Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-13, 11:29   #211
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiat vs Honda

Chiar azi ma uitam atent la un 166 facelift. O masina frumoasa din toate unghiurile, dar pe cat de frumoasa, pe atat de slaba calitativ. Motorul 2.4 jtd merge economic doar la combustibil, ca in rest e foarte gurmand la tot ce inseamna piese de schimb. Oare vor invata italienii vreodata sa faca masini bune?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 12:56   #212
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiat vs Honda

Daca se adeveresc zvonurile si VAG cumpara Alfa Romeo, mai au o sansa sa se ridice.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 14:18   #213
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Daca se adeveresc zvonurile si VAG cumpara Alfa Romeo, mai au o sansa sa se ridice.
Sau sa o bage de tot in rahat.De ce credeti ca umbla VAG de ani buni sa cumpere Alfa Romeo,oferind sume destul de mari pentru ea chiar in anii de criza?Pentru ca Alfa Romeo fac masini proaste sau pentru ca Alfa Romeo e un nume in industria auto?Daca erau atat de proaste masinile nici un producator auto,fie el si unu cu bani multi cum e VAG,nu era interesat de aceasta tranzactie.
Strict calitativ,nu putem face o comparatie intre Alfa Romeo si Honda sau oricare alt producator japonez de calibru.Dar daca comparam istoriile,designul si ''pedigree''-ul lucrurile se schimba radical.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.

Last edited by raduku; 07-04-13 at 14:21.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 16:03   #214
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Sau sa o bage de tot in rahat.De ce credeti ca umbla VAG de ani buni sa cumpere Alfa Romeo,oferind sume destul de mari pentru ea chiar in anii de criza?Pentru ca Alfa Romeo fac masini proaste sau pentru ca Alfa Romeo e un nume in industria auto?Daca erau atat de proaste masinile nici un producator auto,fie el si unu cu bani multi cum e VAG,nu era interesat de aceasta tranzactie.
Strict calitativ,nu putem face o comparatie intre Alfa Romeo si Honda sau oricare alt producator japonez de calibru.Dar daca comparam istoriile,designul si ''pedigree''-ul lucrurile se schimba radical.
Pai mare pedigree nu prea au de unde sa aiba, ca sunt relativ recenti pe piata auto....si chiar daca sunt recenti fac masini mai bune decat orice dric italian cu pedigree.
Honda a fost fondata la 40 de ani dupa Alfa...
Noi am dominat pana la aparitia japonezilor....insa cand acestia au venit..au inceput sa ii alerge pe europeni din toate partile....un exemplu clasic a fost la raliuri...audi quattro era zeu..nu avea egal...insa cand au venit asiaticii cu subaru si mitsu...s au cam dat la fund.
Au tehnologii superioare...materiale superioare...motoare superioare...alfa in fata hondei este ca un smart in fata unui camion...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 17:25   #215
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pai mare pedigree nu prea au de unde sa aiba, ca sunt relativ recenti pe piata auto....si chiar daca sunt recenti fac masini mai bune decat orice dric italian cu pedigree.
Honda a fost fondata la 40 de ani dupa Alfa...
Noi am dominat pana la aparitia japonezilor....insa cand acestia au venit..au inceput sa ii alerge pe europeni din toate partile....un exemplu clasic a fost la raliuri...audi quattro era zeu..nu avea egal...insa cand au venit asiaticii cu subaru si mitsu...s au cam dat la fund.
Au tehnologii superioare...materiale superioare...motoare superioare...alfa in fata hondei este ca un smart in fata unui camion...
Audi Quatro a fost o masina foarte buna de raliu,dar nici decum un zeu.Ghici cine detine inca recordul de curse castigate in WRC si de titluri mondiale,la 20 de ani dupa retragere!
Imi plac la fel de mult si Honda si Alfa Romeo.Ambele marci au foarte multi fani pentru ca au construit masini care le conduci cu zambetul pe buze.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 21:29   #216
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Daca se adeveresc zvonurile si VAG cumpara Alfa Romeo, mai au o sansa sa se ridice.
Doamne fereste de asa un dezastru.
Nu trebuie sa existe o dictatura auto pe piata europeana. Italienii, cu masinile lor latine, francezii, cu masinile lor ciudate, sunt alternativa necesara pentru cei care nu se incadreaza in standardul gri, repetitiv si neutru pana la perfectiune impus de nemti. Si spun asta din prisma unui posesor de Seat carui nu am ce sa-i reprosez. E mijlocul de deplasare din A in B perfect, corect, decent si elegant. Exact ca o profesoara de chimie sau fizica de scoala generala. Cu asa o nevasta parca vrei o italianca sau o frantuzoaica uneori...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 22:16   #217
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiat vs Honda

Nu cred ca daca VAG ar cumpara Alfa Romeo s-ar altera imaginea pe care o are alfa, pare-mi-se ca au pastrat identitatea de marca destul de bine. Porsche inca e porsche, seat e seat, skoda e skoda, vw e vw si audi e audi.

Dar da, sunt de acord cu tine, nu ar trebui sa existe o dictatura pe piata auto, asa cum incearca vw sa impuna in cursa pt locu` 1 mondial.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 22:21   #218
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Italienii, cu masinile lor latine, francezii, cu masinile lor ciudate, sunt alternativa necesara pentru cei care nu se incadreaza in standardul gri, repetitiv si neutru pana la perfectiune impus de nemti.
Exact cum spui tu...spre exemplu BMW...da...sunt masini aproape perfect din orice punct de vedere...dar...daca pui o persoana care nu are nici o treaba cu masinile sa iti recunoasca un seria 5 din 20 de bmw uri...iti zic ca o sa se uite ca curca`n craci....la italience e altfel...nu sunt 2 cu aceeasi fata.
Singurul lucru ce avantajeaza italienele...in special cele vechi fata de alte masini...este PERSONALITATEA...lucru ce ii lipseste din ce in ce mai mult masei auto actuale.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 02:39   #219
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu cred ca daca VAG ar cumpara Alfa Romeo s-ar altera imaginea pe care o are alfa, pare-mi-se ca au pastrat identitatea de marca destul de bine. Porsche inca e porsche, seat e seat, skoda e skoda, vw e vw si audi e audi.

Dar da, sunt de acord cu tine, nu ar trebui sa existe o dictatura pe piata auto, asa cum incearca vw sa impuna in cursa pt locu` 1 mondial.
Tu partial ai dreptate, doar ca personalitatea nu sta numai in design (unde si acolo VAG au dat-o in bara).

Pe langa nesimtirile de Exeo, interiorul rusinos al frumosului Leon, clima de Audi pe Lamborghini, etc., mai vorbim si de platforme, motoare, accesorii, butoane, navigatie, cam tot e la comun. Este foarte adevarat ca in parte marcile astea au fost salvate de la pieire si asta e partea buna, partea rea este ca nu au chiar identitatea de care ar fi nevoie, in general cumperi aceeasi Marie, cu alta palarie.

Acum decat sa moara Alfa Romeo prefer sa o cumpere VAG, dar asa cum au reusit cat de cat sa revigoreze Fiat cu Panda, 500, etc.. sa speram ca or sa reuseasca sa revigoreze si Alfa. Si sa nu uitam de Lancia, un brand cu o istorie frumoasa de care si-au batut joc.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 08:00   #220
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu cred ca daca VAG ar cumpara Alfa Romeo s-ar altera imaginea pe care o are alfa, pare-mi-se ca au pastrat identitatea de marca destul de bine. Porsche inca e porsche, seat e seat, skoda e skoda, vw e vw si audi e audi.

l.
VW si Audi au fost de foarte multi ani aproape la fel . Seat asa cum e el tot e mai bun decat Seat ala facut cu Fiat. Skoda iar e altceva fata de masinile alea cu motor in spate ,cehoslovace. VAG le-a transformat pe toate in ...VAG-uri Nu mai au nici o identitate defapt .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 11:55   #221
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat vs Honda

E pacat ca si italienii au fuzionat sub grupul Fiat, iar marci ca Alfa Romeo si Lancia, nu mai fac nimic interesant, ca sa nu mai vorbim de masinile fabuloase pe care le faceau cu ceva timp in urma. Cred ca asemenea masinii ar avea loc si acum pe piata. Nu prea ai ce sa reprosezi la VW, fac masini decente, chiar foarte bune, decat ca masinile lor nu prea au "suflet", nu te atrag cum te atrage un Punto, care arata ca un catelul mic, nu e dragoste la prima vedere cum era cu unele modele de Alfa mai vechi. Desi au probleme de fiabilitate, necotestate de nimeni, desi nu sunt din punct de vedere mecanic cele mai reusite, piata auto ar fi mult mai saraca, fara bruma de masini italiene ramase.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 01:02   #222
sloop

Stage 5
 
sloop's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 647
Member of:
[Honda]
[ALFA ROMEO]
Post Re: Fiat vs Honda

Eu nu votez... imi plac si japonezele si italiencele am si Honda, am si Alfa... eu zic ca sunt ok si cele italience nu numai japonezele.
sloop is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 08:30   #223
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu cred ca daca VAG ar cumpara Alfa Romeo s-ar altera imaginea pe care o are alfa, pare-mi-se ca au pastrat identitatea de marca destul de bine. Porsche inca e porsche, seat e seat, skoda e skoda, vw e vw si audi e audi.

Identitatea de marca e mai mult in capul nostru, daca ai fi E.T. si ai vedea acum vw,audi,skoda in unele cazuri ti-ar fi cam greu sa lle deosebesti din afara
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -