Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-13, 14:05   #181
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Sa fac rost de bani si direct troaca de civic eg3 din `95 imi cumpar...care dupa 15 ani inca mai are vlaga sa manance asfaltul si orice fiat de generatie noua.
Sa vad eu fiat de 15 ani care sa se comporte ca un civic de aceeasi varsta.
Fiatul este...ca sa fie...si atat...nu are potential de tuning catusi de putin.
Ce EG-uri am gasit eu de vanzare pana acum, pe mai toate site-urile cu masini din Romania, nu am vazut niciuna sa nu aiba rugina. Ori sunt tocate la pasajele aripilor, ori hayonul, ori podeaua e vraiste.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 15:05   #182
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Ce EG-uri am gasit eu de vanzare pana acum, pe mai toate site-urile cu masini din Romania, nu am vazut niciuna sa nu aiba rugina. Ori sunt tocate la pasajele aripilor, ori hayonul, ori podeaua e vraiste.
Nu cred eu ca se gaseste masina de 15 ani care sa nu aiba rugina...mai ales in climatul Romaniei unde ai apa pe masina la descretie.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 19:18   #183
Luci_e36

Stage 5
 
Luci_e36's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5,481
Default Re: Fiat vs Honda

sunt si EG'urii fara rugina dar alea sunt ocazii rare si nu ieftine, un prieten de al meu a cumparat acum 2 ani un Eg la 1300 de euro (suspensie sport K&N, evacuare) fara pic de rugina!
masina arata impecabil !
__________________
Luci_e36 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 21:26   #184
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Luci_e36 View Post
sunt si EG'urii fara rugina dar alea sunt ocazii rare si nu ieftine, un prieten de al meu a cumparat acum 2 ani un Eg la 1300 de euro (suspensie sport K&N, evacuare) fara pic de rugina!
masina arata impecabil !
Pai avem noroc ca sunt pe lumea asta mai sunt si persoane care nu vad masinile ca niste scaune cu motor in care sa iti pui curu sa te duca de la A la B
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 23:37   #185
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu cred eu ca se gaseste masina de 15 ani care sa nu aiba rugina...mai ales in climatul Romaniei unde ai apa pe masina la descretie.
Stai linistit ca se gasesc destule, a mea spre exemplu are 18 ani nu neg ca sunt si honde care nu au rugina la o asa varsta, numai ca pana acum pentru mine au fost scumpe la vedere. Probabil ca sunt destule, mai ales cele care sunt refacute complet, care calca pe la saloanele auto and shit, dar treaba e ca alea nu prea circula, tocmai pentru ca exista climatul de care vorbeai.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 20:42   #186
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiat vs Honda

orice cal de curse ajunge gloaba, dar nu orice fiat ajunge cal de curse...

cred ca ar fii cazul sa se inchida balaria asta de topic.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 21:48   #187
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat vs Honda

Comparatia nu prea are rol, pentru ca Fiat-ul face preponderent masinii ieftine (si le face destul de bine cel putin pe unele) din alta clasa decat Honda, doar nu o sa comparam Fiat Linea cu Honda Legend Iar ca sa comparam Fiat Gruppo cu Honda iar nu merge, doar nu o sa comparam Honda Accord cu Ferrari Enzo, sau Honda Civic cu Maserati GranTurismo
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 18:49   #188
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Fiat vs Honda

Honda civic https://www.youtube.com/watch?v=uyAwFw0eXwE

As zice eu ca sunt masini bune
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 21:38   #189
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Fiat vs Honda

Sa vedem daca mai pleaca de pe loc fiatul cu apa in loc de ulei...... Sincer motorul ala inca dar inca face burnout cu apa in loc de ulei ceea ce mi se pare destul de concludent pentru a zice ca e un motor super bun. Sincer vreau sa vad ala cu fiatul care are curaj sa faca macar 1 minut burnout cu apa in loc de ulei si nu se alege cu motorul gripat..... Fiaturile is masini bune pentru aia ce isi permit doar jumatati de masura ori sunt pasionati dar in rest din punctul meu de vedere ca sa afirmi ca is nave spatiale mai bune ca honda deja trecem in alta categorie .Daca comparam preturile reale ale masinilor veti vedea ca desi consideram fiatul ieftin honda daca nu ar fi costurile de transport,taxe vamale si alte tampenii ar ajunge la un pret sa zicem similar daca nu chiar mai ieftin decat fiatul chiar daca ca si masina e mult mai ok. Nu am nimic cu italiencele dar pun o intrebare pentru unul din colegii care a postat pe aici e ce daca italienii tot produc masini super ,lamborghini de ce foloseste elemente germane in masinile lor si nu italiene? Chiar daca firma apartine de grupul VAG tot nu se explica justificare daca italienii ar veni cu solutii viabile ar fi fost aplicate. Deci Fiatul=masina ok pentru cine doreste o masina ieftina pentru europa si ii place sa traiasca la limita (oare ajung acasa) iar honda e pentru cei ce apreciaza modelul si considera daca tin la masini ( am ramas fara ulei ,nui problema merge si cu ulei de gatit pana la primul peco si nu se distruge prea tare ) si masina merge la limita oricand e nevoie fara sa te lase in drum . Acum nu considerati jigniri la adresa fiatului pentru ca nu asta intentionez ,ca si clasa de confort mi se par ok dar comparatia intre cele doua ma face sa aleg honda de fiecare data fara nici un regret.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 22:12   #190
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Cine a afirmat ca Fiat-urile sunt nave spatiale, mai bune decat Honda ? Fiat-urile sunt masini relativ ieftine, cu preturi acceptabile pentru intretinere, dar de la care nu poti avea pretentii de masini sport. Nu ca toate Hondele s-ar fi nascut masini de curse. Am sa te rog sa-mi explici ce inseamna ca cine vrea Fiat isi permite numai "jumatate de masura", ca nu prea am inteles ... Lamborghini, inainte sa fie cumparati de grupul VA, ce elemente foloseau, palestiniene? Ca a fost loc de imbunatatiri, e partea a doua. In materie de design, nu prea au concurenta. Exemplu : compara orice Alfa cu orice VW.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 22:53   #191
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Exemplu : compara orice Alfa cu orice VW.
Nu poti compara una cu alta. Cu Vw mai ajungi acasa dintr-o calatorie, cu Alfa e mai riscant daca nu ai nr de telefon de la vreo firma de tractari....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 23:04   #192
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Cine a afirmat ca Fiat-urile sunt nave spatiale, mai bune decat Honda ? Fiat-urile sunt masini relativ ieftine, cu preturi acceptabile pentru intretinere, dar de la care nu poti avea pretentii de masini sport. Nu ca toate Hondele s-ar fi nascut masini de curse. Am sa te rog sa-mi explici ce inseamna ca cine vrea Fiat isi permite numai "jumatate de masura", ca nu prea am inteles ... Lamborghini, inainte sa fie cumparati de grupul VA, ce elemente foloseau, palestiniene? Ca a fost loc de imbunatatiri, e partea a doua. In materie de design, nu prea au concurenta. Exemplu : compara orice Alfa cu orice VW.
Da in materie de design apreciez italienele dar aici tot se batea lumea in piept ca fiatul e masina fiabila fata de honda . O vorba a unui prieten apropiat era aca ai masina italiana cel mai bine merge pe platforma ) Ca si design nu zic zimic dar atat. Cat timp la o alfa romeo in timpul unui drive test am apasat putin butonul de start /stop si a intrat in bord cu totul nu ma simt sigur eu sa conduc asa ceva .Asa ceva au patit si cei de la top gear dar nu mai zicem la nimeni ) Ca pasiune nu zic nu is masini destul de ok daca vrei ca si masini de pasiuni cum sunt eu cu dacia ca si pasiune desi stiu ca batrana Dacie Sport numai sport nui si o laud cum pot ii stiu limitele ca nu pot sa o compar cu nici o masina care se vrea sport si la fiabilitate nu mai vorbesc. Chiar daca teoretic baza e de renault tot din acelasi grup italian-francez de masini scumpe si proaste pentru ceea ce ofera face parte din punctul meu de vedere. Cu jumatatea de masura ma refeream ca atat isi permite omul de rand luand un leasing pe 10 ani si cand termina leasingul masina e de mult la remat la un fiat asta sunt sanse de cam 60 % sa nu ajunga 10 ani pe cand honda sunt sansa 90-95% sa te tina si mai mult daca o intretii cum trebuie . Pacat ca nu se imbina de prea multe ori frumusetea cu fiabilitatea .
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 02:10   #193
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Nu poti compara una cu alta. Cu Vw mai ajungi acasa dintr-o calatorie, cu Alfa e mai riscant daca nu ai nr de telefon de la vreo firma de tractari....
Eu am avut alfa Romeo si nu am avut probleme din construcție la ea. Acum cine minte? primește cineva ceva cānd face reclama/antireclama unei anumite mărci auto sa doar din placerea de a arunca cu noroi/lauda gratuit?
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 02:16   #194
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Sa vedem daca mai pleaca de pe loc fiatul cu apa in loc de ulei...... Sincer motorul ala inca dar inca face burnout cu apa in loc de ulei ceea ce mi se pare destul de concludent pentru a zice ca e un motor super bun. Sincer vreau sa vad ala cu fiatul care are curaj sa faca macar 1 minut burnout cu apa in loc de ulei si nu se alege cu motorul gripat..... Fiaturile is masini bune pentru aia ce isi permit doar jumatati de masura ori sunt pasionati dar in rest din punctul meu de vedere ca sa afirmi ca is nave spatiale mai bune ca honda deja trecem in alta categorie .Daca comparam preturile reale ale masinilor veti vedea ca desi consideram fiatul ieftin honda daca nu ar fi costurile de transport,taxe vamale si alte tampenii ar ajunge la un pret sa zicem similar daca nu chiar mai ieftin decat fiatul chiar daca ca si masina e mult mai ok. Nu am nimic cu italiencele dar pun o intrebare pentru unul din colegii care a postat pe aici e ce daca italienii tot produc masini super ,lamborghini de ce foloseste elemente germane in masinile lor si nu italiene? Chiar daca firma apartine de grupul VAG tot nu se explica justificare daca italienii ar veni cu solutii viabile ar fi fost aplicate. Deci Fiatul=masina ok pentru cine doreste o masina ieftina pentru europa si ii place sa traiasca la limita (oare ajung acasa) iar honda e pentru cei ce apreciaza modelul si considera daca tin la masini ( am ramas fara ulei ,nui problema merge si cu ulei de gatit pana la primul peco si nu se distruge prea tare ) si masina merge la limita oricand e nevoie fara sa te lase in drum . Acum nu considerati jigniri la adresa fiatului pentru ca nu asta intentionez ,ca si clasa de confort mi se par ok dar comparatia intre cele doua ma face sa aleg honda de fiecare data fara nici un regret.
Lamborghini nu are treaba cu fiat, de ferrari si maserati ai auzit?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 07:26   #195
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Fiat vs Honda

COmparatie > Honda 90'', Fiat 90"
Honda 2002,Fiat 2002

Urate interioare domnii japonezi...
Abia dupa multi ani s-au trezit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C28448322_6.jpg
Views:	72
Size:	153.2 KB
ID:	2733400   Click image for larger version

Name:	C28530543_6.jpg
Views:	66
Size:	119.4 KB
ID:	2733401   Click image for larger version

Name:	C28019608_4.jpg
Views:	59
Size:	172.3 KB
ID:	2733402  

Click image for larger version

Name:	C28502645_7.jpg
Views:	64
Size:	161.5 KB
ID:	2733403  
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -