Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 09:13   #76
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

aceeasi oameni care strica toate topicurile de la sectiunea versus

sunt curios care dintre voi chiar a citit intrebarea din topic si cati dintre voi ati condus maisnile astea 2 si ma refer la condus nu la filme youtube sau citate din oameni celebri ...

ca in orice alt topic devine o cearta generala deviata 180 grade de la subiect

felicitari !
daniwmk is offline  
Old 24-08-10, 15:21   #77
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

@daniwmk in ziua cind hotarit sa dau o tema de discutie m-am gindit ca toti vor compara una cu alta, ca una e cu "B" alta cu "Z" si asa mai departe ... lumea nu e atenta, de aia si am scris "Adrenalinica" ca sa poata poate cineva intra in esenta temei , dar stau si citesc foarte putini au fost atent .... ps : eu am avut ocazia sa merg intr-un S2000 putin modificat carbon etc etc ... si am ramas , dar tot caut pe cineva cu M3 (e46) sa vad diferentele ... pina atunci las lumea sa se mai de-a cu parerile , nice chat la toti
__________________
vnool is offline  
Old 24-08-10, 18:20   #78
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Atat S2000 cat si M3 E46 sunt niste masini care aduc un mare zambet pe fata dar nu prea sunt comparabile. Este ca un fel de comparatie intre un M3 si un S63 AMG.
Sunt masini cu target diferit, gandire diferita si amandoua sunt masini superbe.
Avantajele unui S2000 sunt: mai spartan, mai direct cu soferul, mai jucaus, mai tineresc si ceva mai fiabil
Avantajele unui M3 E46 sunt: mai confortabil, premium (mai luxos, mai accesorizat), motor mai puternic (se simte asta la viteze mai mari), ofera o senzatie de siguranta mai mare la condus
GTR is offline  
Old 24-08-10, 22:18   #79
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

apocapipse fara suparare dar unde ai vazut tu motoarele enumerate de tine si mai exact Evo FQ 400 , Evo X , Subaru Impreza STi , Skyline , GTR , Celica , Supra , RX-8 , 370Z si sa zicem si m5, e amg sau 6 rs in topul fiabilitatilor.evo fq 400 cred ca nu a fost facut un test pt el niciodatas...GT-R ma faci sa rad...)) sau rx-8 unde proprietarul daca trece de 120000 km cu motorul intact se poate numi norocos

PS: gtr unde scrie ca s2000 e mai fiabil? tot in cartile tale?
vacaroz is offline  
Old 24-08-10, 23:55   #80
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
apocapipse fara suparare dar unde ai vazut tu motoarele enumerate de tine si mai exact Evo FQ 400 , Evo X , Subaru Impreza STi , Skyline , GTR , Celica , Supra , RX-8 , 370Z si sa zicem si m5, e amg sau 6 rs in topul fiabilitatilor.evo fq 400 cred ca nu a fost facut un test pt el niciodatas...GT-R ma faci sa rad...)) sau rx-8 unde proprietarul daca trece de 120000 km cu motorul intact se poate numi norocos

PS: gtr unde scrie ca s2000 e mai fiabil? tot in cartile tale?
1. GT-R - in principiu este fiabil atat timp cat in varianta stock a fost dus fara probleme in 750 CP, deci la 480-500 CP este destul de relaxat. Daca mai punem la socoteala si istoria motoarelor GT-R - poate sa spuna linistit ca sunt foarte fiabile.

2. Pai spre deosebire de tine eu am avut E46 M3 2003 in paralel cu un prieten care avea aceeasi masina dar 2002 si fiind amici cu inca 2 propietari de M3 E46 si daca iti aduc fisa cu raparatii pe perioada garantiei (am avut si modelul cu ghinion) o sa zici ca Dacia sau Fiat sunt fiabile.
O mare parte din problemele lui au fost insa remediate destul de repede sau la facelift.

Honda S2000 a avut un prieten 2 (consecutiv), in afara de intrarea in service pentru revizii si pentru o reparatie de tinichigerie nu avea ce sa caute acolo.
GTR is offline  
Old 26-08-10, 18:45   #81
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Exclamation Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

din cele mai sus enumerate de tine, inteleg ca tu esti un fel de TUV(dai ierarhii), pt ca tu si prietenul tau ati avut m3, respectiv s2000...asa se intampla in general, in lumea asta rea!?!
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600
ZAUBER is offline  
Old 26-08-10, 20:47   #82
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
apocapipse fara suparare dar unde ai vazut tu motoarele enumerate de tine si mai exact Evo FQ 400 , Evo X , Subaru Impreza STi , Skyline , GTR , Celica , Supra , RX-8 , 370Z si sa zicem si m5, e amg sau 6 rs in topul fiabilitatilor.evo fq 400 cred ca nu a fost facut un test pt el niciodatas...GT-R ma faci sa rad...)) sau rx-8 unde proprietarul daca trece de 120000 km cu motorul intact se poate numi norocos

PS: gtr unde scrie ca s2000 e mai fiabil? tot in cartile tale?
Uite ce scrie despre S2000 si alte branduri ==> click
ApocalypseXL is offline  
Old 27-08-10, 01:31   #83
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by ZAUBER View Post
din cele mai sus enumerate de tine, inteleg ca tu esti un fel de TUV(dai ierarhii), pt ca tu si prietenul tau ati avut m3, respectiv s2000...asa se intampla in general, in lumea asta rea!?!
In clipa in care 4 BMW-uri M3 din 4 au avut in mare parte aceleasi probleme si pe forumurile dedicate sunt remarcate aceleasi probleme, putem sa consideram ca nu avem nevoie de TUV pentru a stabili problemele de fiabilitate.

Spre deosebire de tine eu am avut vre-o 50 de masini (din pasiune), am mai condus peste 200 de modele, am invatat mecanica (cu diploma) din pasiune, am niste cupe auto pe acasa, am organizat vre-o 2 ani curesele ilegale, sunt implicat in domeniul auto de 20 de ani, citesc presa si forumuri de spacialitate din tara si strainatate zilnic, domeniul auto este cel care imi asigura venitul.

Tu esti un roman de "pe langa bucuresti..." care te-ai gasit sa comentezi aiurea pe un forum si cred ca in cazul in care vrei sa ma contrazici ar trebui sa vii si cu ceva argumente.

Seara buna!

Last edited by GTR; 27-08-10 at 01:39.
GTR is offline  
Old 27-08-10, 08:08   #84
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

eram sigur ca trebuie sa comentezi despre bmw m3 cu vejnica lui problema
vacaroz is offline  
Old 27-08-10, 09:09   #85
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1. GT-R - in principiu este fiabil atat timp cat in varianta stock a fost dus fara probleme in 750 CP, deci la 480-500 CP este destul de relaxat. Daca mai punem la socoteala si istoria motoarelor GT-R - poate sa spuna linistit ca sunt foarte fiabile.

2. Pai spre deosebire de tine eu am avut E46 M3 2003 in paralel cu un prieten care avea aceeasi masina dar 2002 si fiind amici cu inca 2 propietari de M3 E46 si daca iti aduc fisa cu raparatii pe perioada garantiei (am avut si modelul cu ghinion) o sa zici ca Dacia sau Fiat sunt fiabile.
O mare parte din problemele lui au fost insa remediate destul de repede sau la facelift.

Honda S2000 a avut un prieten 2 (consecutiv), in afara de intrarea in service pentru revizii si pentru o reparatie de tinichigerie nu avea ce sa caute acolo.
Omule lasa generatia messenger in pace.NU ai cu cine.
Seryoga is offline  
Old 27-08-10, 09:36   #86
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

am incercat sa citesc tot topicul sper ca am reusit,odata comparatia e facut ca in garla da ma rog avem masina destul de usoara cu motor 4 cilindri de turatie vs masina destul de grea cu motor de 6 cil.Pentru cei care tot bat campii cu 118 cai /l le amintesc ca prin anii 80 BMW avea niste motoare in 4 cilindri destul de interesante.Ca si handling cred ca sunt cam pe acolo poate un mic avantaj pentru E46.Ca feeling probabil ca S2000 e un pic mai sus datorita pozitiei de condus+masa mai mica+motor 4 cil care se tureaza ceva mai mult,daca ar fi sa fiu un pic rautacios as spune ca BMW a realizat asta cu M3 E30(masina care inca este extrem de apreciata).Ca fiabilitate Honda e in fata din nou M3 E46 avand ceva probleme(remediate in garantie majoritatea) destul de cunoscute:Vanosul + cuzinetii la motoarele pana in 2001(parca) una peste alta ca si performante M3-ul este peste S2000 in rest este alegerea fiecaruia ,normal ca un fan BMW va lua M-ul si un fan Honda S2000-ul totusi cred ca o persoana neutra ar alege mai degraba BMW-ul.Nu am adus in discutie dotarile si finisajele care din punctul meu de vedere nu conteaza foarte mult oricum cred ca aici BMW ar fi in fata.Ca incheiere nu inteleg de ce de fiecare data topicurile astea degenereaza si se ajung la afirmatii de genu 1,3 rasnita ,Honda mea a facut 1000 de BMW-uri ...
Da sunt posesor si fan BMW si respect Honda.

@GTR ce numar avea M3-ul tau(daca imi poti spune)
alecsutu1 is offline  
Old 27-08-10, 10:09   #87
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Talking Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
In clipa in care 4 BMW-uri M3 din 4 au avut in mare parte aceleasi probleme si pe forumurile dedicate sunt remarcate aceleasi probleme, putem sa consideram ca nu avem nevoie de TUV pentru a stabili problemele de fiabilitate.

Spre deosebire de tine eu am avut vre-o 50 de masini (din pasiune), am mai condus peste 200 de modele, am invatat mecanica (cu diploma) din pasiune, am niste cupe auto pe acasa, am organizat vre-o 2 ani curesele ilegale, sunt implicat in domeniul auto de 20 de ani, citesc presa si forumuri de spacialitate din tara si strainatate zilnic, domeniul auto este cel care imi asigura venitul.

Tu esti un roman de "pe langa bucuresti..." care te-ai gasit sa comentezi aiurea pe un forum si cred ca in cazul in care vrei sa ma contrazici ar trebui sa vii si cu ceva argumente.

Seara buna!
ooo... am facut pe mine! deja ai devenit mentorul meu si te rog sa imi trimiti o poza de a ta sa o pun poster pe perete sa ma inspiri dimineata cand ma duc la baie.

imi place de tine ca esti modest...

ce ar fii sa incep si eu sa ma laud: am vila la mare(acum sunt la neptun) si la munte, ca eu am 2 S-uri, tata G-classe, mama E-classe cabrio nou...>chiar am..., ca plec pe la monaco(la hotel, nu cu cortul), ibiza... ca am un yacht la eforie...? conteaza despre ce vb noi, titi aur jr(prosop)?

si eu am condus de la ferarri pana la trabant, domnule "shumaker"!

o dam in laude?

Last edited by ZAUBER; 27-08-10 at 10:11.
ZAUBER is offline  
Old 27-08-10, 10:10   #88
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

sau ce nr mai are masina ca sa i-mi pot da drumului talentului meu innascut de artist de mana a 2-a pe masina ta :d
s200 e un coupa pe 2 locuri mai usor si cu un cuplu sa zicem sacrificat pt o putere la ture mai mari...nu?
bmw e altceva... mi-e sila sa mai scriu
ideea e ca ambele au un target diferit parerea mea si tocmai de aceea sunt mai greu de compartr

PS; ZAUBER mi-ai stricat cheful de viata asa de dimineatza... (
vacaroz is offline  
Old 27-08-10, 13:05   #89
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Pai normal ca au target diferit vaca, e cretina comparatia si threadul este stupid, sunt masini complet diferite din clase complet diferite. S2000 are adversar direct pe z4, nu M3. Si si-o ia si de la z4 np.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline  
Old 27-08-10, 13:12   #90
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

bineinteles ca la z4 alegi tu ce motor vrei ,nu conteaza nicidecum cilindreea. te-ai dus cu motorizarea pana acolo cand si-a luat honda bataie .frumoos
apache is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -