Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-13, 01:55   #166
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiat vs Honda

stupida comparatie. fiat-ul are si partile lui bune, dar chiar nu se ridica la nivelul hondei. au cateva modele mai ok, ca de ex punto care este doar o masina corecta care isi face treaba si nimic mai mult. placere a condusului? arata bine? cred ca este o gluma iar cu fiabilitatea nu prea exceleaza. sincer sa fiu, la masinile de acum 2013, mai repede as alege dacia decat fiat, dar fiecare cu gusturile lui totusi honda chiar are cateva clase peste fiat la cam orice capitol si asta fara supararea posesorilor de fiat.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 12:18   #167
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Fiatu pe care l-am dat exemplu (masina anului precum ziceai chiar tu ) e adus din DE de mine acum 6 ani o data cu Honda mea.In plus e mai nou cu 2 ani si mai rabla de 10 ori. Cat despre Honda aia a ta care te-a stors de bani tare ai laudat-o acum multi ani pe vremea cand am venit pe sectiune Defapt thread-ul asta ar trebui pur si simplu inchis pentru ca nu-si are rostul. E blasfemie precum zicea cineva mai sus.
Stii vorba aia, fiecare isi lauda ce are in ograda. O laudam pentru ca, dupa ce bagasem ceva bani in ea si cateva saptamani de munca, devenise o masina buna. Si nu cred ca am schimbat niste bujii si niste filtre si apoi sa ma dau cunoscator, cum am vazut ca se practica.Dar cred ca e destul de deplasat sa compari un tipo, care nu a fost creat pentru sportivitate, cu prelude. N-o fi nici prelude-ul vreo racheta, dar parca nu poti sa le compari pe cele doua. Ce numar de km avea fiecare cand le-ai achizitionat?
Si nu ma intelege gresit, n-am absolut nimic cu marca, mi-as lua iar honda, dar numai daca as avea puterea financiara s-o intretin, si nu sa ma ia cu lesin de fiecare data cand cer un pret pentru orice tip de piesa la ea.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 13:36   #168
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Stii vorba aia, fiecare isi lauda ce are in ograda. O laudam pentru ca, dupa ce bagasem ceva bani in ea si cateva saptamani de munca, devenise o masina buna. Si nu cred ca am schimbat niste bujii si niste filtre si apoi sa ma dau cunoscator, cum am vazut ca se practica.Dar cred ca e destul de deplasat sa compari un tipo, care nu a fost creat pentru sportivitate, cu prelude. N-o fi nici prelude-ul vreo racheta, dar parca nu poti sa le compari pe cele doua. Ce numar de km avea fiecare cand le-ai achizitionat?
Si nu ma intelege gresit, n-am absolut nimic cu marca, mi-as lua iar honda, dar numai daca as avea puterea financiara s-o intretin, si nu sa ma ia cu lesin de fiecare data cand cer un pret pentru orice tip de piesa la ea.
Le-am comparat ca fiabilitate. Performanta si aspectul nu le-am luat in considerare. Cam acelasi nr de km aveau amandoua . Honda ta probabil ai nimerit-o rau cand ai luat-o. Citesti si tu sectiunea de mult timp si sti parerea lumii de ele in general.Vorba aia.. mai gasesti si honde rele.. sau fiaturi bune

Last edited by !41!; 22-03-13 at 13:39.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 14:06   #169
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Man, n-am zis ca nu sunt masini bune, totul depinde de cum au fost intretinute la viata lor, eu zic doar ca sunt destul de scumpe la intretinere, asta cel putin in comparatie cu fiaturile.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 13:10   #170
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Man, n-am zis ca nu sunt masini bune, totul depinde de cum au fost intretinute la viata lor, eu zic doar ca sunt destul de scumpe la intretinere, asta cel putin in comparatie cu fiaturile.
Intretinerea scumpa depinde de model, modelele vechi au o intretinere foarte ieftina.

Una peste alta, de orice preturi vorbim per total tot la Honda este mai ieftina intretinerea. degeaba dau 2 bani pe o piesa, cand schimb zeci.

Am avut Fiat-uri si noi si vechi, cu cat sunt mai simple cu atat sunt mai fiabile. Orice optiune in plus inseamna o durere de cap in plus. Am avut Honde fabricate in 1989, 1993, 1995 care au fost mult mai fiabile decat Fiatul Doblo nou de 15k de Euro.

Se pare ca noul 500 e mai reusit, si nici de Panda si Punto nu s-a plans lumea, dar la modul general sunt cam petarde.

In general mi-ar fi rusine sa compar Fiat cu Honda cam din orice punct de vedere.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 13:26   #171
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Modelele vechi par mai ieftine la intretinere pentru ca au fost facute cu simt de raspundere, iar piesele importante picau ceva mai rar, poate chiar deloc. Dar si cand aveai nevoie de o piese ceva mai pretentioasa, gen alternator/electromotor, niste pinioane la cutia de viteze , etc(cam asta am schimbat eu la a mea), iti bateai copiii cand aflai pretul ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 08:42   #172
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Mi se pare penibil sa compari honda cu fiat.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 12:39   #173
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

NO COMMENT !

https://www.youtube.com/watch?v=MMoA4BQOaMA
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 20:29   #174
BlackBC

Stage 5
 
BlackBC's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Sa nu mai zicem de asta:

https://www.youtube.com/watch?v=mN_HbmZq_Xk
BlackBC is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 22:19   #175
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Fiat vs Honda

Ma intreb de ce majoritatea cu sportive de alea asiatice merg cu 2 km/h ... se tem sa nu se rupa masina in 2 ( pe drumurile noastre) de la rugina din 95'?
Asta ati uitat sa mentionati.

De motor, prea am auzit ca e bun...si asa cred ca e - am mers cu un del-sol (fie...automatic) si mi-a placut ca statea pe curbe si tragea bine.

Fiat nu se vrea nici sportiva nici luxoasa, exceptand "abarth"... e o "dacia" din italia. Dar sa fim seriosi, are tot ce vrea un om de rand - ac,geamuri,computer, abs, consum mic etc.

Pentru buget redus as alege fiat. De exemplu nu vreau sa ma gandesc ce preturi au piesele pentru accord 2007 in comparatie cu orice fiat din 2007.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 22:24   #176
Luci_e36

Stage 5
 
Luci_e36's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5,481
Default Re: Fiat vs Honda

voi v-ati si gasit ce masini sa comparati sa fim sincer....fiat vesus honda....you gotta be serious....
Luci_e36 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 22:27   #177
Luci_e36

Stage 5
 
Luci_e36's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5,481
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Ma intreb de ce majoritatea cu sportive de alea asiatice merg cu 2 km/h ... se tem sa nu se rupa masina in 2 ( pe drumurile noastre) de la rugina din 95'?
Asta ati uitat sa mentionati.

De motor, prea am auzit ca e bun...si asa cred ca e - am mers cu un del-sol (fie...automatic) si mi-a placut ca statea pe curbe si tragea bine.

Fiat nu se vrea nici sportiva nici luxoasa, exceptand "abarth"... e o "dacia" din italia. Dar sa fim seriosi, are tot ce vrea un om de rand - ac,geamuri,computer, abs, consum mic etc.

Pentru buget redus as alege fiat. De exemplu nu vreau sa ma gandesc ce preturi au piesele pentru accord 2007 in comparatie cu orice fiat din 2007.


majoritatea, nu toate!
uita-te prin timisoara sa vezi cate japoneze merg cu 2 km/h si apoi mai vorbim ok? si stai linistit ca o honda are buget mai redus ca un fiat (piese ieftine, consum, fiabilitate etc.) multi cauta vechituri din alea din '95 cum zici tu....care alea merg mai bine ca ultimele fiat'uri...sa stii si tu....da-te cu o honda modificata si atunci ai sa vezi cum e
__________________
Luci_e36 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 23:02   #178
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Ma intreb de ce majoritatea cu sportive de alea asiatice merg cu 2 km/h ... se tem sa nu se rupa masina in 2 ( pe drumurile noastre) de la rugina din 95'?
Asta ati uitat sa mentionati.
Sa fac rost de bani si direct troaca de civic eg3 din `95 imi cumpar...care dupa 15 ani inca mai are vlaga sa manance asfaltul si orice fiat de generatie noua.
Sa vad eu fiat de 15 ani care sa se comporte ca un civic de aceeasi varsta.
Fiatul este...ca sa fie...si atat...nu are potential de tuning catusi de putin.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 10:30   #179
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Fiat vs Honda

Stati linistiti voi cu comparatiile la Fiat cu Honda. In primul rand un vecin cu mine e fost inginer la reprezentanta fiat ce are un fiat doblo foarte intretinut din 2007 iar pentru ce ii trebuia lui sincer a fost bunut dar exista un mare dar,motorul ala 1.3 multijet ce voi il laudati ia adus de 3 ori schimbul de injectoare ,odata filtrul de particole cam de 2 ori toata bucsaraia si asta in doar 80000 km.....Si el a recunoscut in repetate randuri desi sustine italiencele sunt destul de proaste comparand pretul pe care italienii il cer pe masini. Pe acelasi drum pe care circula fiatul asta zilnic circula si o honda civic cei drept benzinara 1.5 si la 200000 km + cu reviziile la zi nu a vazut decat un capat de bara schimbat ,odata amortizoarele si arcurile ca nu mai suporta arcurile sport la ce drumuri avem(nu stiu daca erau defecte ori nu dar nu ma interesat) si odata a curatat injectoarele ca a pus nevasta lui motorina in loc de benzina . In rest apa paie si bataie la masina .... Sincer ca si comparatie eu am tractat pana in momentul de fata aproximativ 9 fiaturi si cam 5 logane de la diferite cunostinte care erau masini intretinute si peste anul 2005 ca sa nu zic masinile mai vechi iar honde desi am cativa amici care au nu am vazut nici una trasa(de fapt mint am vazut una pe platforma dauna totala dar aia nu se pune)
Per total italiencele se merita daca vrei comfort si iti plac dar atat.Cum era vorba lui Jeremy de la top gearaca pui italienii si francezii sa iti faca o mancare deosebita le iese aproape de fiecare data dar la capitolul masini mai trebuie sa invete multe. Faptul ca o companie vine cu inovatii si tot felul de dispozitive nu vine de la compania respectiva ci de la angajatii carora le merge mintea sincer iar compania isi asuma creditul.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 13:53   #180
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiat vs Honda

Cand o sa inteleaga lumea ca: pivoti, capete de bara, bascule, amortizoare, discuri de frana, bucse, fuzete, chiar si planetare etc nu au legatura cu producatorii auto? Daca iei o masina oarecare care din fabrica a iesit cu Lemforder si Trw clar ca nu o sa schimbi nimic cativa ani. Dar daca are piese de suspensie si directie facute de Starline, Sidem si Master Sport(Made in Germany ) ori Asam Iasi normal ca le schimbi de 2-3ori in timp.
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -