti corozivi, cum am auzit pe forum, coroziv este biodieselul findca are aditivi chimici. Singurele probleme la uleiul vegetal sunt vascozitatea si punctul de aprindere mai mari decat la motorina, plus continutul de parafina. Kit-ul propus de noi rezolva toate cele 3 probleme prin preincalzire controlata la minimum 80 grade.
energex is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 12:24   #32
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Motorina versus biodiesel

@energex ... acuma sa nu crezi ca ma iau de tine degeaba, ca sunt vre-un mare destept sau ceva, dar de o chestie tot nu sunt convins. cun sa nu emane CO2 ? din cateva argumente logice.
cam orice ardere produce CO2 si alte gaze depinde ce substanta care se arde. chiar eu si tu eliminam CO2 datorate arderilor produse in corp.
din cate stiu eu o componenta de baza a materiei organice e Carbonul. uleiul vegetal e produs din plante ... deci cum ziceam inainte. cu siguranta contine si Carbon. si daca materia prima contine carbon in componenta si se produce o ardere (totusi e motor cu ardere interna) ... ce gaze rezultate arderii sunt ?
daca nu CO2 desi eu cred ca e putin probabil si sulfati .. ceva tot trebuie sa iasa. ce anume e acel ceva ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:07   #33
energex

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Default Re: Motorina versus biodiesel

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
@energex ... acuma sa nu crezi ca ma iau de tine degeaba, ca sunt vre-un mare destept sau ceva, dar de o chestie tot nu sunt convins. cun sa nu emane CO2 ? din cateva argumente logice.
cam orice ardere produce CO2 si alte gaze depinde ce substanta care se arde. chiar eu si tu eliminam CO2 datorate arderilor produse in corp.
din cate stiu eu o componenta de baza a materiei organice e Carbonul. uleiul vegetal e produs din plante ... deci cum ziceam inainte. cu siguranta contine si Carbon. si daca materia prima contine carbon in componenta si se produce o ardere (totusi e motor cu ardere interna) ... ce gaze rezultate arderii sunt ?
daca nu CO2 desi eu cred ca e putin probabil si sulfati .. ceva tot trebuie sa iasa. ce anume e acel ceva ?
Nu trebuie sa te scuzi, Doamne fereste, suntem aici sa discutam de toate... ma bucur ca am cu cine vorbi, argumentele tale sunt logice. Nu intentionez insa sa despic firu'n paispe pe tema emisiilor, uleiul vegetal este oricum incadrat legal in "combustibil verde". Emisiile CO2 le consider zero atata timp cat sunt mult sub limita impusa de norme. Nu am datele exacte masurate, le are partenerul meu din Germania. Ideea este ca putem fi ecologisti in timp ce economisim ceva bani si nu ne stricam masinile (motoarele) - din contra. Stii ca de fapt CO2 nici nu este cel mai nociv compus al carbonului, ci CO (monoxid de carbon). SI mai este un compus emanat de arderea motorinei, NO (oxid de azot), inexistent la ulei vegetal.
Apoi, oricum uleiul vegetal, desi combustibil verde, nu este si cred ca nici nu va fi prea curand recunoscut ca si combustibil agreat, fiindca nu e accizabil. Daca s-ar aplica accize la ulei vegetal, chiar din cel reciclat, ar depasi pretul motorinei.
energex is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:43   #34
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Motorina versus biodiesel

oky. bun asa. multimesc pentru lamuririle suplimentare.
deci emana C02 dar sub limita normelor. si da, stiam ca nu acesta e cel mai nociv produs al arderilor ci sulfatii, nitratii si monoxidul.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:23   #35
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Motorina versus biodiesel

Chiar mai inainte ma uitam pe google la combustibili alternativi pentru ca ma gandeam ca intr-un fel sau altul se poate face un proiect, desi nu sunt sigur ca uniunea europeana aloca bani pentru astfel de proiecte. In fine, ma uitam pentru varianta benzina, dar sunt slabe sanse pentru ceva rezultate in Romania pentru ca gazul natural nu este folosit in Romania ca, combustibil alternativ si dupa aia m-am orientat catre biodiesel, credeam ca va fi ceva profitabil deci o afacere rentabila, dar m-am inselat, combustibilii alternativi nu sunt sustinuti la noi in tara, pe cand in tarile vecine, gen Bulgaria, gazul natural este folosit drept combustibil.
Cat despre biodiesel, au fost persoane care au mers pe ideea asta dar cum am zis mai sus, acest combustibil nu este sustinut.
Vazusem undeva ca biodiesel-ul a fost introdus in motorina normala de prin 2007 cu 2% iar din 2008 cu 3%, desi sunt persoane care fabrica acest biodisel in tara, acest combustibil este importat.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 01:27   #36
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Motorina versus biodiesel

biodiesel , ulei vegetal etc..

mai e bun uleiu drept combustibil dupa ce-am prajit in el cartofii si 2 fripturi??

acu pe bune , daca treaba continua in halu asta o sa ajungem sa turnam in rezervoare rachiu de cazan sau zeama de la varza murata...
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 17:29   #37
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motorina versus biodiesel

Ce contează, dacă mă pot deplasa ieftin şi nu-mi zăpăcesc injecţia/motorul, pun şi apă de canal....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 09:58   #38
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Motorina versus biodiesel

Vorba lui Aleks, pui si apa de canal.
Aveam un vecin cu o Volga, diesel, motor de 2100parca, imi placea de om ca punea in rezervor toate "reziduurile", motorina de la tractoristi, amestecata cu ulei de fel si fel, mergea omul pe la diferite fabrici si ii dadeau aia toate "scursurile" de uleiuri si mergea masina. Stiu ca lua de la centrala termica niste combustibil, apoi de la fabrica de unde lucra si el si mama mea. Daca nu ma insel la motor i se zicea motor de "Leutz" pus si pe tractorase romanesti.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 11:20   #39
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motorina versus biodiesel

Bine, motorul de leuţ are injectoare tarate cu cuiul, trece prin ele orice, scot fum cāt o centrală termoelectrică, au un consum de vapor şi īn general sunt cam de pe altă planetă Dar... au făcut treabă zeci de ani, şi incă funcţionează
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 12:16   #40
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Motorina versus biodiesel

si sunt si in 3pistoane din ce imi amintesc
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 12:32   #41
detroit muscle

Stage 4
 
detroit muscle's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 264
Default Re: Motorina versus biodiesel

biodiesel este intr-o localitate din vrancea numita gologanu.asta stiu sigur ca trec pe acolo cand am drum la bunici.este o singura pompa,seamana cu cea de gpl,e alba si pe ea scrie biodiesel.
__________________
VN 05 UFO
detroit muscle is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 19:45   #42
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Motorina versus biodiesel

Problema cea mai mare la combustibilii alternativi diesel este calitatea arderii - adica sa fie completa si rezidurile care se depun in locuri "strategice" sa fie minime.

Sunt motoare industriale care functioneaza la fel de bine cu motorina si cu pacura (hfo) in care sta cutitul infipt a la 20C dar e suficient de fluida la 140C dar trece prin cateva tipuri de filtre, atat clasice cat si magnetice si separatoare centrifugale care scot inclusiv apa din combustibil.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 13:51   #43
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Motorina versus biodiesel

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
biodiesel , ulei vegetal etc..

mai e bun uleiu drept combustibil dupa ce-am prajit in el cartofii si 2 fripturi??

acu pe bune , daca treaba continua in halu asta o sa ajungem sa turnam in rezervoare rachiu de cazan sau zeama de la varza murata...
Acea motorina ecologica e mai buna decat motorina care-i acum pe piata, avand in vedere ca se obtine din ulei. Motorina aflata in momentul asta pe piata, este prea uscata.
Nu-mi amintesc in ce an a participat una la gumball 3000 cu un range rover se cred, din 2007 si folosea biodisel.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 13:52   #44
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Motorina versus biodiesel

Quote:
Originally Posted by detroit muscle View Post
biodiesel este intr-o localitate din vrancea numita gologanu.asta stiu sigur ca trec pe acolo cand am drum la bunici.este o singura pompa,seamana cu cea de gpl,e alba si pe ea scrie biodiesel.
Salut!

Poti sa te interesezi daca e 100% ulei vegetal, sau daca este un mix de motorina cu ulei vegetal? Ar fi interesant de stiut.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 15:23   #45
energex

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Default Re: Motorina versus biodiesel

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Acea motorina ecologica e mai buna decat motorina care-i acum pe piata, avand in vedere ca se obtine din ulei. Motorina aflata in momentul asta pe piata, este prea uscata.
Nu-mi amintesc in ce an a participat una la gumball 3000 cu un range rover se cred, din 2007 si folosea biodisel.
Motorina ecologica nu exista. Combustibilul respectiv este chiar biodieselul. Nu poate fi folosit singur in motor, acum s-a ajuns la amestec 5% biodiesel la litrul de motorina la pompa si, cum spui si tu, motorina e "uscata". Etanolul din biodiesel subtiaza uleiul vegetal, dar si motorina in care e pus biodieselul. De aceea pompele de injectie nu mai au lubrefiere suficienta, bucuria service-urilor !

S-a oprit cineva sa vada si pretul la biodieselul ala de la pompa ?
energex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -