Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus vs Bravo
Focus 61 62.89%
Bravo 36 37.11%
Voters: 97. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-10, 23:08   #16
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by sandu_dan View Post
fordul focus are cea mai buna tinuta de drum din clasa lui,nu degeaba este de atatia ani in campionatul wrc,fiat-ul nici nu se poate compara cu el la nici un capitol
Faptul ca RS e cel mai bun hatch nu inseamna ca si 1.6 o fi bun de ceva

Daca vorbim de generatiile actuale, eu as lua Bravo. E mai frumos, si 1.4 turbo e super ok.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:21   #17
sandu_dan

Stage 2
 
sandu_dan's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 52
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Faptul ca RS e cel mai bun hatch nu inseamna ca si 1.6 o fi bun de ceva

Daca vorbim de generatiile actuale, eu as lua Bravo. E mai frumos, si 1.4 turbo e super ok.
de ce nu ar fi si 1.6 bun de ceva ??din cate stiu sunt construite pe acelasi sasiu si au aceeasi caroserie.in toate testele facute de cei de la top gear sau fifth gear lupta se dadea intre un ford focus si un vw golf ,fiat-ul nici macar nu era prezent
sandu_dan is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:22   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by Razvan-CT View Post
atunci ce mai zici de renault megane?? am vazut la fifth gear parca.. o comparatie intre golf 5 si megane.. ca sa schimbe un bec din fac la golf i-a luat in jur de vreo 4 minute.. iar la megane.. 45 de minute.. deci.. cred ca e mai mare aventura la megane decat la stilo.. in sfarsit.. aici se vorbeste de focus si de bravo.. apropo de fiabilitatea la fiat.. ca tot se vorbeste aici.... motoarele diesel fiat cel de 1.3 si cel de 1.9 se regasesc si pe opel?? asa ca.. nu va mai luati de fiabilitate.... ca daca nu ai grija de masina pot sa-ti cada piese si de pe alte masini cu renume la fiabilitate..
Crede-ma, schimbatul distributiei la un Megane a fost o aventura. Sa nu mai zic de spatiul pe care-l ai... Dar aici nu e vorba de Megane.
N-am zis nimic de fiabilitatea Fiat, am un prieten bun care are un Stilo 1.9JTD cu 180.000 km si care merge foarte bine. A avut ceva belele pe partea electrica, dar nimic grav.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:26   #19
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by sandu_dan View Post
fordul focus are cea mai buna tinuta de drum din clasa lui,nu degeaba este de atatia ani in campionatul wrc,fiat-ul nici nu se poate compara cu el la nici un capitol
hai sa comparam merele cu perele.. daca o sa am indeajunsi bani o sa imi fac si eu o masina de vtm ca de wrc inca nu pot... aici se vorbeste de 1.6 de stock nu de modificari. iti garantez ca orice masina poate face fata la wrc la cate modificari se aduc.. ca doar aia nu scot masina din fabrica si o baga pe circuit...
LE: si la faza cu top gear fi fifth gear.. e clar.. acolo sunt si interese, reclama si etc. si daca ar fi sa ne luam dupa ei cum zicea cineva dupa forum ar trebui sa avem de la TVR in sus...
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 02:19   #20
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

1. Design, sunt un mare fan al design-ului ford kinetic, insa intr`adevar bravo eclipseaza multe masini din clasa asta.
2. Motorizari, ford e oarecum faimos pentru motoarele pe benzina si tind sa am ceva mai multa incredere, plus ca 1.6 Ti-VCT pare promitator. De la fiat ma incanta motoarele 1.4 turbo, si mi-ar fi greu sa decid intre astea 2. Poate daca ar fi cel de 150cp ar fi clar :P
3. Tinuta de drum, aici chiar acord suprematia ford-ului
4. La interior mi-e greu sa ma decid, interiorul de fiat este foarte frumos, insa eu personal sunt familiarizat cu cel al focusului. Scaunele par mai comode si schimbatorul de viteze al focusului e grozav.

Pentru mine scorul e cam egal si mi-e foarte greu sa decid. Am avut ford, momentan am fiat, ford in general pare mai fiabil si calitativ, insa punto-ul de 202 000 km care-l conduc demonstreaza ca nici fiat nu sta atat de prost la capitolul asta. Insa mai e si capitolul siguranta, unde desi diferenta e mica, "experienta" ma face sa am incredere deplina in ford.
__________________
If you go fast you die fast

Last edited by Gabi; 22-02-10 at 14:07.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 10:01   #21
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Sincer nu am clipit in momentul cand mi-am exprimat votul...Focusul este net superior Fiat-ului...pur si simplu datorita directiei fenomenale,fiabilitatii,si individualitatii masinii....asa ca PERSONAL zic ca nu are sens sa mai deschideti polemici pe tema asta,fiindca pe forum majoritatea parerilor sunt subiective....cand o sa avem un om care sa fie obiectiv,si sa le testeze riguros pe ambele...atunci putem sa spune irefutabil care este cea mai buna!


Asa ca nu va mai ultragiati atat si gata
__________________
http://www.2shared.com/photo/qhQNcvuq/images.html



"The least likely is the most dangerous"
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 12:38   #22
PuFuL3T3
4Tuning International Member

 
PuFuL3T3's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 214
Member of:
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Fordu focus arata bine pe sosea
PuFuL3T3 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 15:46   #23
daniell-

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 39
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Focus
AM focus 1 1.8 tddi chiptuning la 56000 km
acum am 213000 km nici o problema cu el in afara de consumabile
(eu l am cumparat din Germania la 179000 anul trecut)
daniell- is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:16   #24
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

am votat Bravo...
de ce am votat Bravo ? pai simplu pentru ca am Fiat si e de N ori mai frumoasa decat Focus , iar designul kinetic nu ma atrage prea mult.
iar motor de 1.6 nu veti gasii pe Bravo , decat 1.4 turbo la 150 cp care bate oricand 1.6 ala de la ford.
Daca spuneti ca Fiaturile nu sunt fiabile , de ce FORD CUMPARA MOTOARE DE LA FIAT ???
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:21   #25
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Aleg Bravo, se descurca de minune si la accelerare, si la franat (mai ales) si la stabilitatea pe strada. Inca un + pentru design. Mie cel putin imi place la nebunie cum merge, Fiat-ul a investit foarte foarte multi bani in ultimul timp si s-a ridicat foarte mult. La fel si comfortul interior.
E ok si Fordul, dar Mondeo-ul nou
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:25   #26
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by topser View Post
am votat Bravo...
de ce am votat Bravo ? pai simplu pentru ca am Fiat si e de N ori mai frumoasa decat Focus , iar designul kinetic nu ma atrage prea mult.
iar motor de 1.6 nu veti gasii pe Bravo , decat 1.4 turbo la 150 cp care bate oricand 1.6 ala de la ford.
Daca spuneti ca Fiaturile nu sunt fiabile , de ce FORD CUMPARA MOTOARE DE LA FIAT ???
Fiabilitatea nu se rezuma doar la motor, de fapt motorul-transmisia in general tin mult si bine, problemele apar in alta parte.

PS - un 1.4 turbo nu il compari cu un 1.6 aspirat
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:56   #27
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
un 1.4 turbo nu il compari cu un 1.6 aspirat
pai nu.. nu il compari.. dar asta e singurul motor pe benzina disponibil pe bravo.. poate e un dezavantaj.. poate un avantaj.. acum fiecare cu parerea lui.. insa din punctul meu de vedere e un avantaj.. pentru ca au tot studiat motorul inainte de bravo pe grande punto.. apoi l-au pus pe bravo .. bineinteles cu mici modificari.. de aici rezulta faptul ca motorul este si fiabil.. a si sa nu uitam ca acelasi motor 1.4 se gaseste si pe modelele abarth.. deci acest lucru spune ceva...
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 19:46   #28
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Care sunt motoarele cumparate de Ford de la Fiat?
Hai sa comparam un motor 1.6 aspirat (eventual si fara distributie varibila) cu unul 1.4 turbo .... (daca aduc in ecuatie motorul de 1.6 Honda Vtec de 160 de cai, e posibil sa ii amestece visele acestui 1.4, cu o diferenta de vreo 10-15 ani de tehnologie).
@eagle - Ford are cea mai buna dinamica rutiera din gama, nu intru in detalii, arunca o privire cam in orice test!
Fiabilitate Ford .... foarte buna la care se adauga o garantie de 4 ani fata de 3 ai Fiatului.
Legat de confort si design nu ma bag, gusturile nu se discuta!
Mai sunt cateva ineptii pe aici, offtopic si frustrarea unui user .... la care nu am sa fac vreo legatura.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 14:26   #29
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

aleg bravo pentru ca are un design mai frumos .
plus ca am mers cu una si mi-a placut foarte mult...masina buna..
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 20:15   #30
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Aleg ford.Este o masina foarte stabila.Interiorul e frumos si confortabil.Din toate autoturismele care le-am condus ford focus m-a lasat cu o impresie buna.Diferenta de intretinere(la bani ma refer) nu o cunosc dar eu as alege fara sa stau pe ganduri ford focus-ul.
spiner is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -