Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: TDi vs JTD/M
TDI 107 53.23%
JTD/M 94 46.77%
Voters: 201. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-10, 20:03   #91
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Explica-mi pe romaneste:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...59&origin=PARK cati cai are?
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...89&origin=PARK 1.8 120 cp in 2010... Doamne apara-ne!

Citez de pe site-ul audi "Pentru A4 aveţi la dispoziţie spre alegere propulsoare diesel moderne cu patru sau şase cilindri: de la 2.0 TDI cu 88 kW (120 CP)"

Premium
Ioane, parca am mai discutat putin pe tema asta, iar incepi ? Stii prea bine ca lucrurile stau putin altfel, nu cred ca are rost sa repetam aceeasi discutie plictisitoare si deloc constructiva o data la cateva pagini . Ce spui tu ar fi valabil si ar fi de condamnat daca 2.0 TDI 120CP si 1.8T 120CP ar fi singurele variante la motorizarile alea, asta da, ar fi nasol in 2010 dar situatia nu e deloc asa. Daca tu chiar crezi ca un 1.6 TDI 105CP sau 1.6 aspirat 120CP ar fi fost mai bune inseamna ca glumesti .

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3577664

LE @ geti - avand in vedere ca 2.5 TDI nu se mai afla pe niciun Audi la ora actuala, da, e un motor vechi.Daca vrei sa imi arati ce tare e ala de pe Alfa arata-mi ce au scos pentru 4.2 TDI V8 sau 6.0 TDI V12.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-11-10 at 20:07.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 20:07   #92
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ioane, parca am mai discutat putin pe tema asta, iar incepi ? Stii prea bine ca lucrurile stau putin altfel, nu cred ca are rost sa repetam aceeasi discutie plictisitoare si deloc constructiva o data la cateva pagini . Ce spui tu ar fi valabil si ar fi de condamnat daca 2.0 TDI 120CP si 1.8T 120CP ar fi singurele variante la motorizarile alea, asta da, ar fi nasol in 2010 dar situatia nu e deloc asa.

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3577664

LE @ geti - avand in vedere ca 2.5 TDI nu se mai afla pe niciun Audi la ora actuala, da, e un motor vechi.Daca vrei sa imi arati ce tare e ala de pe Alfa arata-mi ce au scos pentru 4.2 TDI V8 sau 6.0 TDI V12.
Conform producatorului si masinilor puse la vanzare, lucrurile stau exact cum zic eu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 20:07   #93
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by Xtremer View Post
ultimul post pe care il fac pe threadul asta:
mai inainte te luai de 1.9 tdi...acum de 1.8T.De ce nu precizezi ca audi are cea mai mare putere pe 2.0 tdi dupa bmw?. Arata-mi si mie cati cai au scos italienii dintr-un 2.0 . Mi se pare si normal sa ofere o gama variata de motorizari, nu e o marca exclusivista. Tu faceai comparatii intre audi si bentley/rolls. Daca tu crezi ca o masina care face...cat?...maxim 35000 de euro noua ar fi trebuit sa se ridice la standardele unui rolls sau bentley...In fine, nu mai postez nimic aici. Orice ar spune cineva tu o tii sus si tare ca jtd e cel mai bun. Nu zic ca nu-i bun dar, parerea mea proprie si personala e ca fiatul nu se poate compara cu un audi.
De 2.0 JTDm de 165/168 si 190 cp ai auzit?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 21:41   #94
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ioane, parca am mai discutat putin pe tema asta, iar incepi ? Stii prea bine ca lucrurile stau putin altfel, nu cred ca are rost sa repetam aceeasi discutie plictisitoare si deloc constructiva o data la cateva pagini . Ce spui tu ar fi valabil si ar fi de condamnat daca 2.0 TDI 120CP si 1.8T 120CP ar fi singurele variante la motorizarile alea, asta da, ar fi nasol in 2010 dar situatia nu e deloc asa. Daca tu chiar crezi ca un 1.6 TDI 105CP sau 1.6 aspirat 120CP ar fi fost mai bune inseamna ca glumesti .

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3577664

LE @ geti - avand in vedere ca 2.5 TDI nu se mai afla pe niciun Audi la ora actuala, da, e un motor vechi.Daca vrei sa imi arati ce tare e ala de pe Alfa arata-mi ce au scos pentru 4.2 TDI V8 sau 6.0 TDI V12.
Nu vad sensul acelor doua motoare pe o masina premium. Daca erau pe Passat/Golf, era ok, dar sa dai 40000 pe o masina si sa te zgarcesti la 1-2l in plus la 100km e ilogic.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 21:46   #95
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TDI vs JTD/M

Exista niste norme de poluare care trebuiesc respectate pentru ca o masina sa poate fi vanduta in Europa anului 2011.
De asta vor disparea de pe piata multe motoare bune (atat diesel cat si benzinare).
Ori cum suntem pe un forum unde se presupune ca stim macar ce e aia o toba sport cunoastem ca un catalizator mai restrictiv se cam opune puterii mari.
Asta ca sa o lamurim cu puterile care scad din motoare de aceeasi cilindree , desi mai exista si costuri de fabricatie, marketing si alte alea.
VAG a trecut la CR de ceva timp asa ca tehnologia nu mai difera atat de mult intre motoarele puse in acest poll.
Sincer CR mi s-a parut intotdeauna cam liniar si trist ca raspuns la pedala de acceleratie si cu posibilitati limitate de tuning (sistemul de injectie) comparativ cu PD si chiar cu vechiul VE-pump.

Cat despre cei care sunt anti-VAG nu am decat un maxim respect.
Daca poti fi fan al unei firme cumparata de chinezi sau al unor masini corcite cu piese de la alte branduri facute doar pentru a rezista pe piata (vezi aliantele Fiat cu diversi producatori de-a lungul timpului) inseamna ca ai un viitor stralucit in fata
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 21:52   #96
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by bluey View Post

Cat despre cei care sunt anti-VAG nu am decat un maxim respect.
Daca poti fi fan al unei firme cumparata de chinezi sau al unor masini corcite cu piese de la alte branduri facute doar pentru a rezista pe piata (vezi aliantele Fiat cu diversi producatori de-a lungul timpului) inseamna ca ai un viitor stralucit in fata
Spre deosebire de vw/audi/seat/skoda sau audi/lamborghini sau audi/bentley, care intradevar sunt cu piese unice, facute manual, independent pentru fiecare masina in parte.
Sa nu vorbim de corcituri
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 21:58   #97
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TDI vs JTD/M

Pai fac parte din acelasi grup
Nu e normal sa aiba piese comune??? )
Revenind la topic cred ca votez cu tdi cu gandul la fostele tdi-uri.Hai si un pic la v12 si v10 tdi.
Si pentru ca nu am vazut un jtd modificat suficient de mult ca sa merite bagat in seama Nici pe afara , ca pe la noi in afara de masini cu tdi nu prea apare nimic pe 400m sau la vtm diesel.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 20:59   #98
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: TDI vs JTD/M

Aleg Jtd!Am un var care are un 320d 150cp 6 trepte!A avut o alfa romeo 156 1.9 jtd si a zis ca fuge mai tare alfa de cand bmw.Chiar si tdi am vazut vs jtd am vazut 1.9 jtd cu 920000 km pe o alfa.Vorbesc din experinta propie/Am avut 2 alfe 156 benzina nu am avut diesel dar am mers cu destule inclusiv 6.0v12Tdi de la audi.Ce am observat la nemtoaice este ca mor in turatii ridicate pe cand italiencele acolo incep.Si la caliatea interiorului una din cele 2 alfe a fost 3.2 gta momentan am un 740i si calitatea pielii si a interiorului mi se pare mai buna la alfa.Asta e parerea mea>daca ma contraziceti mergeti cu o alfa romeo Si comentati dupa nu vorbiti in nestiinta!!P.s!!! Sunati la dezmembrari de alfa romeo>lancia au aceleasi motoare 1.9 2.4jtd si intrebatii pe baieti ce fac cu motoarele!Majoritatea va dau acelasi raspuns(FIer vechi)Acelasi lucru nu il pot spune despre germane...
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 20:37   #99
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: TDI vs JTD/M

Aleg clar TDi este peste orice JTD/M parerea mea si cam asa si este .
Si apropo mai documentati-va , primul Common Rail este 1.9TDi alh 90 cai adica primul TDi
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 22:21   #100
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Si apropo mai documentati-va , primul Common Rail este 1.9TDi alh 90 cai adica primul TDi
Zici..?!?
Mai ramane sa aud ca VAG a facut primul injectia in mai multe faze (multijet)...
Imi aduc aminte de bancul cu posesorul de TDI: ar mai fi mers saracu', motorina mai avea, dar s-a terminat uleiul...

Studiaza: http://en.wikipedia.org/wiki/Common_rail
vezi si:

Bosch Common Rail injection system –
Milestones of development

1997:
First Common Rail system in the world for passenger cars.
Injection pressure: 1,350 bar.
First production use: Alfa Romeo and Mercedes-Benz.

1999:
Common Rail system for trucks.
Injection pressure: 1,400 bar.
First production use: Renault (RVI).

2001:
2nd generation Common Rail for passenger cars makes diesel engines even more economical, cleaner, quieter and more powerful. Injection pressure: 1,600 bar.
First production use: Volvo and BMW.

2002:
2nd generation Common Rail for trucks gives lower emissions, improved fuel consumption and more power.
Injection pressure: 1,600 bar.
First production use: MAN.

2003:
3rd generation Common Rail with rapid-switch piezo inline injectors for cars.
Advantages: up to 20 % lower emissions or up to 5 % more power or up to 3 % lower fuel consumption or up to 3 dB(A) less engine noise.
Injection pressure: 1,600 bar.
First production use: Audi.

Last edited by john17; 08-02-13 at 22:28.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 00:37   #101
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Aleg clar TDi este peste orice JTD/M parerea mea si cam asa si este .
Si apropo mai documentati-va , primul Common Rail este 1.9TDi alh 90 cai adica primul TDi
hahahaha

Alh este Pompe-duse. Vag, este cam ultimul producator care a bagat Common Rail.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 07:35   #102
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TDI vs JTD/M

ALH este VE-pump.
E o mica diferenta
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 08:33   #103
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Exclamation Re: TDI vs JTD/M

ALH e cu pompa rotativa cu injectoare ce deschid la 200 bar....
dj05fmx is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 08:50   #104
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TDI vs JTD/M

Echilibrat vot in conditiile in care italiencele sunt mai putin raspnandite.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 10:19   #105
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
hahahaha

Alh este Pompe-duse. Vag, este cam ultimul producator care a bagat Common Rail.
VAG are de foarte mult timp common rail. Doar pentru ca au pastrat 1.9/2.0 fara nu inseamna ca atunci au bagat ei CR. Vezi de exemplu 3.0 TDI 225CP (prima varianta), acum ~10 ani, avea CR. A8 4.0 TDI la fel.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -