Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-10, 22:26   #76
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
poate pentru prima oara sunt de acord cu a3ds, cu siguranta sunt si cu fasso, ce e nou e nou. gixer, sunt la a doua restaurare de masini, eu nu cumpar masina pt. ca se cheama mercedes, bmw, audi, vw etc. pentru masina, daca esti pasionat si iti place sa ai o masina care sa corespunda sigurantei tale o tratezi ca atare. ce tine de frane, directie si chiar motor, piese noi. nu mai fura curent cu sh-ul. m-am contrazis pe forum cu foarte multi in ceea ce priveste masini noi vs. vechi dar daca le dai ce le trebuie nu ai probleme indiferent de tara producatoare. stiai ca principalul furnizor de cablaj de Logan la Mioveni este Italia? am prieteni care lucreaza acolo.ma repet, concluzia e: ce e nou e nou.
Da, daca e nou si original, tot respectul, dar decat turcisme, prefer chiar sa las piesa stricata si sa stiu ca nu ma pot baza pe treaba ce o facea piesa reaspectiva, decat sa am sanse mari sa ma dezamageasca si in caz de componenta importanta chiar sa patesc ceva!!! Turcism nu merita sa cumperi pt masina nici macar husa de scun ca si aia se electrizeaza daca ai haine de poliester si se si rupe repede daca o agati cu ceva

Ciudat ca ne fac noua la loganuri italienii "firele" .....un prieten care lucra la ACE faceau cablaje pt BMW, VAG si Mercedes, iar in Alba se fac pt Toyota(am o matusa ce lucreaza acolo)
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 08:26   #77
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Da, daca e nou si original, tot respectul, dar decat turcisme, prefer chiar sa las piesa stricata si sa stiu ca nu ma pot baza pe treaba ce o facea piesa reaspectiva, decat sa am sanse mari sa ma dezamageasca si in caz de componenta importanta chiar sa patesc ceva!!! Turcism nu merita sa cumperi pt masina nici macar husa de scun ca si aia se electrizeaza daca ai haine de poliester si se si rupe repede daca o agati cu ceva

Ciudat ca ne fac noua la loganuri italienii "firele" .....un prieten care lucra la ACE faceau cablaje pt BMW, VAG si Mercedes, iar in Alba se fac pt Toyota(am o matusa ce lucreaza acolo)
cred ca esti singurul care e in stare sa zica asa ceva... incearca sa lasi o planetara, un capat de bara, un pivot ceva, asa stricat cum zici tu, decat sa iei turcisme. sa inteleg ca "turcismele" sunt mai ieftine si extrem de proaste, nu? ok, in unele cazuri asa e, nu tin cu turcii dar nici nu-i denigrez. daca ti se beleste planetara si gasesti turcism la 400 lei, si originala la 550, nu vad de ce n-ai da aia 150 lei in plus, si sa fii si tu multumit si cu gandu impacat ca ai facut o treaba buna.... in oridnea crescatoare a preturilor pieselor, sunt asa: sh, turcisme, original. si de multe ori diferenta intre sh si turcism e mica, iar intre turcism si original iar e mica, deci nu vad de ce nu ar merita o piesa originala.... in orice caz, nu mi-as pune o planetara sh niciodata!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 08:57   #78
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Nu inteleg de ce unii denigreaza asa de mult industria turceasca, in special ceea ce tine de componente auto, consumabile. Ei fac si lucruri bune, daca Mobil se produce si in Turcia de acum sa credem ca paznicii si muncitorii fac ca la noi "mijmasuri" si fura ulei bun apoi completeaza in bazine cu ulei de transformator? E adevarat ca au ei un stil mai oriental si sunt gata sa te pacaleasca(dar asta se aplica in bazar la Istambul sau la vanzatorii de suc si shaorma). Totusi turcii ca natie au alt standard de viata, mai bun decat al nostru, industria lor nu tine numai de "turcisme", ei nu sunt in UE dar nu pt. ca nu ar merita ci din cauza sistemului de guvernare laic sustinut prin forta armatei, din cauza problemelor de democratie si libertate individuala si nu in ultimul rand pt. ca sunt musulmani, deci dupa unii "deontologi" posibili teroristi. Singurul argument pro-aderare la UE este cel militar, chestie care a fost insa rezolvata inca din anii '50 cand Turcia a aderat la NATO.
In Turcia exista 17 producatori auto (autoturisme, camioane, autocare etc.) care au fabrici active si inca 3 care intentioneaza sa vina. NICI o tara din actuala UE nu cred ca are atatia producatori ... nu fabrici ...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 18:25   #79
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

din cate am observat eu preturile la un turcism nou este egal sau putin mai mare decat un original second si culmea ca inca se cumpara seconduri in prostie. Nu stiu de ce,poate din motive financiare,dar din cate am auzit sunt multe cazuri cu telescoape NOI si brate NOI care curc si se indoaie in 2-3 luni.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 00:03   #80
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Nu stiu de ce,poate din motive financiare,dar din cate am auzit sunt multe cazuri cu telescoape NOI si brate NOI care curc si se indoaie in 2-3 luni.
si chestia asta te mira atat de tare tinand cont ca avem drumurile care le avem? incearca sa faci un traseu targoviste-sinaia, in special paduchiosu' si sa nu-ti strambi/indoi/rupi ceva la masina ... in unele locuri faci slalom daca traficul iti permite, in altele opresti asadar in niciun caz n-ai putea mentine o viteza constanta si presupun ca asa e prin toata tara nu numai pe aici .
Ex : schimbat brate fata la honda mea care sunt cu tot cu pivoti si nu sunt tocmai ieftine in iunie anul trecut + bucsile din coada. Producator Lemforder. anul asta, luna trecuta am fost la o constatare si am aflat ca am ambii pivoti pe duca + bucsile tocate . si asta in doar 25 000 km . In ziua de azi, nu te mai gandesti la un lucru daca e original sau aftermarket, te gandesti ca orice ai cumpara tot pe aceleasi drumuri vei circula => tot se vor strica la un moment dat .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 01:15   #81
sTAILLL

Stage 5
 
sTAILLL's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 858
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

am schimbat 3 ambreaje sachs noi noute... tot kit`ul
dupa care am pus unu din dezmembrari... doar discul lam pus nou si nu au mai fost probleme
sTAILLL is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 02:54   #82
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Chiar daca traim in Romania, se ofera garantie la produsele noi.
nu m-am putut abtine, dar mi-ai amintit de asta

https://www.youtube.com/watch?v=gMGM9LDtHW0


Ontopic : piese noi de calitate ( nu turcisme ) , SH eventual piese de caroserie.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 13:16   #83
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Foarte tare clipuletul, explica cum unii schimba ambreiajele "originale" cum schimb eu chilotii adica lunar .
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 18:52   #84
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
cred ca esti singurul care e in stare sa zica asa ceva... incearca sa lasi o planetara, un capat de bara, un pivot ceva, asa stricat cum zici tu, decat sa iei turcisme. sa inteleg ca "turcismele" sunt mai ieftine si extrem de proaste, nu? ok, in unele cazuri asa e, nu tin cu turcii dar nici nu-i denigrez. daca ti se beleste planetara si gasesti turcism la 400 lei, si originala la 550, nu vad de ce n-ai da aia 150 lei in plus, si sa fii si tu multumit si cu gandu impacat ca ai facut o treaba buna.... in oridnea crescatoare a preturilor pieselor, sunt asa: sh, turcisme, original. si de multe ori diferenta intre sh si turcism e mica, iar intre turcism si original iar e mica, deci nu vad de ce nu ar merita o piesa originala.... in orice caz, nu mi-as pune o planetara sh niciodata!
Hai sa iti spun eu cum sta treaba pt ca exagerezi! Nu ma refer la piese de mecanica pe care clar le prefer sh datorita raportului calitate/pret fantastic de favorabil mie. Despre ex cu planetara proportiile stau un pic altfel, si anume: daca una sh e doar 100E sa zicem pt un 525d, una noua originala e aprox 300E iar un turcism nou e cam 150-180E. Sa-ti mai spun si de ce nu preferi tu piese sh, tocmai pt ca, cei care le dezmembreaza nu stiu intotdeauna procedeul corect pt a nu deteriora piesa(ex la bucsi, rutule, rulmenti, planetare, elemente componente din motor, etc) in cazul planetarei, daca nu e scoasa corect atunci s-ar putea sa bata dupa cateva mii de km sau la niste fortari mai mari.
Cu faza ca am zis ca nu mi-as pune turcism si as lasa piesa care e stricata, dar fiind constient de asta e vb de elemente cum ar fi cele de confort, aparatori de plastic. Daca ar fi vb de componente de mecanica importante gen disc de frana sau capete de bara sau coloana de directie, atunci as tine masina pe loc mai bine, acolo chiar nici gratis nu as pune turcism!!!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 21:17   #85
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Hai sa iti spun eu cum sta treaba pt ca exagerezi! Nu ma refer la piese de mecanica pe care clar le prefer sh datorita raportului calitate/pret fantastic de favorabil mie. Despre ex cu planetara proportiile stau un pic altfel, si anume: daca una sh e doar 100E sa zicem pt un 525d, una noua originala e aprox 300E iar un turcism nou e cam 150-180E. Sa-ti mai spun si de ce nu preferi tu piese sh, tocmai pt ca, cei care le dezmembreaza nu stiu intotdeauna procedeul corect pt a nu deteriora piesa(ex la bucsi, rutule, rulmenti, planetare, elemente componente din motor, etc) in cazul planetarei, daca nu e scoasa corect atunci s-ar putea sa bata dupa cateva mii de km sau la niste fortari mai mari.
Cu faza ca am zis ca nu mi-as pune turcism si as lasa piesa care e stricata, dar fiind constient de asta e vb de elemente cum ar fi cele de confort, aparatori de plastic. Daca ar fi vb de componente de mecanica importante gen disc de frana sau capete de bara sau coloana de directie, atunci as tine masina pe loc mai bine, acolo chiar nici gratis nu as pune turcism!!!!!
Da, daca te refereai la aparatori de plastic atunci sunt de acord cu tine. Chiar mi se parea stupid sa te referi la un injector si sa zici ca mai bine il lasi asa nefunctional Nu asta e retinerea mea la dezmembrari. Cu toate ca si asta e un aspect care nu e deloc de neglijat, si unii dezmembreaza masinile ca pe carute, ideea e alta... de unde stiu eu cand a fost pusa piesa respectiva pe masina? Sau cum a fost menajata? Poate durata de viata mai e de doar cateva luni, in ciuda faptului ce nu pare... Si d-asta am o oarecare retinere la piese sh de mecanica.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 23:50   #86
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Piese noi cu conditia sa nu le cumperi din Romania .

De la sh poti sa ai increde in putine piese .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 00:15   #87
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by ApocalypseXL View Post
Piese noi cu conditia sa nu le cumperi din Romania .

De la sh poti sa ai increde in putine piese .
Mai mult aici conteaza bugetul...daca ai bani iei nou , daca nu te risti si la sh
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 13:08   #88
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
Mai mult aici conteaza bugetul...daca ai bani iei nou , daca nu te risti si la sh
Perfect adevarat , totul se rezuma la buget in acest versus.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 13:22   #89
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Da, daca te refereai la aparatori de plastic atunci sunt de acord cu tine. Chiar mi se parea stupid sa te referi la un injector si sa zici ca mai bine il lasi asa nefunctional Nu asta e retinerea mea la dezmembrari. Cu toate ca si asta e un aspect care nu e deloc de neglijat, si unii dezmembreaza masinile ca pe carute, ideea e alta... de unde stiu eu cand a fost pusa piesa respectiva pe masina? Sau cum a fost menajata? Poate durata de viata mai e de doar cateva luni, in ciuda faptului ce nu pare... Si d-asta am o oarecare retinere la piese sh de mecanica.
Din unele dezmembrari chiar nici eu nu as lua, pt ca oeratiunea de dezmembrare e facuta de "coptii" ce nu au nici macar liceu' terminat si care-s platiti cu 7-8 mil pe luna, deci clar majoritatea pieselor date jos de ei nu prea mai sunt de pus pe alta masina. Astfel daca nu stii sa verifici(o piesa verificabila pe moment bineinteles) mai bine nu iei de la iei, chiar daca ar avea si 6 luni garantie piesa. Daca eu am dat jos piesa de pe masina, atunci in functie de modul cum am reusit sa o fac, ex: un telescop daca nu a trebuit sa-l ciocanesc de sa-l indoi, si pe urma l-am verificat cum lucreaza si daca curge, sau rulmentul care l-am scos cu presa nu cu ciocanul, sau un panou de usa pe care nu l-am indoit ca sa-l scot, astfel afectandu-i rezistenta, fara nici o problema le pun sus pe alta msina, in cazul pieselor care se deterioreaza in folosire gen telescop, guma, bucsi, rulment, injector, turbo, pot chiar aprecia cu +/-20% durata lor de viata in km.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 13:30   #90
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Piese noi versus piese s.h.

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Perfect adevarat , totul se rezuma la buget in acest versus.
Clar, si la faptul ca, pt unele piese noi tre sa si astepti 1-2 saptamani, ca dragii de dealeri nu au pe stoc in veci arza-i-ar focu crizei, ca nu au de multe ori piese banale si consumabile in timp(gen injectoare, bujii diesel, bucsi, pivoti, rulmenti, si chiar nici filtre de aer, de polen si de ulei unii!!!), daramite d-alea de nu se strica decat la accidente, pe care chiar poti sa le iei din dezmembrari si mult mai ieftin, si mai repede, si practic in aceeasi stare(gen semnalizatoare, faruri, capote, brate simple, usi goale, geamuri, parbrize)
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -