Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-09, 23:36   #91
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

si totusi se spune ca Type R e mai slab decat modelul precedent.Japonezii s-au ieftinit si i-au pus punte rigida pe spate in loc de multi-linkul de la cel dinainte.Tinuta de drum a fost in oarecare masura afectata si are un caracter subvirator fata de inaintasa ei.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 01:09   #92
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
si totusi se spune ca Type R e mai slab decat modelul precedent.Japonezii s-au ieftinit si i-au pus punte rigida pe spate in loc de multi-linkul de la cel dinainte.Tinuta de drum a fost in oarecare masura afectata si are un caracter subvirator fata de inaintasa ei.
Cu parere de rau asa este, actualul TypeR fiind net inferior ca performante modelului anterior cu excepria seriei Mugen RR care are niste performante de exceptie, dar comercializata mi se pare doar in Japonia si Anglia.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 15:30   #93
ka2alin

Stage 2
 
ka2alin's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 29
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Am citit despre amandoua CTR este mai Rapid
ka2alin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 16:02   #94
Ovy12345

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Mie imi place mai mult Golful.Si de aceea l-am si ales.
Ovy12345 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 17:45   #95
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by Ovy12345 View Post
Mie imi place mai mult Golful.Si de aceea l-am si ales.
Vorbim despre GTI DSG, specific, nu despre orice golf, iar precizarea facuta în regulile secţiunii e taaaare clară: pentru ca îmi place mie şi pentru că aşa vreau eu nu se înscriu în categoria argumente logice şi pertinente. Încearca din nou şi precizează de ce el e mai bun decât Type R, comparativ vorbind.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 01:59   #96
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Este adevarat ca fn nu este ce a fost ep , probabil ca pt argumente economice sau ceva de gen asta nu am inteleso , economie si kestii de marketing gen cum au facut si cei de la subaru dieselul samd , din cate stiu yo cutia dsg nu e recunoscuta nici pt caliatate nici pt fiabilitate si kiar nu cred ca pot sa aleg golful in fata la civic kiar daca din punct de vedere subiectiv si obiectiv nu sunt kiar neutru , dar daca intre un tip r si si un golf se alege dsg de ce nu se face cu un rr ? sau de ce nu se face comparatia cu gti normal ?
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 04:12   #97
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Urban_Racing, citeşte puţin punctul 11 de aici: https://forum.4tuning.ro/announcement.php?f=35&a=125
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 13:08   #98
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

nu mai stiu daca mi-am exprimat alegerea...deci, daca as fi avut pina in 30 de ani, probabil spuneam Honda (probabil)...acum insa sigur as alege GTI-ul, mai ales avand si dsg-ul.Incep sa caut totusi confortul si cu siguranta aici e diferenta mare, asta si in conditiile unor performante echivalente cu cealalta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 01:15   #99
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
nu mai stiu daca mi-am exprimat alegerea...deci, daca as fi avut pina in 30 de ani, probabil spuneam Honda (probabil)...acum insa sigur as alege GTI-ul, mai ales avand si dsg-ul.Incep sa caut totusi confortul si cu siguranta aici e diferenta mare, asta si in conditiile unor performante echivalente cu cealalta.
Unde este diferenta mare la siguranta????

http://www.euroncap.com/tests/honda_civic_2006/270.aspx

http://www.euroncap.com/tests/vw_golf_2004/196.aspx
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 12:54   #100
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Golf-ul are 5 stele si Civic-ul are 4, cel putin asa reiese din link-urile postate de tine.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 16:05   #101
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Golf-ul are 5 stele si Civic-ul are 4, cel putin asa reiese din link-urile postate de tine.
Pai da dar daca esti maniac Japo, 4 stele la japo > 5 stele la zee germans, nu e clar?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 17:03   #102
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Golf-ul are 5 stele si Civic-ul are 4, cel putin asa reiese din link-urile postate de tine.
Adult Occupant:

Civic 30 P
Golf 33 p

Child Occupant:

Civic 38
Golf 37

Iar tu ai declarat "confortul si cu siguranta aici e diferenta mare"

Unde este diferenta mare la Golf, 3 puncte in plus la adult si 1 in minus la copii?

Este adevarat, Golf are 1 mic + dar foarte mic, eu am intrebat unde este diferenta mare nu ca nu ar fi diferenta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 17:16   #103
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Adult Occupant:

Civic 30 P
Golf 33 p

Child Occupant:

Civic 38
Golf 37

Iar tu ai declarat "confortul si cu siguranta aici e diferenta mare"

Unde este diferenta mare la Golf, 3 puncte in plus la adult si 1 in minus la copii?

Este adevarat, Golf are 1 mic + dar foarte mic, eu am intrebat unde este diferenta mare nu ca nu ar fi diferenta.

Mane, pe alte threaduri te legi de o zecime de secunda la drag si la o secunda doo pe circuit ca sa demonstrezi fara putinta de tagada ca masina x orezara> masina y nazista, cmmon, nici chiar tu nu poti fi atat de orb )
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 18:05   #104
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda Civic Type R vs GTI DSG

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mane, pe alte threaduri te legi de o zecime de secunda la drag si la o secunda doo pe circuit ca sa demonstrezi fara putinta de tagada ca masina x orezara> masina y nazista, cmmon, nici chiar tu nu poti fi atat de orb )
Cred ca judeci gresit comentariile, poate vorbim alta limba, eu stiu!?

Nici macar nu contrazic alegerea GTI-ului, dar exagerarile nu-mi plac, poate-mi arati si mie comantariile mele exagerate.

DSG este de preferat din mai multe puncte de vedere cutiei manuale, diferenta de performanta este vaga in comparatia de fata, conforul este de partea VW, designul este o chestie discutabila, fiabilitatea mecanica si tehnica de partea Honda, materiale superioare VW, motor VW pretabil tuning, etc.

Pt. cunostinta ta, nu sunt fan inrait japoneze, apreciez atat japonezele (cam dezamagitoare in ultimul timp cu ceva exceptii), imi plac multe americane, europenele au gama vasta de valoare si apreciez expansiunea coreenilor.

Nu am nationalitate preferata,
brand preferat, nu am masina preferata, decat pe segmente si categorii de pret.

Mai putin obiectiv mi se pare ca esti tu in comentarii.

O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 07:20   #105
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Honda Civic Type-R vs. VW Golf V GTi DSG

ziceam ca acum tind sa caut confortul si cu siguranta , aici e diferenta.Nu am facut referire la siguranta (cu virgula inainte de "si" era poate mai clar, dar de obicei nu se pune ...eventual pun inainte de "aici" ).O masina gen Type R as folosi-o mai mult ca hobby, celalalt s-ar preta totusi mai bine la deplasari pe distante mai mari.Mai e si comoditatea dsg-ului.Asta in conditii de performante comparabile.Deci strict din punctul asta de vedere si dintre cele 2 masini prezentate.

Last edited by carutasu; 25-08-09 at 07:26.
carutasu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -