Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-10, 23:21   #31
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
stiu, traseul ala pt tine este relevant doar pt a demonstra ca rs5 este mai slab ca m3.

ce incercam eu sa arat este ca a1 1.6tdi probabil are un handling mai bun ca mini cooper d daca fiind cu 7 cp si 20nm in minus dar cu 125 kg in plus, a fost doar cu 0,4 sec mai lent ca mini.
Este irelevant pentru oricine are creier sa gandeasca atat timp cat face masini ca: Audi A6 3.0 TDI quattro 224CP, Fiat Grande Punto Abarth 179CP, Skoda Superb Combi 3.6 V6 4x4 260CP, Audi A3 Sportback 1.8 TFSI 160CP, Audi A4 3.2 FSI 256CP
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 01:03   #32
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu am mari indoieli ca un sasiu de Polo are si cea mai legatura cu un sasiu de Mini Cooper, in general Audi stau mult mai prost decat BMW la sasiuri si directie. Orice ar zice ei, orice marketing o sa incerce sa bage pe gat la bizoni, inca sunt departe Audi de BMW la chestii sport.
Cred ca exagerezi. In unele situatii sunt chiar peste iar cand sunt mai slabi decat ei in niciun caz nu sunt "mult" si "departe". Te-ai cam jucat cu cuvintele.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 02:42   #33
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este irelevant pentru oricine are creier sa gandeasca atat timp cat face masini ca: Audi A6 3.0 TDI quattro 224CP, Fiat Grande Punto Abarth 179CP, Skoda Superb Combi 3.6 V6 4x4 260CP, Audi A3 Sportback 1.8 TFSI 160CP, Audi A4 3.2 FSI 256CP
pe bune, am ras cu lacrimi! Cred ca Elodia traieste intr-un univers paralel, unde A1 bate A3 1.8Tfsi sau A1 bate A6 3.0TDI. Pe bune... ce cauta omul asta pe forum de masini?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 08:01   #34
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

ce face audi a1 in relatia cu alte masini nu ma intereseaza, nu este subiectul acestei discutii si nu conteaza daca este relevant sau nu.
ceea ce este important este ce face a1 in relatia cu cooper d.

totusi desteptilor, din ce inteleg eu un necunoscator, pt voi este anormal ca o masina ca si a1 cu 105cp sa aiba timp mai bun pe un anume circuit ca si a6 cu 225 cp si motor diesel in 6 cilindri sau ca superb 4x4 cu motor de 3.6 si 260cp?
vreau sa mi se confirme ca am inteles corect.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 24-08-10 at 08:07.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 19:53   #35
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pe bune, am ras cu lacrimi! Cred ca Elodia traieste intr-un univers paralel, unde A1 bate A3 1.8Tfsi sau A1 bate A6 3.0TDI. Pe bune... ce cauta omul asta pe forum de masini?
Pai inainte sa razi ca v la poarta noua ia si documanteaza-te ca esti "habarnist" si nu stiu ce cauti pe un forum auto. :P

http://www.fastestlaps.com/track24.html

Este normal ca pe un traseu gen de karting o masina mai mare si mai puternica sa nu faca fata uneia mai mici si cu putere inferioara.
Tocmai din acest motiv am spus ca acest traseu este total irelevant in comparatia dintre 2 masini. Practic traseul asta arata care este mai fasneata nu mai performanta.

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
ce face audi a1 in relatia cu alte masini nu ma intereseaza, nu este subiectul acestei discutii si nu conteaza daca este relevant sau nu.
ceea ce este important este ce face a1 in relatia cu cooper d.

totusi desteptilor, din ce inteleg eu un necunoscator, pt voi este anormal ca o masina ca si a1 cu 105cp sa aiba timp mai bun pe un anume circuit ca si a6 cu 225 cp si motor diesel in 6 cilindri sau ca superb 4x4 cu motor de 3.6 si 260cp?
vreau sa mi se confirme ca am inteles corect.
O sa taci singur din gura cand o sa vezi si performantele pe alte circuite si comparatiile cu modelele sportive.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 21:15   #36
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Cool Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Baieti si fetite...este A1 vs Mini cooper!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 02:00   #37
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Şi poate nu ne mai scuipăm de cāte ori facem cāte un post...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 08:12   #38
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

gtr,
dupa cum am spus, nu ma intereseaza ce face in relatia cu alte modele sportive pe acest circuit sau pe altele. chiar nu este subiectul acestei discutii. faptul ca si-o ia pe circuitele de viteza e normal, neintersant si nu conteaza in acest subiect.
ce face face in relatia cu cooper d conteaza, este parte din subiect si face obiectul comentariilor mele in care incercam sa spun ca, potrivit timpului de pe autozeitung, audi a1 are un handling superior lui cooper d.

@gtr, "fasneata" in postul tau de mai sus cu siguranta este sinonim cu "handling mai bun". acum nu poti nega asta. asta ai spus insa cu alte cuvinte.
nu inteleg care este sensul cuvantului "performanta"

@dolb, doar pt ca esti absolut praf si pt ca ai lipsit de la scoala de la lectiile de fizica iti spun ca un audi a1 cu 1.4tsi si 180 cp nu are ce alege pe circuitul autozeitung din masini ca a8 si seria 7 cu peste 400 cp sau audi a6 cu peste 300 cp.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 25-08-10 at 08:15.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 10:54   #39
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Ma bag si eu in discutia voastra.
Am avut ocazia sa le conduc pe ambele atat in ciclu urban cat si pe un traseu de indemanare.
Despre A1 ce pot spune decat ca e o masina senzationala din punct de vedere tehnic si chiar daca are platforma de Polo, diferentele sunt vizibile.
Din punct de vedere al manevrabilitatii este altfel decat v-ati astepta. Asta datorita diferentialului controlat electronic si a servodirectiei care raspunde chiar bine.
Acum designul e discutabil si depinde de fiecare in parte, insa din punct de vedere al personalizarii poate fi un icon in clasa lui. Si daca va aseptati ca un A1 sa fie ieftin pentru ca e mic, va inselati. E conceput sa fie un Audi in clasa mica.

Pe de alta parte, Mini este o masina bine infipta in piata, fiind ce care a initiat segemntul premium in clasa mica. Mie personal nu mi-au placut anumite detalii de ergonimie ( amplasarea comenzilor in habitaclu, directia si ambreiajul greoaie pentru o masina de zi de zi, insa ok din punct de vedere al feed-backului) si mici probleme de vizibilitate.

Fiat 500 nu isi are rostul in acest VERSUS, deoarece nu e un concurent pentru cele 2. Alfa Romeo Mito e cotat ca o masina concurenta in acest segment.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 12:03   #40
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
gtr,
dupa cum am spus, nu ma intereseaza ce face in relatia cu alte modele sportive pe acest circuit sau pe altele. chiar nu este subiectul acestei discutii. faptul ca si-o ia pe circuitele de viteza e normal, neintersant si nu conteaza in acest subiect.
ce face face in relatia cu cooper d conteaza, este parte din subiect si face obiectul comentariilor mele in care incercam sa spun ca, potrivit timpului de pe autozeitung, audi a1 are un handling superior lui cooper d.

@gtr, "fasneata" in postul tau de mai sus cu siguranta este sinonim cu "handling mai bun". acum nu poti nega asta. asta ai spus insa cu alte cuvinte.
nu inteleg care este sensul cuvantului "performanta"

@dolb, doar pt ca esti absolut praf si pt ca ai lipsit de la scoala de la lectiile de fizica iti spun ca un audi a1 cu 1.4tsi si 180 cp nu are ce alege pe circuitul autozeitung din masini ca a8 si seria 7 cu peste 400 cp sau audi a6 cu peste 300 cp.


Este ceva ce nu dibuiesti

Sunt multe comparatii intre masini in care una din ele castiga pe autozeitung si inca 1-2 circuite si pierde pe alte 10-15 circuite, de-asta spuneam ca autozeitung nu este deloc un circuit de referinta. Mai asteptam rezultate comparative pe macar alte 4-5 circuite si abia atunci vom putea avea un verdict.

Last edited by GTR; 25-08-10 at 12:05.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 12:28   #41
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Nu cred ca e relevant cum se comporta pe circuit aceste masini, pentru ca e usor departe de scopul lor initial. SUnt concepute ca autoturisme urbane, segment de life-style, masini mici care sa iti permita sa te strecori usor prin aglomeratie si optiuni care sa iti satisfaca necesitatile vizuale si tehnice.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:02   #42
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Audi A1 vs Mini Cooper

Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Nu cred ca e relevant cum se comporta pe circuit aceste masini, pentru ca e usor departe de scopul lor initial. SUnt concepute ca autoturisme urbane, segment de life-style, masini mici care sa iti permita sa te strecori usor prin aglomeratie si optiuni care sa iti satisfaca necesitatile vizuale si tehnice.
Foarte corect. S-a ajuns sa se dea timpi pe circuit de parca ar fi vreun argument pentru o masina cumparata sa te duci la piata si la servici. La clasa aia conteaza cu totul alte chestii anume pret/design, ergonomie/dotari, motorizarea este pe ultimul loc, conteaza sa fie cat mai economica.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -