Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-03-07, 20:09   #181
Cr1Sty_xxl

Stage 4
 
Cr1Sty_xxl's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 265
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by number1 View Post
lol..ce valoare sa aiba..iti zic io ca o astra din 2005 peste 5 ani va valora mai mult decat un logan din acelasi an..
mi se pare corect..aceasi parere o am si eu
Cr1Sty_xxl is offline  
Old 08-03-07, 00:02   #182
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
si in plus aerodinamik masinii...care la logan practic nu exista...nici opelu' nu e f aerodinamic...insa e cu mult peste logan
Aerodinamica e 0 (ZERO ca sa se inteleaga mai bine) la masini de puteri de genul asta.
Se vede ca sustii Astra doar pentru ca au ai tai una si habar n-ai nimic despre ea.Astra G e cea mai aerodinamica masina din clasa compacta,din generatia ei si cea actuala.Doar ca la 90-105 CP,repet,asta are valoare 0.

Quote:
Foarte mare diferenta la pretz de vro 1500-2000euro
Quote:
la o masina care costa aproape dublu nu e normal
Pe una din paginile anterioare sunt postate niste preturi pentru Astra si Logan cu dotari echivalente,iar diferenta de pret e cam 50 %.
Race is offline  
Old 08-03-07, 12:41   #183
number1

Stage 3
 
number1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 76
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Aerodinamica e 0 (ZERO ca sa se inteleaga mai bine) la masini de puteri de genul asta.
Se vede ca sustii Astra doar pentru ca au ai tai una si habar n-ai nimic despre ea.Astra G e cea mai aerodinamica masina din clasa compacta,din generatia ei si cea actuala.Doar ca la 90-105 CP,repet,asta are valoare 0.
aici nu's de acord...aerodinamica conteaza foarte mult....aerodinamica influenteaza consumul, forta de frecare cu aerul fiind mai mica daca masina este mai aerodinamica, si in plus cu cat viteza este mai mare, masina este 'apasata' in jos, si se descurca mai bine in curbe..dar..cum ai zis si tu, vitezele sunt cam micute pt masinile acestea, consumul ramanand singurul motiv pt care este bine ca masina sa fie aerodinamica...
number1 is offline  
Old 08-03-07, 12:44   #184
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

oricum...e o camparatie inutila...cum au mai zis si altii...e mare dif d pret...si de aceea nu prea ai cum sa le compari
Gaby_Slo is offline  
Old 08-03-07, 13:16   #185
Cr1Sty_xxl

Stage 4
 
Cr1Sty_xxl's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 265
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

nu stiu de ce va tot agitati atata la o asemenea comparatie daca se poate spune asa
Cr1Sty_xxl is offline  
Old 08-03-07, 20:22   #186
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Cred ca m am exprimat gresit...Exemplu dacia logan dci laureate 9200 euro an fabricatie 2007.Opel astra an fabricatie 2004 cca 9000 euro.Care se va devaloriza mai mult peste 5 ani atunci cand va trebui sa o vand pt a achizitiona alta masina ???
L3on is offline  
Old 12-03-07, 13:17   #187
bexx

Stage 4
 
bexx's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 294
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

si eu as fi curios.... sincer
bexx is offline  
Old 12-03-07, 19:53   #188
number1

Stage 3
 
number1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 76
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by L3on View Post
Cred ca m am exprimat gresit...Exemplu dacia logan dci laureate 9200 euro an fabricatie 2007.Opel astra an fabricatie 2004 cca 9000 euro.Care se va devaloriza mai mult peste 5 ani atunci cand va trebui sa o vand pt a achizitiona alta masina ???
chestia asta e valabila pt orice masina la aprox 9000 de euro din 2004 (ford-uri, peugeot-uri, vw-uri, etc.) nu doar pt opel astra..si sunt de parere ca daca ambele masini ( loganul si sh-ul) au acelasi nr de km, dintre ele tot straina va fi mai scumpa...
number1 is offline  
Old 12-03-07, 20:54   #189
bexx

Stage 4
 
bexx's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 294
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
si atunci imi iau o Astra cu motor 2.0i 16V 150CP sau iau una 2.0i 24V turbo si are 205CP.............si terminam balciu....face parte din aceeasi clasa cu Loganu'....
)) asta a fost buna )) lol?

Last edited by bexx; 12-03-07 at 20:56.
bexx is offline  
Old 13-03-07, 08:34   #190
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Drogas View Post
Ma bag si eu in discutie am o astra KOMBI, atenite... pe care am urcat-o la 200 pe autobahn deh motor de 2000 cm3 16 valve TDI, masina e din 2001 si are 154 de mii de km ... interiorul e impecabil masina arata f bine, am pe ea 4 airbaguri(la logan 2 ) aer servo culoare argintiu metalizat frana pe disc fata spate (sa va vad de unde scoate din asta la LOGAN ) jenti aliaj, masina costa cam 8000 de euro, deci mai putin decat un logan nou, zicea cineva ca are motorul de 1,6 si rupe tot cu el , eu am condus loganul 1.6 16 valve si nu m-a impresionat, ii dau fum grav de tot in treapta a 3-a ... deci daca nu aveti ce face cu banii puteti sa luati un logan , eu ii vad utilitatea doar daca mergi excesiv de mult gen taxi si nu vrei o masina straina care are deja 200 de mii de km ci incepi cu una de la 0 in rest pentru cine merge 20 de mii de km pe an ii recomand masina sh, ir cel mai bun motor de la opel e de 2.0 diesel si economic iar masina relativ ieftind e intretinut
bun raspuns
dolb is offline  
Old 13-03-07, 08:37   #191
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
ca motorizari,opel este sub logan.loganul de 1,6 merge mai tare decat astra de 1,2;1,4;1,6;1,7dti(putin mai slab decat logan 1,4)si 2,0 dti 16v.
ceea ce declari tu aici e cam aberant! si nu ai sa vezi in VECI! un logan facand o astra ( vb de aceleasi motorizari.. 1.6 la logan, 1.6 la astra ) .
Hop surpriza.. am opel astra 1.7 dti, am facut asa: logan 1.6, 1.6 16 V, 1.4, 1.5 dci
__________________

dolb is offline  
Old 13-03-07, 08:47   #192
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

si ca sa terminam odata aceasta comparatie ABERANTA ( SPER ) .. va spune un posesor de bmw 320 si opel astra, totul despre acest minunat ASTRA:
1. aerodinamicitatea dintre cele doua modele ( vorbim de logan si astra ) nu are rost sa fie studiata pentru ca toata lumea stie ce "dulapior" este loganul si cat de bine finisata este astra ( precizez ca este deja prevazuta cu un mic eleron )
2. opel astra: finisaje bune, fiabilitate EXCELENTA ( si nu am spus-o numai eu ) , costul intretinerii destul de apreciabil , motorizari bune, iar in comparatie cu loganul are numai plusuri
3. cineva zicea ceva de genul : opel astra full este 17.000 iar logan full este 9.000 ; pai dom'le ... vreau sa zic ; opel astra COAJA = logan full ( + ca trb sa ii mai pui tu cate-ceva ca sa ajunga la dotarile astrei ) ; deci nu avea rost sa comparam dotarile si preturile
4. ce se stie despre masinile nemtesti vs. masinile frantuzesti ? pai: in cea nemteasca ai un comfort cu mult peste cea frantuzeasca, datorita faptului ca masinile franceze sunt foarte, dar FOARTE .. RIGIDE
5. mi-au trecut prin mana: logan, golf4, 320, astra! dintre toate am ramas multumit de astra pentru ca este mai fiabila! ( precizez ca pe celelalte le-am rupt la propriu )

Last edited by dolb; 13-03-07 at 08:49.
dolb is offline  
Old 13-03-07, 18:52   #193
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Nu ma mai obosesc sa raspund pt ca o putem tine asa pana maine...
L3on is offline  
Old 13-03-07, 18:58   #194
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

@dolb ... eu am opel astra, iar in familie mai e un 307 pe care l-am condus destul de mult (amandoua sunt 1.6i, cumparate la 0 km).
Facem pariu ca 307 e mult peste astra: calitate materiale, confort, dotari standard ... etc ...
In schimb astra sta mai bine pe drum si mi se pare mai rapida.
__________________
steaua23 is offline  
Old 13-03-07, 23:58   #195
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

sti.. trebuie sa ai si simtul ala al comfortului intreaba si tu "prin sat" cum sunt peugeot-urile la gropi si pavaje ( o sa ramai surprins ) RIGIDEEEE
dolb is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -