Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-10, 21:05   #16
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Mi se pare ca in general problema la x5/6 ar fi de la roti. Cred ca toata lumea e de acord cu mine ca SUV cu roti mai mari decat X5 nu prea vezi, iar cauciucurile sport/vara cu care vine stadard nu ajuta deloc masina in off-road. Cu niste roti corespunzatoare sunt sigur ca s-ar descurca mai bine.
Legat de ce spui tu: X5 merge peste tot




X5 chiar merge "peste tot" -aceleasi personaje:

lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 11:38   #17
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

nu am experienta in domeniul off road, dar daca acel discovery nu reusea sa iasa care cred totusi ca e cu putin mai potent decat cele din vs era aproape imposibil pt x5 prima generatie sa iasa de acolo fara macar cauciucuri corespunzatoare. cred ca nu iesea nici-un suv doar daca era echipat strict pentru off road
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 17:02   #18
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Discovery-u era mult mai infundat decat x5-u si probabil ajunsese acolo din cauza bmw-ului care nu mai putea sa treaca. Oricum se vede ca land rover-ul era si dotat cat de cat pt offroad, fata de x5 care avea vesnicele jante imense, cel mai probabil cu cauciucuri de strada.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 19:32   #19
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Am mers cu toate 3 , cel mai mult mi-a placut X5 . Singurul lucru care m-a deranjat oarecum a fost zgomotul interior destul de mare ( in comparatie cu celelalte doua ) cauzat de motor , in rest nu am ce sa reprosez . Tinuta de drum ireprosabila , asa cum s-a mai spus , interior frumos realizat , despre motor nu are rost sa mai spun nimic , stiti cu totii cum e 3.0d de la BMW .
Q7 3.0TDi . Mi-a placut faptul ca e foarte silentios , interiorul e frumos lucrat , materiale de calitate desi cel de X5 mi se pare mai frumos .
Touareg . Am mers cu cel mai mic si anume R5 TDi . E singurul cu care am avut ocazia sa ies putin in off-road , pe un drum de munte si pot sa zic ca s-a descurcat foarte bine desi 2.5TDi-ul e mult prea mic pentru o masina asa grea iar chestia asta se simte in special la depasiri unde parca te rogi de ea sa inainteze . Interiorul e ok , cea cu care am mers avea tot ce trebuie .

Clasamentul meu (tinand cont si de pret) : Touareg > X5 > Q7 .

X5 muncind din greu : https://www.youtube.com/watch?v=ve550P0uj7A
P.s. Nu toti proprietarii de Q7 sunt manelari , intalnesti si oameni de calitate care conduc o asemenea masina .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 19:55   #20
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
P.s. Nu toti proprietarii de Q7 sunt manelari , intalnesti si oameni de calitate care conduc o asemenea masina .
Ai dreptate, doar ca pe pasaportul lor foarte rar gasesti "romana" la cetatenie.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 20:16   #21
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
.

X5 muncind din greu : https://www.youtube.com/watch?v=ve550P0uj7A
P.s.
Chestia asta seamana mai mult a prostie cred ca niste senile ar fi fost mai potrivite pe acolo
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 22:41   #22
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Legat de ce spui tu: X5 merge peste tot




X5 chiar merge "peste tot" -aceleasi personaje:


Scuzati offtopicul dar decat sa stai si sa vezi cum se chinuie si sa filmezi mai bine punei mana de la mana si incercai sa il impingi (e adevarat ca te namoleai dar asa as fi crezut ca ok daca erau si prieteni)
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 00:17   #23
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

de ce sa cumperi X5 cand un 530xd estate face aceasi treaba doar ca o ofera un mare + la capitolul feeling, stabilitate.

de ce sa cumperi un Q7 cand a6 allroad satisface aceleasi cerinte doar mai bine.

Intradevar , x5 si q7 au in plus fata de contracanditatele de mai sus 2 locuri de copii/pitici, dar sunt curios pentru cine chiar conteaza asta.

In alegerea unui Tuoareg (noua generatie), argumentele mi se par mai realiste, avand in vedere ca ofera un suv atragator, cu capacitati bune on-road, dar si daca vrei sa explorezi putin pe la munte, pe la pescuit etc., nu faci cale intoarsa ca si in cazul celorlalte doua din versus.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 19:25   #24
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
de ce sa cumperi X5 cand un 530xd estate face aceasi treaba doar ca o ofera un mare + la capitolul feeling, stabilitate.

de ce sa cumperi un Q7 cand a6 allroad satisface aceleasi cerinte doar mai bine.
Pentru ca ambele-s urate , atat 5 Estate , cat si A6 Allroad . Cel putin E61 nu ma incanta de nicio culoare , nu-mi place deloc . Defapt niciodata nu prea m-am impacat cu Estate-urile dar e adevarat ce spui , primesti mai mult masina pentru mai putini bani .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 01:16   #25
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Pentru ca ambele-s urate , atat 5 Estate , cat si A6 Allroad . Cel putin E61 nu ma incanta de nicio culoare , nu-mi place deloc . Defapt niciodata nu prea m-am impacat cu Estate-urile dar e adevarat ce spui , primesti mai mult masina pentru mai putini bani .
Seria 5 si A6/Allroad estate au un alt target decat tineret < 20 de ani, poate te mira, dar majoritatea variantelor de Seria 5 si A6 in Germania de exemplu sunt Estate. Q7 si X5 sunt considerabil mai putine decat cele doua amintite anterior. Asta se intampla intr-o tara unde exista ratiune si logica in achizitionarea unui automobil.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 01:25   #26
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Tuareg 3.0D

Ca sa nu mai spun ca A6 Allroad / Avant arata mai bine decat Q7 iar noul model de Seria 5 arata mai bine decat X5 si sa nu mai spun decat X6 care provoaca greata.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:57   #27
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Touareg 3.0D

ca aspect, cel mai mult imi place Q7, dar daca as avea bani, as lua Touareg
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:58   #28
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Touareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
ca aspect, cel mai mult imi place Q7
Cred ca esti singurul
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 14:39   #29
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Touareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Cred ca esti singurul
) nu stiu, poate, dar chiar imi place.....mie mi se pare ca "da" a masina agresiva parca te mananca cu fulgi cu tot. asa mi se pare mie
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 14:48   #30
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Audi Q7 3.0D vs. BMW X5 3.0D vs. VW Touareg 3.0D

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
) nu stiu, poate, dar chiar imi place.....mie mi se pare ca "da" a masina agresiva parca te mananca cu fulgi cu tot. asa mi se pare mie
Scuzati ca intru in off , da Shodo am o intrebare : Iti plac manelele?
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -