Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-13, 17:31   #151
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
gmarinescu o fii clona lui franz?

E o zicala veche si haioasa: daca vrei sa te intorci cu trenul inapoi din concediu, pleaca la drum cu un fiat.

Poate cel mai tampit versus...honda sa fie comparat cu fiat.

Sau o fi fost banat franz si a facut alt cont
Per total nu sunt chiar dezastruase Fiaturile, dar nici nu se compara cu Honda...la absolut nici un capitol.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 18:45   #152
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
gmarinescu o fii clona lui franz?

E o zicala veche si haioasa: daca vrei sa te intorci cu trenul inapoi din concediu, pleaca la drum cu un fiat.

Poate cel mai tampit versus...honda sa fie comparat cu fiat.
Cate Fiat-uri ai avut pana acum ?! Cat despre versus, intr-adevar, e tampit, am avut si Honda si in momentul de fata am Fiat dar sunt 2 marci de masini diferite din mai toate punctele de vedere.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 18:54   #153
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Cate Fiat-uri ai avut pana acum ?! Cat despre versus, intr-adevar, e tampit, am avut si Honda si in momentul de fata am Fiat dar sunt 2 marci de masini diferite din mai toate punctele de vedere.
Am dezmembrari.... si stiu cam ce cade si ce nu. Fiat-urile de ultima generatie si-au mai revenit din puntul de vedere al fiabilitatii, dar cele mai vechi sunt niste petarde, si aici ma refer cam la toate marcile italiene . La cum sunt proiectate mecanic si gandite italiencele, si aici nu ma refer la desig , o comparatie cu Honda e o blasfemie.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 21:07   #154
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

si cam ce pica asa des si grav la astea mai vechi, de sunt catalogate drept petarde ? ma roade curiozitatea de mor.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 22:46   #155
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
si cam ce pica asa des si grav la astea mai vechi, de sunt catalogate drept petarde ? ma roade curiozitatea de mor.
Fiat Tipo am in familie. Sare din orice viteza . A mai fost unul inainte care facea la fel deci nu e o intamplare . Nu ma intrebati de ce am mai luat unu pt. ca l-am primit pe gratis, cam cat si valoreaza Calculatoru are probleme la mansarda , Cand merg semnalizari, faruri ,stergatoare cand nu .O gramada de indicatoare aiurea puse acolo care nici nu functioneaza in majoritatea lor. Geamuri electrice care nu se deschid. Consuma 16l la motor de 1,4 . Are tot felul de batai si zgomote cu surse nedepistate inca de mecanici.Ca plusuri spatiu colosal pt. un hatch si n-are gram de rugina.

Last edited by !41!; 20-03-13 at 22:54.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 12:40   #156
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

ce bine ca dai exemplu de o masina care a fost masina acum mai bine de 20 de ani. Si ma rog, cam ce masina din 80 si ceva- 90 mai e in toate facultatile ei mintale, si fiabila pe deasupra ?! Pariu ca le numar pe degetele de la o mana.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 12:51   #157
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ce bine ca dai exemplu de o masina care a fost masina acum mai bine de 20 de ani. Si ma rog, cam ce masina din 80 si ceva- 90 mai e in toate facultatile ei mintale, si fiabila pe deasupra ?! Pariu ca le numar pe degetele de la o mana.
Honda
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 14:04   #158
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Depinde. Civicul meu, care era din '85, m-a tocat de bani pe toate partile, deci era mult prea departe de fiabilitate. Sunt cazuri si cazuri, depinde de fiecare masina in parte, de felul in care a fost intretinuta, etc. Daca Honda mea a fost un sac fara fund, ce-ar fi sa cataloghez toate hondele drept "petarde" ? Hai sa ne deschidem si noi mintea ceva mai mult, sunt masini mult mai proaste si mai putin fiabile decat Fiaturile sau Hondele anilor 90. Asta-i doar o comparatie tampita, si atat.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 14:17   #159
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Fiat vs Honda

E si nu e o comparatie tampita. Ambele firme au probleme de imagine in Romania datorita oamenilor necunoscatori. Frate masina nemteasca e baza, fiaturile se strica si hondele au piese scumpe. Ei traiesc cu aceeasi gandire transmisa de la unu la altul de acum x ani.

Orice masina se strica daca nu este intretinuta cum trebuie.

Am avut si nemtesti si japoneze si romanesti etc. In vw am bagat cei mai multi bani sincer.

Honda m-a impresionat , desi fiind din 95 , a fost o masina buna si nu chiar asa de pretentioasa, si am condus masina aia cu o mare placere. Pozitia la volan e geniala cel putin la un civic eg.

Fiatul , pot sa ii reprosez doar ca e sensibil la benzina, de cate ori alimentez de la petrom, se aprinde check engine.....nu inteleg de ce, dar e testata treaba si asta in special iarna. In rest o masina buna


Ambele sunt bune, depinde de proprietari.


Eu unul as alege honda oricand intre ele, pentru ca la mine conteaza si aspectul unei masini foarte mult. E o chestie de design. :P

Last edited by giubau_v8; 21-03-13 at 14:20.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 14:24   #160
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
E si nu e o comparatie tampita. Ambele firme au probleme de imagine in Romania datorita oamenilor necunoscatori. Frate masina nemteasca e baza, fiaturile se strica si hondele au piese scumpe. Ei traiesc cu aceeasi gandire transmisa de la unu la altul de acum x ani.

Orice masina se strica daca nu este intretinuta cum trebuie.
In sfarsit cineva care a zis ceva cum trebuie. Am auzit de la x care stie de la y care a aflat de la z care si el stie la randul lui de la un mecanic din mediul rural ca Fiat-urile nu sunt bune. Absolut toti pe care i-am auzit pana acum, cu gandire din asta inceata, afirma ca fiat-urile au probleme la instalatia electrica.Probabil asa sunt setati pe default.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 14:47   #161
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Fiat vs Honda

ca fost posesor de Alfa Romeo (grup Fiat) si actual posesor de Honda, nu ma pot decide in totalitate pe una singura. In 147 aveam o pozitie la volan perfecta si un feeling deosebit, in EG ma simt ok insa parca nu vine scaunul atat de apropiat de podea pe cat as vrea eu. Dpdv tehnic, la Alfa am avut niste probleme insa eu as cam da vina pe fostul proprietar , nicidecum pe marca, iar la Honda nu am nici o problema pana in momentul de fata. In orice caz daca mi-as permite sa imi cumpar o a 4a masina, Alfa Romeo ar fi alegerea.
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 16:31   #162
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Fiat vs Honda

Cand an de an consecutiv Honda iese mereu pe primul loc in lume ca masina cea mai fiabila cam in toate statisticile facute de Dorei cum e posibil sa faci un thread Fiat vs Honda.

Cum e posibil?
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 18:14   #163
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiat vs Honda

Si Tipo a fost car of the year la vremea lui, Punto la fel, in '95, s.a.m.d.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 18:33   #164
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Cand an de an consecutiv Honda iese mereu pe primul loc in lume ca masina cea mai fiabila cam in toate statisticile facute de Dorei cum e posibil sa faci un thread Fiat vs Honda.

Cum e posibil?
Exista si alte criterii in afara de fiabilitate unde se pot compara masinile si nu trebuie tinut cont doar de fiabilitate cand iti cumperi o masina.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 23:17   #165
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ce bine ca dai exemplu de o masina care a fost masina acum mai bine de 20 de ani. Si ma rog, cam ce masina din 80 si ceva- 90 mai e in toate facultatile ei mintale, si fiabila pe deasupra ?! Pariu ca le numar pe degetele de la o mana.
Fiatu pe care l-am dat exemplu (masina anului precum ziceai chiar tu ) e adus din DE de mine acum 6 ani o data cu Honda mea.In plus e mai nou cu 2 ani si mai rabla de 10 ori. Cat despre Honda aia a ta care te-a stors de bani tare ai laudat-o acum multi ani pe vremea cand am venit pe sectiune Defapt thread-ul asta ar trebui pur si simplu inchis pentru ca nu-si are rostul. E blasfemie precum zicea cineva mai sus.
!41! is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -