Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine are cele mai eficiente masini de politie, americanii sau europenii?
SUA 89 45.41%
Europa 107 54.59%
Voters: 196. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 13:31   #1
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default SUA vs. Europa: masini de politie

Dilema care s-a nascut in mintea unor pasionati de lumea auto este pana la urma o problema pertinenta: cine are cele mai bune masini de politie, americanii sau europenii?

Intrebarea nu este care dintre politii este mai rapida sau are masini mai puternice, nici macar care masini sunt mai estetice, sau mai agresive? Nemtii ii bat pe americani singuri si detasat cu BMW, Mercedes-Benz si de ce nu, Porsche, care sunt prezente in dotarea politiei germane.

Masinile de politie americane sunt de regula marcate numai pe laterale, pe cand cele europene au benzi reflectorizante si marcaje de jur-imprejurul lor. Deci care sunt mai eficiente?

Ambele au avantaje si dezavantaje: masinile americane de politie se pot ascunde mai bine in trafic, sau in curbe, tocmai datorita faptului ca se fac mai putin vizibile pe sosele.

Politistii europeni pot fi insa vazut de departe, sau chiar in conditii de trafic aglomerat, mult mai usor de detectat si localizat, drept pentru care soferii grabiti pot incetini inainte de a fi la randul lor remarcati.

Deci care sunt mai eficiente? Pentru comparatie, si pentru a intari faptul ca europenii conduc detasat la capitolul masini "adevarate" de politie, am atasat si cateva exemple foto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231155.jpg
Views:	241
Size:	70.8 KB
ID:	1005606   Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231156.jpg
Views:	219
Size:	87.8 KB
ID:	1005607   Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231157.jpg
Views:	256
Size:	67.9 KB
ID:	1005608  

Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231158.jpg
Views:	243
Size:	52.5 KB
ID:	1005609   Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231159.jpg
Views:	241
Size:	60.4 KB
ID:	1005610   Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231160.jpg
Views:	178
Size:	67.4 KB
ID:	1005611  

Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231161.jpg
Views:	243
Size:	91.1 KB
ID:	1005612   Click image for larger version

Name:	sua-versus-europa-masini-de-politie_1247231168.jpg
Views:	229
Size:	59.2 KB
ID:	1005613  
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 13:51   #2
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

daca e sa ne luam dupa experienta,putere bruta si eficienta cred ca americani sunt nr 1 la cate "chase"-uri am vazut la ei;daca e sa ne luam dupa frumusete si eficienta in intimidare cele europene sunt deasupra celor de peste ocean.
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 18:29   #3
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Din punct de vedere al masinilor, Europa castiga detasat, dar americanii se confrunta mult mai des cu situatii periculoase in care sunt implicate si masini, deci au o mai mare experienta. Am ales Europa datorita masinilor. (si poate si pentru ca sunt "patriot")
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 20:34   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Asta e si unul din motivele pentru care departamentele politienesti de peste Ocean aleg "ladoaie" de masini mari si ieftine ca Ford Crown Victoria pentru patrulare: daca sunt lovite nu plange nici un sef cand vede costul componentelor care trebuiesc inlocuite

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 21:24   #5
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Eu votez pentru americani. Am trait in toronto mult timp si cand vad charger v8 motoare imense si puternice, nu m-as lua sa fug de unul. Deacord cu porsche fiind foarte puternic la politie dar trag singur concluzia (corectatima daca gresesc) totusi nu cred ca toate masinile de politie din europa sunt asa super-car. Nici nu ma gandesc sa vorbesc de italeni, am vazut poza cu gallardo la politie si sunt curios chiar cate gallardo se chiar folosesc la politisti, trebuie sa te bage in masina sa te duca la sectie si nu au decat 2 locuri )))
EDIT: Cand eu ies pe un drum mai acidentat in germania si ma urmareste un porsche ce face? cu garda de la sol asa mica ramane suspendat daca terenul e putin acidentat, spre deosebire de masinile americane care sunt destul de ridicate.( precisez ca drumurile sunt foarte bune aici)
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 12:43   #6
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Sasha,trebuia sa adaugi si bestiile astea,ce,doar Europa si Sua sunt pe harta? I would like to see you run away from theese little suckers
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	021.jpg
Views:	198
Size:	135.9 KB
ID:	1006673   Click image for larger version

Name:	0076_002b[1].jpg
Views:	198
Size:	36.1 KB
ID:	1006674   Click image for larger version

Name:	Japanese_NISSAN_SkylineR34_GTR_police_car.jpg
Views:	212
Size:	4.07 MB
ID:	1006675  

Click image for larger version

Name:	nsx-policecar.jpg
Views:	164
Size:	247.0 KB
ID:	1006676   Click image for larger version

Name:	PA049020.jpg
Views:	163
Size:	46.6 KB
ID:	1006677  
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 17:18   #7
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Am votat sua pt ca subiectul este cele mai eficiente masini de politie. Consider ca eficienta este data in nici un caz de design sau de viteza maxima, ci de capacitatea de a executa manevre de imobilizare si aici SUA sunt campioni. Nu cred ca iti vine sa faci PIT in porsche ala sau un 350z. Sunt rapide si ale americanilor si au putere suficienta, plus de asta sunt usor inlocuibile si conteaza si asta, pt ca disponibilitatea politistului de a-si sifona masina face diferenta de cele mai multe ori.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 18:58   #8
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

am si eu o intrebare, ce legatura au dungile de pe lateral cu cat de eficiente sunt ?
oricum toate au girofar si cand te uiti si in majoritatea cazurilor dupa girofar iti dai seama ca e masina de politie, iar daca te mai gandesti ca cele americane au si ditai bullbarul in fata, nici nu sare in ochi.


oricum am ales europene pt ca e vorba de masini de politie, nu de experienta politiei in manevre de imobilizare.
monk is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 17:19   #9
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Pai Porsche si Lambo sunt cateva bucatzi ... sunt de show ... cred ca americanii au mul mai mare experientza.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 17:26   #10
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
Dilema care s-a nascut in mintea unor pasionati de lumea auto este pana la urma o problema pertinenta: cine are cele mai bune masini de politie, americanii sau europenii?

Intrebarea nu este care dintre politii este mai rapida sau are masini mai puternice, nici macar care masini sunt mai estetice, sau mai agresive? Nemtii ii bat pe americani singuri si detasat cu BMW, Mercedes-Benz si de ce nu, Porsche, care sunt prezente in dotarea politiei germane.

Masinile de politie americane sunt de regula marcate numai pe laterale, pe cand cele europene au benzi reflectorizante si marcaje de jur-imprejurul lor. Deci care sunt mai eficiente?

Ambele au avantaje si dezavantaje: masinile americane de politie se pot ascunde mai bine in trafic, sau in curbe, tocmai datorita faptului ca se fac mai putin vizibile pe sosele.

Politistii europeni pot fi insa vazut de departe, sau chiar in conditii de trafic aglomerat, mult mai usor de detectat si localizat, drept pentru care soferii grabiti pot incetini inainte de a fi la randul lor remarcati.

Deci care sunt mai eficiente? Pentru comparatie, si pentru a intari faptul ca europenii conduc detasat la capitolul masini "adevarate" de politie, am atasat si cateva exemple foto.
majoritatea masinilor de politie europene nu sunt cele din pozele puse de voi ci unele mult mai slabe, la americani vad ca sunt puse masini uzuale si la europeni de top si interventii speciale, e corect oare?
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 00:23   #11
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

americanii mai au si corveturi,vipere si mustanguri. highway patrolu cum e lamboul la italieni si porscheul la nemti

englezii au cateva ferrari scaglieti si lotusuri exige

Last edited by cheet; 20-07-09 at 00:26.
cheet is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 01:25   #12
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Daca se vrea vs la cele mai bune masini sa faca comparatie intre datele tehnice.
Daca se compara eficienta eu zic ca cele Europene pentru motivele expuse de Sasha mai sus si anume "Politistii europeni pot fi insa vazut de departe, sau chiar in conditii de trafic aglomerat, mult mai usor de detectat si localizat, drept pentru care soferii grabiti pot incetini inainte de a fi la randul lor remarcati"
Rolul politiei este in principal sa previna, iar daca ar exista cate o masina de politie la fiecare 2km de drum cu siguranta ar scadea accidentele cu 98%, iar daca ar sta un politist la fiecare bloc ar scadea furturile cu 98%.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 11:01   #13
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Va contrazic aici si principalul element care va contrazice e cultura hollywoodiana. Toti stim cum arata masinile de politie in sua si subconstientul nostru va recunoaste una de indata ce intra in campul vizual. Nu conteaza ca e alb cu negru si nu e atat de tipatoare, e exact asa cum ne invata televizorul ca trebuie sa arate o masina de politie si asta e mai usor de observat decat o skoda octavia verde. In europa tocmai culorile creeaza confuzii, de ex in ro au niste culori masinile de politie, la unguri altele, la italieni altele, si sincer de multe ori daca esti numai in trecere numai nu-ti dai seama care e cum.
Manumeciu iti zic eu ca faza cu rolul politiei de a preveni e un cliseu si atata tot. Toate loganurile de politie comunala plasate in fata birturilor te fac sa mergi mai incet? Te asigur ca impiedica mai eficient criminalitatea un dodge charger cu bullbar cat toata masina ta, in primul rand inspira mai mult respect, arata o disponibilitate mai mare in a te scoate de pe drum, nu arata nicidecum a masina lenta, si o recunosti din prima ca e de politie.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 00:33   #14
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Versusul este formulat si "sustinut" foto aiurea, zic si de ce:

Masinile prezentate in state sunt 100% normale si se vad in diverse state ale USA, doar ca au primit si masini mai noi decat aceste Forduri (au un numar mare de modele, in cazul celor GM: de la Corvette pana la Tahoe, adica de la supersort la ditamai SUV).

Cele pentru Europa, ma refer la CLS si Porsche sunt si fac parte din programul "Tune It Safe" derulat in colaborare cu politia din Germania si au fost donate ..... asadar sunt masini de SHOW unicate ......
Lamborghini - pai e o donatie si e folosit initial pentru servicii medicale (transport organe pe distante relativ scurte intre orase in cazul in care nu se putea face cu elicopterul)
Volvo si Jaguarul sunt ok - in UK mai au multe alte masini Mondeo, Astra, Impreza, Forester etc .... in Germania - o lista intreaga ......

Concluzii: pe ambele continente politia este dotata echivalent si in functie de necesitati.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 00:18   #15
razvann_r1

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 23
Default Re: SUA versus Europa: Masini de politie

Quote:
Originally Posted by Pacalici View Post
Eu votez pentru americani. Am trait in toronto mult timp si cand vad charger v8 motoare imense si puternice, nu m-as lua sa fug de unul. Deacord cu porsche fiind foarte puternic la politie dar trag singur concluzia (corectatima daca gresesc) totusi nu cred ca toate masinile de politie din europa sunt asa super-car. Nici nu ma gandesc sa vorbesc de italeni, am vazut poza cu gallardo la politie si sunt curios chiar cate gallardo se chiar folosesc la politisti, trebuie sa te bage in masina sa te duca la sectie si nu au decat 2 locuri )))
EDIT: Cand eu ies pe un drum mai acidentat in germania si ma urmareste un porsche ce face? cu garda de la sol asa mica ramane suspendat daca terenul e putin acidentat, spre deosebire de masinile americane care sunt destul de ridicate.( precisez ca drumurile sunt foarte bune aici)
la germani spre exemplu super-masinile gen porche bmw m5 mercedes etc sunt dispuse doar pe autoband unde ,cred eu dupa parerea mea o masina de peste ocean nu prea se poate tine dupa un ferrari care goneste ca nebunu pe autostrazi, acum fiecare politie si-a adaptat nevoile dupa cerinte
razvann_r1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -